Komentarz giełdowy 19.06.2013

Wczorajsza sesja odbywała się pod silną presją podaży czyli inwestorzy nie mieli zamiaru czekać w zawieszeniu na FED tylko sprzedawali swoje aktywa (wiedząc co i jak). W wyniku przewagi niedźwiedzi indeks WIG20 stracił na wartości aż -1.7% i zakończył dzień na poziomie  2413 pkt. Tym samym została ……[fumpBegin]

….. potwierdzona formacja „trzy czarne kruki”, na którą zwracałem uwagę w poprzednim komentarzu.

Duży czarny korpus (marubozu otwarcia) wybił tym samym poziom wsparcia 2440 przy zaangażowaniu wyraźnie większym niż w dniu poprzednim. Według mojej oceny jest to jedyny przykład w którym duży czarny korpus na wyraźnie większym obrocie nie jest oznaką siły. Wybity został poziom wsparcia zatem inwestorzy zostali złapani w pułapkę. Oczywiście najczęściej po świecach typu marubozu powstałych na większym obrocie mamy chociażby 2-3 sesje korekcyjne, pytanie tylko czy tak będzie również teraz. Układ formacji odwracającej trend, wybicie wsparcia na większym obrocie, no cóż to może być wykorzystane do kontynuacji tego ruchu spadkowego. Jednak jest coś co daje minimalne szanse na odreagowanie (bo chyba o zmianie kierunku na wzrostowy to możemy na jakiś czas zapomnieć). Wspominałem już o tym wiele razy, że na wykresie dziennym możemy mówić o strefie a nie poziomie wsparcia. Ta strefa kończy się tuz pod wczorajszym zamknięciem. Problemem w tym aby powstrzymać niedźwiedzie choć na chwilę na dolnym ograniczeniu strefy jest wynik wczorajszej sesji za oceanem. Dzięki wyraźnym spadkom, już samo dzisiejsze otwarcie może doprowadzić (i tak raczej będzie) do pożegnania się z strefą wsparcia. W takim przypadku „dogodnym miejscem” do chociażby chwilowego zatrzymania niedźwiedzi będzie poziom ok. 2380 czyli wybita pod koniec maja linia trendu spadkowego z początku roku.

Wczoraj doszliśmy do wyznaczonej w dniu poprzednim, strefy wsparcia w rejonie 2420. Jak wskazuje wykres intra 1h indeksu WIG20 osiągnęliśmy poziom linii trendu wzrostowego, który dzisiaj z dużym prawdopodobieństwem zostanie wybity i to raczej już na samym otwarciu. Docelowo mamy teraz 2 kolejne strefy. Pierwsza w okolicach 2400 gdzie wypada również minimalny zasięg z RGR . Myślę jednak, że ta strefa zostanie jednak pokonana i to bez jakiś większych problemów. Kolejną strefę na ok. 2380 uważam za wsparcie, które ma szansę wywołać korektę wzrostową. Piszę „korektę” ponieważ dotychczasowy przebieg spadku wykazuje oznaki tworzącego się pełnego impulsu 5-cio falowego. Jeśli tak jest to po korekcie powinniśmy osiągnąć poziom zbliżony do ok. 2350. Nie muszę chyba mówić, że w takim wypadku, marzenia o realizacji „dużego” ORGR byki będą mogły całkowicie porzucić. Realizacja tego scenariusza może przynieść znacznie poważniejsze konsekwencje ale o tym to już w weekendowej i oczywiście wówczas jeśli spadek rozwinie się w pełny impuls.

[fumpEnd]

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat nawet przy niewielkiej zmianie ceny instrumentu bazowego, na podstawie którego jest oparte kwotowanie cen danego Instrumentu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe. Podejmując decyzje inwestycyjne, Klient powinien kierować się własnym osądem.

25 Replies to “Komentarz giełdowy 19.06.2013

 1. Póki co 2380 na WIG20 zadziałało. Zobaczymy co dalej, zwłaszcza, że w ostanim czasie bardzo słabe początki wyczerpywały większość możliwości niedźwiedzi.
  Co ciekawe – wygląda na to, ze następny kwartał będzie mocno wzrostowy. Gruby wyraźnie zbija, żeby na możliwie niskim poziomie przesiąść się na L.

   1. Na podstawie tego, że 3 miesiące temu byliśmy na podobnych poziomach (czyli zerowy zarobek) a nie było wyraźnego budowania pozycji w okolicach 2500.
    A poza tym jesteśmy 100 lat za Zachodem. Obligacje przestały być atrakcyjne, więc gdzie będzie uciekał kapitał z zachodnich rynków? M.in. do nas.

 2. Linkował wpisu nie będę gdyż może to zostać potraktowane jako reklama dam tylko suche rysunki malowane od poziomu 2480:
  http://www.bankfotek.pl/view/1515269
  http://www.bankfotek.pl/view/1515270
  http://www.bankfotek.pl/view/1515271
  http://www.bankfotek.pl/view/1515273
  Myślę, że można to potraktować w celach edukacyjnych.
  Panie Darku jeszcze tylko jedna uwaga, bo widzę, że ostatnio coraz częściej porusza Pan w swoich komentarzach kwestie FED-u czy POMO. Moim skromnym zdaniem lepiej skupić się na czystej technice a czynniki poboczne przecież już ona sama pokazuje.
  Miłego dnia życzę.

 3. Tak zgadzam się z przedmówcą.To dobrze ,że jest ktoś kto nie pisze na ” zamówienie”tylko zamieszcza swoje przemyślenia.Tak trzymać Darku!
  Ciekawy jestem Twojej opinii na temat dzisiejszego zjazdu ,dużego osłabienia PLZ,,ale zauważcie jesteśmy w tym samym koszyku co Turcja ( biore S EUR/lira tez do $) ,podobnie sprzedaje PLZ.Myśle zbyt duże i za szybkie?
  Fw40U13 zamniete ..troche za wcześnie ..ale trudno

  Nie sądzisz ,ze dzis jutro zrobią pułapkę ale ..drugiej stronie??

  pozdrawiam all
  Gregor

 4. Jak się spojrzy na wykresy BOVESPA i RTS to wydaje się że te indeksy od 2 lat robią korektę wzrostu z lat 2009- początek 2011. Nasz WIG 20 i BUX wydają się na razie silniejsze, ale czy na długo. Swoją drogą mocna korekta oczyści powietrze, przecież od długiego czasu nasz WIG 20 buja się od… do wybijając fałszywie raz w dół raz w górę nie dając zarobić inwestorom o trochę dłuższym horyzoncie czasowym.

 5. Witam Gospodarza i ekipę. Ciekawa sytuacja na złocie, Kilka dni wcześniej oglądałem zdjęcia jak w Chinach ludziska kupują masowo złoto i biżuterię. Pomyślałem ulica kupuje będzie taniej czy okazja. Tu jest zagadka, brak inflacji czyli złotko jeszcze taniej????

  1. Moim zdaniem test dołka i koniec spadku. Jak to będzie powiązane z rynkiem akcji? Odpowiedź mam ale z racji że „krzykacze” zamilkli w związku ze spadkami na giełdzie to nie będę teraz pisał aby nie wywoływać kolejnych postów bez jakichkolwiek merytorycznych przesłanek.

   1. Darek wszyscy z niecierpliwością czekamy, aż przestawiasz kolejną wizję armagedonu, wtedy krzyczane się aktywują ale tylko jak będzie rosło.

    1. Ale kiedy była ostatnia wizja Armageddonu? Bo ja od niedawna czytam ten blog, ale o dużych spadkach to wolę wiedzieć, jestem otwarta na wiedzę, bo dzięki temu mogę się czegoś ciekawego dowiedzieć i poszerzyć moje horyzonty, nawet jeśli mogę się nie zgadzać z tezami.

   2. Powiązanie będzie pewnie takie, że złoto do góry, a akcje w dół. Chociaż kto to wie – ludzie jeszcze pamiętają, jak 2 lata temu mieli uciekać z akcji w złoto i stracili na tym, bo złoto spadło, a akcje urosły. Chyba, że Smart Money na to liczą – że obrzydzili ludziom złoto, to teraz ono pójdzie do góry na fali inflacji, a ludzie zostaną ubrani w akcje i obligacje.

 6. Wczoraj nie wiedziałem co się dzieje na świecie i grałem S&P 500 na sygnał. Dziś słyszałem tłumaczenia, że Ben kończy druk, a przecież wykres pokazął to już wcześniej. Jutro 3 wiedźmy, a za tydzień window dressing- będzie się działo 🙂

 7. WIG 20 dolarowy -8% , 150 pkt na kontrakcie w dół jednego dnia to ja dawno nie pamiętam , chyba za czasów bessy 2007-2008

 8. No witam,
  Dawno nie zabierałem głosu tutaj.

  Dzisiejsza sesja bym powiedział była zwieńczeniem wiszących w powietrzu zagrożeń.

  Na sp był ważny opór poprzedzony ruchem korekcyjnym. Podobnie rzecz się miała na parze eur/usd i funcie do dolara.

  eur/pln kończył korektę.

  Wszystko ładnie korelowało.

  Co do naszego bana widać było przesilenie na wykresie dziennym,zarówno na wskaźnikach oscylacyjnych jak i układzie geometrycznym.

  Tak czy owak walnięcie należało się. Choć nie sądziłem że aż takie ..

  Poniżej zamieszczam link z ciekawostką.
  http://galeriazyskow.pl/maly-przeciek-z-wiadomosci-meilowej-o-sygnalach-systemow-transakcyjnych/

  Pozdrawiam
  Jacek R.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *