Komentarz giełdowy 18.06.2013

Wczorajsza sesja, mówiąc delikatnie, nie należała do zbytnio ciekawych ale wyniki końcowe przyniosły jednak pewne rozstrzygnięcia,które mogą nieść za sobą poważniejsze konsekwencje. Indeks WIG20 spadł o -0.33% i zakończył dzień na poziomie 2455 a futures na indeks, mimo tego, iż do ich wygaśnięcia pozostały zaledwie 2 sesje na 2440 co daje bazę na poziomie -15 pkt.

[fumpBegin]

Wykres intra 1h indeksu WIG20 okazuje wyraźnie, że mimo niezbyt mocnego spadku, w dniu wczorajszym doszło do powstania kolejnych negatywnych sygnałów (po wybiciu linii trendu). Zaznaczona na wykresie zarówno linia poprowadzona po ostatnich dołkach jak i wewnętrzna linia trendu (kolor czarny) zostały wczoraj wyraźnie naruszone aby jeszcze nie nazywać tego „przebite”. Tym samym możemy powoli mówić o powstaniu formacji na wzór RGR z zasięgiem ok. 60 pkt. Trzeba jednak wyraźnie zaznaczyć, że zrealizowanie takiego ruchu nie będzie proste ponieważ na poziomie ok. 2415-2420 mamy poważną strefę wsparcia wyznaczoną geometrią z fal na których nałożyłem linie jasno niebieskie oraz linią szyi dużego ORGR . Cała strefa oznaczona została na wykresie prostokątem w kolorze jaskrawo zielonym. Zatem ten obszar (jeśli efekt wczorajszej sesji okaże się „prawdziwym”) będzie miał silne znaczenie w perspektywie dłuższej niż kilka czy kilkanaście godzin a nawet kilka dni.
Małym pocieszeniem jest fakt, iż ostatnia godzinowa świeczka posiada wyraźny dolny cień mogący oznaczać, że dzisiaj byki będą jednak próbowały powrócić na ścieżkę wzrostu.
Niestety dzisiaj wieczorem mamy komunikat FED i to może spowodować, iż w oczekiwaniu na informacje z niego płynące, sesja będzie oznaczała się brakiem zdecydowania. Obym jednak się mylił. Negatywną wymowę wykresu intra zdaje się potwierdzać wykres dzienny.

Choć tutaj nie padły, żadne sygnały płynące z wybicia wsparć czy oporów to jednak mamy wyraźną oznakę możliwej słabości. Mam na myśli trzy ostatnie sesje a konkretniej trzy ostatnie świece. Są one w kolorze czarnym a ich sposób położenia względem siebie pozwala określić je mianem formacji odwracającej trend wzrostowy nazywanej formacją „trzy czarne kruki”. Jeśli dojdzie do jej potwierdzenia czyli zejścia poniżej minimum wczorajszej świecy ceną zamknięcia to możemy oczekiwać na nieco dłuższą serię spadkowych sesji i tym samym będziemy świadkami dużego zagrożenia dla linii szyi ORGR, której to minimalny zasięg nie został zrealizowany.
Pamiętać musimy o tym o czym już napisałem powyżej (FED) jak i również o jutrzejszym dniu trzech wiedźm. Te wydarzenia mogą trochę namieszać na rynkach i być może dopiero początek nowego tygodnia będzie ostatecznym wyznaczeniem kierunku na kilka czy kilkanaście sesji.

[fumpEnd]

15 Replies to “Komentarz giełdowy 18.06.2013

 1. szczerze mówiąc Darku dziwię się, że poruszasz temat bazy -15pkt a nie wspominasz o tym, że było to spowodowane odcinaną dzisiaj dywidendą PEO…

   1. Zgrywasz się Darek ? Analizujesz codziennie Wig20 i nie wiesz kiedy dywidendy z największych spółek odchodzą ?

    1. A dlaczego „zgrywasz się”? Po prostu zapomniałem, ile razy mogę powtarzać że tylko i wyłącznie kreski a info o gospodarce i spółek dokładnie po macoszemu, więc chyba mam prawo nie pamiętać o takich duperelach.

     1. dywidenda spółki z tzw wig5 to dla Ciebie duperela Darku? aż trudno uwierzyć.. przecież odcinanie dywidend bezpośrednio wpływa na kurs indeksu

     2. Oczywiście że wpływa ale świeczki pokazują to wcześniej. Pisząc „duperela” chciałem zwrócić uwagę na to, iż najważniejsze są dla mnie kreski i naprawdę nie interesuje się zbytnio spółkami, dywidendami itp. Tzn. staram się o tym wiedzieć ale tak jak widzisz zdarzy mi się zapomnieć. Dlaczego? Ponieważ wiem że i tak zrobią to jak chcą (to tylko widać na kreskach ale oczywiście nie zawsze wszystko się dobrze odczyta) i jak potrzeba to spadek np na PEKAO zrównoważą wzrostem na PKO BP. Jeśli nie przeoczysz albo nie zapomnisz o takich kwestiach jak dywidendy to wówczas masz może dodatkowy argument za scenariuszem odczytanym z kresek. Świadczy o tym chociażby fakt, iż mimo tego że zapomniałem to z geometrii i kresek wskazałem poziom do którego dotarli na koniec sesji.

 2. Panie Dariuszu, również posiłuję się harmonicznością rynków, jaka kombinacja wskaźników najlepiej się spisuje do harmoniczności?

  1. Nie bardzo wiem o co chodzi ale jeśli o współczynniki to trudno określić taką jednoznaczną kombinację.

  1. Cokolwiek powie rynek i tak musi zejść do wyprzedania NA DZIENNYCH OSCYLATORACh. Czyli krótkoterminowo w dół.

 3. fomc rozdaje karty dzisiaj …czy jutro będzie na wig20 luka hossy czy bessy zależy co bernanke powie i jak zareagują rynki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *