Komentarz giełdowy 13.06.2013

Wczorajsza sesja przyniosła nam podobną sytuację do tej z 23 maja, po bardzo niskim otwarciu, natychmiast pałeczkę przejęły byki i do prawie samego końca dnia walczyły o zamknięcie powstałej luki cenowej. W efekcie indeks WIG20 spadł o -0.36% kończąc dzień na poziomie 2473.

[fumpBegin]

Tak samo jak 23.05 nie udało się co prawda zamknąć luki ale domknięcie stało się faktem. Sytuacja na parkietach w USA czy Niemczech pozwala sądzić, iż dzisiaj luka zostanie zamknięta a byki będą kontynuowały swój rajd rozpoczęty wczoraj zaraz po otwarciu sesji. Tym samym mamy duże prawdopodobieństwo ponownego ataku poziomów ostatniego szczytu. Oczywiście potrzeba do tego nie tylko dobrego początku sesji ale i jej zakończenia. Sprawa na obecną chwile wydaje się być dość „prosta” w końcu od dobrych kilku tygodniu na naszym parkiecie trwa trend wzrostowy a nastrój jaki panuje wśród inwestorów, wyrażany chociażby indeksem nastrojów inwestorów jest mocno byczy. W takiej sytuacji można tylko zadawać sobie pytanie „będzie nowy szczyt czy może jednak …..?”. Jest to nawet dość istotna kwestia, w przypadku gdyby jednak okazało się, że zapału do wzrostów wystarczy tylko na pierwszą część sesji a koniec nie byłby już tak „różowy” to może okazać się, że indeks rysuje coś na wzór formacji odwrotnej do ORGR. Tą kwestię lepiej pokaże wykres intra 1h.

Oczywiście to tylko taki mały „myk” bo raczej na takie rozwiązania się nie zanosi ale zawsze warto mieć alternatywny scenariusz. Skoro już jesteśmy przy wykresie intra 1h indeksu WIG20 to możemy sprawdzić co on podpowiada. Tu wczorajsze otwarcie doprowadziło do dojścia indeksu na poziom który wskazywałem jako równość fal w korekcie będącej najprawdopodobniej 4-ta falą nieregularną. Jeśli tak jest faktycznie to wczorajsze notowania wyrysowały 1 w 5 i dzisiaj moglibyśmy być świadkami fali 3 w 5 czyli teoretycznie tej najsilniejszej. Trzeba również powiedzieć, że najbardziej prawdopodobnym zakresem całej fali 5-tej byłby poziom zbliżony do ostatniego szczytu a więc okolice 2510. Wówczas to mielibyśmy równość fali 1 i 5. Negacją takiego rozwiązania byłoby chyba wyraźne zejście poniżej dołków na poziomie ok. 2430 choć to, po wczorajszej „Ameryce” wydaje się mało prawdopodobne.

[fumpEnd]

16 Replies to “Komentarz giełdowy 13.06.2013

 1. niech pan spojrzy na kontrakt serii wrześniowej bo za kilka sesji on będzie rządził , a on nawet 61,8% zniesienia nie może przejsć , i ja jak patrzę na spółki z WIG 5 nie wierzę już w żadne wzrosty ,

  PKO BP doszedł do prawie swojego poprzedniego szczytu , Pekao to samo ,KGHM przy spadającej miedzi wątpię więc co będzie ciągnęło WIGa

  1. Qba zgadzam się z Tobą i dlatego widziałem tylko możliwość dojścia do ok. 2510 ale widać, że na obecną chwilę to nawet takiej chęci nie ma a to jest już nie bardzo optymistyczny znak.

   1. A może poczekajmy do końca sesji jednak. W ostatnich tygodniach było tu wiele wpisów w stylu „jaka słaba dziś GPW lecimy w przepaść” a potem kopara opadała jak było 1-2% do góry w ostatniej godzinie sesji.

 2. Longterm zawsze pisał, że miedź ma doktorat z ekonomii… Jeśli tak, to na futures wybili linie szyi dużego – okres ostatnich 5 lat , tygodnie – RGR i był powrót, a teraz juz spada powolutku ..zasięg wynikający z formacji to nawet nie piszę, bo aż strach .. 🙂 każden sobie zobaczy… Co myślisz o tym Darku?

  1. Adamie o tej RGR pisałem już kilka miesięcy temu kiedy kształtowało się prawe ramię zatem muszę się z Tobą zgodzić.

 3. Dla rozwiniętych gospodarek jak USA, Niemcy – tanie surowce to sama radość, z resztą widać że nie ma korelacji – surowce tanieją drugi rok a giełdom to nie przeszkadza. Może poza giełdami krajów surowcowych, jak Brazylia, Rosja, Chiny itp

 4. Darku ,nie wiem czy to już jest u Ciebie okres wieku starczego ?,czy wrodzona uszczypliwość ?a może … Jeśli zadałbym pytanie mało poważne ,to nie na tym blogu

  1. Sorry ale w ostatnich dwóch dniach było kilka „podchwytliwych” komentarzy od jednego „truciciela” i podawał taki sam adres mailowy. Co do Twojego pytania to autentycznie trudno jest mi coś powiedzieć bo jak widzisz mącą. Zapewniam Cię że ani uszczypliwość ani okres starczy (mógłbym się obrazić) tylko właśnie głupie komentarze pisane od dwóch dni. Miło mi zaś usłyszeć że masz taki szacunek do tego bloga, jeszcze raz przepraszam.

 5. Nie wiem jak Darek ale jezeli chodzi o eur/usd to być może mamy formacje podwójnego szczytu i jest szansa na zejście w dół biorąc pod uwagę że mamy jeszcze Piątek. Obecnie przy poziomie 1,3320 wydaje się że mamy jakieś intradayowe wsparcie dlatego nie zakładałbym pozycji krótkiej w tym momencie – czekam jak zagrają wielcy. Spodziewam się podejścia wyżej pod okolice 1,3360 i wtedy podejmę decyzję co do pozycji krótkiej (powyżej tego poziomu nie będę ryzykował). Jest jeszcze kilka danych z USA które jednak mogą mieć znaczenie dzisiaj.

  Miłego dnia i weekendu !

  P.S. Wczoraj wybiło mnie na SL 1 pips przy 1,33910 (tylko spread) !!!! A był taki piękny zjazd w dół 🙁 ach ! A potem w góre 🙂

 6. A…jeszcze dodam jedną rzecz eur/usd ad. Gucio wyrysuj sobie linię po szczytach na wykresie H1. Nad pozycją krótką warto się zastanowić jak kurs eur/usd podejdzie pod tą linię i będzie jakiś opór (trzeba obserwować) niekoniecznie musi być to 1,3360 jak pisałem w ostatnim komentarzu. Przebicie tej linii może zanegować spadkowy scenariusz.

 7. Ok..Gucio….Pamiętaj również że jest Piątek jeżeli dynamika ruchu będzie taka jaka jest czyli zerowa jak na popołudnie to tymczasem nie warto wchodzić….przypuszczam że część inwestorów może realizować zyski z rana…co powinno troszkę odbić kurs do góry. Na teraz po prostu bym nie wchodził w rynek ponieważ brakuje póki co wspomnianej dynamiki.

 8. jak to widzicie?
  z moich notatek wynika ,że w marcu od 11-15 zrolowano ok. 70000 kontraktów przy pozomie od 2483- 2509, z tego by wynikało ,ze zarobek tego co kupował Ljest znikomy, ten co kupował S wczesniej zarobił,gdyz byliśmy na poziomie 2237 z tego by wynikało ,ze ten na L bedzie chciał w ostatnim tygodniu trochę zarobić., czy dobrze kombinuje

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *