Komentarz giełdowy 11.06.2013

Wczorajsza sesja nie przyniosła kontynuacji wzrostów na indeksach giełdowych. WIG20 bez większych „oporów” oddał -0.77%. Właściwie tylko ostatnie dwie godziny notowań spowodowały, iż nie zamknął się na minimach (2473) tylko na poziomie 2484. Należy się zastanowić czy jest to tylko część korekty czy może jednak jakaś zmiana w nieco dłuższym okresie niż 1-3 sesje. Spróbujmy znaleźć jakieś podpowiedzi na wykresach.

[fumpBegin]

Czarna świeca z dolnym cieniem zapewne nie daje nam odpowiedzi a nawet podpowiedzi co do dalszych losów indeksu dwudziestu największych spółek giełdowych. Na jej podstawie możemy wyciągnąć tylko jeden wniosek, mianowicie strefa 2490-2500 jest nadal w grze i sposób zachowania w tym obszarze pozwala wątpić w mocne ruchy wzrostowe bez, co najmniej korekty, rzędu dobrych kilkudziesięciu punktów. Przy takim scenariuszu decydujący może być obszar 2410-2440. Myślę jednak, że pamiętać musimy również o tym że od dobrych kilku tygodni mamy trend wzrostowy i tu, choć czasami sytuacja wydaje się sprzyjająca korekcie, tak się po prostu nie dzieje. Z takim rozwojem będziemy mieli do czynienia jeśli dzisiaj bądź jutro dojdzie do ustanowienia nowego szczytu. No cóż jeśli wykres dzienny nie chce nam „zbyt pomóc” to spójrzmy na intra 1h.

Tu możemy sprecyzować nieco nasze wnioski. Na powyższym wykresie widzimy, iż wczorajszy spadek odbił się od linii trendu. Myślę jednak, że układ fal w tym spadku nie został wykończony. Pierwszy wariant rozwoju to dzisiejszy spadek, na początku sesji do czarnej linii poprowadzonej po poprzednich szczytach i wykończenie ruchu 5-fal To zaś oznaczałoby następnie korektę wzrostową, która mogłaby być ruchem powrotnym do linii trendu przebitej na początku sesji. Kolejnym ruchem byłby spadek impulsem w wymiarze intra. Drugi wariant to brak zatrzymania na czarnej linii tylko dłuższy spadek do poziomu ok. 2450 (linia równoległa do poprowadzonej po szczytach w kolorze zielonym) a także równość fal. Taki ruch otwierałby drogę do wyjścia na wyższy szczyt w najbliższych 2-3 dniach. Dlaczego? Myślę że wówczas całość zachowania indeksu od szczytu z 28.05 na poziomie 2488 mógłby być korektą nieregularną po której przyszłaby pora na jeszcze jedną falę wzrostową wybijającą nowy szczyt.
Zadaniem inwestora jest reagowanie na sytuację i tu poziomy oraz warianty jakie przedstawiłem w świetle mimo wszystko dość ni jasnej sytuacji mogą okazać się pomocne.
Na koniec muszę przyznać, że dzisiejsza sesja może okazać się dość istotna, po pierwsze prawie wszystkie spółki TOP5 „zbudowały” wczoraj pełne lub prawie pełne formacje odwracające trend wzrostowy. Zatem ewentualny dalszy spadek w dniu dzisiejszym może spowodować potwierdzenie takich formacji co byłoby już poważnym ostrzeżeniem dla byków. I druga sprawa to negatywne dywergencje na oscylatorach. Dzisiejszy ewentualny spadek „zatwierdzi” takie dywergencje ot chociażby na RSI.

[fumpEnd]

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat nawet przy niewielkiej zmianie ceny instrumentu bazowego, na podstawie którego jest oparte kwotowanie cen danego Instrumentu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe. Podejmując decyzje inwestycyjne, Klient powinien kierować się własnym osądem.

8 Replies to “Komentarz giełdowy 11.06.2013

  1. Darku,
    piszesz, że prawie wszystkie spółki z TOP 5 zbudowałyt lub prawie zbudowały formacje odwracające trend. Nie bardzo to rozumiem. PKO BP się do tego nie zalicza. PZU też nie. To już 2/5 odpadają. Czyli „prawie wszystkie” niekoniecznie jest zasadne… A druga sprawa – zbudowanie „prawie” to chyba zbyt mało do wyciągania wniosków? To tak jakbyśmy powiedzieli, że wyszliśmy „prawie na nowy szczyt” i w związku z tym mamy trend wzrostowy.

    1. PKO BP harami, a PZU to już spada od kilku dni więc nie biorę pod uwagę na formację. Piszę chyba jasno że jeśli dzisiaj będzie spadek to….. więc w czym problem?

  2. Panie Darku, proszę o weryfikacje, ma pan duzo wieksze doswiadczenie. Co bardziej prawdopodobne? Od dolka 2250 mamy wyrazne 3 impulsy falowe, pytanie: Czy 3 fala zakonczyla sie na 2490 na kasowym pozniej byla 4 z dolkiem na 2432 na fut i teraz idzie 5? Czy moze 3 fala zakonczyla sie powyzej 2500, byla nieregularna i teraz idzie 4?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *