Komentarz giełdowy 29.05.2013

Środowa sesja upłynęła pod lekkim dyktandem niedźwiedzi co nie może dziwić po tak mocnym podniesieniu indeksu w zaledwie 4 dni. Wig20 stracił na wartości -0.24% i zakończył dzień na poziomie 2463. Choć ta zmiana indeksu nie wnosi zbyt wiele nowego do dotychczasowej sytuacji to jednak spójrzmy na wykresy choć na chwilę aby wyłapać kilka szczegółów.

[fumpBegin]

Na wykresie dziennym, zamieszczonym powyżej, najważniejszą kwestią jest druga świeca z długim górnym cieniem, pokazująca wyraźną “blokadę” dla popytu na wysokości wcześniej przebitej linii trendu wzrostowego od maja 2012. Zatem mamy już dwie świece z górnymi cieniami, które świadczą o silnym oporze (nie tylko linia ale również jedna z najściślejszych stref oporu jakie można wyznaczyć geometrią). Dodatkowo układ tych dwóch świec z poprzednim Marubozu mocno “przypomina” formację “blok” zapowiadającą spadki. Jeśli dojdzie do wyłamania dołem wyraźniejszym czarnym korpusem to może nas czekać co najmniej kilka dni ruchu w kierunku południowym.
Oczywiście w przypadku wsparć nic się nie zmienia (a teraz to one są najważniejsze a nie opory) i tak pierwsze to połowa marubozu a kolejne to poziom linii szyi ORGR.
A jak sytuacja wygląda w krótszym ujęciu czasowym czyli na wykresie intra 1h?

Jak widzimy, od dołka na 2251 indeks porusza się w trójkącie rozszerzającym. Ostatni szczyt wypadł tuż poniżej górnego ograniczenia (i to jest szansa dla byków aby zrobić jeszcze jedno podbicie w górę) a ruch w dół od tego miejsca zrobił pełną 5-kę elliottowską po której wykonał korektę “abc” (dokładniej widać na wykresie w jeszcze krótszym interwale np. 15M). Taka sytuacja, jeśli dotychczasowe “abc” nie rozwinie się w coś większego) promuje kolejny ruch w dół którego zasięg można by oszacować na ok. 2435. Wspomagać taki ruch będzie też “objęcie” na obecnym szczycie korekty intra.
Również linie kanałów a konkretnie poziom ich przecięcia wskazuje na podobny zasięg ruchu spadkowego. Jest tylko jedno “ale”, mianowicie dzisiaj mamy ostatni dzień miesiąca i to w dodatku wypadający w “długim weekendzie” co przy zapewne niskiej aktywności inwestorów powinno sprzyjać stronie popytowej, zwłaszcza że jakby nie patrzeć to ona w ostatnich dniach jest stroną dominującą.

[fumpEnd]

22 Replies to “Komentarz giełdowy 29.05.2013

 1. ja tak obserwuję ruchy na ow20r i jedno mnie zastanawia. Wiadomo że nasza gpw to mały ryneczek sterowany przez GS z usa, nie ulega wątpliwości że szulernia chce zamknąć wysoko M-ki stąd podciąganie rynków na całym swiecie bez względu na cenę (darmowa kasa z fedu do dyspozycji), na to nie ma mocnych. Ale zastanawiają mnie właśnie opcje R notowane dość wysoko, niby powinna taka r3230 być notowana koło 50gr a tu cena 4zł i ostatnimi dniami ktoś “łyka” setkami nowy towar, nie sądzę aby zerował sobie pozycje, bo nie brałby towaru animatora. Z drugiej strony znów R3240 jest notowana dużo niżej od hipotetycznej wyceny, o czym to świadczy. Mnie się wydaje, że możę przyjść przed rozliczeniem dzień prawdziwej zwałki 4-5% na w20, GS powoli musi oddawać towar, bo ma w perspektywie zwroty kasy do fedu, pln ostro w górę, nie może go już powstrzymywać zakup obligów przez skośnych (swoją drogą ładnie GS ich ubrał w nasze obligi po 2-2,5% przy kursie 3,15 z apln, już obecnie mają w plecy co najmniej 1-2% na samych różnicach kursowych). Ale wracając do fw20 to mimo, że wachlowanie GS setkami pajd dla 3mania wysokiego kursu nie jest w stanie bystrzakom zamydlić, że tak pod ziemią zaczynają rynki kipieć i może dojść np w wakacje do erupcji. Obecne spadki u skośnych to przygrywka tego co może zrobić BB kończąc eq3. Nadal twierdzę, że kroplówka fedu jest tylko po to żeby nie wywołać paniki na rynkach. Co eksperci na to? Zobaczymy w wakacje jedynkę z przodu na w20?

  1. czemu r230 niby po 50gr ?, spojrz jak sa kwotowane f255 , f260 i r235 i r230, tka sama odleglosc do rozliczenia z obecego poziomu.
   pelna zgoda ze jest duza aktywnosc na r240 (sroda) i dzis r235 r230. w marcu na 3 tyg przed wygasnieciem szly pakiety na fw20, teraz ich nie ma, a to ze chodzimy bardzo dziwnie i ani rts bovespa czy slabnacy PLN nie jest w stanie popsuc nastroju na w20 to taki polski schemat i jesli chce sie na takim rynku zarabiac to trzeba to zaakcepotowac

  2. 1 z przodu? Mocne! Dla mnie to cały czas rynek to taki sportowiec na sterydach. Kwestia czasu kiedy nie da rady.

 2. Niezłe obroty jak na dzień w długim weekendzie. Ponad 500 mln na fixie na WIG20. Ostro. I solidne podbitki. Ciekaw jestem co to zwiastuje…

  1. Podobna akcja jak bodajże w zeszłym roku, kiedy to na fixie zdołowali index. Wtedy wystrzeliło w górę. To co teraz w dół? Zobaczymy. Nie ma jak CUDODIX 🙂

   1. Zamknęli miesiąc na maksach. Mamy białą świecę i bardzo skokowy wzrost obrotu tylko że nie w okolicach dołków a na szczytach i to bez wybicia ważnego oporu. Miejsca maja jeszcze trochę bo górne ograniczenie trójkąta rozszerzającego jest na ok. 2510. W każdym bądź razie mocno naciągane to dzisiejsze zagranie.

 3. Darku, czy na miesięcznym wykresie nie mamy czasem uderzenia trójki jako formacji kontynuacji trendu spadkowego na wig20??

  1. Pomijając fakt że wyprzedziłeś mały wycinek z mojej analizy weekendowej , muszę przyznać Ci rację. Patrząc na wykres miesięczny mamy formację szczytową zasłony ciemnej chmury i po niej właśnie formację uderzenia trójki. Inną kwestią jest to że takie “spotkanie” dwóch formacji jedna po drugiej nie jest czymś częstym i można zastanawiać się czy to tylko “zbieg okoliczności” czy może ostrzeżenie przed ………. .?

   1. inne rynki regionu spadaja; a nawet Bovespa nurkuje, ktora jest dosc do naszej podobna struktura (no a gdzie nam w tej chwili do potencjalu Brazylil). Nasz rynek jest wybiorczo dmuchany, ale mam nadzieje ze juz niedlugo

   2. Darku daj linka i nakresl nam ta formację miesieczna prospadkowa, bo ja na miesiacach widze białą świece mega duzą, a dwa proszę mi jakos łopatologicznie wytłumaczyć , fraze skokowy wzrost obrotów. Czy to źle czy dobrze ?

    1. O formacji powiem jutro w weekendowej a jeśli chodzi o skokowy wzrost obrotu to jest to wzrost dwu lub więcej razy większy od obrotu z poprzednich np. dni. Jeśli występuje skokowy wzrost obrotu na sesji up to tu z wyjątkiem przypadków pokonywania znaczących oporów oznacza zazwyczaj jakiś koniec wzrostu i co najmniej korektę. Odwrotnie jest gdy skokowy wzrost obrotu występuje na sesji spadkowej.

     1. koniec wzrostu…. , takie rozumowanie jest że ten co bierze akcje
      1) jest idiota bo bierze na szczycie
      2) jest idiota z dużą iloscia kasy np piatek na fiksie hmmm nie uważasz ze za duzo tego wzieli jak tylko na podciaganie pod premie ?

     2. A kto twierdzi, że ktoś jest idiotą? To że wzięli na fix za 500 mln nic nie znaczy bo w pierwszych dwóch godzinach oddali za prawie tyle samo. Rachunek się zgadza a miesiąc zamknięty na maksach. Oczywiście fix może wpłynąć wzrostowo na początek poniedziałkowej sesji i mogą iść w końcu do ok. 2510 jest jeszcze prawie 30 pkt czyli dobry 1%. Jednak jakoś nie ufam że ma ruszyć wielki up a na dołku SM nie brali, co nie wiedzieli że pójdzie do nieba? Na S&P najprawdopodobniej kilka sesji temu zakończyła się 5-ta skrócona i zaczęła “korekta”. Nawet jeśli będzie to tylko korekta to trudno jest mi uwierzyć że po 7 miesiącach wzrostu zrobią w dół 2-3 % i pójdą ponownie w górę. Jest jeszcze kwestia tego czym jest wzrost od 2009 (na stale malejącym obrocie) nowy historyczny szczyt nie musi być zrobiony falą właściwego trendu wzrostowego ale może być zrobiony również korektą ot chociażby nieregularną ale to wkrótce pokażę na wykresie aby nie było nieporozumień.

 4. DD, a czemu masz taka nadzieję, w czym Ci wzrosty przeszkadzają ? Podczas wzrostów łatwiej zarabiać, bo można to robić i na kontraktach i na akcjach. Szczerze powiem, nie rozumiem osób wyrażających nadzieję że będą spadki – równie dobrze można mieć nadzieję że zaraz sufit na głowę spadnie. Może to jakaś forma samobiczowania ?

  1. Masz rację jeśli mówisz o tych co mają nadzieję na spadki, co innego Ci którzy na podstawie analizy (obiektywnie) widzą spadki. Jeśli zaś chodzi o pierwszą połowę Twojej wypowiedzi to nie koniecznie zarabianie na wzrostach jest prostsze ale w ogóle to chyba złe określenie, po prostu spadki zazwyczaj są znacznie szybsze.

 5. Darku, piszesz że wzrost obrotów na górce a ni ew dołku. To ja Ci pokaże że wzrost obrotów był dokładnie w dołku (Pominąłeś to w swoich analizach). Jeśli teraz miałby być spadek, to należy zakwalifikować go jako cofnięcie do wybitej linii trendu. Dopiero głębsze spadki można by kwalifikować negatywnie dla byków. Obecnie na wykresie nic nie przemawia na korzyść niedźwiedzi (nie mam na myśli ewentualnej korekty) http://images35.fotosik.pl/1926/ee96b04f97fdc480med.jpg

  1. Tę sprawę już wyjaśnialiśmy to co wskazałeś to sesje podczas których mielono na zabój akcjami Boryszewa. na Stooq.pl mają volumen a nie obrót i dlatego masz takie wysokie słupki. Chyba rozumiesz że miliony akcji po kilka groszy to nie żaden kapitał. Niestety SM robią wiele rzeczy aby obraz jak najbardziej zamydlić. Co do kwestii technicznej to oczywiście masz rację. Że dopiero po zejściu poniżej linii trendu i dołka będzie widać iż to coś więcej niż korekta. W każdym bądź razie to czy są zagrożenia czy ich nie ma zależy również od interwału czasowego. Bo np. już w ujęciu tygodniowym jesteśmy pod linią trendu wzrostowego z maja 2012 , nie zamknęliśmy luki , zatrzymaliśmy się na znaczącym oporze a przebicie tej linii trendu którą zaznaczyłeś może być również tylko harmoniczną ABCD bo jak zapewne wiesz samo przebicie linii trendu nie jest tożsame z zmianą trendu. W ujęciu dziennym nie ma się co sprzeczać jest teraz krótkoterminowy trend wzrostowy i on jest bezpieczny dopóki nie cofniemy i ewentualnie nie wrócimy ponownie pod linię trendu.

 6. Całkiem możliwe że w kwestii wolumenu masz rację, stooq mógł coś namieszać bo nie wszędzie są takie obroty. Jeśli chodzi o wykres miesięczny, nasuwa mi się analogia z ubiegłym rokiem o której pisałem 2 tygodnie temu – 4 świece spadkowe i objęcie hossy http://www.attrader.pl/charts/s/41426/mOsi5QP_nUKJcn6ijTJ0ug.png. Rok temu wyprzedziliśmy inne rynki, podczas gdy w USA były spadki u nas uklepano dołek i zaczęły się wzrosty które potem trwały do grudnia. Ale analogia to trochę za mało, ten rok może być inny pomomo tego że jak dotąd – pierwsze pół roku przebiega niemal identycznie

  1. No widzę tu jedną “małą” aczkolwiek znaczącą różnicę. To co pokazujesz z ubiegłego roku to raczej formacja trójki hossy a właściwie układ ją przypominający bo 4 świece z czego ostatnia dłuższa. Teraz mieliśmy najpierw zasłonę ciemnej chmury formację odwracającą na szczycie i następnie 3 spadkowe i ta biała co już w żaden sposób nie można nawet trochę przyrównać do trójki hossy. I jeszcze jedno , w ubiegłym roku wyprzedziliśmy (jeśli w ogóle można tak powiedzieć) inne rynki ale po spadkach na wszystkich rynkach , teraz wszystkie szły w górę a my spadaliśmy. Zatem trudno jest mi tu dostrzec jakąkolwiek analogię.

   1. ok to tylko dyskusja. Moim zdaniem teraz mamy 4 na sp500 ktora pewnie sie skonczy na 1600-1580 , nawiasem mowiac to dobrze ze tego nie grałem w piatek na naszej giełdzie. Czeka nas 5 na rozwiniętych rynkach, dwa argumenty za tym 1) nasza i na przyklad wegrów siła 2) rynek długu . uciekają z obligacji amerykanskich , to gdzie pojdzie ten kapitał? na rynek akcji

    1. Szkoda że nie wrzuciłeś wykresu z falami. Chociaż domyślam się jak to widzisz i jeśli dobrze się domyślam to w 3 sek. obaliłbym tą możliwość a to za sprawą “świętego” prawa – trzecia nie może być najkrótsza a tak to by wyglądało gdyby duża trzecia dopiero się skończyła (3 w 3 byłaby krótsza od 1 w 3 i od 5 w 3). Jednak to jest tylko mój domysł jak widzisz fale.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *