Komentarz giełdowy 23.05.2013

Dzisiejsza sesja była jedną z tych które można nazwać “ciekawymi”. Niskie otwarcie i wyraźna luka cenowa a następnie walka byków o przetrwanie. W efekcie indeks WIG20 stracił jednak -0.53% i zamknął się na poziomie 2359. Choć indeks stracił to jednak ciężka i mozolna walka byków sprawiła, że wszystko przebiegło zgodnie z tym co pisałem w poprzednich komentarzach. A co to oznacza na kolejne sesje? Zobaczmy.[fumpBegin]

Wybicie kanału,  osiągnięcie istotnego i wyraźnie wskazywanego w moich wpisach wsparcia, odbyło się w jednej chwili. Samo otwarcie sesji sprawiło że znaleźliśmy się tam gdzie mieliśmy się znaleźć. Wyraźnie oznaczona strefa wsparcia spowodowała również to o czym już pisałem czyli odbicie i obronę poziomu ok. 2335. Takie zachowanie było do przewidzenia ponieważ poziom 2335 to poziom na którym byki uznały, iż pora na dokończenie prawego ramienia ORGR i dalsze wzrosty w kierunku 2500 natomiast niedźwiedzie mogły mieć obawy czy tak silne wsparcie cenowe i geometryczne da się przejść “bez rozbiegu”. Obecna sytuacja jest arcy ciekawa. Z jednej strony wizje ORGR ale z drugiej strony mamy szansę na mniejszą ale jednak RGR.
Wydaje się, że bez względu na to co będzie realizowane to jednak w najbliższych godzinach powinniśmy co najmniej jeszcze raz zejść do poziomu dzisiejszych minimów. Jeśli ponownie doszłoby do odbicia to znacznie wzrośnie szansa na ORGR z linią szyi na poziomie ok 2410 i zasięgiem ok. 150pkt. Jeśli jednak ponowne zejście w dół byłoby skutecznym wybiciem 2335 to wówczas do gry wchodzi RGR z linią szyi na 2335 i zasięgiem wybicia równym ok. 80 pkt co byłoby równoznaczne z zejściem do dołka na 2251. Co zatem ma większe szanse powodzenia. Biorąc pod uwagę fakt, iż byki mimo silnego zaangażowania nie dały rady zamknąć powstałej luki oraz to, iż mocno prawdopodobny jest ruch w kierunku 2335 uważam, że na obecną chwilę to scenariusz z RGR a nie ORGR ma mimo wszystko większe prawdopodobieństwo realizacji. Jutro możemy oczywiście dalej próbować zamknąć lukę i może uda się ją domknąć ale najprawdopodobniej nawet w takim przypadku jeszcze jutro wrócimy ponownie do spadku.
Moim skromnym zdaniem taki scenariusz zdaje się potwierdzać również wykres dzienny indeksu.

Po trzech czarnych świecach, których wymowa była tożsama z wymową formacji trzech kruków, dzisiaj wyrysowana została biała świeca z delikatnym górnym cieniem ale za to z zamknięciem wyraźnie poniżej minimum wczorajszego dnia. Taki układ a konkretnie układ wczorajszej i dzisiejszej świecy jest formacją kontynuacji spadku (kolejna po “trzech krukach”) o nazwie “pod szyją”. Dodatkowo widzimy, iż zamknięcie wypadło pod linią trendu wzrostowego z jakim mieliśmy do czynienia od dołka na 2251. Jeśli zatem formacja i wybicie linii trendu nie zostanie zanegowane to powinniśmy się spodziewać spadku i to zapewne większego niż tylko ponowne zejście do 2335.
Małym sprzymierzeńcem niedźwiedzi są również oscylatory które dopiero rozpędzają się w kierunku stref wyprzedania i maja jeszcze do nich sporo miejsca.

[fumpEnd]

Ten wpis został opublikowany w kategorii Komentarz giełdowy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

48 odpowiedzi na „Komentarz giełdowy 23.05.2013

 1. Robert pisze:

  Panie Darku, w ostatniej godzinie handlu LOP wzrósł maksymalnie do ponad 108 tys.
  Co to może oznaczać?

  • Dariusz Bartłomiejczak pisze:

   Jedyne co mogę powiedzieć to to , że byki mocno się rozochociły a niedźwiedzie spokojnie czekały. Wydaje mi się, że gdyby miał iść dalszy ruch wzrostowy to pozycje rosłyby od początku a nie na końcu sesji ale tu już ostatnio takie lody kręcą że pewności nie ma.

 2. Michcios pisze:

  A ja jestem ciekaw jak to będzie z JSW. Dzisiejszy pinbar robi wrażenie. Czarna świeca z wczoraj i dzisiejszy pinbar na sporym obrocie. Zobaczymy. 🙂

 3. madziora pisze:

  Kiedyś na tym blogu była mowa o formacji wyrzucenia, lub odrzucenia. Czy opisywana świeca nie spełnia tych kryteriów? Z tego co pamiętam, to po niej był kontynuowany poprzedni trend.
  Pozdrawiam.

 4. tedchom pisze:

  Chciałbym zauważyć, że pieniądze z obligacji podczas wzrostu mocno odpływały co jest przesłanką za wzrostami raczej.

 5. Borse pisze:

  Japonia cały czas słaba, Ameryka również korekci. U nas otwarcie na zero.

 6. Jacek pisze:

  Nadmierne podniecanie się spadkami w czasie hossy bywa niezdrowe.

  • Dariusz Bartłomiejczak pisze:

   Niezdrowe jest jak ktoś widzi coś czego nie ma. W takim wypadku najlepiej iść do okulisty i zająć się oczami a nie głupoty wypisywać.

   • rubik pisze:

    cóż, sądzę, że należą się przeprosiny Jackowi
    podniecanie się spadkami w istocie stało się dość niezdrowe dla posiadaczy krótkich

    • Dariusz Bartłomiejczak pisze:

     A dlaczego ktoś ma tu przepraszać za głupkowate stwierdzenia?

     • rubik pisze:

      ale dlaczego głupkowate?
      po korekcie ABC ze szczytu na 2664 mamy co następuje:
      – falę 1 – impuls od dołka 2237 do 2403
      – falę 2 – znoszącą 50% fibo impulsu
      – mały impulsik będący być może pierwszą falką w fali 3
      więc dlaczego nie można tego nazwać hossą? (rodzącą się), jak będzie na ukończeniu to każdy ją zobaczy, zobaczyć ją teraz nie każdy potrafi

     • Dariusz Bartłomiejczak pisze:

      To co Ty piszesz teraz, nie ważne czy dobrze to widzisz czy nie, jest merytoryczne a jak ktoś pisze głupkowate teksty o podniecaniu się wzrostem czy spadkiem to już jego problem natury seksualnej.

     • rubik pisze:

      oczywiście poziomy, które podałem dotyczą kontraktów a nie indeksu

 7. berzerk pisze:

  Wszyscy wiedzą dlaczego spada (słabe dane z Chin) więc nikłe szanse na przedłużenie ruchu w dół.

 8. Jacek pisze:

  Jakoś ……..

  • Dariusz Bartłomiejczak pisze:

   Twoja głupota jest większa niż można sobie wyobrazić. Możesz pisać do us…. śmierci, dla mnie to jeden klik i już jesteś w koszu na śmieci – tam gdzie Twoje miejsce. A tak na marginesie to Ci podpowiem, ze było tu już dwóch takich i wiesz co ich zatrzymało? Paragraf! Właśnie Twoje wszystkie IP , hosty itp. powędrowały do wiadomej instytucji. Życzę powodzenia w rozmowach z “urzędnikami”.

 9. namoR pisze:

  Na chwi;e obecna my i madziary nic nie robimy sobie ze spadkow za wielka woda podobnie jak nic nie robilismy sobie ze wzrostami dwa dni wstecz No zastanawiaja mnie sprzedajacy miedziaka ktorzy upychaja go kupujacym leszczom uwazajacym ze jest to papier do zarabiania pieniedzy i ktorzy dojrzeli przy pozytywnych dywergencjach na wskaznikach formacje harami

 10. marcin pisze:

  Nasz rynek chyba się rządzi własnymi prawami. Wczorajsza sesja mnie zaniepokoiła jako jak narazie niedźwiedzia. Spodziewałem się że popyt ruszy i będzie próbował zamykać lukę, ale liczyłem na powrót do spadków na koniec sesji a tu zonk. Dziś jeszcze większy niepokój, jedno jest pewne jak wybijemy szczyt z poniedziałku trzeba będzie się zastanowić czy oby jest to dobry czas dla niedźwiedźi.

  • Dariusz Bartłomiejczak pisze:

   No fakt, z rynkiem nie ma co dyskutować. Inna sprawa to żenująco niski obrót na tym wzroście.

   • namoR pisze:

    Najwazniejszy jest wol podczas przebicia domniemanej for ORGR

    • Dariusz Bartłomiejczak pisze:

     Wzrost obrotów (skokowy) przy wybijaniu linii szyi jest jakoby potwierdzeniem tej formacji jednak wzrost “prawego ramienia” powinien odbywać się na rosnącym obrocie a o tym tu nie możemy powiedzieć. Może to oznaczać że to jeszcze nie w tym ruchu.

     • namoR pisze:

      100 % zgodnosci dlatego zakladam ze prawe ramie moze byc budowane sekwencja nastepujacych po sobie kilku trojek

 11. Borse pisze:

  I zrobiło się byczo. Cały mizerny plan w … krzaki 🙂
  SL nie miałem typowego, od razu pozycja przekręciła mi się w eL.
  Nie ma co się z koniem, a może BYKIEM kopać 🙂
  Półki drukarki chodzą mamy hossę (drukowaną 🙁 )
  Ale co to za różnica.

  • Borse pisze:

   A tak na marginesie to nieźle nas wczoraj Japońce postraszyli 😉

  • namoR pisze:

   Jasne Wymagaliscie od gosodarza wklejania transakcji zajmowanych pozycji na bieżąco a tu co widzę Info po kilku godz i czemu ma to służyć ??

   • Dariusz Bartłomiejczak pisze:

    No właśnie z tego powodu kolego, jakbyś nie zauważył, zamieszczanie transakcji jest zawieszone. Wszyscy zainteresowani wiedzą o tym.

    • namoR pisze:

     zauwazylem i wiem juz od dawna ze jest to zawieszone chodzilo mi tylko o ten wpis ze niby cos mial i niby to a tamto Albo konkret albo wcale

 12. namoR pisze:

  Polak Węgier dwa bratanki i do wódki i do …….

 13. Howgh pisze:

  I pewnie tylko przez przypadek nie zauważacie, że dzieje się dokładnie to samo co w zeszłym roku. Pół roku spadamy wbrew całemu światu, a jak tam w końcu jest korekta – u nas zamykanie S i wzrosty. Wszystko z dokładnością co do 1 tygodnia. Teraz wysilmy się trochę, i spróbujmy zaprognozować dalszą część roku

 14. peterd pisze:

  Panie Darku, w trakcie dzisiejszej sesji LOP spadł o ponad 2 tysiące, jednocześnie odbiliśmy się od oporu na poziomie 76,4 % ( wyznaczane od szczytu z 20 maja do dołka z dnia wczorajszego), jak również giełdy światowe spadają, nasza gospodarka dzięki wodzowi finansowemu schodzi na dno. Proszę o informację, czy wymienione czynniki nie mogą przełożyć się na korektę wzrostów. Czy zanegowanie formacji, o której wspominał Pan we wczorajszej analizie już nastąpiło ( ewentualnie czy istnieje mozliwość zanegowania tego na kolejnych sesjach). Z góry przepraszam za lakoniczne pytania – jestem początkującym inwestorem i szukam różnych argumentów potwierdzajacych zachowania rynkowe.

  • Dariusz Bartłomiejczak pisze:

   Odniosę się do tego w weekendowej, która wyjątkowo będzie zamieszczona już jutro.

   • Robert pisze:

    Kluczem za dalszym scenariuszem może być to czy fw podejdą pod max. poziom z dnia 20.05, jeżeli przebiją to wzrosty, no chyba, że dziś był szczyt bo od poziomu 2384 odbijali się kilka krotnie i zamknęli na 2377 ale to pewnie Pan Darek poruszy w jutrzejszej analizie.

 15. mikroster pisze:

  Czyżby LONGTERM miał tym razem rację ?

  • marakesz pisze:

   Pachnie ,że tak…..generalnie nie ważne kto ,mimo wszystko lepiej jak idzie do góry:-))

   • DD pisze:

    Wig20 to Wig5. Z tego zupelnie nie widze czym by mieli ciagnac rynek. KGHM nie, bo spada miedz, a zapasy w Chinach to walaja sie po kazdym placu; jeszcze i piec beda przerabiac w KGHM. PKOSA -wydmucha; PZU -zyski maja spasc do 30% (a moze sie okaze ze 40%); PKOBP -eldorado dla bankow skonczylo sie, wiec tu moze jakis chwilowy podskok. PKN -ropa spadnie, to bedzie do odpisu duzo. …Poza tym patrzcie na BUX -megatrojkat od IX2011 rysowany. Za chwile powinno tam zakrecic ostro na poludnie.

    • namoR pisze:

     Żeby z tym megatrojkatem ktory ma wyjsc na poludnie nie okazalo sie przypadkiem tak jak z nasza poprzednia baza gdzie rowniez mielismy wyjsc na poludnie a zrobili polnoc

 16. Robert pisze:

  To na co jeszcze można zwrócić uwagę to tuzy z WIG5 KGHM i PKO BP podczas ostatnich 2 sesji były próby odjazdu ale zamknięcie na tych spółkach kończyło się na niższych poziomach aniżeli podczas sesji.

 17. Qba pisze:

  http://worldwideat.blogspot.com/

  nie wiem czy pan Darek to puści, ale ci co grają dzienne ruchy to kolega ładnie pokazuje jak zagrac , zawsze wieczorem pokazuje co na następny dzień może być grane , można się uczyć wykresów i jak zagrać ,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *