Komentarz giełdowy 22.05.2013

W dniu dzisiejszym byki odniosły „sukces”. Po ciężkich bojach indeks WIG20 wzrósł o „całe” 0.07%. Zamknięcie wypadło na poziomie 2372. Mimo, iż na wykresach zwłaszcza tych intra, nie widać jakiś znaczących zmian to jednak można wyciągnąć konkretne wnioski.

[fumpBegin]

Zacznę dzisiaj od wykresu dziennego indeksu WIG20 bo tak na dobrą sprawę tylko ten wykres daje jakieś wskazówki. Mam na myśli ostatnie trzy sesje i to co one pozostawiły na wykresie. Trzy czarne świece, taki układ oczywiście nie jest konkretnie jakąś formacją świecową jednak jak to mówił mój mentor dobrych kilkanaście lat temu, giełda to nie apteka a formacje tylko w książkach wyglądają na formacje. Układ tych trzech ostatnich świec jest podobny do „trzech kruków” i choć dzisiejsza nie osiągnęła na zamknięciu nowego minimum to jednak wymowa tych „czarnych prostokątów” jest raczej podobna co samej formacji. Początek sesji emocjonalnie na wyższym poziomie niż zamknięcie z dnia poprzedniego ale zamknięcie wyraźnie niżej. Innymi słowy płonne nadzieje byków.
Nie inaczej wyglądała dzisiejsza sesja po godzinie 16-tej kiedy to głos zabrał boss bossów finansowych sam BB. Jego przemówienie trafiło kilka minut wcześniej do agencji i nawet zanim zaczął przemawiać amerykanie ruszyli do ostrych zakupów jednak Polak nie w ciemię bity , nie dał się podniecić. To właśnie pokazuje że dopóki na S&P nie będzie korekty dopóty o wzrostach (ale nie takich o kłak przez dwie trzy sesje) możemy zapomnieć. Inną sprawą jest to jak zareaguje nasza giełda na to gdy  ta korekta za oceanem zacznie się urealniać.
Zatem druga część obecnego tygodnia ma wielka szansę na ruch w kolorze czerwonym. Tak na marginesie, mimo drugiego dnia wzrostu na KGHM, nie wygląda to na zakończenie spadku. Z resztą po dzisiejszym pin barze pod linią szyi na samej miedzi jutro zobaczymy jak „on” będzie mocny.
Na koniec tak dla zasady wykresy intra:

[fumpEnd]

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat nawet przy niewielkiej zmianie ceny instrumentu bazowego, na podstawie którego jest oparte kwotowanie cen danego Instrumentu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe. Podejmując decyzje inwestycyjne, Klient powinien kierować się własnym osądem.

15 Replies to “Komentarz giełdowy 22.05.2013

 1. Trudno coś dodać dzisiaj.
  Żal ściska, że giełdy z naszego regionu Rosja + ponad 2%, Węgry + 1.9%, Niemcy to już nie ma co nawet pisać. Jesteśmy chyba największym grajdołem.
  I jak tu kupować akcje i kiedy,……………..?

 2. Wygląda, że gruba korekta w USA nadchodzi, a to oznacza, że świeży kapitał popłynie do nas 🙂 oczywiście nie od razu. Przez kilka sesji polecimy w dół razem z usiakami, może nawet z testem kwietniowego dołka, ale w dłuższej perspektywie wzrosty.

 3. Niskie open okazją do L moim zdaniem. Nie ma pod co realizować zysków w USA, dzisiejsza sesja powinna być dość szybko stłumiona i wyrównana. Poziom zwrotu nie jest żadnym technicznym oporem. Zwykła fałszywa. U nas z kolei? Odejście od oporu na 2400 idealnie wpisuje się w kontekst korekty ostatnich wzrostów (sporo pkt. zrobiliśmy od dołka). Zobaczymy kto ma racje, pewne że rynek na pewno będzie ją miał 🙂 Pozdrawiam, fajny blog!

 4. ja dalej twierdzę że grubas na WIG 20 siedzi na S na tej serii a dopiero seria wrześniowa pod dywidedy na L będzie

  widać to po KGHmie który nawet na podrygi miedzi po kilka procent nie chce reagować

 5. Dali drugą lukę, hmm… książkowo to i trzecia jeszcze powinna być. dziś czerwono i jeszcze jutro i zobaczymy co dalej. Mój obecny cel to 2260-95, a tam zastanowię się co dalej. przy takiej dynamice może nastąpić to szybko 🙂
  (coś mi w stooq’u się poprzestawiało i nie mogę wstawiać wykresów)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *