Komentarz giełdowy 21.05.2013

Dzisiejsza sesja ułożyła się niemal idealnie tak jak wczoraj przedstawiłem w komentarzu. Indeks WIG20 stracił -0.27% i zakończył dzień na poziomie 2370. Motorem, który stawiał opór spadkom był dzisiaj KGHM i PZU. W obu przypadkach nie może to dziwić bo pierwsza spółka po serii 8 sesji zakończonych spadkiem musi kiedyś jakiś ząbek zrobić a na PZU wiemy, że jeszcze 5-ta fala do zrobienia. Jak to jednak przekłada się na ogólną sytuację wyrażoną indeksem?

[fumpBegin]

Jak widać na powyższym wykresie dziennym indeksu WIG20 , dzisiejsza czarna świeca naruszyła dolne ograniczenie kanału cenowego , tym samym tak na marginesie, oscylatory ruszyły w kierunku południowym. Jeśli przecena będzie kontynuowana, a wygląda na to że będzie to niebawem osiągniemy poziom o dużym znaczeniu czyli wspominany niejednokrotnie 2330- 2340. Dlatego też zaproponuję przejście do wykresu intra 1h bo tu na dziennym nic więcej nie da się napisać w świetle poprzednich komentarzy.

Tutaj możemy powiedzieć, iż indeks po wykonaniu korekty pędzącej zaczął w ostatnich dwóch godzinach kolejny impuls spadkowy. Biorąc pod uwagę możliwość wystąpienia równości fal powinniśmy oczekiwać indeksu na poziomie ok. 2350 a to oznaczałoby wybicie dołem z kanału. Po drodze mamy jeszcze wsparcie (oznaczone strzałką) gdzie zbiegają się dwie geometrie i dolne ograniczenie kanału. Tu zatem możemy mieć próbę odbicia. Myślę jednak, że poziom ten zostanie wybity i mimo wszystko osiągniemy 2350. Oczywiście w tym miejscu będziemy mieli równość fal a jak wiemy fala 3 lub “c” lubi być wydłużona i dlatego całkiem prawdopodobne jest zejście do “głośnego poziomu” ok. 2335. Ten poziom w ujęciu intra ma szczególne znaczenie i został oznaczony jasno zielonym prostokątem. Dlaczego? Mamy tu najsilniejszą strefę wsparcia wyznaczona technikami Fibonacciego z całego wzrostu od 2251 oraz poziom dołka z 13 maja ale i również okolice dołka z początku kwietnia. Tu byki, jeśli zejdziemy do tego poziomu, zapewne będą chciały wyrysować prawe ramię ewentualnej formacji ORGR.
Na koniec jeszcze wykres intra kontraktów terminowych.

I już naprawdę na koniec dwa zdania o spółkach TOP5 bo jest chyba o czym wspomnieć po pierwszych sesjach tego tygodnia. Mam na myśli szczególnie banki i PKN bo o dwóch pozostałych wspomniałem na samym początku. Mianowicie na PKO BP mamy trzy kruki , dzisiaj nie udało się jeszcze potwierdzić tej formacji ale jutro może to już być zrealizowane. Drugi bank czyli PEKAO  wyraźnie odbił się od strefy oporu i jutro najprawdopodobniej będzie toczył pojedynek z wybitą wcześniej linią trendu. Zejście ponowne pod nią nie będzie zapewne dobrym znakiem. A PKN no cóż tu po wyraźnym ruchu powrotnym do wybitej linii trendu wzrostowego po sesji piątkowej i teraz dwóch z tego tygodnia utworzył pod nią gwiazdę wieczorną, która oczywiście potrzebuje potwierdzenia ale znacznie bliżej jej do spadku niż do wzrostu.

[fumpEnd]

Ten wpis został opublikowany w kategorii Komentarz giełdowy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

28 odpowiedzi na „Komentarz giełdowy 21.05.2013

 1. Robert pisze:

  Analiza napisana zrozumiale i szczegółowo. Ze swej strony dziękuję za poruszenie spółek WIG5 – to pomaga przynajmniej mojej osobie.
  KGHM faktycznie trochę dziś poszalał na bazie delikatnego odbicia miedzi chociaż srebro było cały dzień na minusie. Końcówka na fixingu KGHM oddał blisko 2 zł urobku z dzisiejszej sesji i moim zdaniem daleko tą spółką nie zajedziemy.

 2. MiR pisze:

  Brawo Darku, wróciłem do czytania Twoich komentarzy po pewnej przerwie i od kilku komentarzy 100% skuteczność.

 3. Borse pisze:

  A do tego jak balonik w Ameryce pęknie, to nasz bananik “lekko” przyspieszy.

 4. Qba pisze:

  jeżeli chodzi o Pekao to będzie trzymany bo w czerwcu dywidenda , PZU też i KGHM i PKO BP , także myślę że będziey się bujać w miejscu do dywidend ,

 5. krezus pisze:

  koniec wzrostów na sp500 teraz fala czwarta gdzie jeszcze nie wiem , nasz banan w dól ile tez nie wiem -wrozbita nie jestem – moj poglad na rynek , pozdrawiam

 6. neek pisze:

  Witaj Darku

  dodał bym że na kontraktach widać oznaki dystrybucji widać to też po wolumenie i testach volumenowych. Prwdopodobnie lekkie odbicie od wsparcia i lecimy w dół
  pozdrawiam Tomek

 7. Tomon20 pisze:

  Nie wiem czemu wpis nie wszedł i nie wisi do zaakceptowania jak to było w zwyczaju zanim został zatwierdzony więc go ponowię.
  Jeśli chodzi o sytuację na naszym rynku to wyliczankę falową z zasięgami poszczególnych fal zamieszczałem na chacie a we wpisie niedawnym podawałem poziom 2390-95 fw jako potencjalny koniec fali w górę. Niestety rynek zrobił to troszkę wyżej (ale szukając szczytu niemal ustrzelenie go w pkt jest niemożliwe), ale wszystkie ruchy po drodze były opisywane na bieżąco i wychodziły bardzo ładnie.
  http://abc-rynku.pl/2013/05/1727/
  Ale nie do tego chcialem sie odnieść. Krezus wspomniał tu o możliwości rozpoczęcia fali 4 na sp i ja także na to po cichu liczę. Ostatnie pozycje długie na poziomie 1550-55 były zajmowane i obecnie już ostatnia partia została zaksięgowana. Poziom docelowy tego ruchu dla S&P wskazywałem na przedział 1640-60 jesteśmy troszkę ponad ale przy tego rzedu ruchach (falach) jest to jak najbardziej normalne. Teraz potrzeba sygnałów rozpoczęcia fali 4 która powinna zejść jeśli się pojawi przynajmniej do okolic 1600 a myślę, że jeszcze niżej. Ale to już temat na rozprawę gdy będziemy podejrzewać, że już się rozpoczęła.
  A to wpis z 14.05 gdzie własnie owa wyliczanka falowa dla fw została przedstawiona i także sytuacja z falą 4 była już tam na sp opisywana i jak zachować się z ostatnią porcją pozycji długich.
  http://abc-rynku.pl/2013/05/analiza-kontraktow-terminowych-na-index-wig20-po-sesji-14-05-2013r-oraz-krotko-o-sytuacji-za-oceanem/
  Pozdrawiam
  Tomon20

  • Dariusz Bartłomiejczak pisze:

   Tomon już raz pisałem Ci, przedstawiasz wartościową wiedzę ale prosiłem abyś z miejsca na komentarz tu u mnie na blogu nie robił sobie najprostszej darmowej reklamy. Podziel się wiedzą tutaj a najwyżej odeślij do wykresów. Takie teksty już nie przejdą.

   • krezus pisze:

    Panie Darku tak samo pan robil u Kamila Jarosa takze sie Pan tam reklmowal nie pamieta wol jak cieleciem byl

    • Dariusz Bartłomiejczak pisze:

     Najgorsze jest jak jakiś “adwokat” wkręca się nie mając większego pojęcia albo będący bez przygotowania. Nie sądzę że “adwokat”, który kłamie. Zawsze w parkiecie pisałem swoje zdanie i podawałem link ale w tym co pisałem przekazywałem samo sedno moich analiz. I tu jest różnica dlatego proponuję ze jak się dobrze nie zna tematu to co najmniej niech się nie zarzuca komuś coś niezgodnego z rzeczywistością.

     • Tomon20 pisze:

      hm to wydaje mi się, że właśnie w odniesieniu do słów kolegi Krezus odniosłem się do sedna czyli spodziewanej fali 4 na S&P pod warunkiem, że nie będą dalej wydłużać fali 3. I to samo do fw, że przynajmniej korekta ruchu z dołka a mierzenie falowe pokazałem bo akurat mieliśmy idealny przykład dla fal 1,2,3,4 a fala 5 była troszkę wydłużona w stosunku do fali 1.
      A do tego linki gdzie było to opisane (czyli ten na koniec komentarza) by nie być gołosłownym.
      Ja się nie obrażam wręcz przeciwnie ciesze się, że napisał Pan, że odbiera to jako reklamę. Dzięki temu wiem jak Pan do tego podchodzi. A teraz wracam do swojej roboty. Powodzonka jeszcze raz.

     • Dariusz Bartłomiejczak pisze:

      Również powodzenia i owocnej “roboty”.

   • Tomon20 pisze:

    Ok. To był mój ostatni wpis w takim razie. Nie traktowałem tego jako reklamę raczej chciałem przez link do wpisów nie dublować tego co tam było zapisane. Oraz co najważniejsze w komentarzu tutaj tylko uwypuklić to co tam najważniejsze w kontekście tego co ktoś tutaj napisał (dlatego odniosłem się do słów kolegi Krezus). Ale jeśli tak to Pan odbiera to nie ma problemu przecież.
    Pozdrawiam i udanych zagrań czytającym życzę.
    P.S. Pamiętajcie, że rynek ma dwa kierunki.
    A tak jeszcze na marginesie: Analizy robimy za darmo i ja i Pan więc z tą reklamą to chyba nie do końca tak jest. Tzn przynajmniej z mojej strony. Na chacie u mnie często były dyskusje o Pana analizach i szczerze mówiąc nigdy mi to nie przeszkadzało no chyba, że była to ostra krytyka lub naśmiewanie się (zeszły rok podczas wzrostów) wtedy dopiero reagowałem.
    Powodzenia i więcej dystansu 🙂

    • Dariusz Bartłomiejczak pisze:

     Nie musisz się obrażać bo zaznaczyłem że robisz świetną robotę ale kiedyś ustaliliśmy że zawsze napiszesz konkretnych kilka zdań i wstawisz link. I o to mi tylko chodzi o nic więcej. Gdybyś pisał bzdury to nie byłoby o czym rozmawiać a tak nie jest.

 8. krzysiekk pisze:

  Miesiąc temu na miedzi była formacja wyrzucenia. Była.
  Przy okazji, coś do poczytania. Dla krókoterminowców może być mało interesujące. Sorry, że tak dużo linków.
  http://www.bankier.pl/wiadomosc/PKB-wola-kupuj-akcje-2831046.html
  http://dwamiliony.blogspot.com/2013/04/buy-in-may-i-sie-smiej.html
  http://andrzejstefaniak.bblog.pl/wpis,po;14;05;2013,94584.html

 9. Jacek pisze:

  “Jakby nie patrzeć chyba tylko cud mógłby uratować rynek od testu 2335-2340.” No to będzie cud?

  • Dariusz Bartłomiejczak pisze:

   Widzę rozpaloną do czerwoności głowę? Czy Ty kolego oprócz negacji wszystkiego co napiszę potrafisz choć coś od siebie napisać czy tylko potrafisz zachowywać się jak dziecko w przedszkolu? Jeśli to drugie to nie powinieneś brać się za giełdę.

 10. omankowski pisze:

  2480 …19.06 i konieeeec

 11. namoR pisze:

  Po wczorajszej for. harami i pozytywnych dywergencjach na wsk. dzis juz drugi dzien oszukiwania naiwnych leszczy co to uwazaja miedziaka za maszynke do robienia pieniedzy

 12. Jacek pisze:

  Nie wiem czy mam rozpaloną głowę, ale powiedziałem, że będzie rosło i rośnie. Właśnie to napisałem “od siebie”.

  • Dariusz Bartłomiejczak pisze:

   Nie, oczywiście masz rację tylko co to ma oznaczać, jeśli każdym trafionym wzrostem o 1 czy 1,5 % będziesz się chwalił to zapewne będziesz miał jeszcze bardzo dużo okazji. Dla mnie nie liczy się wzrost o 3 zł gdy spadło 13 (i tu znowu nie bierz tego dosłownie bo za chwilę napiszesz że urosło nie 3 a 4.5).

 13. namoR pisze:

  Eeeeeeee bardzo nie ladne zachowanie skoro odniosłem się do sytuacji AT naszego miedziaka a nie ostało to puszczone Wszystko rozumiem

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *