Komentarz giełdowy 20.05.2013

Choć początek a właściwie pierwsza połowa sesji pozwalała bykom wierzyć w zwycięstwo to jednak ostatnie 4h notowań nie pozostawiły złudzeń co do tego iż poziom 2410 jest w tej chwili poziomem nie dla popytu. Indeks WIG20 w konsekwencji zmian w drugiej połowie sesji stracił na wartości -0.6% i zakończył dzień na poziomie 2377. Ten poziom to …….

[fumpBegin]

…. to już wyraźne odejście od 2400 nie wspominając nawet o 2410, które w tej chwili jest najważniejszym poziomem oporu. W weekendowej wspominałem o “podchodach” na KGHM dzisiaj ta spółka nie pozostawiła żadnych złudzeń natomiast rolę “oszustów” przejęły banki (PKO BP i PEKAO), które najpierw rosły ale tylko po to aby w drugiej części oddać wszystko z nadwyżką. To sprawiło iż na wykresie dziennym powstała wyraźna czarna świeca, która jednak na obecną chwilę jeszcze żadnej większej szkody nie uczyniła.

Tragedii nie ma i “tak szybko nie będzie” a to dlatego że mimo spadku w dalszym ciągu jesteśmy w kanale wzrostowym a do poziomu ok. 2340 jest jeszcze trochę miejsca. Dopiero zejście pod te poziomy będzie zagrożeniem testu dołka i dalszej kontynuacji trendu spadkowego.
Mimo tego, że jeszcze nic złego się nie stało, myślę że jednak się stanie i to najprawdopodobniej już w tym tygodniu. Oczywiście ewentualny ORGR w dalszym ciągu jest w grze tylko czy to dzisiejsze zachowanie banków i KGHM nie jest wskazaniem co do przyszłego kierunku?
Myślę, że na kilka dni “nowy” kierunek został wyznaczony ale zobaczmy co jutro może nas czekać.

Wskazana w ubiegłym tygodniu “geometria” okazała się strzałem w dziesiątkę. Dzisiejszy ruch spadkowy spowodował wybicie linii szyi ostatnich szczytów intra. Zatem w tej chwili poziom ok. 2382 stał się oporem do którego co najwyżej możemy mieć chyba tylko ruch powrotny. Tak zdecydowany spadek w ujęciu intra 1h na indeksie raczej zapowiada dalszą kontynuację jeszcze na jutrzejszej sesji. Oczywiście poziom zamknięcia wypadł na wsparciu ale tak zdecydowany ruch to raczej zapowiedź wybicia tego wsparcia i to w bardzo krótkim czasie. Zwrócę uwagę że poziom wsparcia wyznaczony lokalnym szczytem zbiega się z połową długiej białej świecy. Jeśli przebicie tego poziomu odbędzie się znaczącą czarną świecą to nie spodziewałbym się jakiegoś dłuższego zatrzymania wcześniej niż na poziomie ok. 2335-2340 (z dziennego też to widać).  Na tym poziomie mamy również bardzo silną strefę wsparć wyznaczoną technikami Fibonacciego z całego ruchu wzrostowego od poziomu 2251. Trudno zatem przypuszczać aby taki poziom mógł zostać wybity bez przygotowania. Samo zatrzymanie na wspominanym poziomie zapewne wprowadzi wiele zamieszania (czyż nie o to chodzi “grubaskom”?) bo jedni uznają że osiągnęliśmy dno prawego ramienia a drudzy ewentualne zatrzymanie uznają za przerwę przed przebiciem wsparcia. Jakby nie patrzeć chyba tylko cud mógłby uratować rynek od testu 2335-2340.

[fumpEnd]

12 Replies to “Komentarz giełdowy 20.05.2013

 1. Fajnie Pan określił “rola oszustów” w przypadku spółek finansowych z WIG20.
  Po raz kolejny potwierdza się przynajmniej dla mnie, że analiza WIG5 w analizie niedzielnej ma sens bo może pomóc mniej doświadczonym graczom w podejmowaniu decyzji.
  Można jeszcze dodać, że dziś obok słabości KGHM i banków, słabością wykazał się sektor energetyczny i w mniejszym stopniu paliwowy.
  Patrząc na spółki z WIG20 – trudno o chociaż jedną w którą można by zainwestować analizując podane wyniki, prognozy wyników na kolejne kwartały, analizę techniczną.
  No chyba, że ktoś zaproponuje taką w obecnej chwili.

 2. Moim zdaniem (mimo wskazań świecowych) dzisiejsza sesja daje słabe wskazania prognostyczne ze względu na obroty. Na szczycie nie było dziś nie wiadomo jakich obrotów, więc kwestii przebicia szczytów bym nie odrzucał. Dodatkowo – jak na Zachodzie zacznie się korekta, to myślę, że u nas będzie solidne uderzenie popytu. Może się mylę, ale czas pokaże 🙂

 3. Panie Darku czy byłby Pan tak łaskaw i odniósł się w kilku słowach do sytuacji na mwigu Pozdrawiam

  1. Na dzisiejszej sesji mWIG40 zdołał wyraźnie naruszyć górne ograniczenie kanału jednak odbyło się to bez potwierdzenia obrotem. Układ volumenowy w dalszym ciągu potwierdza wczorajszą analizę falową. Obecna fala 5 ma miejsce przy niższym volumenie od trzeciej a zatem mamy coć w rodzaju testu volumenowego. Oczywiście nie oznacza to że zaraz jutro nastąpi odwrót ponieważ mogą wystąpić jeszcze sesje wzrostowe na jeszcze mniejszym obrocie jednak najprawdopodobniej nie byłyby to mocno “procentowe” wzrosty. Powrót pod górne ograniczenie kanału byłby pierwszym znaczącym sygnałem sprzedaży.

  1. Moim zdaniem w 2007 zakończyła się jakaś wielka 5 -ka (kilkudziesięcioletnia) a wzrost od 2009 jest raczej częścią dużej korekty nieregularnej – falą b i niebawem zacznie się fala c , która jak najbardziej może zejść poniżej fali b” a więc poniżej dołka z 2009. Nie widzę w wzroście od 2009 rozwijającego się autentycznego impulsu. Opieram to również na “rozkładzie” obrotów.

 4. Darku do Twojej werifikacji.

  W mojej ocenie rysuje się scenariusz zakończenia korekty ABC dla całej piątki. Wydaje się że była to piątka w której dwie fale do góry znosiły 38,2 fali poprzedzającej. teraz po zniesieniu 38,2 dla całej piątki rysowanej od początku roku mamy dodatkowo osiągnięty zasięg dla korekty wynikający z geometrii ABC (na 1h można pewnie doliczyć się nawet 5 fal jednak ja kiedy nie wiem czy to 3 czy to 5 przechodzę na wyższy interwał a tam na 1D wyraźnie widać trzy)

  1. Maja dużą szansę bo po 8 sesjach z których 7 było spadkowych jakiś ząbek się należy, a akurat na tej spółce nie brakuje naiwnych malutkich, którzy ciągle wierzą w siłę KGHM. Ta spółka jest traktowana przez przeważającą część drobnych inwestorów jako kura znosząca złote jajka. Niestety tym razem raczej się to nie uda o czym świadczy m.in. obrót.

 5. Eeee a ja uwazam ze tocos wiecej jak zabek skałania mnie do tego pozytywna dywergencja na macd no i jeszcze moj ulbiony rsi

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *