Komentarz giełdowy 27.03.2013

Dzisiejsza sesja to naprawdę dobry wynik indeksu WIG20, wzrósł on o 1.35% (dawno już tak nie było) i zakończył dzień na poziomie 2385. Niestety nie jest to wszystko takie „cacy” ponieważ grubo ponad 0.5% przyniósł nam sam fixing (cudo fixing). Jednak co by to nie było na wykresach mamy wzrost taki a nie inny i do tego odniesiemy naszą analizę.

[fumpBegin]

Tak jak to miało miejsce wczoraj, dzisiaj również zaczynam analizę od wykresu dziennego indeksu WIG20. W efekcie działań strony popytowej mamy tu białą, całkiem sporych rozmiarów świecę z dolnym cieniem. Zamknięcie wypadło nad oporem jaki stanowi połowa długiego, czarnego korpusu z poniedziałkowego „tąpnięcia”. Z drugiej jednak strony w dalszym ciągu znajduje się w obszarze tej czarnej świecy i dalej nie mamy „dobrego” sygnału czyli wybicia jej maksimum. Teraz to właśnie ten poziom czyli ok. 2401 jest tym najistotniejszym. Jego wybicie w cenach zamknięcia znacznie zwiększy szanse na nieco większe odreagowanie ostatnich spadków. Mimo „tak dużego wzrostu” oscylatory nie zdołały wyjść ze strefy wyprzedania aby dać kolejny sygnał kupna. Teraz możemy mówić o formacji Inside Bar w której to min. i max. czarnej świecy stanowi poziomy sygnalne.
Jutro mamy ostatnią sesję przed Świętami. Czy zatem możemy spodziewać się wybicia górnej „granicy”. W udzieleniu odpowiedzi na takie pytanie może pomocny będzie wykres intra 1h indeksu WIG20.

Jak pokazuje powyższy wykres, pierwszą falę optymizmu powstrzymała linia będąca górnym ograniczeniem kanału cenowego w jakim poruszaliśmy się od poprzedniego poniedziałku. Tak jak wspominałem wczoraj ten sygnał był pierwszym, potrzebnym do uznania szans na zakończenie ostatniej serii spadków. Kolejny pozytywny sygnał to wybicie poziomu zaznaczonego zieloną przerywaną linią (ok. 2370). Takie wybicie pokazuje że ostatnia piątka jaka miła miejsce jeszcze wczoraj, definitywnie się zakończyła i z dużym prawdopodobieństwem możemy liczyć na korektę co najmniej całego spadku od poprzedniego poniedziałku. Bardzo ważnym poziomem (moim zdaniem) będzie teraz ok. 2393. Choć nie ma tam żadnego z głównych poziomów zniesień spadku od 2518 to jest tam 88.6% zniesienia ostatniego impulsu spadkowego z 2401. Dlaczego to takie istotne? Pierwszy ruch od dołka zatrzymał się na 50% tego spadku a zatem teraz 88.6 może utworzyć harmoniczną formację Gartleya.
Gdybym miał iść dalej i spróbować przewidzieć coś więcej to zapewne byki chciałyby abym powiedział tak. Poziom 88.6% zniesienia może rozpocząć jakiś ruch w dół, który mógłby liczyć ok. 30 pkt aby następnie znowu zmienić kierunek i w ten sposób utworzyć formację ORGR. Jednak to jest tylko „prognoza – życzenie” a my chcąc zarabiać na giełdzie musimy trzymać się rzetelnych analiz i reagować na zmieniające się warunki. Zatem poczekajmy na ewentualne 2393 i zobaczymy co tam się wydarzy. Jeśli nastąpi zmiana kierunku no to o wybiciu Inside Bar raczej będziemy mogli zapomnieć przed świątecznym jajem.

[fumpEnd]

8 Replies to “Komentarz giełdowy 27.03.2013

 1. Podzielam obawy. Fixing to typowy window dressing. Święta, czwartek oststnią sesją kwartału. Za nami kiepski okres jeśli chodzi o wyniki np. TFI.
  Czas „podpicować” wynik pod premię. Jeden punkt procentowy to bardzo dużo jeśli chodzi o premię. Weżmy np średniej wielkości fundusz jakieś 200 mln aktywów. 1% to 2 mln. zróbmy z tego 1,5% premi z przyrostu. Daje to jakieś 30 tys. premii za wynik. Pozdrawiam.

 2. ”Czas „podpicować” wynik pod premię”

  hm ciekawe jaka to premia za strate . wig jest prawie 5proc na minusie

 3. Nie pamiętam dokladnie ile wynosił indeks o 17.00 ale jakieś ponad 0,5% dołożył o 17.29,59 PKN śmieszną wartością zlecenia jakieś 3ml zlotych. W ostatniej jednej setnej sekudy znikneła prawa strona dogrywki i z +1.32% nagle zrobiło się w ostaniej chwili +5%. Z naszym indeksem można zrobić co się chce nawet kontrakty nie zdążyły zareagować na ten manewr. FPKNM13 +0,4% a PKN +5%. Podobnie z indeksem

 4. To nie koniecznie musi być tylko picowanie pod koniec kwartału – jesteśmy po pełni księżyca początek m-ca z reguły przynosi wzrosty a w przedsionku wyniki spółek za 1 kw już za kilka sesji i do 20 kwietnia USA mogą jeszcze wybić 1565 na jakieś 1-2% i zrobią dystrybucję akcji a potem u nich nadejdzie korekta czyli tzw sell in may.
  U nas ze sto pkt od 2323 zrobią na tym na luziku wg mnie.
  Schody to dopiero powyżej 2520 na fucie rzecz jasna.

  1. pełnia od 25.02 do 27.03 to na rynku usa wzrosty były radzę dobrze popatrzeć zatem obecnie powinno być sell in april and buy in May. Wszyscy chórem, że w usa będą sprzedawać w maju tak jak pisano po qe3, że będzie rosło i ostrzegałem i zagrałem s na szerokim i apple – jak narazie apple na S rządzi. To tylko w kwestii usa.

 5. tylko uważnie czytać analizeczkę i można bez zbytniego trudu zajmować bardzo zyskowne tłuściutkie pozycje i to w ujęciu długoterminowym ale jest t ylko jeden kłopot nie ma z czego odpisać strat a podatki trzeba już płacić więc sądzimy ja i mój rachunek że na podatki trzeba zarobić czyli do końca kwietnia idziemy do góry

 6. Życzę wszystkim i Panu, Panie Darku również zdrowych wesołych Świąt Wielkanocnych, smacznego jajka, a także mokrego dyngusa 🙂

 7. Witam i przyłączam się do życzeń świątecznych.
  Kilka walorów opisałem w ostatnim czasie leżakowania świątecznego.
  Walory to głównie walutowe a na największa uwagę zasługuje moim zdaniem GBP/USD. Daje on naprawdę duże nadzieje na większy wzrost. Jak to może pomóc indeksom? Pozostawiam tę kwestię do dyskusji…

  http://galeriazyskow.pl/analiza-dlugoterminowa-pary-walutowej-gbpusd-interwal-dzienny-i-tygodniowy-31-03-2013r/

  Jacek Raczkowski

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *