Komentarz giełdowy 26.03.2013

Dzisiejsza sesja dała trochę wytchnienia od spadków. Indeks WIG20 zyskał na wartości 0.6% co jest wynikiem bardzo dobrym jak na ostatnie kilka dni. Tym samym zamknięcie wypadło na poziomie 2353, który oczywiście nie jest jakimś mocno optymistycznym „sygnałem”. Tym niemniej w serca inwestorów tknięto dzisiaj trochę nadziei.

[fumpBegin]

Dzisiaj zacznę trochę inaczej a mianowicie od wykresu dziennego indeksu WIG20. Taka zmianę wprowadzę na jakiś czas i będę czekał na Wasze opinie.

Biała szpulka z zdecydowanie dłuższym dolnym cieniem to efekt dzisiejszej sesji jaki możemy dostrzec na wykresie. Ta świeczka a konkretnie jej korpus znajduje się w dolnym obszarze wczorajszej długiej czarnej świecy. Innymi słowy tworzy z nią formację Harami niskiej ceny. Taka formacja nei ma aż tak pozytywnej wymowy jak „zwykłe” Harami i często po jej utworzeniu zapowiada jakąś konsolidację. Jednak trzeba sobie zdawać sprawę z tego, że to teoria natomiast praktyka doświadcza nas niejednokrotnie tym iż od takich formacji równie dobrze może zaczynać się nowy trend bądź jakaś „widoczna” korekta. Ot chociażby taką formacją rozpoczął się „rajd” ostatnich dwóch miesięcy ubiegłego roku.
dzisiejsza sesja przyniosła również wstępny sygnał kupna na oscylatorach np. stochastic przeciął swoją średnią od dołu. Oczywiście to jest w tej chwili dość „wątły” sygnał bo w końcu mamy jakiś wyraźniejszy trend a w takich sytuacjach nie trudno o błędne wskazania oscylatorów. Jednak jest to jakiś tam pozytywny wydźwięk dzisiejszej sesji.
Jak w przypadku każdej formacji świecowej tak i tutaj teraz również potrzebujemy jej  potwierdzenia czyli wybicia maksimów formacji. To zadanie nie jest proste ponieważ taki poziom znajduje się ok. 50 pkt wyżej niż dzisiejsze zamknięcie. Zatem byki mają co robić aby „zatwierdzić” formację jaka tą zmieniającą trend.
Jeszcze jeden plus to strefa w jakiej doszło do powstania formacji, strefa wsparcia którą dokładniej opisywałem już niejednokrotnie.
Przejdźmy zatem do niższego interwału, konkretnie 1h, aby zwiększyć bądź zmniejszyć prawdopodobieństwo szansy próby potwierdzenia formacji.

Niestety, przyglądając się dokładnie, zwłaszcza ostatnim „centymetrom” spadku, nie możemy ostatecznie powiedzieć, że spadek stworzył wszystkie warunki jego zakończenia. Sam dołek powstał jakby „trójką” a to daje szansę, iż do końca dzisiejszych notowań mieliśmy do czynienie z falą czwartą nieregularną. To zaś mogłoby oznaczać, że w dniu jutrzejszym dojdzie do próby jeszcze jednego testu minimów spadku. Oczywiście zawsze powtarzam, że „Elliott” tak do końca jest rozszyfrowywany po fakcie i że trzeba do tego podchodzi w sposób tradingowy. To zaś oznacza, że obecnie należy założyć, iż spadek jaki ruszył po dniu trzech wiedźm jest co najmniej na ukończeniu.
Podsumowując „wydźwięk” intra możemy stwierdzić, że jutro bądź najdalej w czwartek powinniśmy mieć chociażby próbę potwierdzenia formacji Harami. Myślę że wyjście z kanału w jakim się poruszamy od kilku dni a już na pewno pokonanie poziomu 2370 (przerywana linia) będzie oznaczała definitywne zakończenie impulsu i rozpoczęcie ruchu w przeciwnym kierunku.
Patrząc na wykres intra 1h kontraktów mamy takie same „widoki”

Mamy zatem najbliższe poziomy intra które pozwolą nam określić następne ruchy giełdowe.
Mimo wszystko to co pokazują wykresy odbieram jako zapowiedź jakieś bardziej „widocznej” korekty wzrostowej i to nie tylko w ujęciu intra.

[fumpEnd]

5 Replies to “Komentarz giełdowy 26.03.2013

  1. Darku,
    mi ten układ zdecydowanie bardziej pasuje. Jestem inwestorem, który opiera się na wykresach dziennych i tygodniowych, więc po przeczytaniu początku mogę dalej nie czytać. Zresztą dla mnie te wszystkie fale to jeszcze trochę magia a wskazania z dziennego zawsze są jasne.

  2. Warto wziąć taki scenariusz pod uwagę: skoro pełny cykl Elliota składa się z 5 fal hossy i 3 fal bessy. Od maja 2012 zrobiliśmy 5 fal (nieregularnych) do stycznia 2013, no i teraz kto wie czy nie zakończyliśmy tą pierwszą falę A bessy, która była piątką. Nawet teoretyczny zasięg, który można wyznaczyć po pierwszej spadkowej fali tej piątki mniej więcej wypadł na 2330. Teraz powinna przyjść fala B wzrostowa, która będzie trójką i później fala C spadkowa jako piątka. Pozdrawiam.

  3. Coś mi się wydaje patrząc na DAX że ta wasza harmoniczna formacja+strefa prostokącika może dziś pęknąć oby z wyraźną kapitulacją popytu bo miałbym mieszane uczucia co do prawdziwości ewentualnego takiego ruchu.

  4. Od ogółu (daily) do szczegółu (H1), czyli dedukcja. Osobiście to podejście mi bardziej pasuje i podoba. Jutro ostatnia sesja, więc może być różnie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *