Komentarz giełdowy 19.03.2013

Dzisiejsza sesja, zgodnie z wczorajszymi przewidywaniami, miała ponownie niedźwiedzi charakter. Indeks WIG20 stracił an wartości kolejne -1.3% kończąc dzień na poziomie z końca lutego a dokładniej na 2422. Tym samym strach zaczyna coraz bardziej zaglądać w oczy inwestorów. Lokomotywą dzisiejszego spadku była spółka, która zawsze jest przodownikiem stada czyli KGHM tracący -3.8%. Spójrzmy zatem czego możemy oczekiwać jutro i w kolejnych dniach.

[fumpBegin]

Patrząc na powyższy wykres intra 1h indeksu WIG20 widać wyraźną przewagę niedźwiedzi. Spadający niemal pionowo indeks doszedł dzisiaj do poziomów z końca lutego i zatrzymał się zaledwie 10 pkt nad ówczesnym dołkiem. To co dzisiaj miało miejsce przewidzieliśmy wczoraj niema z dokładnością co do pkt. Ale nie to jest istotne bo to przeszłość. Dla nas liczy się przyszłość i tutaj chciałoby się powiedzieć, iż “czarno to widać” myślę jednak że wykres daje nieco optymizmu dla posiadaczy akcji. Od szczytu z ostatniego piątku wyrysowaliśmy najprawdopodobniej pełną “piątkę” i łącząc to z okolicami dołka można uznać że nadchodzi pora co najmniej na korektę intra. Zatem jutro oczekiwałbym wzrostu indeksu a tylko co najwyżej na początku możliwego testu poziomu dołka z lutego. Jeśli takie spojrzenie jest dobre to oznaczałoby to, iż przez najbliższych kilka, kilkanaście godzin sesyjnych możemy być świadkami trendu wzrostowego, który swoim zasięgiem mógłby spokojnie dać ok. 50 pkt. W tym interwale czasowym najważniejszym oporem jest poziom zniesienia 50% spadku z ostatnich 3 sesji, który zbiega się z oporem cenowym czyli ok. 2465-2470. Ewentualne wybicie tego poziomu mogłoby zaowocować ruchem nawet do ok 2500 pkt a więc poziomu przed ostatniego szczytu. Oczywiście na drodze tak “mocnego wzrostu” stanie luka cenowa jak została wczoraj utworzona. Podobnie wygląda wykres kontraktów w interwale 1h.

Tu jednak mamy dodatkowy, ciekawy element techniczny. Mianowicie, możliwość utworzenia formacji podwójnego dołka i tym samym łatwiej jest tutaj wyznaczyć ewentualny sposób w jaki rynek mógłby rosnąć przez najbliższych kilka czy kilkanaście godzin sesyjnych. Zatem jeśli kontrakty zdołają wybić poziom ok. 2435 to możemy dość szybko spodziewać się kontynuacji ruchu o kolejnych 15 pkt.
Jakie szanse są na to aby zakładany scenariusz miał faktycznie miejsce, biorąc pod uwagę nie tylko wykresy intra ale i również wykres dzienny indeksu?

Mimo dość znacznej czarnej świecy, wykres pokazuje również, iż cały czas górny pułap długiej konsolidacji z 2011-2012 stanowi ważny i stale aktualny poziom wsparcia. Dzisiejsze ponowne dojście do niego powinno jak najbardziej wygenerować co najmniej krótkotrwałe odbicie. Niestety jest jeden mankament aby mocno wierzyć że odbicie przeistoczy się w kolejną falę hossy. Jest nim obrót. Ani w lutym ani dzisiaj nie mieliśmy mocniejszego podebrania papierów a bez tego jakoś trudno uwierzyć, że możemy liczyć na coś więcej niż korekta wzrostowa, w której to pomocna może okazać ewentualna fala 5-ta na indeksie S&P. Jak pokazuje wykres dzienny, opór o którym wspominałem przy analizowaniu wykresów intra pokrywa się dość dokładnie z poziomem dolnego ograniczenia kanału jakie wybiliśmy w dniu wczorajszym. Taka sytuacja jakby samoczynnie zachęca do ruchu powrotnego. Dopiero udany test tego ruchu może może dołożyć kolejne “bycze punkty”. Jednak w ujęciu dziennym i tak najważniejszy pozostaje poziom 2520 z którym raczej może być trudno sobie poradzić.

[fumpEnd]

Ten wpis został opublikowany w kategorii Komentarz giełdowy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

12 odpowiedzi na „Komentarz giełdowy 19.03.2013

 1. Kuba pisze:

  Czasem jeden wykres wyjaśnia więcej niż 1000 słów 😉
  http://www.bankfotek.pl/image/1447719.jpeg

  Skala rzecz jasna logarytmiczna, ponieważ tu się liczy zyski w procentach, a nie w punktach.

  • 22kk pisze:

   Pociągnij tę samą linie po zamknięciach i ….. stracisz pewność siebie!

   • Kuba pisze:

    Heh 😉 Pytanie tylko która LT jest poprawna, ja zawszę używam tej po ekstremach choć nie sądzę, że tamta wersja jest błędna. Darku, masz jakąś opinię na ten temat?

 2. Tomek pisze:

  często się zdarza, że indeks jest KGHM-em manipulowany, więc może teraz też zrobili spadek tej spółki, zeby podebrać kontrakty na WIG ?

 3. gibon pisze:

  coś niemrawa ta reakcja eur/usd na wiadomości z Cypru…nie oczekiwałbym za wiele jutro

 4. gibon pisze:

  myślę,że tak łatwo nie pójdzie,jeszcze lukę zakryjemy

 5. LUKAS pisze:

  no i luka zamkneta co dalej o to pytanie?

 6. LUKAS pisze:

  a tak wogóle to co tak cichooo szaaa na komentarzach???? byczki nic sie nie odzywaja….???? ale jak by DAREK pisał że będą spadać i by rosło to już by sie gotowało…………. a tak na poważnie co sie u nas dzieje w porównaniu do sp, dax, cac??????????????? czy my już wiemy że niebawem jakiś armagedon? i pytanie czy już kontrakty na czerwiec nisko, czy jeszcze do czerwca UP, a na wrzesień wspomniany armagedon ( czytaj – 40 % – DAX)………….

  • Rynek pisze:

   Lukas jak Ty wpisów nie śledzisz i nie widziales od stycznia u nas nagonki na kupno akcji ( w zasadzie od listopada juz grunt przyszykowany w prasie i mediach ) i nie dostajesz reklam funduszy akcji od tego czasu to odpowiadam Ci, ze tak jest zawsze po napompowaniu indeksow i trzeba komus akcje oddac i trwa to od stycznia. Czy armagedon ? na pewno dyskotnuja wieksza korekte na zachodzie i niektore Rynki EM juz to robia rowno z wig. Nie chce byc zlośliwy ale skoro ludzie są slepi i głusi na banalne sygnały to kreski im nie pomoga.

 7. gibon pisze:

  dalej,to powrót do NORMALNOŚCI ,czyli to co już było

 8. LUKAS pisze:

  czyli gibonie……..???

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *