Komentarz giełdowy 19.03.2013

Dzisiejsza sesja, zgodnie z wczorajszymi przewidywaniami, miała ponownie niedźwiedzi charakter. Indeks WIG20 stracił an wartości kolejne -1.3% kończąc dzień na poziomie z końca lutego a dokładniej na 2422. Tym samym strach zaczyna coraz bardziej zaglądać w oczy inwestorów. Lokomotywą dzisiejszego spadku była spółka, która zawsze jest przodownikiem stada czyli KGHM tracący -3.8%. Spójrzmy zatem czego możemy oczekiwać jutro i w kolejnych dniach.

[fumpBegin]

Patrząc na powyższy wykres intra 1h indeksu WIG20 widać wyraźną przewagę niedźwiedzi. Spadający niemal pionowo indeks doszedł dzisiaj do poziomów z końca lutego i zatrzymał się zaledwie 10 pkt nad ówczesnym dołkiem. To co dzisiaj miało miejsce przewidzieliśmy wczoraj niema z dokładnością co do pkt. Ale nie to jest istotne bo to przeszłość. Dla nas liczy się przyszłość i tutaj chciałoby się powiedzieć, iż „czarno to widać” myślę jednak że wykres daje nieco optymizmu dla posiadaczy akcji. Od szczytu z ostatniego piątku wyrysowaliśmy najprawdopodobniej pełną „piątkę” i łącząc to z okolicami dołka można uznać że nadchodzi pora co najmniej na korektę intra. Zatem jutro oczekiwałbym wzrostu indeksu a tylko co najwyżej na początku możliwego testu poziomu dołka z lutego. Jeśli takie spojrzenie jest dobre to oznaczałoby to, iż przez najbliższych kilka, kilkanaście godzin sesyjnych możemy być świadkami trendu wzrostowego, który swoim zasięgiem mógłby spokojnie dać ok. 50 pkt. W tym interwale czasowym najważniejszym oporem jest poziom zniesienia 50% spadku z ostatnich 3 sesji, który zbiega się z oporem cenowym czyli ok. 2465-2470. Ewentualne wybicie tego poziomu mogłoby zaowocować ruchem nawet do ok 2500 pkt a więc poziomu przed ostatniego szczytu. Oczywiście na drodze tak „mocnego wzrostu” stanie luka cenowa jak została wczoraj utworzona. Podobnie wygląda wykres kontraktów w interwale 1h.

Tu jednak mamy dodatkowy, ciekawy element techniczny. Mianowicie, możliwość utworzenia formacji podwójnego dołka i tym samym łatwiej jest tutaj wyznaczyć ewentualny sposób w jaki rynek mógłby rosnąć przez najbliższych kilka czy kilkanaście godzin sesyjnych. Zatem jeśli kontrakty zdołają wybić poziom ok. 2435 to możemy dość szybko spodziewać się kontynuacji ruchu o kolejnych 15 pkt.
Jakie szanse są na to aby zakładany scenariusz miał faktycznie miejsce, biorąc pod uwagę nie tylko wykresy intra ale i również wykres dzienny indeksu?

Mimo dość znacznej czarnej świecy, wykres pokazuje również, iż cały czas górny pułap długiej konsolidacji z 2011-2012 stanowi ważny i stale aktualny poziom wsparcia. Dzisiejsze ponowne dojście do niego powinno jak najbardziej wygenerować co najmniej krótkotrwałe odbicie. Niestety jest jeden mankament aby mocno wierzyć że odbicie przeistoczy się w kolejną falę hossy. Jest nim obrót. Ani w lutym ani dzisiaj nie mieliśmy mocniejszego podebrania papierów a bez tego jakoś trudno uwierzyć, że możemy liczyć na coś więcej niż korekta wzrostowa, w której to pomocna może okazać ewentualna fala 5-ta na indeksie S&P. Jak pokazuje wykres dzienny, opór o którym wspominałem przy analizowaniu wykresów intra pokrywa się dość dokładnie z poziomem dolnego ograniczenia kanału jakie wybiliśmy w dniu wczorajszym. Taka sytuacja jakby samoczynnie zachęca do ruchu powrotnego. Dopiero udany test tego ruchu może może dołożyć kolejne „bycze punkty”. Jednak w ujęciu dziennym i tak najważniejszy pozostaje poziom 2520 z którym raczej może być trudno sobie poradzić.

[fumpEnd]

12 Replies to “Komentarz giełdowy 19.03.2013

      1. Heh 😉 Pytanie tylko która LT jest poprawna, ja zawszę używam tej po ekstremach choć nie sądzę, że tamta wersja jest błędna. Darku, masz jakąś opinię na ten temat?

  1. często się zdarza, że indeks jest KGHM-em manipulowany, więc może teraz też zrobili spadek tej spółki, zeby podebrać kontrakty na WIG ?

  2. a tak wogóle to co tak cichooo szaaa na komentarzach???? byczki nic sie nie odzywaja….???? ale jak by DAREK pisał że będą spadać i by rosło to już by sie gotowało…………. a tak na poważnie co sie u nas dzieje w porównaniu do sp, dax, cac??????????????? czy my już wiemy że niebawem jakiś armagedon? i pytanie czy już kontrakty na czerwiec nisko, czy jeszcze do czerwca UP, a na wrzesień wspomniany armagedon ( czytaj – 40 % – DAX)………….

    1. Lukas jak Ty wpisów nie śledzisz i nie widziales od stycznia u nas nagonki na kupno akcji ( w zasadzie od listopada juz grunt przyszykowany w prasie i mediach ) i nie dostajesz reklam funduszy akcji od tego czasu to odpowiadam Ci, ze tak jest zawsze po napompowaniu indeksow i trzeba komus akcje oddac i trwa to od stycznia. Czy armagedon ? na pewno dyskotnuja wieksza korekte na zachodzie i niektore Rynki EM juz to robia rowno z wig. Nie chce byc zlośliwy ale skoro ludzie są slepi i głusi na banalne sygnały to kreski im nie pomoga.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *