Komentarz giełdowy 28.02.2013

Niestety mimo mocno „byczej sesji” w USA, nasi gracze nie zdołali wczoraj wznieść się na wyżyny i podnieść indeks WIG20 na wyższy poziom. Ten wzrósł co prawda ale tylko o 0.07% co spowodowało zamknięcie na poziomie 2452. Jedynym pocieszeniem dla posiadaczy akcji jest fakt, iż jesteśmy nad psychologicznym poziomem 2450. Czy jednak to jest powód do radości w obozie byków?

[fumpBegin]

Wykres intra 1 h indeksu WIG20 pokazuje, że nie. Nie dość, że mimo świetnej sesji w USA nie udało się nam wyjść nad poziom szczytu oznaczonego na wykresie, to nawet indeks nie zdołał opuścić kanału cenowego. Patrząc na zachowanie inwestorów po tak dużym wzroście można mieć poważne obawy czy dzisiaj będą jakiekolwiek szanse na wybicie tych poziomów. Układ falowy na wykresie intra wskazuje raczej na to co można już wnioskować na podstawie odczuć obserwatorów wczorajszej sesji. Mianowicie, znacząco wzrosło prawdopodobieństwo ruchu w kierunku ostatniego dołka.
Sukcesem strony popytowej będzie nie dopuszczenie do jego wybicia ale jeszcze lepszym rozwiązaniem byłoby powstrzymanie ewentualnego spadku w okolicach poziomu 2420. Pytanie – czy jest to możliwe. Tu kłania się analiza zachowania z nieco dłuższego czasu niż ostatnia sesja i wnioski płynące z wykresu intra indeksu S&P. Za oceanem mamy coś na wzór „fala spadkowa – dłuższa korekta, być może zakończona wczoraj i …..” no właśnie tam chyba dzisiaj będziemy mieli kolejny spadek, w celu ukończenia ewentualnej korekty. Piszę „ewentualnej” ponieważ taka zawsze może przekształcić się w impuls. No a co wnioski obserwacyjne z nieco dłuższego okresu niż jedna sesja? No tu myślę, iż wskazują one na dużą szansę utrzymania ostatniego dołka a w najgorszym wypadku jego naruszenia i szybkiego powrotu „nad”.

Wykres intra 1h kontraktów terminowych, który zamieściłem zdaje się to potwierdzać albo inaczej mówiąc, nic innego nie wnosi. No to jeszcze rzut oka na wykres dzienny indeksu.

Mała czarna szpulka z dolnym cieniem wskazuje, że byki bronią ustanowionego w środę „szczytu” ale takie „spotkanie” dwóch świec o przeciwstawnych kolorach niesie zawsze duże prawdopodobieństwo zmiany kierunku.
W układzie dziennym byki muszą się postarać znacznie mocniej by wyjść z indeksem nad poziom ok. 2500. Aby myśleć o nieco dłuższym wzroście niż jedna czy dwie sesje, musimy wyjść z kanału i pokonać opór cenowy na 2520.
W przypadku tego co dzisiaj wydaje się najbardziej prawdopodobne czyli spadku, oczywiście najważniejszym poziomem będzie ten który wskazuje na ostatni dołek (minimum pin bara) a gdyby doszło do jego wybicia to ostatnia szansą na uratowanie możliwości kontynuacji wzrostów z końca ubiegłego roku jest poziom ok. 2380 (najwolniejsza linia trendu).

[fumpEnd]

11 Replies to “Komentarz giełdowy 28.02.2013

      1. No bo gdy choroba dopadnie to trzeba się kurować i wypoczywać , a nie ślęczeć nad wykresami – Zdrówka.

    1. Ale to nie jest strona z sygnałami. W każdym bądź razie już nie jest. Teraz on-line będzie tylko dla członków Klubu a tu zostaną wpisy z opóźnieniem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *