Komentarz giełdowy 20.02.2013

Dzisiejsza sesja przyniosła nam dobre rozwiązanie dla niedźwiedzi. Tak jak wskazywałem w poprzednich dniach, ostatnie ruchy miały charakter „trójek” co zapowiadało do szybkiej przeceny. Ta nastąpiła dzisiaj i indeks WIG20 stracił -1.37% co spowodowało zamknięcie na poziomie 2443.

[fumpBegin]

Gdyby nie kilku punktowe podniesienie indeksu na Fixingu moglibyśmy mówić o przebiciu ostatniego dołka jednak musimy zostać przy terminologii „naruszenie”. Wydaje się jednak, że co się odwlecze to nie …… . Wykres intra 1h indeksu WIG20, który znajduje się powyżej, wynika że impuls nie został jeszcze wykończony. To zaś oznacza, że jutro bardzo możliwa jest kontynuacja zniżki a ewentualny wzrost mógłby być jedynie korekcyjny i to tylko dlatego, że dzisiaj doszło do dość intensywnej ucieczki byków na kontraktach terminowych. Spójrzmy zatem na wykres intra 1h kontraktów.

Tu jak zwykle sytuacja jest bardziej przejrzysta. Wyraźnie przebity ostatni dołek, choć jak wspomniałem spowodowane to było ucieczką byków o czym informuje nas gwałtowny spadek LOP w ostatniej godzinie notowań, to jednak jest to wyraźny sygnał słabości naszego rynku. Chciałbym zwrócić uwagę na jeszcze dwa fakty. Mianowicie kontrakty przebiły również zniesienie 61.8% całego wzrostu z ostatnich dwóch miesięcy 2012 i „uporały” się z poziomami szczytów wrześniowych (oznaczyłem ten poziom przerywana niebieską). To sugeruje wyraźnie, iż będziemy dążyć do testu w okolicach 2410. Czy jutro jest jakakolwiek szansa na wzrost? Teoretycznie tak. Po pierwsze za sprawą spadku LOP a po drugie pomocny może być obrót na kontraktach z ostatniej godziny (pomijając fixing) Był on bardzo duży jak na taki przedział czasowy. Ostatni raz taki obrót wystąpił przy ustanawianiu dna z 30.01 a potem mieliśmy nawet i trzy sesje korekty. Myślę jednak, że nawet gdyby doszło do odreagowania to i tak nie będzie to nic co mogłoby być zachętą do podjęcia jakiejkolwiek długiej pozycji. Raczej byłby to ukłon w stronę niedźwiedzi, które z nieco wyższego poziomu mogłyby dobrać kolejne „eski”.

Zobaczmy jeszcze co na „dziennym” indeksu WIG20. Ładna czarna świeca z delikatnym cieniem dolnym i górnym to naprawdę duża zachęta do dalszej przeceny. Jesteśmy coraz bliżej bardzo istotnego poziomu i pozostaje nam tylko patrzeć i obserwować co się tam wydarzy. Niestety coraz bardziej prawdopodobnym jest ,iż od szczytu z stycznia mamy impuls a nie strukturę „trój falową” to oczywiście nie przekreśla możliwości wybronienia poziomu górnego ograniczenia ponad rocznej konsolidacji ale zapowiada, iż ewentualny wzrost, po wykończeniu fali spadkowej, będzie tylko korekcyjny. Czekamy zatem na poziom 2400- 2420

[fumpEnd]

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat nawet przy niewielkiej zmianie ceny instrumentu bazowego, na podstawie którego jest oparte kwotowanie cen danego Instrumentu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe. Podejmując decyzje inwestycyjne, Klient powinien kierować się własnym osądem.

28 Replies to “Komentarz giełdowy 20.02.2013

  1. Nie rozumiem czy w komentarzu użyłem zamiennie (raz byki raz niedźwiedzie)? Bo sprawa jest jasna – uciekały byki i to z piskiem.

   1. Raz byki a raz niedźwiedzie „Wyraźnie przebity ostatni dołek, choć jak wspomniałem spowodowane to było ucieczką niedźwiedzi o czym informuje nas gwałtowny spadek LOP”

 1. A co to dzisiaj takie milczenie na forum?
  Czyżby niedzwiedzie poszły opijac dzisiejszy sukces?
  Na kontraktach wsparcie poszło za jednym ciosem,więc pewnie jest jeszcze szansa zarobic pare punktów.
  Powiem szczerze ze Pana nuki troche dzisiaj zarobiły na siebie,oby tak dalej.
  Nareszcie nie poruszam się jak niewidomy w lesie.
  Pozdrowienia dla gospodarza

 2. Wcale sie nie zdziwie, jak u nas zagra gruby na odwrot. Ale najpierw moze pociagnac jeszcze gielde w dol, aby wiekszosc uwierzyla w wodospad.
  Ciekawe czy to poczatek korekty w usa czy zmylka.
  W kazdym badz razie rynek surowcow, metali wyglada na te chwile bardzo ciekawie.

  1. Ładnie dziś na FW20 wywaliło na TP, ładnie na S&P- obniżam SL, dobrze na Edku za szybko zamknięcie z ręki, ale od czego odnawianie pozycji 🙂 Na FW przekręciłem się na eL po 2450 ze SL 2443.

 3. gibon pisze:
  Luty 20, 2013 o 10:18 pm

  A jeszcze wczoraj Darku musiałeś niedowiarkom tłumaczyć „łopatologicznie”,że jesteśmy w trendzie spadkowym….
  Odpowiedz

  weź chłopie narysuj linie trendu od dołka z czerwca 2012 i nie ośmieszaj się , na razie to mamy co najwyżej korekte tej 5tki w górę o 700pkt z 2000 pkt , i trend średnioterminowy to jest wzrostowy ,

  1. Masz rację ale wchodzisz „między wódkę a zakąskę” i albo nie wiesz o czym się mówi albo znowu próbujesz się „wymądrzać”. Mowa była o krótkoterminowym trendzie spadkowym w wymiarze „dziennych danych”. Chcesz temu zaprzeczyć?

 4. Ja widzę u siebie naruszoną górną linię rocznej konsolidacji. Na Pana wykresie jeszcze trochę brakuje do tej linii

  1. Wynika to zapewne z tego, że Ty wziąłeś maks z sierpnia 2011 za ograniczenie ja troszeczkę niżej gdzie na jednym poziomie są 3-4 pkt (mini szczyty).

  1. Myślę, że nawet jeśli miałaby miejsce teraz jakaś panika to mimo wszystko przed właściwą „zwałą” będzie jakaś korekta,chociaż muszę przyznać, że zjazd od szczytu ze stycznia jest bardzo podobny (wykres) do tego co miało miejsce od czerwca do lipca 2011.

   1. jeśli jest to o czym myśle to zadnej korekty „większej ” nie będzie no i chyba „twoje”2420 się nie obroni.cel ciągle ten sam 1400pkt.w20 a będzie to dopiero I fala(chyba wydłużona)

    1. No jak 2420 nie wytrzyma to jeszcze kolejne 80 pkt na futures do ewentualnej korekty wzrostowej bo coraz bardziej jestem przekonany, że mamy impuls w dół z szczytu.

  1. naprawdę zaskakuje ? przecież po ostatniej pompie na wszystkim od czerwca 2012 musiał przyjść konsensus. Jak ktoś liczy na trwałe wzrosty wszystkiego tak jak naganiają w prasie i portalach to się przeliczy. Odreagowanie dobiegło końca w styczniu a na reszcie rynków ostatnimi dniami. Podbitka jakaś by się przydała teraz u nas ale nie musi. Spokojnie SL przesuwam a w20 i się ciesze. Pisane było ale sporo oprócz gospodarza tutaj widziało tylko wzrosty no to sobie trzymajcie długie tak długo aż oddacie w promocji za jakiś czas.

   1. No ja jestem zshortowany na EURUSD, UE.50 , SP500 i WIG20, wiec sie ciesze.
    Zaskakuje mnie ten spadek jedynie w kategoriach dynamiki.
    A to ze musiało spasc o tym pompowaniu w 2012 to oczywiste.

    Teraz raczej ejst pytanie, jaki moze byc maksymalny zasieg spadkow.

  1. No cóż wariantów jest kilka. Jego podstawowy wariant ma oparcie w samym Elliocie ale zapomniał umieścić te lata „w innych” giełdach, zwłaszcza tej zza oceanu. Nasza historia jest zbyt krótka aby odnosić się do wielkich cykli itp. trzeba to zrobić na podstawie rynków których historia dużo dużo dłuższa niż nasza.

 5. jak tutaj czytam mega niedźwiedzie to mi się śmiać chce , weźcie sobie DOBRZE OBEJRZYJCIE S&P i mnie nie rozśmieszajcie ,

  spadło 20 pkt po 200 pkt w górę non stop a ci już znów apokalipse wieszczą ,

  1. Za to Ty nie możesz się określić już od kilku miesięcy i piszesz raz tak a raz inaczej. Prawda jest taka, że aby giełda istniała muszą być tacy którzy w tym samym zasie widzą wzrost gdy inni widzą spadek.

   1. widocznie nie ma S od 2600 i żal pupke mu ściska. Co poradzić. Jak nie ktoś o wigu to ten, ze na sp nie ma mowy i odwrotnie. Koleś pisze tak nielogicznie i skacze z tematów, ze szkoda czytać wpisy. Primo nikt tutaj nie jest perma miśkiem a na spore korekty można polować. Nie musisz pisać kolego, że jest trend wzrostowy tylko, że jak się nagnania na kupno gdzie się da to prędzej czy póżniej mocny zjazd jest pewny jak nie teraz to za x tygodni. Trzeba być ślepym, żeby nie widzieć jak naganiają od grudnia na kupowanie. Jak narazie na email mam oferty wejścia w fundy akcji a nie ich sprzedaży, więc pomyśl chwilkę – to jeszcze potrwa w trendzie a potem zjazd jest pewny. Jak jesteś mistrzem zysku jeszcze paru % na takim bujaniu to kupuj L. Już powienieś mieć pod odbicie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *