Komentarz giełdowy 29.01.2013

Dzisiejsza sesja, tylko dzięki cudo fixingowi, zdołała zakończyć się „na plusie”. Indeks WIG20 wzrósł o 0.11% i zakończył sesję na poziomie 2524. Takie zamknięcie spowodowało, iż poziom dołka z 16.01 ponownie został ratowany. Z drugiej jednak strony „wszystko co dookoła” skłaniało do mocniejszego wzrostu a nie odbicia „zdechłego kota” i to na samym fixing gdzie to smart money szykuje działa na kolejne sesje.

[fumpBegin]

Mozolne próby wzrostowe, towarzyszące w drugiej połowie sesji, były niewspółmiernie słabe wobec zachowania jakie towarzyszyło indeksom zachodnim. Fixing załatwił jednak sprawę i mimo, iż cały dzień byliśmy poniżej dołka z 16.01 to zakończyliśmy go nad tym poziomem. Powiem szczerze, iż trudno jest się odnieść do tego co najprawdopodobniej czeka nas jutro z tego wykresu. Mimo wzrostu na fixingu nie zdołaliśmy ustanowić wyższego szczytu intra i tym samym w dalszym ciągu to niedźwiedzie są górą. Ta kwestia wygląda jeszcze ciekawiej kiedy spojrzymy na wykres intra 1h instrumentu bardziej technicznego jakim jest kontrakt na indeks.

Dlaczego? Po pierwsze, ruch wzrostowy spowodował, iż oscylatory intra podeszły do stref wykpienia nie pozostawiając wiele miejsca do kontynuacji nieśmiałych zapędów byków. Po drugie, znaleźliśmy się na poziomie gdzie dosłownie brakuje jednego czy dwóch pkt do tego aby podbitka z wczoraj i ta dzisiejsza utworzyły korektę „one to one”, korektę która w tej chwili jest bardzo prawdopodobna. I po trzecie, dzisiaj po raz kolejny naciągają sprężynę za oceanem co po wykresach wyraźnie wskazuje na ruchy tuż przed gwałtownym startem „korekty spadkowej”. Również EUR/USD wykonał powrót do szczytów tworząc po drodze 5-kę intra co uprawdopodobnia, że poziom 1.35 jest w tej chwili raczej poza zasięgiem „byków”. Gdybym miał wydać „wyrok” na jutro to powiedziałbym, że delikatnie wyższe otwarcie i dalszy zjazd z przyspieszeniem po wyraźnym pokonaniu dołka z 16.01 przez indeks WIG20. Jednak spójrzmy jeszcze na wykres dzienny.

Tu jak widzimy powstał pin bar jednak jego „korpus” znajduje się w obszarze korpusu wczorajszej świecy a co ważniejsze nie towarzyszył mu nawet trochę większy obrót niż wczoraj, ba był on niższy. To sugeruje, że jeśli nawet rynek będzie miał rosnąć to będzie to raczej tylko delikatny podryw, który niedźwiedziom nie powinien wyrządzić większej krzywdy.

[fumpEnd]

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat nawet przy niewielkiej zmianie ceny instrumentu bazowego, na podstawie którego jest oparte kwotowanie cen danego Instrumentu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe. Podejmując decyzje inwestycyjne, Klient powinien kierować się własnym osądem.

33 Replies to “Komentarz giełdowy 29.01.2013

 1. Cóż dzisiejsza sesja wzrostowa ma charakter psychologiczno-symboliczny… oć takie lekkie wzmocnienie psychiczne byków.

 2. Gospodarz widzi zwiększajacą się dynamikę spadków, gdy tymczasem jest możliwość utworzenia podwójnego dna i nawet spadki za oceanem do piątku nas nie ruszą. Punktem odniesienia jest 2520 na indeksie – poprzednie minimum, które dziś wyraźnie przebite nie dało misiom na zamknięcie już nic. Ino kłopot właśnie, że malejące obroty wyczerpują korektę spadkową. Zwłaszcza, że Zachód nie daje, na razie żadnych powodów do otwierania nowych krótkich. Gdy piszę te słowa S&P na nowych rekordach. To nie znaczy, że myśle o rajdzie na 2700! Zapomnijmy o hossie. Nasze spółki jakoś dotrwają do dywidend by spaść z hukiem i z indeksem na raty 80 pkt. Tyle bowiem wynosi wartość dywidend. W średnim terminie – do kwietnia – nie zatrzyma nas 2450 bo to byłoby zbyt proste, banalny byłby też teraz dalszy spadek. Będzie wzrost i zarówno byczki jak i misie cieszyłyby się z 2600 na indeksie choć zupełnie odmiennych powodów. Misie – bo otworzą lukratywne nowe krótkie, byczki – gdyż tym bardziej uwierzą w hossę. I wtedy przyjdzie prawdziwa korekta – i na Zachodzie i u nas. Pozdrowienia!

 3. Do 20 jutro Usiaki raczej będą pykać up po 0,25 punkta na godzinę w zasadzie sprzyja im wszystko dobre dane makro i spółki przy zaniżonych prognozach przeskakują sezon nad poprzeczką -ale to faktycznie iluzja i bańka pęknie z hukiem w lutym ale 5 procent to chyba max u nich w pierwszym uderzeniu a potem jakaś szemrana wrotka 2-3 tygodnie przed wygasaniem w górę do rozliczenia chyba że jakiś trup wypadnie to mogą trzymać do końca w dole.
  Właściwie to można typować SP500 już na maxa 1510-1520 chyba tyle w temacie szczytów może jakiś wtórny w kwietniu i większa cofka jak rynek zacznie coraz mocniej dyskontować podwyżkę stóp procentowych i odsysanie kasy przez FED.

 4. Payrollsy w piątek jak coś brodaty Ben nie spieprzy to dzień przed mogą zrobić szczyt intra czyli w czwartek ale kartofel jest juz gorący więc raczej jutro intra padnie szczyt.
  Ja to tylko jednego nie kumam taki optymizm u nich jest a bazę mają na 5 pkt prawie czyli 0,3% to tak jakby u nas kontrakt był 8-9 pkt poniżej bazowego umie to ktoś wyjaśnić?

 5. ”Zdechlego kota”- hahaha. Dawno sie tak nie usmialem.
  Zapewne ma opinia nie zostanie puszczona, ale zagladam tutaj codziennie od roku i zdecydowana wiekszosc analiz ma wydzwiek niedzwiedzi. Nawet jak rosniemy, a przez ostatnie miesiace jednak wiecej bylo byczych sesji, to i tak zawsze znajdzie pan tylko misiowe argumenty.
  Malo obiektywizmu, wszystko oglada pan przez pryzmat zatwardzialego niedzwiedzia.
  Wcale nie bylbym taki pewny tych spadkow, wodospadu, jak to ktos tu okreslil.
  I tak wszystko w rekach grubasa. On sobie steruje nasza gielda jak chce.
  A teraz ewidentnie wzial sie za spadki na wig20 i na wzrosty na malych spolkach. Za chwile moze zmienic kierunek.
  A zmieni kierunek na blue chipach, jak juz wiekszosc w spadki uwierzy.
  Stawiam, ze stanie sie to, jak zacznie sie korekta w USA. Wtedy do nas poplynie znow kapital. I wcale nie bedziemy 2 razy szybciej spadac, ale rosnac.
  Inwestowanie u nas to jednak bardziej ruleta i moze byc oczywiscie odwrotnie.

  1. niestety tu obiektywizmu nie dozna się, tylko spadki i to na rosnącym rynku. Rośnie prze kłamstwa Dragiego, przez dodruk, przez lepsze dane, przez TVNCNBC przez wszystko. Zawsze można zrzucić coś na wzrosty na spadki zawsze znajdzie się teorię spiskowe wszystko niby ok ale pieniędzy z tego nie będzie co najwyżej żetony w kieszeni. Oczywiście zaraz usłyszę, iż wielkie pieniądze robi sie na spadkach tylko czy życia wystarczy na to 🙂

   1. Pieniądze robi się na postępowaniu zgodnie z systemem. Mylić można się i to nie raz czy dwa a kasa zarobiona jest. Dowodów nie brakuje nawet na tym blogu. Twoja wypowiedź zapewne jest obiektywna?

 6. Ostatnie gibbony podają wyniki w tym tygodniu CVX i XOM więc coraz mniejsza siła w narodzie do pchania wózka w górę pewnie skorekcą pod wybory we Włoszech i zrobią jakiś mały ferment z FRA lub ratingowcy zaczną coś buczeć na Czarnych że się opieprzają z tymi limitami budżetami.

 7. Ale że na Applu po 450 $ wyjadą pod 1510 kto by w to uwierzył jak był po 700 $?
  Ale tam to mają zdrowy indeks a nie jakieś SP-5 czy 7.

 8. Nie no bez przesady jak w Usiech leci to u nas co najwyżej nie chce spadać ale nigdy nie idzie w górę tym bardziej teraz gdy z 50 pkt u nich zjedzie to u nas zejdą pod 2500 choćby na 2-3 sesje na takim ruchu ale w tym tygodniu jakieś 30-40 pkt up bym jeszcze nie wykluczył.

 9. Patrzta na Mervala ale urwał +3,25% ale ktoś sprawdził turka dziś rano i ponoć -8% od szczytu odpadł w dwie sesje – ale co kraj to obyczaj.

 10. Jak to utrzymają do końca w stanach nad 1505 to jutro z 10 pkt luka up na futach i trzepanie misia w przedziale 2550-65 albo nisko i szpula pod 2560.

  1. Tak tylko Turcy są 20% wyżej od historycznych szczytów.To tak jakbyśmy się dziwili że nasza giełda spada gdyby na Wig-u 20 było teraz na liczniku 4800 pkt.Warto czasem zajrzeć na index o którym się pisze.

 11. „dzisiaj po raz kolejny naciągają sprężynę za oceanem co po wykresach wyraźnie wskazuje na ruchy tuż przed gwałtownym startem „korekty spadkowej” ” przed poważnym ruchem SP500 (początek 16.11.12) W20 zrobił dołek 9.11.12, i gdy SP dopiero ruszał, ten robił niewielki postój – wyprzedzenie o 7 dni kalendarzowych, czy myślicie że teraz może być podobna sytuacja (niekoniecznie akurat tydzień), jeśli tak to co wskazuje na „powtórkę” ?

 12. UniCredit sprzedaje 9,1 proc. akcji Pekao
  dzisiaj, 19:35

  UniCredit wystawił na sprzedaż 23,9 mln akcji Banku Pekao, stanowiących ok. 9,1 proc. udziałów w kapitale i głosach na jego WZ. Sprzedaż odbędzie się w procesie przyspieszonej budowy księgi popytu – poinformował UniCredit w komunikacie.

    1. Z tego nic nie ma. Jeśli ab znosi xa w 61.8% to może byc tylko Gartley w którym ad znosi xa w 78.6%. W tym co napisałeś ewentualne „ad” znosi „xa” w 127.2%. Inna kwestią jest samo zniesienie 127.2%, które jest dość skuteczne i dlatego zatrzymało dzisiaj spadek (m.in. dlatego zamknąłem swoje „S” aby poznać siłę byków w ewentualnym odbiciu).

     1. moim zdaniem bardziej prawdopodobne ze beda cisnac w gore nie koniecznie do szczytu .tak jak pisałem kiedys ze dopiero wybory we włoszech w lutym moga osłabic chyba euro /usd i korekte na giełdach spowodowac.longami nie gram juz wiec wole poczekac na wyzszy poziom badz trend juz zdecydowany spadkowy na swiecie .

 13. Zrobią 14.000 na DJIA? Chyba sobie nie odpuszczą takiej okazji co?
  Może będzie 13.999,99 czarodzieje z Harlemu to potrafią.

 14. Czołowa dycha na SP500 na tenczas pracuje a peleton goni czołówkę :
  chg | %
  .INX 1,508.89 0.58%
  AAPL 459.16 2.07%
  XOM 91.91 0.88%
  GE 22.50 0.00%
  CVX 117.33 1.11%
  IBM 204.42 -0.25%
  MSFT 28.07 0.55%
  JNJ 74.50 1.19%
  PG 75.20 1.94%
  GOOG 756.17 0.72%
  PFE 27.80 3.58%

 15. Przypominam, że zgodnie z weekendową, S&P właśnie wszedł w obszar „formacji motyla”. 1510 pkt to 127.2% zniesienia.

 16. A nie prościej poczekać z mówieniem o S na sp500, do momentu gdy choć wybiją dołem z kanału wzrostowego ? Lepsze to niż łapanie górek, od dawna nic z tego nie wynika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *