Komentarz giełdowy 17.01.2013

Dzisiejsza sesja była niezbyt udana kontynuacja wczorajszego „rajdu”. Indeks przy znacznie mniejszym obrocie zyskał zaledwie 0.08% co spowodowało zamknięcie na poziomie o 2 pkt wyżej czyli na 2567. Czy zatem wszystko co dobre dawno już za nami? No nie to byłoby zbyt pochopne. Zatem…… .

[fumpBegin]

Mimo końcowego efektu, byki zdołały dzisiaj dojść do poziomu 2586 na którym kontrolę przejęła podaż, doprowadzając indeks do punktu wyjścia. Nie udało się zatem przebić poziomu ok. 2588, które to przebicie otwarłoby drogę do poziomów szczytu w ujęciu dziennym.
Mimo tego cofnięcia z drugiej części sesji jeszcze nic nie zostało stracone. Tzn. z dużym prawdopodobieństwem, przedstawiony na wykresie intra 1h indeksu WIG20, cały ruch wzrostowy utworzył impuls 5-cio falowy. To może oznaczać, iż za nami pierwsza część większej fali wzrostowej. Warunkiem realizacji takiego scenariusza jest to aby rozpoczęte dzisiaj cofnięcie odbyło się najlepiej w 3 „ruchach” i oczywiście nie pokonało ostatecznego minimum. Przyglądając się dokładniej wykresowi, możemy stwierdzić, iż zatrzymanie przed poziomem ok. 2550 byłoby najkorzystniejszym rozwiązaniem stwarzającym realną możliwość wykreowania formacji ORGR. Przebicie tego poziomu powinno „zapalić światełko pomarańczowe” w głowach byków. Dlaczego? Mimo wszystko nie mamy pewności, że wzrost z dwóch sesji nie jest „piątką” ale w trwającej już korekcie od ubiegłego tygodnia. Jeśli natomiast byłaby to 5-ka ale w rozpoczętej korekcie (nie pierwsza fala impulsu) to po osunięciu powinniśmy mieć kontynuację wzrostu z przebiciem dzisiejszego szczytu. Trochę może zagmatwałem ale przy omawianiu wykresu intra 1h kontraktów zobrazuje to. Skoro trudno jest z prawdopodobieństwem zbliżonym do pewności ocenić z czym tak naprawdę mamy do czynienia to chyba warto zastanowić się co a właściwie jakie poziomy będą dodatkową podpowiedzią. I to właściwie już zrobiłem podając 2550. Zatrzymanie przed tym poziomem i odbicie od niego zwiększy znacząco to co i tak wydaje się mimo wszystko bardziej prawdopodobne czyli kolejny impuls wzrostowy, który wybije nowy szczyt. Zejście pod ten poziom zacznie przechylać szalę na korzyść rozpoczęcia nowego impulsu ale spadkowego. Patrząc na to co dzieje się w USA to nawet trudno uwierzyć w kontynuację rozpoczętego w południe spadku. Chciałoby się powiedzieć, że jutro od samego rana ponownie na północ czego wykluczyć nie można.

 Przedstawiona na powyższym wykresie czerwona linia wskazuje, że ponownie wrócił do łaski scenariusz z ORGR. Dobrze byłoby zatem aby ewentualny spadek nie przebił zielonej linii, która do niedawna była potencjalną linią szyi RGR.
Tak jak obiecałem, przy powyższym wykresie postaram się dokładniej zobrazować kwestie związane z impulsami i korektami. Muszę przyznać, iż mam w tej chwili problem aby ostatecznie zakwalifikować ostateczną część wykresu (od szczytu do dzisiaj). Główne pkt wykresu ponumerowałem. Niestety trzy warianty to:
– koniec 5-ki w pkt. 1, potem 3-ka i na koniec 5-ka do pkt 5 – to oznaczałoby, iż spadek był korektą i właśnie wczoraj rozpoczęliśmy nowy impuls wzrostowy w kierunku nowego szczytu dziennego.
– w pkt. 5 zakończyła się cała 5-ka spadkowa i teraz przyszedł czas na korektę tego impulsu po którym mielibyśmy co najmniej jeszcze jeden impuls w dół zanim można byłoby myśleć o nowym szczycie (choć nie musiałby on mieć miejsca)
– trzeci wariant (trudno uznać go za możliwy gdy patrzy się na to co za oceanem) to pełen impuls spadkowy zakończył do pkt1 i od tego momentu korekta złożona. To oznaczałoby, iż dzisiaj zakończyła się korekta i rozpoczął nowy impuls spadkowy.
Można zadać sobie pytanie. Po co komu ten Elliott jeśli na jeden wykres mamy aż trzy możliwości? Myślę jednak że rozpatrywanie w tym zakresie ma sens nawet jak dzisiaj nie możemy dojść „do ładu” to z dużym prawdopodobieństwem dość szybko nam się to wyjaśni co pozwoli na oszacowanie dalszych ruchów. Wiem, że wspominając ostatnie dwa miesiące 2012 roku najbardziej prawdopodobnym scenariuszem jest ten z zakończoną korektą i rozpoczętym nowym impulsem wzrostowym. Jednak wielki obrót w okolicach szczytu do końca mnie nie przekonuje. Aż strach napisać ale najbardziej prawdopodobnym wydaje mi się 3 wariant zawłaszcza gdy spojrzę na wykres dzienny.

Chodzi oczywiście o to, iż dzisiaj powstał pin bar odbijający się od dwóch interesujących linii a także fakt iż „dzienne kreski” nie dają żadnych szans na odbytą już 5-kę spadkową. Tu mamy co najwyżej 3-kę choć jak na korektę po tak długim wzroście to wydaje mi się, iż ewentualna fala „c” powinna być dłuższa. Jednak mamy poziomy (ten który wskazuję na intra czyli ok. 2588 na indeksie) pokrywa się z poziomami obu linii z dziennego. Jeśli wyjdziemy zamknięciem nad ten poziom to postrzeganie się zmieni.

[fumpEnd]

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat nawet przy niewielkiej zmianie ceny instrumentu bazowego, na podstawie którego jest oparte kwotowanie cen danego Instrumentu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe. Podejmując decyzje inwestycyjne, Klient powinien kierować się własnym osądem.

19 Replies to “Komentarz giełdowy 17.01.2013

 1. „- trzeci wariant (trudno uznać go za możliwy gdy patrzy się na to co za oceanem)” chyba nie do końca, na D1 (na ten moment, co będzie w przyszłości to się okaże ..) jest coś jak formacja 3 wyższych szczytów -odwracająca trend i choć bliskość historycznych maksimów każe brać pod uwagę możliwość ataku na nie, to nie musi być to tym razem

  1. Słusznie wskazujesz na 3 wyższe szczyty. Dlatego na chłodno najbardziej przemawia mi wariant z rozbudowana korektą ale oceniając wyskok w USA to aż trudno pomyśleć że jutro nie wystrzelimy w górę. Oczywiście nawet gdyby to nie oznacza to, iż nie wrócimy jeszcze w czasie tych samych 8-iu godzin.

 2. Panie Darku,
  A nie sadzi Pan ze mozemy jeszcze podjechac do gory ? Glownie ze wzgledu na zachowanie SP500, DAx,EURUSD i USDPLN ?

  Widze mozliwosc ruchu do 2630 i stamtad kontynuowanie spadkow. Zebu sie takie ladne 2 szczyty wyrysowaly.

  1. Tak jak pisałem w komentarzu, taka opcja jak najbardziej istnieje i po tym co widać w USA jest mocno prawdopodobna.

   1. Panowie tak jak pisałem parę dni temu możliwa opcja od połowy stycznia jako lokalny dołeczek i do lutego w górę podbitka co właśnie widać a wujek sam pokazuje jeszcze ten kierunek. Cóż trzeba będzie ponowić więcej esek wyżej na nim zostawiam obecnie tylko 2 w obecnych okolicach na fut. 1479. Dax zyski wzięte. Odnowi się wyżej. Jest jeszcze potencjał na wciągnięcie w długie i to grać powinni chociaż byka jest dużo ale powinno przed większą korektą przybyć więcej na lepsze ostrzyżenie.

    http://www.aaii.com/sentimentsurvey/sent_results

 3. 3 Opcje będą tylko opcjami. Cóż z tego, skoro to scenariusze do których być dobrze przygotowanym. Daytraderem nie jestem, na scalpowanie rzadko chodzę, a moja stara zasada podpowiada, że z uwagi na:
  1. Wakacje spędzimy w Skandynawi (bo podróż na północ) choć do tego przygotować się jeszcze musimy. Po drodze więc Klif part.II (15.II.2013) i wybory we Włoszech (23-24.II.2013) i majowe okrócieństwo. Tak wiem, że to zabobon ale świeży inwestorzy ostatnich miesięcy kilkunastu mają takie doświadczenie z ubiegłego roku.
  2. Wakcaje, dość wydłużone bo we wrześniu Pani Merkel rozdawać będzie jeszcze prezenty fiskalne swoim wyborcom.
  jeślni nie wiesz co masz zrobić (do wykrystalizowania się sytuacji) to nie rób nic.Proste, ciepłe i bezpieczne. Jeśli inni muszą kopać się z Elliotem i to koniecznie dziś. Proszę bardzo! Przynajmniej się nie wykrwawię. 🙂

 4. Na poczatek wywaliłbym szkic z falami elliota 2 wykres, albo ja wywalę całą literaturę, która posiadam w tym zakresie. Znaczenie jest do kosza, łamie wszystkie zasady, powiedzmy w skrócie nie nadaje się pod impuls, przykładowo patrząc na najkrótszą 3 falę, cała 4 znajuje się w zakresie fali 1, to główne uwagi, ale to moje zdanie.

  Proponuje szkic z założeniami na jutrzejszą sesję

  http://www.bankfotek.pl/view/1398854

  jeszcze za wcześnie nazywać fale nadrzędną, ale można przyjąć, że jest to dopiero 1w5 i szkic przedstawia jej składowe, chyba że nadal 3 fala jest w grze, to w szybszym tempie pozwoli na osiągnięcie zakresu wzrostów poziomu 2720 równość 1w5 do 5w5, ale to przyszłość, wtedy jest to juz podstawowa 5, tylko informacyjnie.

  1. Jeśli zrozumiałem to nie pasuje Ci mój 2 wariant tylko że w nim nie ma nic z tego co piszesz że nie pasuje.(trzecia jest najdłuższa a 4 nawet „nie widzi” pierwszej).

 5. dzisiejsza sesja jest dowodem na wyplyw poufnych informacji ( chodzi o ORLEN ) jutro wyniki, a ktos nie czekal do jutra

 6. Nie pasują mi oznaczenia na wykresie 12345

  jeśli już wariant 1 mówi:
  „koniec 5-ki w pkt. 1, potem 3-ka i na koniec 5-ka do pkt 5”
  to znaczenie z wykresu 234 znaczmy abc, wtedy układ fal 5-3-5 i jest zygzak, założyć możemy wtedy że to już cała korekta i impuls startuje, jednak moze to byc także dopiero składowa spadkowej fali znaczona jako aw4 np.

  wariant 2:
  „- w pkt. 5 zakończyła się cała 5-ka spadkowa”
  i tutaj znaczenie widoczne na szkicu podlega dyskusji, jesli znaczony jest elliot

  jeśli coś źle kumam, to bez urazy dzień był męczący, udanych zagrań dla blogowiczów, czas na odpoczynek

  1. @Cherry – to nie są oznaczenia fal!!!!!!! To są oznaczenia punktów. Przeczytaj uważnie, np. jeśli piszę że piątka jest do 1 to znaczy że w pkt oznaczonym 1 kończy się piątka spadkowa. Specjalnie nie chciałem oznaczeń elliottowskich bo musiałbym 3 wykresy zamieszczać.

   1. Wszystko jasne załapałem, za zamieszanie przepraszam, ale za to 3 posty moje pod analiza sie pojawiły, jutro z rana dam dt po open, może cos zagrają.

 7. Ta świeca na s$p500 namalowana na luce nie wygląda raczej byczo. Takie wyjście z klina na sygnale powinno raczej dać mocniejszego kopa.

 8. S&p500 powrócił do tego klina, z którego się wybił na niskim obrocie a to oznacza że teraz przetestuje wyjście z tego klina ale dołem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *