Komentarz giełdowy 20.12.2012

No niestety nie da się bez wytchnienia ciągnąć ciężki wózek pod górę i nie robić żadnych przerw wypoczynkowych. Oczywiście mam na myśli „wózek – indeks”. Ten dzisiaj nie wzrósł tak jak miało to miejsce w trakcie kilku ostatnich sesji, wręcz przeciwnie – spadł. Jednak nie ma obaw, spadek był symboliczny i wyniósł tylko -0.34% kończąc sesję na poziomie 2594. To zapewne cieszy posiadaczy akcji, którzy lawinowo narastającym wspólnym głosem zdają się krzyczeć „hossa, hossa, hossa”. Trzeba przyznać, że tak to wygląda, no może tylko kilka szczegółów (a diabeł tkwi w szczegółach) zdaje się wskazywać na ciężki koniec ale co tam nie będziemy na to zwracali uwagi. Po co narażać się na …. . Przejdźmy do rzeczy czyli oceny obecnej sytuacji.

[fumpBegin]

Dlaczego dwa wykresy intra razem? Na dobrą sprawę nie wiele zmienia się na tych wykresach, oczywiście mam na myśli to na co wskazują. Czyli innymi słowy nie ma widocznego zagrożenia dla zmiany kierunku. No może ten dzisiejszy dzień sprawił, że na wykresach intra pojawiła się możliwość powstania formacji podwójnego szczytu ale do tego potrzeba wybicia linii szyi a na obecną chwilę możemy mówić tylko o równości fal korygujących, które mogą zapowiadać jeszcze jedno podbicie do przerywanych, niebieskich linii, które jak zapewne każdy widzi są liniami równoległymi tak samo oddalonymi jak poprzednia para. Jutro dzień „Trzech Wiedźm” więc wszystko może się zdarzyć ale jeśli od początku sesji nie wybijemy linii szyi to najprawdopodobniej dojdziemy ponownie do poziomów dzisiejszego maksimum a po jego ewentualnym wybiciu będzie szansa dołożyć jeszcze 10-13 pkt. Jeśli jednak niedźwiedzie zdołają wybić linię szyi to z dużym prawdopodobieństwem powstanie duża szansa na pokonanie górnych ograniczeń kanałów z których indeks jak i kontrakty wybiły się dwa dni prędzej.
Wracając do „wózka” z wstępu do tego komentarza, jeśli wózek jest naprawdę ciężki (tak małą ilością spółek trzeba dźwigać indeks) to można oczekiwać, że jeśli zatrzymamy się na odpoczynek i lekko cofniemy to wówczas „ciężar” spowoduje, iż z braku sił nie zdołamy nim ponownie podjechać. Taka sytuacja może mieć miejsce po tym co dzisiaj powstało na wykresie dziennym.

Mam na myśli formację harami jaka powstała nie w byle jakim miejscu bo na poziomie 61.8% zniesienia całego spadku z 2011 roku. Jest mały „minus” tej formacji, mianowicie kolor dzisiejszego korpusu. Jednak teoria formacji świecowych dopuszcza każdą kombinację kolorystyczną. Jest również „plus” tej formacji, mianowicie dzisiejszy korpus położony jest w idealnym „środku” wczorajszej świecy i ma wyraźny górny cień co czyni go klasycznym pin barem.
Oczywiście po drodze całego wzrostu z ostatnich kilku tygodni tworzyły się już formacje odwracające trend z których nic nie wyszło zatem bez wyraźnego potwierdzenia formacji nie możemy się nią zbytnio sugerować.
Gdyby nie fakt, że mamy koniec roku to powiedziałbym tak „jutro a najdalej za dwie sesje to niedźwiedzie będą cieszyć się z wygranych, które nie będą małe. To co udało się bykom zdobyć od momentu wybicia z konsolidacji oddadzą w kilka krótkich sesji”. Niestety mamy dzień wygasania serii grudniowej i trzy sesje do końca roku zatem zarządzający funduszami zapewne będą bronić indeks przed spadkiem. Czy im to się uda? Jest na to duża szansa ale „dopóki dzban wodę nosi dopóty się ucho nie urwie” a jak to może wyglądać to każdy mógł dzisiaj widzieć. Tak mam na myśli PZU i kilkanaście minut w trakcie których stracił ponad 3%.
Na koniec jedno zdanie aby zapobiec „dziwnym komentarzom”, obecnie mówię o ….. albo nie będę pisał, sprawdzę czy pojawią się takie komentarze o jakich myślę.

[fumpEnd]

40 Replies to “Komentarz giełdowy 20.12.2012

 1. Mam przeczucie, że tym razem Gruby ucieka . Wzrost obrotów na Kghm pod koniec sesji na czarnej świecy o czymś musi świadczyć . Mimo wszystko przez 150 pkt na WIG 20 śmiał się nam w oczy . Ale kto to wszystko od niego kupi ? Oj ciężka zwała nadchodzi .

  1. musicie zrozumieć że na GPW jak i na innych giełdach grają roboty , one mają ustawione koszyki i kupują bądź sprzedają i nic więcej ich nie obchodzi , nie męczą się , nie myślą , że muszą jeśc , nie mają złego nastroju itd.

   przecież chyba kosze na WIG 5 każdy widzi ,

   i teraz jak taki robot nakupował przez 3 kwartały tony akcji i zajmie pod to S-ki to będzie sypał i na nic nie będzie się oglądał

   ale na razie technicznie to wybiliśmy trend boczny i zakres wybicie 2900 wychodzi , może przetestujemy wsparcie na 2430 pkt

   1. Klasyczna technika( a w szczególności zasięgi wybicia z kanałów ) ma to do siebie, że sprawdza się 50 na 50 i podejmowanie decyzji inwestycyjnych w oparciu o nią to droga donikąd . Sorry, ale ze statystyką nie wygrasz.

 2. Darku filtruj złośliwe komentarze i tyle…klif fiskalny to jest to co trzyma indeksy w górze (tak się wydaje). Koniec roku i Santa Claus to kolejna rzecz. Osobiście bałbym się zakładać długie pozycje w tym momencie. Czas pokaże kto ma rację. Możliwe jest jeszcze wybicie ale ograniczone (chodzi o globalne indeksy). Korekta wydaje się blisko i musi być głębsza aby wszedł nowy kapitał (świeża krew). Rynek musi się trochę oczyścić to jest logiczne.

  Pozdrawiam

  1. Czy giełda działa według logiki Twoim zdaniem? Trade what you see not what you think.. Słyszałeś taką sentencję?
   A co do moderowania komentarzy, no cóż, gospodarz moderuje więcej niż Ci się wydaje, wystarczy napisać, że będzie rosło i swoją tezę uzasadnić a komentarz ma 99% szans na to aby się nie ukazał.. tak to tu działa, szkoda.

   1. I tu znowu „durniu” (taki jest Twój mail) pokazujesz swoje zakłamanie i brak jakichkolwiek norm moralnych. Kłamiesz jak rzadko kto! Od dzisiaj musisz zmienić komputer bo Twoje posty są nie do zaakceptowania!

  1. Piekny strzał 😀
   Je niestety taka pozycje zajalem tylko na rachunku demo, a nie za prawdziwa kase 🙁
   Tak to jak sie ma tylko konto na GPW/KDPW 🙁

 3. wojkon1 pisze:
  Grudzień 20, 2012 o 7:56 pm

  Pisałem o tym już jakiś czas temu, że dla w miarę przewidywalnego kierunku jaki obiorą giełdy ,jest codzienna analiza i zachowanie pary eur/usd.Jeżeli np, na tej parze mamy impuls wzrostowy to nie ma mowy w tym ruchu o spadkach na giełdach(mamy właśnie teraz z tym do czynienia).Przecież euro rośnie nie z powodu swej siły ale ze względu na przesunięcie się kapitału na ryzykowne aktywa.Podobnie wygląda zależność eur/pln a wig. Dlatego brakuje mi tu równolegle do analizy giełd ,systematycznej analizy głównych par walutowych.
  Odpowiedz

  a czy dla ciebie ropa , miedź , złoto , srebro i inne surowce to ryzyko czy nie ? bo jakoś od kilku dni lecą w dół a eur/usd odwrotnie , więc jakoś korelacji o której piszesz nie ma

  odkąd banki centralne drukują pustą kasę to rośnie akcje surowce i obligacje co nigdy nie miało w przeszłości miejsca , albo była hossa na akcjach albo na obligacjach

  1. @Qba
   Ropa i miedz to aktywa ryzykowne i dzisiaj są wyżej niż pół roku temu (patrz wzrost eur/usd) więc tu odwrotnej korelacji nie widzę,złoto to bezpieczna przystań więc gdy kasa poszła na aktywa ryzykowne to w konsekwencji wyszła ze złotka, a co do odwrotnej korelacji giełd z eur/usd to przecież nic prostszego jak zadać sobie minimalny trud i porównać wykresy .

 4. Tak czy inaczej Panie Darku Pańskie ubiegłoroczne prognozy na koniec tego roku kompletnie się nie sprawdziły, co zresztą rok temu przewidywałem. Ani Iran nie dokonał inwazji na Waszyngton, ani w Ziemię nie uderzyła kometa. Ale jest jeszcze szansa jutro. Życzę powodzenia.

  1. O kolega lingwista , który widział spadki w okresie letnim i mnie pouczał 🙂 a teraz pisze ,że widział wzrosty 🙂 po fakcie mądrala trzebabyło pisać wtedy a nie komuś wmawiąć ,że nie ma racji. Oczywiście będzie zero odzewu bo tak się zachowuje niepoważny człowiek. Wtedy – teraz pisze ,że był za + 🙂 tutaj średnia to 25 lat inwestora i mniej ?

   1. ja już mam coraz mniej towarku a resztki oddam na 2690 i to by było na tyle wzrostu. To jeszcze parę procent także jest o co powalczyć.

   2. Koala poplątały Ci się pory roku. W końcu ubiegłego roku, kiedy to nasz Darek kreślił z wielką pewnością siebie swoje totalnie chybione prognozy na koniec tego roku była zima, a nie lato i tego dotyczył mój wpis. Na wszelki wypadek przypominam Ci, że teraz też jest zima i nie radzę wychodzić w święta na zewnątrz w podkoszulku i krótkich porciętach.

 5. Dziś początek końca świata! Mamy 21 XII 2012r. Wszystko ma się zmienić. Czy hura optymizm w hura pesymizm też?

 6. DZISIAJ RANO MOŻNA SPOJRZEĆ NA WYKRES S&P I ZOBACZYĆ JAK DZIAŁAJĄ WIELKIE INSTYTUCJE KTÓRE ZABRAŁY ZYSKI W NOCY (POSZŁY SL) TO SAMO MOŻE BYĆ NA NASZEJ GIEŁDZIE. BYK WCHODZI POWOLI PO SCHODACH NIEDŹWIEDŹ WYSKAKUJE PRZEZ OKNO.

  TO DLA TYCH CO TWIERDZĄ ŻE CAŁY CZAS BĘDZIE ROSŁO.

  POZDRAWIAM !!

  1. A byl moze jakis news ?
   Bo ja tylko znalazlem, ze glosowanie nad „plan B” w kongresie zostalo przełożone na „po swietach”.

    1. Panie Darku, ale akurat w tej transakcji nie doszukiwałbym sie „spiskow” czy zlych informacji.
     Chyba, że przejecie przez ina spolke ma spowodowac tez zmiane systemu transakcyjnego, zasad obrotu itd.

     1. Zadaj sobie pytanie co musi stać się z akcjami aby korzystnie sprzedać giełdę? Czy lepiej jest jak spadają czy jak rosną?

 7. nie wiem czemu to niby ma służyć takie licytowanie sie kto miał a kto nie miał racji, chyba nikt tu obecny nie gra wg tego co Darek pisze, trzeba oddzielić opinie i komentarze od sygnałów do gry, które często są przeciwstawne, i nie ma w tym nic dziwnego, jakie to ma dla was znaczenie czy mieliście racje co do kierunku czy nie, znaczenie powinno mieć saldo depozytu, jedyny miernik czy gracz/trader robi dąbrą robote
  wiadomo przecie ze najlepsi analitycy bardzo słabo sobie radzą z realnym rynkiem i odwrotnie, dlatego fakt że Darek często opisuje sytuacje inaczej niż rynek to potem pokazuje, w moich oczach tylko uwiarygadnia go jako solidnego tradera, bo to możecioe zweryfikować w zakładce transakcje,
  po co szczekać jak można spokojnie wymieniać opinie, tylko tyle

 8. miedź wczoraj najniżej od 2 miesięcy , do tego złoty umocnił się o 8% , o złocie i srebrze nie wspomnę

  ale KGHM na 500 zeta idzie bo super tani , jeszcze z 50% podatkiem od kopalin

 9. Pisalem 2 razy, ze przydalby sie kubel zimnej wody na rozgrzane glowy, ale nie sadzilem, ze tak latwo od hurraoptymizmu do megapesymizmu mozna przejsc. Coraz bardziej te komentarze pachna tania amatorszczyzna i ignoranctwem ekonomicznym.
  Jestesmy wciaz w takiej sytuacji, ze wszystko moze sie zdarzyc.
  Tym bardziej na naszej gieldzie, ktora jest jeszcze sterowana przez grubasa, jak mu sie podoba. Na bardziej dojrzalych rynkach widac zdecydowanie bardziej, ze sytuacja makroekonomiczna odzwierciedla indeksy, a u nas..? Ruletka:)

 10. Darek ja bym na ten sl na fw20 na nowej serii postawil na 2640 te 4 punkty nic nie zmienia ,wiec moze przestaw go ,wczoraj bylo najwyzej 2639 wiec bezpieczniej bedzie .pozdrawiam

 11. dzis 3 wiedzmy wiec wszystko moze sie zdarzyc moze byc chwilowe bujanie ,wiec dzis w czasie sesji lepiej nie ruszac zadnych sl.

 12. Dobry moment do odwrócenia trendu jeszcze z jednego powodu : USD/PLN na linii i prawdopodobieństwo UP dużo większe . Zielony w górę WIG w dół !!!

 13. każdy chyba czeka na korektę:) wiec jej narazie nie bedzie>> przed koncem roku raczej wątpię w realizację zysków z uwagi na wizję podatków początek stycznia obstawiam mocne spadki>>

 14. Taki wzrost bez obrotów może trwać i trwać, czasami obrót pojawia się dopiero w połowie ruchu lub pod koniec. Oznacza to, że albo mamy przed sobą jeszcze kawał wzrostu, albo wybicie z trendu bocznego było fałszywe. Obstawiam ten drugi wariant . zająłem krótkie pozycje w piątek i liczę na testowanie linii szyi na poziomie ok 2400. Potem zobaczymy ale nie jestem optymistą.

  Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *