Komentarz giełdowy 17.12.2012

Właściwie to obraz po dzisiejszej sesji nie uległ zbytniej zmianie. Oczywiście, indeks WIG20 wzrósł o kolejne 0.58% osiągając na zamknięciu poziom 2552 jednak był to dzień sesyjny podobny do 2dwóch czy trzech poprzednich. Tzn. indeks lekko się osunął w pierwszej części aby pod koniec osiągnąć nowe maksimum. Koszykowe zlecenia pokazują dokładnie jaki jest cel tego „wyciągania” indeksów. Choć trzeba sobie powiedzieć jasno, nie ma żadnych namacalnych sygnałów zmiany tej sytuacji ale warto przyjrzeć się pewnym kwestią.

[fumpBegin]

I właśnie dzisiaj tylko o tych kwestiach aby się już nie powtarzać. To co od 4 sesji pokazuje wykres intra 1h indeksu WIG20

jest niemal identyczne z tym co rysował nam ten sam wykres w dniach od 4 do 6 grudnia. No w każdym bądź razie jest to bardzo podobne. Innymi słowy najprawdopodobniej jest to ponownie „końcówka” kolejnego impulsu wzrostowego tzw. trójkąt końcowy z teorii Elliotta. Choć bardziej to przypomina delikatnie wzrostowy mini kanał cenowy to jednak chyba tak należy to traktować.
Nie inaczej wygląda sytuacja na wykresie kontraktów terminowych w interwale 1h.

W tym przypadku nawet jest to bardziej „dokładne” niż na indeksie. Różnica między tymi dwoma wykresami nastąpiła dzięki fixingowi. Kiedy indeks dodał sobie kilka pkt to kontrakty je odjęły.
Kiedy patrzę na wykres intra S&P futures to wydaje mi się jakby kontrakty „przewidywały”, że jeszcze dzisiaj zakończy się tam korekta abc, która była budowana od nocy po pełnym impulsie spadkowym. Muszę przyznać, że jeśli w godzinach 18-20, korekta na S&P się zakończy w obszarach w jakich znajduje się obecnie gdy piszę to będzie to jedna z najbardziej geometrycznych sytuacji w ostatnich kilku tygodniach (zarówno w pkt jak i w czasie). Zobaczymy.
Na koniec jeszcze tylko wykres dzienny indeksu, który za sprawą kolejnej białej świecy a dokładniej za sprawą fixingu, delikatnie naruszył górne ograniczenia kanałów.

Oczywiście nadmienię jeszcze, że tak jak spadek i wybicie z „trójkątów – kanałów” intra jest mocno prawdopodobne tak już o zakończeniu definitywnym wzrostów nie ośmielę się powiedzieć. Do tego potrzeba coś więcej.

[fumpEnd]

16 Replies to “Komentarz giełdowy 17.12.2012

   1. Nie, ale zakładajac istnienie cykliczności w zachowaniach rynku i gospodarki, mozna założyć, że istnieje wysokie prawdopodobieństow (ale różne od 1) że się powtórzy. Poza tym przy vixie na niskich poziomach zazwyczaj cos predzej czy pozniej sie dzieje.
    W bardziej szczegolowa analize vix sie nie wdaje, bo zauważyłem pewne prawidlowosci ktore do tej pory powtorzylu sie okolo 10 razy w ciagu ostatnich 30 lat.

    1. VIX pozostawał poniżej 20 ( a często poniżej 15) od 2004 do 2007 roku (tak samo jak od 1992 do 1996). Także czekac można dość długo…

     1. A nie sądzisz, że fundamenty gospodarki w tamtym okresie wygladały troche inaczej ? Jak i potencjał „niespodzianek” ?

     2. No po fakcie to z pewnością łatwo powiedzieć;]
      W kazdym razie widzę, że nie prognozujesz na podstawie wykresu VIX tylko fundamentów, więc nie potrzebnie podpierasz się wykresem.

 1. @Gospodarz
  „Pamiętajmy że kontrakty grudniowe „startowały” w okolicach 2400.”
  Darku, czy mógłbyś rozwinąć tę myśl. Co to może oznaczać? Bo sam się z tym głowię i doszedłem do wniosku, że do końca tygodnia L. Jednak co może planować gruby?

  1. Wiele wskazuje na to, że raczej L nie odpuści jednak od samego początku grudniowych była duża koncentracja i najpierw było w dół. Zatem nie zdziwiłbym się gdyby końcowy wynik był gdzieś po środku.

 2. jak pisałem parę dni temu dax na 7700 i wsio. Nie żebym łapał szczyt jak wielu pisze ale to dawałoby na wig20 około 2575-80. Czy już jutro czy do czwartku to się okaże ale ten poziom trapił mnie od dawna ,że musi paść zanim zrobią swoje na południe. Wydłużanie w czasie absorbuje zaangażowanie strony długiej i jej ratio się powiększa i tak ma być. Wszystko o tym świadczy – nic złego kupującym się nie stanie. Jeżeli już będzie miśka jak w marcu około 10% u nas czy 20% za oceanem to będzie sprawdzam. Ubieranie zawsze jest długie w czasie ale nie w poziomach 🙂

 3. Po co się kopać z koniem do świąt. Czy gruby ma L czy S? Jasne że ma L i co z tego? Rozegra jak chce. Dla niego nie jest ważne po ile zamknie ale czy napełnił już worek eskami na nowej serii. Czy zarobi korektę aby nabrać L i dalej cisnąć w górę?

  Po co te dywagacje. Lepiej sobie poświętować. Rynki zrobią się techniczne Nowym Roku.
  Na innych rynkach jest parę fajnych sygnałów.
  Zapraszam no przejrzenia kilku zagrań i analiz:
  http://galeriazyskow.pl/zagranie-intra-na-sp500-h4h1-17-12-2012r/
  http://galeriazyskow.pl/analiza-spolki-cez-wykres-tygodniowy-17-12-2012r/
  http://galeriazyskow.pl/co-tam-slychac-w-spolce-ciech-dluzszy-termin-1w-15-12-2012r/

  A mimo wszystko życzę spokojnych dni przedświątecznych.

 4. Właśnie wig20 się ociera o linie trendu poprowadzona po szczytach z 2007 i 2011.

  Tylko niech mi ktoś wyjaśni… co to za hossa na kilku duzych spolkach a indeks cenowy śpi… ? Nawet jesli w indeksie cenowym jest duzo groszówek z NC to i tak maja one mega niską wagę w całym indeksie.

  Na naszej giełdzie rosnie teraz 189 spolek, a spada 211.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *