Komentarz giełdowy 13.12.2012

13-ty grudnia nie okazał się jakoś bardzo pechowym dniem. Co prawda brakowało „pary” do wzrostów ale trzeba powiedzieć sobie jasno, że po tylu dniach na „plusie”, wczorajsze -0.26% na indeksie WIG20 to nic wielkiego. Zamknięcie, które wypadło na poziomie 2519, w dalszym ciągu znajduje się w rejonach szczytu i tak na dobrą sprawę to o korekcie nawet nie może być jeszcze mowy.[fumpBegin]

Początkowy spadek, ponownie zatrzymała się na górnym ograniczeniu wybitego kanału cenowego a świeca (pin bar) jaka powstała między 11 a 12-tą dała sygnał do odrabiania początkowych strat. Trzeba jednak w tym miejscu zaznaczyć, że wzrost z drugiej części sesji nie był tak wyraźny jak to miało miejsce w ostatnich dniach. Takie niemrawe podnoszenie wartości indeksu najprawdopodobniej oznacza, iż w dalszym ciągu jesteśmy dopiero „przed korektą”. To co powstało na wykresie intra 1h indeksu WIG20, na jego szczytowych poziomach, przypomina niewielka formację RGR z zasięgiem do ok. 2485. Jeśli dojdzie do realizacji wybicia tej formacji to tym samym znajdziemy się poniżej dolnego ograniczenia kanału opartego o wewnętrzną linię trendu. Myślę jednak, że ten mocno prawdopodobny ruch wybicia RGR nie musi być ostatni i jestem mocno przekonany, że inwestorzy będą chcieli przetestować kolejną wewnętrzną linię trendu, która obecnie znajduje się na poziomie ok. 2460. Taki ruch jest jeszcze bardziej prawdopodobny kiedy spojrzymy na wykres intra 1h kontraktów terminowych.

Wykres ten pokazuje wyraźnie, że ewentualna realizacja RGR powinna, w tym przypadku, spowodować wybicie równoległej do wewnętrznej linii trendu a wówczas trudno sie spodziewać, że niedźwiedzie nie zechcą przetestować dolnego ograniczenia kanału cenowego w jakim poruszamy się od początku ostatnich wzrostów.
Oczywiście scenariusze z realizacja RGR na wykresach intra nie mają „pewności” jednak w świetle sytuacji za oceanem trudno będzie je zanegować i wyjść na kolejne szczyty. Trzeba również przyznać, że wykres dzienny także nie „napawa optymizmem” na najbliższe, co najmniej, 2-3 sesje.

Kolejny wisielec, tym razem w kolorze czarnym, zdaje się wskazywać, iż przyszła pora na zmianę kierunku. Tak jak wspominałem wczoraj, mieliśmy już jednego wisielca w ostatnim ruchu wzrostowym i po dwóch sesja spadku, rynek ponownie ruszył do wzrostu. Zatem również i tym razem nie możemy przekreślić takiego zachowania. Inna kwestią jest fakt, iż na poziomie ostatniego szczytu zbiega nam się kilka istotnych projekcji cenowych, które są w stanie wywołać coś więcej niż tylko 1 czy dwie sesje delikatnej realizacji zysku. Oczywiście w takim wypadku, wybicie dwóch formacji wisielca zaneguje opisany wcześniej scenariusz, dopóki jednak nie uda się to bykom dopóty musimy liczyć się z większym prawdopodobieństwem korekty spadkowej niż nowych szczytów.

[fumpEnd]

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat nawet przy niewielkiej zmianie ceny instrumentu bazowego, na podstawie którego jest oparte kwotowanie cen danego Instrumentu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe. Podejmując decyzje inwestycyjne, Klient powinien kierować się własnym osądem.

16 Replies to “Komentarz giełdowy 13.12.2012

 1. wszystcy jak jeden mąż pisza ze szczytow sie nie lapie a ja wlasnie zaryzykowalem i otworzylem krotka na fw20 dzis o 17.05 sekund 22 dlaczego blisko stop wiec taka strata nawet nie zaboli ale w razie spadku juz zysk o wiele wiekszy ,czy wiec do konca jestem frajerem ? mysle ze nie bo nawet jak wywali ,to bedzie to z sensem a ja to nazywam z klasą ,mam nadzieje ze ci co juz dluzej graja na kontraktach mnie zrozumieja .pozdrawiam

  1. przecież zawsze jest peak na wykresach w okresach mniejszych lub większych i nie zawsze uda się wbić z pozycją S na peaku tego dnia i w tym punkcie. To normalne a Ci co piszą o dołkach jak to złapali i ich systemach to pożal się Panie. Zejść na ziemię czas.

  2. @krawiec ja gram na giełdzie 20 lat a na kontraktach od początku kwotowań na gpw i też uważam że w tak silnych trendach wzrostowych w każdym terminie do tego w czasie sprzymierzającym wzrostom nie powinno się grać S jeżeli się nie jest bardzo doświadczonym graczem .jak będziesz miał szczęście to przy obecnej dywergencji na macd na h1 masz szansę zrealizować zysk .pozdrawiam

  3. Spójrz na transakcje Darka w grudniu to będziesz wiedział dlaczego nie należy łapać szczytów i ustawiać stopów w powietrzu, dzisiaj to co innego bo jest chociaż gdzie stopa ustawić (nad maksem wczorajszym), żeby miało to jakikolwiek sens. Jednak uważam, że jutro zaksięgujesz stratę po wybiciu sl-a.

  4. Oczywiście – jest to jeden z najbezpieczniejszych momentów do zajęcia krótkiej. Osobiście kumulowałem S na LTS. Powodzenia!

 2. Na 1 h widze rgr z tym ze glowa zrobiona podwojny szczyt dzisiesza sejsa do prawe ramie krotko terminowo jak najbardziej widze mozliwosc spadku 24 pkt mozna urwac zawsze cos moze bedzie wiecej pozdro

 3. stop los na fw20 robie na 2537 nie bede orginalny prawdopodobnie wywali ale moze sie uchowam wychodze do pracy i nie wiem co bedzie.jeszcze troche prywaty z mojej strony,cisną mnie troche z city indeksu zeby zalozyc u nich konto ,jezeli ktos moze pare slow namazgrac ,czy sa normalni czy dac sobie spokoj z nimi ,bardzo bede wdzieczny .pozdrawiam

 4. dlaczego publikuje pan swoje transakcje z opóźnieniem pół godzinnym? chwilę po 10:00 zamieścił pan transakcję: 14.12 godz. 9:00 EUR/USD pozycja „S” po 1.3110 : SL 1.3130 po tym jak edek zjechał 40 pipsów. o 10:00 tej transakcji jeszcze tam nie było.

  1. Nie siedzę 24h przy kompie i czasami tak jak dzisiaj załatwiam coś „na mieście” z smarphonem w ręce. Niestety przez platformę w telefonie zawieram transakcję ale nie wiem z jakich przyczyn nie mogę wpisać tekstu na wordpress.

    1. Aby zamknąć Ci buźkę bo szczekasz i szczekasz – http://www.bankfotek.pl/view/1378123 Chłopie tyle razy powtarzałem, że jak piszę to tak jest. Najwyraźniej Ty kłamiesz na prawo i lewo i tą samą miarą oceniasz innych. Oczywiście na tym kończę ta polemikę. Jak zrzut ekranu Ci nie wystarczy to już trudno, Twój i tylko Twój problem. I tak na koniec musiałbym potwierdzić to co pisałem już kilka razy mianowicie robisz wszystko aby drugi człon Twojego fałszywego maila był utożsamiany z prawdą.

     1. W zasadzie powinien pan usuwać komentarze tego rodzaju osób.
      To są trolle, ktore nie sa w stanie zrozumiec, ze ktos w internecie nie klamie. Dla mnie przekonujace jest to, że pokazał pan kilka transakcji łapania „szczytu” ktore okazaly sie bledne. Do tego sumaryczna skutecznosc pana opublikowanych transakcji to okolo 50% co jest bardzo realistyczne i raczej pokazuje, że cały myk jest w tym, żeby dobrze dobrac moment zamkniecia pozycji.
      Wielu blogerów/komentatorow oczywiscie ukrywaloby taki fakt i chwaliło sie skutecznoscia 99% i transakcjami zyskownymi na pareset pipsów.

 5. Ale się rynki rozjechały, jednak to fakt, że w okolicach wygasania kontraktów dziwne rzeczy się dzieją. Gram na InfinityAT gdzie jest podawany prawdziwy wolumen z giełdy w Chicago i dziś taka bieda, że szok. Na Eur/Usd i S&P nikt nie broni wykresu. Ale w ostatnich dniach jak wchodzą amerykanie do gry i chcą uwalić DAXa to pojawia się nagle silna”niewidzialna ręka rynku” o ostro bronią kursu :). Prawdopodobnie manipulacja pod wygasanie. Pozdrawiam

  1. 7700 na daxie jak podciągną to będzie max tych wybryków. Zaocean jak dobrze oceniłeś chce go uwalić ale chwilo trwaj i daxa wybraniaj 🙂

  2. michał mógłbyś coś szepnąc o tej platformie bo słyszałem że jest dobra i ma małe prowizje , ale nie jest po polsku chyba , sam się uzyłeś obsługi czy jakieś szkolenie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *