Komentarz giełdowy 12.12.2012

Środowa sesja przyniosła kolejna zwyżkę. Tym razem indeks WIG20 wzrósł o 0.51% i zakończył dzień na poziomie „dwóch 25” czyli 2525. Gdyby nie fakt, że każdy wzrost od kilku dni, kryje w sobie dobre zachowanie max 3 spółek z tego indeksu, można byłoby „przerazić się” poziomem do jakiego możemy dojść jeszcze w tym roku. [fumpBegin]

Niestety ostatnie zwyżki są bardzo „płytkie” pod tym względem i choć takie zachowanie może trwać bliżej nie określony czas to jednak należy przyjąć, że zbliżamy się do potencjalnego wyczerpania siły wzrostowej. To czy jest to część większej hossy będziemy mogli określić dokładniej po zasięgu korekty, która tak czy inaczej musi mieć miejsce.

Po sesji poniedziałkowej pisałem, iż z wykresu intra 1h indeksu WIG20, możemy wnioskować, że rolę kanału „prowadzącego” przejął kanał oparty o wewnętrzną linię trendu jako jego górne ograniczenie. Po wczorajszej sesji widzimy, iż indeks doszedł właśnie do tej linii i z dużym prawdopodobieństwem może teraz od niej się odbić. Pytanie. Czy zrobi to w sposób zdecydowany czy może indeks pójdzie w bok co również będzie odbiciem od górnego ograniczenia kanału.
Uważam, że jest duża szansa na to aby odbił się bardziej zdecydowanie. Dlaczego? W odpowiedzi pomocny może być wykres intra kontraktów których LOP na kilka sesji przed wygaśnięciem serii stale rośnie.

Jak widzimy na powyższym wykresie, cena kontraktów doszła do górnego ograniczenia kanału, który na tym instrumencie jest kanałem „bazowym” od samego początku wzrostu. Sam fakt dojścia do granicy „korytarza cenowego” jeszcze o niczym nie przesądza ale jeśli dołożymy dodatkowo „dojście” do poziomu 161.8% zniesienia spadku od wrześniowego szczytu to sytuacja zaczyna się robić bardziej ukierunkowująca na zdecydowane odbicie a nie ruch boczny.
Trzeba jednak powiedzieć sobie jasno, że zarówno indeks jak i kontrakty mają sporo miejsca do korekty zanim spotkają na swojej drodze pierwsze wsparcia. W obydwu przypadkach jest to ok. 40 pkt. Taki jest odstęp od ostatnich szczytów i równocześnie od dolnych ograniczeń kanałów cenowych. Jeśli przyszedł czas na wspominaną korektę, co wydaje się prawdopodobne chociażby ze względu na wczorajszą sesję w USA, to nie powinna ona być większa niż wspomniane zakresy jeśli poważnie ktoś chciałby myśleć o nowych „rekordach” jeszcze na serii grudniowej.

Patrząc na wykres dzienny możemy powiedzieć, sytuacja mająca przekuć się w korektę, jest i tutaj w pewnym sensie przygotowana. Wczorajsza sesja „wyrysowała” na wykresie dziennym indeksu świecę którą określa się mianem formacji wisielca. Pytanie. Czy tym razem będzie to wyczerpanie potencjału wzrostowego na dłużej czy może tak jak to miało miejsce 20.11 będzie to tylko jedna czy dwie sesje „w czarnym kolorze”?

[fumpEnd]

23 Replies to “Komentarz giełdowy 12.12.2012

 1. Jak Cymcyk na cnbc się przechwala prezentami od FEDu , wow ! tylko kupować 🙂 klimat kupna niezaburzony Mikołaj jednak istnieje i wszystko będzie drożeć 🙂

   1. ale przecież jak się che pokazać ,że wzrosty działają i się to nagłaśnia a tak teraz jest to jak może klimat zamienić się na spadkowy ? wzrosty i boczniaczki tak długo aż upchną komu trzeba. 1-2 miesiące i może nawet 10% wyżej na szerokim. Tak się pokazuje siłę małym ulicznikom ,że to ten czas. Przecież nie napisał ,że już spadki idą ani kolego wyżej ani Darek. Czy wy czytacie ze zrozumieniem czy mamy tutaj gimbazę niewyrośniętą i mogącą tylko dyskutować o jednym ? Pokażcie kto napisał ,że już od dziś spadki ? ja słyszę up up i klimat jak widać temu sprzyja bo tak się ubiera od x lat.

   2. barbarius mam opcje na sp 500 od tygodnia i pytanie czy damy rade do marca kwietnia na 1500 powędrować ? nie ustawiam SL myślę ,że to właściwy czas. Tylko gdzie dać TP ? a może więcej jak 1500 ?

     1. ok dzięki bo trochę się pomotałem ale pozycje dają zarobić. Myślę ,że od jutra regularne wzrosty nas czekają. Tu nie ma czasu na korekty a jak są to płaskie. Trend is ur friend czy jakoś tak 😉

  1. Niech najpierw kapitał pojdzie na jakas spolke z wig20 spoza wielkiej 4-5.
   Przeciez na wig20, prawie caly obrot jest na kilku spółkach. Wiec o cyzm my mowimy ? Kto ma inwestowac w mwig i swig ?

  2. nie licz na to , zobacz co rośnie i jak , obligacje , akcje z WIG 5 i waluta ,

   oni nie wezmą małych śmieci , a TFI mają umorzenia akcji , czzujesz blusa ,

   do tego ten 152 000 LOPu

  1. ja jutro nastawiam się na zakupy. Dobrze ,że kasa z lokat już od poniedziałku na maklerze siedzi. Jak zarobić na cienkich lokatach kiedy spółki tak rosną. Oby dali zarobić więcej. Dywagacje zakończyłem bo szkoda pisać jak trend jest byczy.

   1. Ptrzac na ostatni rok, to dopiero mozna mowic ze zaczyna sie trend wzrostowy. Bo wczesniej bylismy w konsolidacji 2000-2400

 2. USA: 172 mld USD deficytu w listopadzie 2012-12-12 20:37, MarketWatch

  Deficyt rządu federalnego wzrósł tym samym po dwóch miesiącach roku budżetowego do 292 mld USD.

  W porównaniu z dwoma pierwszymi miesiącami poprzedniego roku budżetowego deficyt wzrósł o 24 proc.

  W listopadzie rząd wydał 334 mld USD i zanotował 162 mld USD wpływów.

  MASAKRA , tam już MEGA BANKRUT ledwo zipie

  czekam aż w końcu ta 32 letnia hossa na amerykańskich obligacjach pęknie , to będzie piękna katastrofa

  1. Obligacje nie pekna, bo USA moze zawsze zadrukowac swoje naleznosci.
   Dodatkowo inwestorzy nie maja alternatywnych aktywow w ktorych mogliby trzymac kase.
   Bo przeciez w realna gospodarke nie zainwestuja….

  2. dlugi USA na nikim juz nie robi wrazeznia. Mozna by rzec ze sa z gola potrzebne takze nie liczylbym nato w zupelnosci. Dodruk czyni cuda.

 3. Kontrakty na S&P500 i DAX zaczynają rysować coś co przygasi byki. Zobaczymy jak się potoczą czwartkowe notowania. Tydzień do wygasania kontraktów i media w dużym podnieceniu. Można przygotowywać się na setup’y.
  Pozdrawiam

 4. Ja uważam że wczorajsza decyzja FOMC namieszała i tyle. Zupełnia inną reakcję mielibyśmy gdyby FED nie ogłosił dalszego skupu papierów (choć niby to było wiadomo). Trzeba docenieć Darka za szczerość w publikacjach dot. transakcji . Osobiście uważam że jest to naciąganie indeksów przed końcem roku i musi być jakaś większa korekta wkrótce ale kiedy to nastąpi tego nikt nie wie.

 5. giełdy odleciały od real economy chyba? ciekawe na jak długo, ale widać ze spekulanci sobie a gospodarka sobie, oczywiście powodem są dosypy gotówki na rynek w usa i euro, i to jest teraz główne paliwo, oczywiście korekty będą, nawet ostre i wyglądające jak imupls z powodu czy to gracji czy hiszpanii czy italii, ale to chyba tylko bedą korekty a trzeba paczeć na drukarzy i tak grać, gospodarka? – jakie to ma znaczenie….

 6. widze ,że wiekszość tu ostrzy sobie zęby na solidne zarobki ,ciekawe ,ciekawe…. a ja widze w tym roku jeszcze 1400 pkt.dla wig20….2500pkt.przewidziałem-kto wie może poswiadczyc.

  1. No faktycznie 2500 przewidziałeś, mało tego wskazałeś chyba 2524 czy jakoś tak. A 1400? To jak rodziny R zrobią koniec Świata ale w finansach tego 21.12?

  2. Tak, tak a świstak siedzi… Od pół roku mamy solidne spadki, a te ruchy w górę to tylko korekta przed tąpnięciem na 1400 a może na 1000 albo 800.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *