Komentarz giełdowy 28.11.2012

Wczorajsza sesja zakończyła się co prawda spadkiem indeksu WIG20 o -0.23% i jej zamknięcie wypadło na poziomie 2402 ale nie jest to chyba żaden powód do zadowolenia strony podażowej. W dalszym ciągu byki nie oddały kontroli, pełnej kontroli i tym samym został wybroniony poziom 2400 chociaż jeszcze na dwie godziny przed końcem indeks znajdował się wyraźnie poniżej tego poziomu.[fumpBegin]

Dalsze spadki, po pokonaniu w trakcie sesji poziomu 2400, powstrzymała skutecznie linia trendu zaznaczona na powyższym wykresie intra 1h indeksu WIG20 . Mimo mocnego uderzenia podaży na początku sesji w USA i spadku tamtejszych indeksów o ok. -1% u nas nie było żadnej „chęci” aby wybić tą linię trendu i otworzyć drogę do poziomu ostatniego dołka. Nie trzeba było długo czekać aby przekonać się dlaczego w tych chwilach nasza giełda zachowywała się tak mocno. Informacje o bliższym porozumieniu w sprawie klifu finansowego za oceanem spowodowały natychmiastową reakcję na tamtejszych indeksach i w tym samym momencie również nasz indeks ruszył do odrabiania strat z środowej sesji.
Tym samym pojawiło się duże prawdopodobieństwo kolejnego ataku na poziomy szczytu. Jedno trzeba jednak zauważyć, jak na taką eksplozję S&P w ciągu jednej godziny to nasz WIG20 był znowu „niemrawy”. Najwyraźniej postanowiono odciąć niedźwiedzie na początku sesji czwartkowej bo wszystko wskazuje na to, iż dzisiaj otworzymy się wyżej. Pytanie – co będzie dalej? Czy zdołamy pokonać szczyt a co ważniejsze czy indeks zdoła się utrzymać nad nim?
Tak samo jak indeks wygląda wykres intra kontraktów terminowych.

A jak wygląda sytuacja na wykresie dziennym indeksu WIG20?

W dalszym ciągu mamy aktualna formację „spotkanie” a po wczorajszej sesji doszła biała szpulka z cieniami o dość małych rozmiarach korpusu wskazująca na brak zdecydowania co do kierunku. Jej kolor wskazuje możliwość próby zanegowania formacji co najprawdopodobniej dzisiaj będziemy próbować. To zaś oznacza, że w dalszym ciągu jest możliwe wybicie szczytu z września i z wtorku co mogłoby przełożyć się na dalszy wzrost w okolice 2450. Dopiero wybicie linii trendu (wyjście dołem z kanału) znacznie oddaliłoby taką możliwość.
W ostatnich 2-3 miesiącach widać wyraźne „rozdwojenie jaźni” na wykresach giełdowych, innymi słowy mamy dużą zmienność nastrojów, która zazwyczaj towarzyszy jakimś kulminacyjnym obszarom. Takie zachowanie indeksów giełdowych, odzwierciedlające zachowanie inwestorów sprawia a w każdym bądź razie powinno sprawiać, iż każdy gracz powinien trzymać „rękę na pulsie”. Należy założyć, że gdy rynki zdecydują się co do kierunku to będzie to ostra, mocna akcja. Pytanie. Kiedy i w jaką stronę?

[fumpEnd]

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat nawet przy niewielkiej zmianie ceny instrumentu bazowego, na podstawie którego jest oparte kwotowanie cen danego Instrumentu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe. Podejmując decyzje inwestycyjne, Klient powinien kierować się własnym osądem.

3 Replies to “Komentarz giełdowy 28.11.2012

    1. Tak jak pisałem wczoraj, w tym tygodniu wyjątkowo komentarze pojawiają się ok. 7:00 rano. Tak samo będzie jutro.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *