Komentarz giełdowy 21.11.2012

Nie udało się bykom podnieść indeks WIG20 na poziom wyższy od ostatniego lokalnego szczytu i w konsekwencji ten sam indeks zaliczył dzisiaj spadek o – 0.79%. Zamknięcie, które wypadło na poziomie 2386, może nieść za sobą pewne konsekwencje na najbliższe godziny a nawet dni.

[fumpBegin]

Wczoraj specjalnie na wykresie intra 1h indeksu WIG20, zamieściłem linie zniesień poziomów Fibonacciego. Miałem nadzieję, że chociaż jedna osoba dostrzeże to co pokazuje ten wykres wraz z zamieszczonymi poziomami. Niestety albo i stety nikt nie zauważył, że od szczytu z września do ostatniego szczytu intra mamy formacje harmoniczną „Nietoperz” – Bat Gartlley.

Mamy zatem harmoniczną i przebitą linię szyi formacji podwójnego szczytu. Zatem nic innego jak tylko jazda w dół? No nie, niestety nie jest to tak jasne i oczywiste. Głównie za sprawą jutrzejszego dnia wolnego w USA. Ten dzień odpoczynku za oceanem może być wykorzystany przez smart money do kolejnej próby nabrania jeszcze większej ilości pozycji „S” na naszych kontraktach. Skąd ta pewność co do tego po której stronie stoi duży kapitał? Nie, nie mam pewności ale takie podejście uznaje za bardzo prawdopodobne a to za sprawą tego o czym pisałem już wczoraj a mianowicie silnego wzrostu LOP na kontraktach tuz pod poziomem oporu jakim jest szczyt z września. Oczywiście wzrost LOP oznacza pewność jednej i drugiej strony jednak czy w trakcie dynamiczniejszego wzrostu jaki mieliśmy w ubiegłym tygodniu, „zwykły Kowalski” ma odwagę brać krótkie? No właśnie i tak ja to widzę. Wracając jednak do indeksu i tego co możemy spodziewać się jutro. No tak jak wspomniałem za sprawą jutrzejszego dnia za oceanem (również i kwestia skróconej sesji w piątek ma znaczenie) możemy mieć jutro wszystko. Wykres intra, moim zdaniem również pozwala na to czyli i na wzrost i na spadek. I choć spadek w obecnej sytuacji technicznej, chociażby do poziomu 2370 czyli realizacji minimalnego zasięgu wynikającego z formacji podwójnego szczytu, jest bardziej prawdopodobny to „niestety” mimo dzisiejszego spadku nie możemy ostatecznie przekreślić tego że jutro pójdziemy w górę i ruch od wczorajszego szczytu do dzisiejszego dołka jest tylko bardziej rozbudowana w interwale godzinowym, korektą. Na szczęście mamy ważny poziom linii szyi i jeśli indeks przebije ją w górę to znacząco wzrośnie szansa podejścia jeszcze raz w okolice szczytów.

Patrząc na powyższy wykres intra 1h kontraktów, można założyć, iż ruch powrotny do przebitej linii szyi formacji podwójnego szczytu, miał miejsce już na dzisiejszej sesji. To zaś oznaczałoby, że w dniu jutrzejszym powinniśmy zejść co najmniej do poziomu ok. 2380.

I na koniec wykres dzienny indeksu, który zgodnie z wczorajszym moim przypuszczeniem wykreślił dzisiaj na tyle wyraźną, czarną świecę, że bez jakiegokolwiek problemu możemy mówić o powstaniu formacji odwracającej trend, jednej z najmocniejszych czyli gwiazdy wieczornej. Jeśli dodatkowo weźmiemy pod uwagę wskazania oscylatorów to możemy być mocno przekonani, że nawet jeśli jutro dojdzie do wzrostu to będzie to tylko ruch, który nie zdoła wyjść ponad ostatni szczyt. Taka formacja to zapowiedź co najmniej wyraźnej korekty i w tym wymiarze czasowym uważam, że tego trzeba się trzymać zwłaszcza, że zbiega się ona z formacja harmoniczną.

[fumpEnd]

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat nawet przy niewielkiej zmianie ceny instrumentu bazowego, na podstawie którego jest oparte kwotowanie cen danego Instrumentu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe. Podejmując decyzje inwestycyjne, Klient powinien kierować się własnym osądem.

29 Replies to “Komentarz giełdowy 21.11.2012

 1. Witam

  W całych tych ostatnich notowaniach wyjątkową słabością odznacza się pko bp, zszedł blisko wsparć 34,84(ostatnie lokalne dołki) i 34,60 – także istotne wsparcie. Dużo się dzieje na kontraktach na te akcje, zresztą podobnie jak na kontraktach na kghm – o ile na kghm można przypuszczać, że wchodzą w S o tyle na pkobp? jakie pozycje?, czy zdołują ją aż w okolice 32 zł? czy zmienią lokomotywy i teraz odpuszczą kghm i pkn a dobiorą się do pko bp?
  Jakie jest wasze zdanie?

  Przy okazji nie tylko na wig jest formacja harmoniczna, na kghm chyba też – pytanie jak duże spadki są wtedy realne ?

  1. Na PKO BP moim zdaniem mamy już przebicie linii szyi i czekający nas ruch o ok. 4 zł w dół co daje nam ok. 31.5. Oczywiście to jest ewentualny „najmniejszy wymiar kary”. Jeśli chodzi o KGHM to tu „niestety” jest możliwe ponowne podejście do szczytu po jakieś korekcie. Na to wskazuje układ dwóch ostatnich świec.

 2. Dzisiaj ktoś brał też kontrakty na PZU (wzrost LOP z ok. 360 do 600), a potem był niespodziewany ruch do góry i wysokie zamknięcie. Ciekawe kto za tym stoi? Moim zdaniem jedną stroną tych kontraktów był animator, jednak nie jestem pewien czy ktoś brał L czy S.

 3. Darku,

  ten Bat jest troche naciagany:-(
  Fala AB zostala zniesiona w 0.94% przez BC.
  Nie zebym sie czepial,sam mam S.

  jazik1

 4. A przepraszam Panie darku, ja juz pare dni temu pisalem, ze to co sie dzieje przypominami formacje Gartleya. Jeszcze przed Pana wpisem.

  1. Jeszcze jedna rzecz. 🙂
   Wg. mnie jest sygnal sprzedazy, ale… jest jeden problem, linia trendu na RSI narysowana po dołkach z 24.10 i 09.11 nie została przebita, Wig 20 zatrzymał sie idealnie na niej.

 5. Moja wersja jest taka : ruch wzrostowy oznaczony przez Darka między punktami C i D to 5-falowy impuls. Ten „niby” podwójny szczyt za chwilę może przerodzić się w Double Top ABCD (zniosło 161,8) i pojedziemy do góry. Jest to często widziana fałszywka, która pozwala łapnąć tanio L od ulicy widzącej podwójny szczyt…

  Dobra kondycja EURUSD, pomimo obniżenia ratingu dla Francji może potwierdzać taki scenariusz wydarzeń

 6. Jooanno , co do PKO bp prezes powiedział że wyniki w kolejnychkwartałach będą gorsze a jak zaczną mocno stopy % obniżać to banki dostaną mocno po zyskach szczególnie PKO BP , i trzeba pamiętać że 700 mln muszą zebrać na Allior którego zapisy są od dzisiaj

  ale LOP rośnie , będzie mocny ruch niedługo

 7. na FW20 jeżeli przejdziemy ten dołek fali 1 to znaczy że zrobiliśmy 4 fale korekte abc i czas zrobić 5tą fale na nowe szczyty i dopiero wtedy według mnie korekta

 8. jaki gartley?
  gartley jest formacją harmoniczną, w której istotne są zarówno zniesienia cenowe jak i czasowe
  ruch ABCD powinien być zniesieniem 61,8% ruchu XA (czasowo), poza tym ABCD powinno być samo w sobie harmoniczne,
  to co Pan zaznaczył to jakiś potworek ale obok gartleya nawet raczej nie stał

 9. Panie Darku,
  proponuję wystąpić z postulatem do zarządu naszej giełdy, aby wprowadzić u nas dzień wolny od giełdy w święta amerykańskie i angielskie. Po co komu takie sesje jak dzisiejsza? A wolne zawsze się przyda ;).

  1. Tak faktycznie powinno być. Dlatego tez dzisiaj komentarza nie będzie bo nie ma co komentować ani analizować.

 10. Dzisiejszy parkiet i pytanie dnia: Kiedy WIG20 osiągnie poziom 5000 punktów?

  Krzysztof Borowski, katedra bankowości SGH:

  „Przyjmując założenia, że szczyty kolejnych fal wzrostowych położone są na linii AB (punkty 1, 2, 3 i 4), a dołki na prostej CD (punkty 6, 7 i 8) oraz analizując układ cykli kolejnych dołków (364 tygodnie – punkty 6, 7 i 8), a także oddalenie szczytu hossy od następującego po nim dołka (odcinek EF) otrzymujemy, że indeks WIG20 przekroczy 5000 pkt w połowie lutego 2014 r. Linia przerywana na rysunku to linia trendu dopasowana metodą najmniejszych kwadratów. Powyższy wykres sporządzony został w układzie tygodniowym.”

  Eureeekka!!! – Pitagoras bądźcie zdrów!!! A może to Tales z Miletu go zainspirował.
  A może Rostowski uruchomi helikopter jak Ben? Tyle mułów w indeksie nie wiem czym to zrobimy – miedzianym po 500???

  1. W takiej formule jak teraz wig20 będzie się plątał przez następne 100 lat w trendzie horyzontalnym +/-1500 pkt. Powody: jeśli wchodzi spółka do w20 jest już nieźle wygrzana i może tylko praktycznie spadać. Przykłady: Bioton, PBG. Po drugie, na indeksie ciążą dywidendy, które skutecznie zabrały mu już ca. 1500 pkt. Summa summarum indeks jest źle skonstruowany i ch… (cholera) wie co on wskazuje, bo koniunktury na pewno nie.

  1. Taki tekst z Twojej strony nie najlepiej świadczy o Tobie. Na tej rzekomej L zarobiłeś tak że Twoje konto jest takie samo jak tydzień temu albo i na minusie (nie zapomniałem na pewno zamknąłeś na małym zysku).

  2. spadki były od początku października ale tutaj mało kto o tym pisał a od tygodnia mamy ich korektą ,która właśnie się ……
   i tak wiecie lepiej ,że mamy stałą hossę. Ten sp 500 to od pażdziernika brał elki od 1440. Chyba kolega ma wyczucie nie lada albo kopiuje algorytm z innego blogu 🙂 kto szuka ten znajdzie 😉

 11. jedno jest pewne , duży LOP więc szykuje się mocny ruch , obojętne jest w którą stronę byle się zabrać z wiatrem , czas chyba wykończyć całą 5tke na WIG 20 od czerwca i wtedy dopiero korekta po nowym roku ,tak mi się wydaje ale PATRZĘ NA WYKRES I GRAM NA TO A NIE NA TO CO MI SIĘ WYDAJE

  przejdziemy 2450 pkt to jedziemy wyżej , nie przejdziemy to do końca roku w bok bo wątpię żeby te rewelacyjne premie oddali no i nikt nie będzie sprzedawał do końca roku żeby podatek za 4 miesiące zapłacić , poczekają miesiąc i mogą sprzedaż a z zysku podatek dopiero za 1,5 roku zapłacą

  od sierpnia trend wzrostowy i na korektach trzeba kupować , 2300 wsparciem

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *