Komentarz giełdowy 20.11.2012

Jeśli „wszyscy” zawodzą to zawsze można liczyć na miedziowy konglomerat, chciałoby się powiedzieć po dzisiejszej sesji. Dzięki tej jednej spółce indeks WIG20 zdołał dzisiaj utrzymać się na poziomie wczorajszego zamknięcia czyli na poziomie 2405. Mimo faktycznego braku zmiany wartości indeksu, całe dzisiejsze notowania dają kilka ciekawych wskazówek. Zatem przyjrzyjmy się bliżej wykresom w celu ich sprecyzowania.

[fumpBegin]

Przede wszystkim na pierwszy rzut oka możemy dopatrzeć się, iż spadek z jakim mieliśmy do czynienia w trakcie sesji na indeksie WIG20, odbył się w „trzech fazach” co bardzo uprawdopodobnia jego korekcyjny charakter. Oczywiście nie chodzi mi o to, że to była korekta przed wzrostem w drugiej części notowań, bo to dobrze widać na wykresie ale bardziej mam tu na myśli to, iż był to spadek jeszcze w ramach „impulsu” wzrostowego, który trwa już kilka dni. Innymi słowy „właściwa” korekta wzrostu (tak musimy na razie traktować ewentualny spadek) jeszcze się nie rozpoczęła.
Zapewne większość byków cieszy również fakt, iż dzisiejsze minimum wypadło na wczoraj przebitej w górę linii poprowadzonej przez szczyty z września i początku października i ta linia zdołała przywrócić indeks na „ścieżkę wzrostu”.
Teraz najważniejszym zadaniem dla strony popytowej będzie wybicie wczorajszego maksimum. Jeśli ta sztuka się jednak nie uda to na poważnie będzie trzeba traktować możliwość powstania formacji cenowej podwójnego szczytu.
Patrząc na siłę rynku wyrażoną ilością spółek, które rosły w dniu dzisiejszym (rosły w sposób widoczny a nie o,2% z przypadku) możemy jednak założyć, że największy sukces byku jaki może mieć miejsce w dniu jutrzejszym to ewentualne naruszenie poziomu wczorajszego szczytu i szybki powrót pod ten poziom. Wydaje się zatem, że podwójny szczyt stanie się faktem.
Muszę przyznać, że do takiego przekonania „namawia” mnie również wykres dzienny indeksu na którym dzisiaj powstała świeca – ważka a ta w połączeniu z wczorajszym długim, białym korpusem może, powtarzam może być zapowiedzią powstania formacji odwracającej trend zwanej gwiazdą wieczorną.

Zatem musimy zdawać sobie sprawę jak ważny jest fakt czy indeks zdoła wyjść nad wczorajsze maksimum i pozostać nad nim czy nie. Oczywiście samo nieudane wybicie czy jego brak nie da nam formacji do tego potrzeba spadku indeksu pod poziom połowy, wczorajszego białego korpusu.
Sytuacja na naszym rynku wygląda dodatkowo ciekawie w kontekście tego co dzieje się na rynku kontraktów terminowych. Mam tu na myśli mocno rosnący LOP z jakim mamy do czynienia w trakcie ostatnich kilku sesji. Jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że znajdujemy się tuż pod oporem wynikającym z szczytu ustanowionego we wrześniu to musimy przyznać, że obie strony rynku są bardzo pewne siebie. Niestety jedna z nich się myli i może to przykro odczuć na swojej skórze. Taka liczba LOP uzyskana na miesiąc przed wygaśnięciem serii grudniowej zapowiada raczej ostry ruch. Skoro mowa już o kontraktach to spójrzmy jeszcze na wykres intra tych instrumentów.

Jak widać z wyjątkiem drobnych szczegółów jest on tożsamy z wykresem intra indeksu.

[fumpEnd]

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat nawet przy niewielkiej zmianie ceny instrumentu bazowego, na podstawie którego jest oparte kwotowanie cen danego Instrumentu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe. Podejmując decyzje inwestycyjne, Klient powinien kierować się własnym osądem.

11 Replies to “Komentarz giełdowy 20.11.2012

 1. Jutro na KGHM lekka korekta a potem dalej jazda w górę – opór na 200zł. Do końca roku cały czas idziemy do góry, chyba że wybuchnie jakaś wojna, kataklizm itp.
  Powtarzam wszystkim KGHM wciąż tani. Kupiłem przy 160zł kiedy to miał być armagedon a teraz podciągam tylko SL i patrze jak każdego dnia kasa przybywa. Wreszcie coś zarobiłem od lipca, bo na eSkach i zapowiedziach krachów i bessy tylko wtapiałem.

 2. Widzę po dłuższej przerwie, że gospodarz zmienił misia na byka ale niestety mam smutną wiadomość, bulets się skończyły w usa. Ja osobiście zmieniłem zdanie patrząc na twarde dane z tego rynku. Drukowanie już nie pomaga bo pompowanie rynku ” pustych domów” nie pomaga, bo ceny rosną wraz z zamówieniami a klasa średnia ubożeje. Ten oto paradoks spowoduje mocne załamanie na rynkach w 2013 i 2014. Przygotujcie się na ostry zjazd. Fiscal cliff + dług na rachunku FED wraz ze zmianą srtuktury wiekowej społeczeństwa to pewna katastrofa na najbliższe lata. Normalnie nie byłoby to tak groźne gdyby nie fakt ogromnego postępu technologicznego to ogranicza popyt na pracę.

 3. KGHM RSI na tygodniach nie był nigdy tak wykupiony nawet jak z 200 zjechał na 100 zł

  zabawa trwa w najlepsze , trend jest wzrostowy dopóki 2300 nie padnie ,

  Bogdanka też dzisiaj pokazała klase , 2wie tygodniowe świece które wyszły z monitora taki PION , Lotos jeszcze bardziej wykupiony niż KGHm ,

 4. Darku chyba chodzi o kombinat ,bo wg wikipedii „konglomerat – całość, która jest zlepkiem różnych, często niepasujących części lub elementów”.Nie jest to złośliwość,tylko widzę ten błąd już w kolejnym komentarzu i trochę „kłuje” w oczy.Pozdrawiam

  1. teraz najbardziej by pasowało zeby cofnac sie na 2260-70 ale co zrobi nasz spekulant to zagadka .patrzac na bogdanke ,kghm,pkn to wszystko mozliwe i ciezko cos przewidziec

 5. A wklejałem tu kiedyś wykres KGHM przy kursie 120 zł pokazywałem że wybija się z ORGR na tygodniowym, zasięg ok 180 zł 🙂 Chociaż ciągnąc linię po wieloletnich szczytach, celem mogą być nawet okolice 200

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *