Komentarz giełdowy 19.11.2012

Dzisiejsza sesja przyniosła największy procentowo wzrost od początku całego, ostatniego ruchu w górę czyli o 1.55%. Tym samym zamknięcie indeksu WIG20 wypadło na poziomie 2404 i dzisiejsza świeca wybiła linię trendu poprowadzoną po ostatnich dwóch szczytach. Zatem droga do tego, który był najwyżej została otwarta.

[fumpBegin]

USA ruszyło do odrabiania strat i reakcja na ten fakt naszego rynku była bardzo widoczna. Wybiliśmy trójkąt intra i zrobiliśmy 5 falę. Czy w całości? Na to pytanie nie można odpowiedzieć dokładnie. Jest to niemożliwe w przypadku kiedy można wywołać wzrosty indeksu o 1.5% dwoma no może trzema spółkami. W takim przypadku trudne jest określenie do jakiego poziomu można wyciągnąć KGHM czy PKN w celu „pokazania” siły rynku. Jedyne co możemy zrobić to zwrócić uwagę na przebitą linię poprowadzoną po ostatnich szczytach (choć to w przypadku kontraktów nie ma miejsca) oraz na fakt poruszania się w kanałach cenowych zaznaczonych na wykresie intra.
Oczywiście nie będziemy mogli rosnąć w nieskończoność bez korekty jaka prawie na pewno powinna powstać po pełnym ruchu pięciofalowym. Choć w ramach mniejszego kanału, na indeksie WIG20 mamy jeszcze kilka czy kilkanaście pkt do jego górnego ograniczenia tak już na wykresie znacznie bardziej technicznym czyli wykresie intra kontraktów tego miejsca raczej już nie ma.

Dodatkowo kontrakty nie zdołały wybić wspominanej przy indeksie linii trendu i po jej wstępnym pokonaniu, do końca sesji wróciły pod nią. Oczywiście nie oznacza to, że już nie ma żadnych szans na jeszcze wyższe podbicie. Wystarczy ruszyć w górę i sam fakt unoszącego się ograniczenia kanału pozwala na osiągnięcie wyższego maksimum niż to dzisiejsze. Myślę jednak że patrząc w tej perspektywie godzinnej jesteśmy na poziomach gdzie warto pokusić się o „krótką”. Mamy za sobą pełny impuls (a już raczej na pewno jego „90%” długości).
Właśnie z racji tego „impulsu” w momencie zmiany kierunku ważne będą kolejne wsparcia, to od ich pokonania bądź nie zależeć będzie czy w perspektywie „dziennej” będziemy dalej poruszać się na północ czy jednak wrócimy do kierunku który obowiązywał od drugiej połowy września.

Kiedy spojrzy się na wykres dzienny indeksu to niemalże pewnym wydaje się, że już niebawem „pomacamy” poziom szczytu z września. Wyraźna biała świeca z delikatnym aczkolwiek wyraźnym, górnym cieniem to niewątpliwie dobry obraz dzisiejszej „siły”. Zatem byki powinny trzymać mocno kciuki za przebicie i utrzymanie nad poziomem 2424 jeśli nie uda się to zadanie to możemy oczekiwać kolejnego testu poziomu 2300.

[fumpEnd]

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat nawet przy niewielkiej zmianie ceny instrumentu bazowego, na podstawie którego jest oparte kwotowanie cen danego Instrumentu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe. Podejmując decyzje inwestycyjne, Klient powinien kierować się własnym osądem.

25 Replies to “Komentarz giełdowy 19.11.2012

 1. Pisałem o tej sytuacji dzisiejszej w moich wpisach sobotnich i niedzielnych. Osobiście byłem/jestem mocno napakowany elkami na wielu walorach co widać na wykresach. Dzisiaj po południu trochę poredukowałem a reszta jest już na stopach zyskownych.

  http://galeriazyskow.pl/analiza-sp500-d1-18-11-2012r/
  http://galeriazyskow.pl/aktualizacja-cac40-17-11/
  http://galeriazyskow.pl/aktualizacja-ftse100-h4-17-11/

  O wig20 i fw20 również pisałem. Ja widziałem chorągiewkę w trendzie. Na korektę za wysoko zaszliśmy i za mocno. Natomiast wybicie z niej nastąpiło już luką więc wiadomo było jak sesja się potoczy.

  http://galeriazyskow.pl/aktualizacja-fw20-h1-18-11/

  Co do KGHM to również odniosłem się do niego we wczorajszym wpisie.
  http://galeriazyskow.pl/aktualizacja-kghm-d1-17-11/

  Od ostatniego czasu zmieniłem nastawienie. Jak pisałem wiele razy nie warto upierać się przy swoich racjach ale czytać wykresy. Po przebiciu odpowiednich poziomów szybko należy zmieniać nastawienie do rynku.

  Darku nie warto łapać szczytów na FW20, skoro jest trend. Poczekaj na pokonanie istotnych wsparć i jego zmiany. Wówczas warto poszukiwać sygnałów. Na tę chwilę sygnału S nie widzę. Natomiast z niższego interwału istotnie korekta jest możliwa ale na takie przypuszczenia kasy nie położę. Giełda to nie hazard.

  Co rynków sp500, cac i ftse to akurat w piątek jednocześnie dały sygnały a takie sytuacje lubię bo to jedynie wzmacnia sygnał pierwotny.

  Pozdrawiam i życzę udanych zagrań.

  1. Pisze o S w ujęciu godzinowym i w obecnej sytuacji oczywiście jest ryzyko ale jest to bardzo dobry moment na S z rozsądnym SL a co do dłuższego okresu, no cóż nie byłbym pewny założenia że mamy impuls w nowej fali wzrostowej. Wykres nie jest co prawda klarowny pod względem Elliotta ale uważam, że to iż właśnie ta piątka kończymy korektę wzrostową jest nie mniej prawdopodobny od tego że to pierwsza fala nowego wzrostu.

  2. Dla KGH jest cały czas do 179,34 Gartley lub do 189,11 Nietoperz (bearish) grany. Więc jak widać jesteśmy pod ostatnimi oporami. Dla Gartleya jest to 88,6% fibo, a dla Nietoperza 78,6% fibo spadku ze sztytu 200,25zł. z kwietnia 2011r. Z tego wynika, że duży RGR cały czas w grze, a linia szyji jest na poziomie ok.120zł. Niestety nie umiem umieścić wykresu.

 2. System Risk Tracker wygenerował dziś sygnał RiskOn, więc obstawiam z dużym prawdopodobieństwem wybicie ostatnich szczytów. System nie generuje jednak żadnych zasięgów cenowych a ja się na technice nie wyznaję, więc ciekawi mnie gdzie Pan widzi zasięg wzrostów na wig20 przy założeniu wybicia ostatnich szczytów?

   1. Po pierwsze RiskOn jest od 3 sierpnia, więc oddałem tylko trochę zysku a nie kapitału. Po drugie obsunięcie kapitału było w granicach przewidywanych przez backtesty, więc nie ma co jeszcze skreślać systemu. No chyba, że masz system bez obsunięć to wtedy oczywiście nie warto zawracać sobie głowy Risk Trackerem.

 3. omg, bez urazy Panie Dariuszu, ale Pan widzi świetne okazje do zajmowania krótkich od dołka lipcowego (wtedy trafiłem na ten blog), dla każdego wzrostu ma Pan wytłumaczenie, że albo tylko 2-3 spółki ciągną, albo obrót za mały albo inne bzdury, w sumie zaglądam tu tylko po to by upewnić się, że Pan nadal próbuje łapać szczyty, do póki takie osoby będą do póty będzie rosło.
  Pzdr.

   1. kłamstwo? ależ nie! każdy ma przed sobą Pana analizy, wystarczy cofnąć się kilka miesięcy wstecz i poczytać, posłuchać weekendowych, najpierw widział Pan dziwne RGRy na CAC, FT-SE (RGR-y po spadkach, dziwne jakieś to dla mnie), później widział Pan dużo miejsca na spadki, a na wzrosty coraz mniej, teraz łapie Pan szczyty… tak to niestety wygląda, tymczasem rynek z korektami ale systematycznie rośnie.

    1. No kolego to chyba masz zaćmę albo bielmo na oku a już co najmniej problem z umiejętnością czytania i oglądania. Jednak to już Twój problem nie mój. Gdybyś jeszcze napisał że od drugiej połowy sierpnia to bym się nie sprzeczał i przyznał racje ale w tym wypadku nie może być o tym mowy. Pozdrawiam i „zamykam” wątek.

 4. Panie Darku,
  niech Pan rzuci okiem na wykres tygodniowy S&P
  http://www.bankfotek.pl/view/1364257
  po cenach zamknięcia mamy powrót do przełamanej linii trendu. Na intra jeszcze tego nie ma, ale pewnie co się odwlecze to nie uciecze. Gruby pewnie o tym jeszcze nie wie 🙂 i dlatego szarpie naszym indeksem w górę. Wygląda na to, że spadki dopiero się rozkręcają, nawet jeżeli zakładamy tylko głębszą korektę.
  Co Pan o tym wszystkim sądzi?

  1. Ten Twój wykres na to wskazuje ja jednak mam wykres z dwóch źródeł danych i takiego zjawiska tam jeszcze nie ma. Jest ruch powrotny ale do kanału natomiast linia trendu od 2009 nie została jeszcze osiągnięta.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *