Komentarz giełdowy 15.11.2012

Dzisiejsza sesja zakończyła się wzrostem o 0.21% i zamknięciem indeksu WIG20 na poziomie 2371. W dalszym ciągu utrzymuje się „siła rynku” polegająca na utrzymywaniu wysokich poziomów mimo spadku indeksów w USA. Po dzisiejszej 20-to punktowej konsolidacji jesteśmy przygotowani do ataku na 2400 i w tym może pomóc nam fakt, że wykres intra S&P jest przygotowany do korekty wzrostowej, która może wreszcie pojawić się w dniu jutrzejszym.

[fumpBegin]

Jak wskazuje powyższy wykres intra 1h indeksu WIG20 (choć nie zaznaczyłem tego) końcówka wczorajszych notowań łącznie z całym dniem dzisiejszym „rysuje” coś co przypomina trójkąt wznoszący (prostokątny). Wybicie poziomu 2383 najprawdopodobniej zaowocuje atakiem na 2400 czyli poziom na którym znajduje się linia trendu poprowadzona przez dwa ostatnie szczyty. Trudno jest określić czy jest szansa aby i ona została wybita. Tzn. szansa zawsze jest jednak wydaje się, że nie będzie to łatwe zadanie. Myślę, że jeśli za oceanem będzie jutro wzrost to my będziemy mogli przekonać się o prawdziwej „sile” naszego indeksu.
Na tym samym wykresie możemy wyrysować wyraźną wewnętrzną linię trendu i jej przebicie w dół będzie pierwszym sygnałem ostrzeżenia dla byków. Zejście poniżej obecnej linii trendu wzrostowego mocno zbliży nas do ponownego zejścia poniżej 2350.

Podobnie wygląda sytuacja na wykresie intra 1h kontraktów terminowych. I tu wybicie ostatnich szczytów intra z wczoraj i dziś to prawie równoczesne pokonanie 61.8% zniesienia spadku i chociażby siłą wybicia powinniśmy dojść do linii trendu.

Jak pokazuje wykres dzienny, nie byliśmy i dzisiaj w stanie opuścić obrębu trójkąta rozszerzającego się. Co więcej, wykres dzienny zdaje się przemawiać za opcją w której nawet jeśli uda się wyjść nad wczorajsze i dzisiejsze maksy to i tak możemy szybko wrócić. Dlaczego? Na wykresie dziennym mamy prawie idealną formację świecową zwana „blok” a więc układ świec odwracający trend wzrostowy. I chyba jest coś w tym „na rzeczy” ponieważ, tak jak zwrócił mi uwagę czytelnik „Tomon”, według Elliotta mamy do dzisiaj (na wykresie intra) 1-2-3 albo a-b-c. Jeśli wybijemy dzisiejsze maksy to powstanie 4-5 czyli wykończenie impulsu wzrostowego po którym i tak musi przyjść co najmniej korekta. Piszę „co najmniej” ponieważ ostatni wzrost jak pokazuje wykres dzienny może być tylko częścią korekty wzrostowej a zatem wspominany impuls byłby jej ostatnią falą po której powinniśmy wrócić do „impulsów spadkowych” wyższego rzędu.
A co jak mimo wszystko wybijemy 2400? Będziemy mogli spodziewać się testu ostatniego szczytu na wykresie dziennym. Jednak wybicie 2400 musi być trwałe czyli innymi słowy nie powinniśmy wrócić pod ten poziom na przestrzeni 1-2 dni.
Jeśli jednak formacja blok zadziała to wówczas mamy mocno prawdopodobne zejście do dolnego ograniczenia trójkąta rozszerzającego i …..

[fumpEnd]

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat nawet przy niewielkiej zmianie ceny instrumentu bazowego, na podstawie którego jest oparte kwotowanie cen danego Instrumentu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe. Podejmując decyzje inwestycyjne, Klient powinien kierować się własnym osądem.

25 Replies to “Komentarz giełdowy 15.11.2012

 1. Witam
  Czy ktoś zwrócił uwagę jak duże kontrakty dziś się obróciły a zakres wahań przy największych obrotach to okolice 2380 -2390 – czyżby zmiana pozycji, wszak większość oczekuje już odbicia w Stanach więc może coś z zaskoczenia? Wszak do testu na 2403 (linia trendu ) jest już raptem rzut beretem dla grubego. A może nawet jutro będziemy dalej stali ( w USA wygasają chyba jutro opcje) i czekali na odbicie w USA.
  Czy na kghm są dywergencje ? czy na tyle silne aby kurs zawrócił?

  1. Jeżeli przyjąć, że 169 zł na KGHM to te same 168 zł sprzed kilku dni. to możemy założyć, że linia trzymiesięcznego trendu została przełamana. Do tego wspomniana dywergencja ( potrójna ) i mamy komplet sygnałów na „lokomotywie” WIG-u 20 do klasycznej zwały. Ten sygnał jest wart grzechu. Trzymając rękę na pulsie, to właśnie w takich miejscach warto ryzykować na rynku. Pozdrawiam

   1. Dodam jeszcze, że na wykresie 30-minutowym KGHM odebrałem sekwencję trzech kolejnych sygnałów sprzedaży : wczoraj na fixingu i dzisiaj o 14,30 i 15,00. Jeszcze raz serdecznie pozdrawiam

    1. Witaj Artur

     Dlaczego piszesz, że linia 3 miesięcznego trendu została przełamana?
     Ja na kghm przełamanie widzę 22/10 i od tej pory zrobił całą 5 albo robi 5 fale ale na lini równoległej poprowadzonej od dołka z 24/10.

     Możesz rozwinąć potrójną dywergencję – chodzi ci o poszczególne godziny czy oscylatory?

     Pozdrawiam

     1. Wg. wykresu z stooq.com, który nie uwzględnia dywidend, jesteśmy n KGH na historycznych szczytach. Do tego podobnie jak na FW20 mamy na 1 h potrójny szczyt, a na FKGH12Z wzrost LOP. Myślę, ze o wzrosty będzie trudno.

     2. Wita Joanno
      Data przecięcia linii trendu jest jak najbardziej poprawna. Miało to miejsce 23-24 pażdziernika. Dla mnie samo przecięcie lini trendu jest tylko sygnałem do możliwej zmiany kierunku kursu. Pieniądze stawiam do gry dopiero po teście szczytu ( dołka ) – co ma miejsce obecnie. Jeżeli zostaną pokonane dołki z końca pażdziernka – zwiększe zaangażowanie na króktich KGHM.
      Potrójną dywergencję widzę na dziennym MACD ( przy parametrach 12 , 26 ). Natomiast wspomniane sygnały na wykresie 30-minutowym to kompilacja CCI, MACD i przecięcia pary SMA15 , EMA15. Pozdrawiam serdecznie

     3. I jeszcze jedno Joanno
      Oczywiście spółka „GRUBY & CO” może mi dzisiaj
      (w najbliższych dniach ) udowodnić, że to jeszcze nie ten poziom do takiej zagrywki – przyjmę to ze zrozumieniem i pokorą. Hej

 2. Panie Darku niech Pan mi powie przy jakim poziomie musi byc WIG20 zeby napisal Pan ze wydaje sie ze po spadku bedzie kolejny ruch do gory, bo czytam juz analizy przeszlo rok i powiem ze zawsze od poziomu 2100 pisze Pan ze bedzie np 2150 i kolejny ruch na dol i tak pewnie dojdziemy do 2600 na WIG20 i co wtedy dolaczy Pan do trendu a wtedy moze byc koreka.Niech Pan powie dlaczego kierunek w glowie jest jeden na dol a nie bierze Pan pod uwage ze ktos kupil w czerwcu dlugie i nie zadowoli go zysk 100 czy 200 pkt?

    1. To co najmniej głupie pytanie! Jednak wyprzedzę Twoje myślenie i spytam Cię – po co rolować na długie przy szczytach? Teraz miałby 150 pkt niżej a gdyby nie wstrzymywał spadku tak jak robi to od dwóch czy trzech dni to mógłby ich nabrać (długich) ile tylko by chciał.

  1. Piotrze, czytasz i nie rozumiesz tekstu.
   W październiku był spadek na Fw20 blisko 100 pkt. o czym było pisane.
   A ostatnie wzrosty nawet dla mnie (laika) były oderwane od reszty świata.

   Poza tym nie doczytałem się tutaj jeszcze żeby ktoś zakazywał wchodzenia na L.
   Pozdrawiam.

   1. Gdyby gruby chciał otworzyć furę longów, to pewnie już od dawna Wig20 pałętał by się o okolicach 2100. Jeśli trzyma to po to, żebyście w końcu zmiękli i oddali swoje krótkie na szczycie. Ameryka zjeżdża sobie powolutku na dół. Nie widać jednak jakiejkolwiek paniki. Niedługo dojdzie do wsparcia na 1270 i na pewno dojdzie tam do większego odbicia. Wtedy u nas zacznie się trąbić o końcu korekty. Gruby może wam wtedy wrzucić wagon shortów i wszystko łykniecie. A potem właściwe sprawdzam. Nikt nie mówi ani słowem o tym, że na indeksach w Ameryce rysuje się ogromna głowa z ramionami. Amerykanie byliby idiotami, gdyby tego nie wykorzystali i chociaż nie postraszyli nią reszty świata. Jak S&P spadnie np. do 1000 pkt. to będzie to tylko głębsza korekta, ale czy ktoś odważy się na zakupy?

    1. Tom63 małe sprostowanie, w analizie weekendowej, jednej z poprzednich wskazywałem ten ogromny RGR. Niestety to jest najprawdopodobniej tak, że przeważająca część czytelników dostrzega tylko ORGR. W ujęciu dziennym wskazywałem niedawno na RGR na S&P jej minimalny zasięg właśnie został zrealizowany, ale wówczas starano wmówić mi że nikt jej nie widzi bo jej nie ma, podobno „ramionka” były niekształtne.

     1. Każdy chce mieć piękną kobietę lub przystojnego faceta to i figury mażą się idealne. A tak na marginesie, w TV podali właśnie że od rana umacnia się złoty, patrzę na wykres a tu białe świece, myślę sobie – jak oni mieszają w głowach?

     2. Pewnie myślą, że waluty jak są na zielono to dobrze, a tu na odwrót do rynku akcji. Ja już rzadko oglądam biznesową tv śniadaniową.

  2. minimum 2700 do końca roku na w20. Pod to mam od czerwiec/lipiec akcje. Pan Darek apropo nie pisał o spadkach ostatnio a o wzrostach więc po co go atakować ?

   1. chłopie o czym ty bredzisz , 2450 od roku nie możemy przejść a ty w kilkanaście sesji do końca roku chcesz przebić TAKI MEGA OPÓR , czym KGHMem po 500 zł

 3. W poniedzialek ostatni dzien promocji dla S, a dla L ostatnia szansa oddania goracych akcyjek. Korekta abc dobiegla konca i dzis zaczynamy kolejna piatke. Minimalny zasieg to 170 punktow. Milego weekendu 🙂

   1. Czemu? Skoro skonczylismy fale 2, czy jak kto woli B, to troche wydluzona 3 lub C do 127,2% fali 1 lub A jest bardzo mozliwe. Ale sie nie upieram. Zreszta TP mam od 2250 do 2213.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *