Komentarz giełdowy 24.10.2012

Dzisiejsza sesja przyniosła małą ulgę dla byków i indeks WIG20 wzrósł o 0.5% , tym samym zamknięcie wypadło na poziomie 2322. Mamy zatem obronę poziomu 2300, który jest, moim zdaniem, bardzo istotnym poziomem wsparcia. Można zadać sobie pytanie – czy ta dzisiejsza obrona oznacza, iż spadki już za nami? Na takie pytanie postaramy się znaleźć odpowiedź na wykresach.

[fumpBegin]

Na pierwszy rzut idzie wykres intra 1h indeksu WIG20.

Zatrzymanie indeksu przy poziomie 2300 i korekta jaka nastąpiła w dniu dzisiejszym nieco zmienia wczoraj przedstawiony układ. Jednak w dalszym ciągu mamy tylko trzy, no właściwie cztery fale, od szczytu na poziomie 2407. Oczywiście trudno jest określić czy ewentualna fala czwarta dobiegła dzisiaj końca czy może jeszcze jutro będziemy ją kontynuować. Sposób w jaki odbywa się cały spadek do tej pory przemawia jednak za tym że będziemy świadkami fali 5.
Dzisiejszy ruch w górę był, może jest, ruchem powrotnym w kierunku wybitej linii równoległej do kreski położonej po szczytach. Jak widać na wykresie trochę miejsca zostało więc kontynuacja korekty jest jak najbardziej możliwa.
Oczywiście podobny układ mamy na wykresie intra 1h kontraktów na co wskazuje poniższy wykres.

Na koniec spójrzmy jeszcze na wykres dzienny indeksu.

Patrząc na wykres dzienny indeksu możemy “wreszcie” zauważyć jakiś “ząbek”. Biała szpulka z cieniami to namacalny efekt niezdecydowania. Dzisiejsza świeca wraz z wczorajszą tworzy harami niskiej ceny, które może być zapowiedzią jakiegoś ruchu w bok. Zatem wykres dzienny wskazuje możliwość odpoczynku przez kilka dni to oznaczałoby, iż na wykresie intra może zbudować się znacznie dłuższa korekta. Jeśli jednak niedźwiedzie zdołają wyraźnie wybić dołek i pokonać 2300 to kontynuacja spadku stanie się faktem.
W tym miejscu chciałbym jeszcze wskazać na możliwość, która w moich oczach ma małą szansę na realizację ale jednak ma. Mianowicie mam na myśli scenariusz w którym znajdujemy się w fali 4 impulsu od dna z maja. Jednak aby mocniej urealnił się taki scenariusz byki muszą wybić ponownie (choć tym razem w górę) poziom dołka w okolicach 2350. Dopóki taki ruch nie będzie miał miejsca dopóty dalszy spadek, nawet po kilku dniach korekty jest znaczniej prawdopodobny.

[fumpEnd]

Ten wpis został opublikowany w kategorii Komentarz giełdowy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

29 odpowiedzi na „Komentarz giełdowy 24.10.2012

 1. 22kk pisze:

  Krótkoterminowo W 20 – mozolnie w górę dłużej niż tydzień. Największym udziałowcem ostatnich spadków jest TPS i PKN. Na obu widać wyraźne uspokojenie nastrojów. Kilka słów o TPS. Po zapowiedzi ograniczenia dywidendy o 0,5 PLN kurs spadł o 3PLN! Dla mnie to nie logiczne; uważam, że rynek przereagował. Obecnie kontrakt L na TPS wydaje się najbardziej pewną inwestycją w średnim terminie. Posiadacze większej gotówki mogą skorelować 12 L na TPS z 1 S KGH, który mimo korekty jest najbardziej przewartościowany. Zysk netto KGH pogorszył się za sprawą nowego podatku nie gorzej od TPS, a nie spadł równie solidnie. Powodzenia.

  • Centurion pisze:

   TP to trup, ta firma sie stacza, wczesniej nalezac do rzadu RP okradali ja urzednicy i partyjna sunekura a teraz panstwowe FT na podobnych zasadach, Francja ma ta sama chorobe, tylko z innego poziomu sie stacza.

   • Dziziuś pisze:

    Panowie o czym Wy piszecie. TP jak wiecie należy do spółek defensywnych więc po zapowiedzi zmniejszenia dywidend w TP większość funduszy potraktowała to jako pretekst do wyjścia z tej spółki i przesunięcia kapitału do spółek ofensywnych. I nie piszcie mi że wchodzimy w recesję i po co takie posunięcie. Zobaczcie lata 90 XX wieku w USA firmy pracowały na pełnych obrotach a giełda leciała na pysk, kiedy wskaźniki pokazały że jest recesja to giełda ruszyła pełną parą w górę . U nas teraz jest podobnie jeszcze jeden ruch korekcyjny na Wig20 może nawet do 2100 a potem lecimy na 3500 i znajdziemy się tam w 2014 (wychodzi to z równości fal od 2009) Pozdrawiam wszystkie Misie o 1800 a może i jeszcze niższych poziomach możecie zapomnieć.

    • Dariusz Bartłomiejczak pisze:

     Z tym 3500 to Ci się daty pokręciły chyba. Zapewne miałeś na myśli 2024r. Najpierw równość 5-3-5 czyli 2007-2009 /2009-2011/ 2011- 2013/14

     • Dziziuś pisze:

      To, co się dzieje na WIG20 od 2009 uważam za korekcyjny zygzak w górę o typie elliottowskim a-b-c.
      Zakładam (roboczo, bo dowodów oczywiście nie mam, to wyjdzie w praniu), że wystapi najczęstsza statystycznie równość fal a i c, 112 tygodni trwały wzrosty w 2009-11 i stąd zasięg ok. 3500 pkt (po dodaniu długości ruchu z lat 2009-11 czyli ok 1500 pkt do dna z maja 2012, ktore ma wiele technicznych cech bardzo duzego dna korekcyjnego).

     • Borse pisze:

      @Dzidzius
      to byloby ok. 40% rocznie to nawet na poczatki hossy jest niemozliwe, a my nawet nie mamy hossy, a co najwyzej trend boczny.

   • 22kk pisze:

    A ja – tego zdechłego kota będę reanimował, aż osiągnie cenę 13,99 (fut.) na serii Z12 i zysk zrealizuję godziwy do włożonych środków.

  • Centurion pisze:

   Jeszcze dodam, ze o pewnej inwestycji jak bys chcial nie ma mowy, ta firma przezera systematycznie swoja monopolistyczna pozycje, ale przywilejow ma coraz mniej, natomiast KGHM zostal obciazony praktycznie jedynym sensownym podatkiem w tym kraju, bo niby dlaczego KGHM ma czerpac takie zyski z czegos co nalezy do obywateli RP, a nie spadla tak bardzo jeszcze, bo kazdy umie sobie policzyc cene miedzi razy wydobycie odejmujac koszty.

   • Borse pisze:

    TPS interesuję się od kilku dni i myślę, że dopółki w cenach zamknięcia nie padnie poziom ok.12.9 to posiadacze L mogą spać spokojnie.
    Na KGH mam S od 165,5 i czekam teraz na kolejny sygnał S. Być może padł już dziś z poziomem 160.
    Na PKN też mam S od 45,05 i dziś znowu dobrałem. Myślę, że okolice 42,8-43 są silnym oporem. Ponadto otworzył się luką i na pewno nie jest to luka startu.
    Analizowałem też ACP- negatywny wydźwięk, TVN- neutralnie, ponieważ na weekly jesteśmy w formacji inside bar, więc najpierw musimy pokonać 7,4 i JSW, które znalazło się w strefie wsparć 82-84zł., gdzie to dopiero będzie wykończenie fali 3 od szczytu. Chociaż też sądzę, że od 88zł. realizujemy formacje podwójnego szczytu z zasięgiem 76zł.

 2. krawiec pisze:

  @22kk chcialbym ci tylko przypomnac ze tam gdzie gielda tam nie ma logiki ,kiedys tylko kierowalem sie logiką i pieniedzy z tego nie bylo,ale zycze powodzenia .

 3. Dziziuś pisze:

  @22kk Zerknij sobie na Deutche Telecom kiedyś on kosztował 110 Euro teraz waha się w granicach 8-10 Euro . Więc na TP jest jeszcze sporo miejsca na spadki w miarę jak fundy będą budować nowe portfolio pod hossę która się rodzi to TP będzie spadać.

  • Rynek pisze:

   apple po 1500 ale kolumbijskich pesos ? Drogi kolego dołek w 2016 na giełdzie a nie hossa. Hossa właśnie w usa w 2012 się wygasza na naszych oczach a swoje bajki możesz opowiadać na blogu Kuczy-skiego.

 4. august pisze:

  Darek wrzuć rysunek ” równość 5-3-5 czyli 2007-2009 /2009-2011/ 2011- 2013/14 ”
  Dzięki

  • Dariusz Bartłomiejczak pisze:

   No nie róbcie jaj. Każdy wykres ma więc co mam wrzucać? 5 spadkowych w bessie potem korekta do 2011 i następnie spadek (teraz korekta od roku )i ……

 5. Centurion pisze:

  Dzisiaj po poludniu, dosc silny zrobil EUR/USD i teraz kiedy S&P na koniec walczy na ostatnim punkcie z poniedzialkowego dolka. czyzby odbitka jutro i moze zamykajaca tydzien?

  • Rynek pisze:

   a w poniedziałek był dołek na sp 500 ? bo ja widzę ,że dziś jest. Hmm dziwne suplementy niektórzy przyjmują na wzrok. Bez uszczypliwości ale laik widzi wykres i powie ,że nie masz racji.

  • Borse pisze:

   @Centurion
   Chyba sobie żartujesz. Piszesz o podwójnym dnie, ale chyba na godzinowym. Jutro dalej w dół. Dziś mieliśmy przystanek. Następny postój 1380, a jak nawet jesteśmy w A od szczytu to zatrzymamy się dopiero przy 1320.

   • Centurion pisze:

    Nie zartuje tylko stwierdzam fakt, ktory moze miec znaczenie, przed wyborami moze nie byc tak prosto, ze bedzie lecialo i nie bedziesz musial nic robic.

    • Borse pisze:

     4 lata temu tez byly wybory i co… polecialo.

     • Centurion pisze:

      Nie widzisz roznicy, przeciez tamte mialy zdyskwalifikowac bylego prezydenta, widac bylo jak lewica kontrolujaca media a nalezaca do WStr. robi dobra prase murzynowi. Teraz, moga chciec go utrzymac, wiec spadki odkloza na pozniej.

 6. Qba pisze:

  co do TP sa to trzeba sobie wyjaśnić , zysk TP sa spadł o 20% , o tyle samo poleciał kurs ,

  dywidenda ktoś pisze że spadła tylko o 50 groszy , po pierwsze 50 groszy do 1,5 zł to 30% mniej , prawda , a kolejna rzecz to taka że nie wiadomo czy nawet to 1 zeta będzie ,
  myślicie że kapitalizacja TP sa spadła o 4 mld zł TAK SOBIE DLA JAJ BO JAKIŚ LESZCZ TO WYWALAŁ , zobaczcie raport a nie bujacie w chmurach , TP trzymali tylko dla dywidendy bo ta spółka od dawna się zwija z zyskami a PLAY jeszcze ich dołuje w komórkach i będą musieli schodzić mocno z cenami ,

 7. krzysiekk pisze:

  Coś dla niedźwiedzi (nie żebym straszył):
  http://rafalhirsch.blogspot.com/2012/10/dzis-dwudziesty-czwarty-czyli-koniec.html
  Fajna data, fajny układ kresek, fajny punkt.
  A tu z kolei coś o efekcie helloween:
  http://appfunds.blogspot.com/2012/10/przygotuj-gotowke-i-zastanow-sie-nad.html

  W którą stronę pójdzie? Dowiemy się w swoim czasie.
  Pozdrawiam,
  krzysiekk

 8. Gutek pisze:

  Bardzo mizerne to odbicie jak narazie. Myślałem, że miejsce do powiększania S będzie znacznie wyżej, ale chyba poszukam go już teraz.

 9. Kamil K. pisze:

  Coś dla dobicia hossiarzy 😉
  http://vlep.pl/xh3liq.png
  Wybicie linii, powrót do niej na zmniejszonym obrocie i sru w stronę 2000 😉

 10. Kamil K. pisze:

  Ja na stooq mam od 1998r. Wtedy kontrakty wprowadzili czy co ?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *