Komentarz giełdowy 22.10.2012

Dzisiejsza sesja zakończyła się bez zmian procentowych indeksu WIG20 zatem dalej poziom 2350 nie został sforsowany. Mamy tylko wybicie z zwężającej się konsolidacji ale nie mamy wybicia linii szyi ewentualnej formacji podwójnego szczytu. Choć trzeba zaznaczyć, że w przypadku kontraktów sytuacja wygląda nieco inaczej. A jak? Przejdźmy do wykresów aby się przekonać.

[fumpBegin]

Jak pokazuje powyższy wykres intra 1h indeksu WIG20 poziom dołka na 2350 utrzymał się choć zakusy na jego pokonanie były i to dwukrotnie. Patrząc na układ fal w ujęciu intra mam nieodparte wrażenie, że jesteśmy w trakcie fali 4 po której powinna przyjść piąta i wówczas można byłoby liczyć na korektę całego impulsu spadkowego od 2407. Oczywiście oparcie się tylko na Elliocie może być zgubne. Zatem warto brać pod uwagę to co mówi klasyczna analiza techniczna. Ta zaś wskazuje nie przebite wsparcie i możliwość powstania formacji podwójnego dna. Zatem wyjście nad poziom 2362 powinien zaowocować dalszym wzrostem o min. 18 pkt.
Trochę inaczej wygląda sytuacja obrazowana przez wykres intra 1h kontraktów terminowych.

Na powyższym wykresie intra kontraktów widać że poziom 2378 który jest odpowiednikiem 2350 na indeksie został wyraźnie wybity i tym samym możemy myśleć o realizacji podwójnego szczytu. Oczywiście uwzględniając Elliotta z dużym prawdopodobieństwem możemy oczekiwać zejścia w okolice 2360 (tam znajduje się linia równoległa do tej poprowadzonej po szczytach) czyli wykończenie impulsu i wówczas można oczekiwać korekty wzrostowej. Patrząc na to co obecnie dzieje się za oceanem możemy oczekiwać na niższe otwarcie i jeśli tylko kontrakty amerykańskie pozwolą, odbijanie od minimów. Myślę jednak, że po wyraźnym piątkowym spadku nie możemy porzucić scenariusza w którym to korekty wzrostowej nie będzie w takim wydaniu w jakim by się wydawało tylko spadek będzie kontynuowany dalej. Osobiście jednak uważam, że po pełnej piątce w dół korekta w ujęciu intra powinna mieć miejsce chociaż jej zasięg nie powinien nawet się zbliżyć pod 2400.
Na koniec wykres dzienny, który pokazuje dzisiejsze wyhamowanie spadku i tak na dobrą sprawę zostawia zielone światło dla obydwu stron rynku.

Po prostu brakuje pokonania 2350 a to w dalszym ciągu pozwala bykom na odsunięcie tego momentu, który raczej w perspektywie kilku najbliższych sesji stanie się jednak faktem.

[fumpEnd]

Ten wpis został opublikowany w kategorii Analiza techniczna. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

19 odpowiedzi na „Komentarz giełdowy 22.10.2012

 1. Joanna pisze:

  Witam

  Być może czekamy aż S&p500 zachowa się w przedziale 1403-1415 -potencjalny bullish bat i linia trendu wzrostowego .
  Być może z tego miejsca będzie korekta spadków a być może koniec fali 4.
  Przebicie 1396 w dół zaneguje możliwości wzrostu i otworzy drogę do większych spadków.

 2. gs pisze:

  Brakuje wykresu dziennego.

 3. gizmo pisze:

  ja widzę okazję do L i uśredniam. Mamy za dużo misiów zatem wzrosty nas czekają i to mocne. Radzę kupować małe spółki póki nie odlecą na 500 %.

  • Qba pisze:

   po takiej czarnej marubozu chcesz kupować to kupuj , ja kupię jak biała swieca zakryje tą czarną , wolę być spóźnionym niż wyprzedzać ruch ,

   na razie mamy wybicie trójkąta dołem i tego się trzymam , jak do niego nie wrócimy to kierunek 2250

 4. lingua pisze:

  ja przygotowuję się jutro na spore zakupy a dzisiaj podebrałem trochę długich na sp 500 parę godzin temu i już procentuje. 1500 spokojnie osiągniemy do wyborów. Warto zagrać.

 5. ferrodo40 pisze:

  oby były wzrosty bo mam sporo długich powyżej 1440 na ef sp 500. Czy ktoś jeszcze ma wyżej ? dzisiaj uśredniłem. Darek jak to widzisz ? czy mamy szanse na 1500 do wyborów ?

 6. Qba pisze:

  swoją drogą gdzie się podział ten co pisał że jak Qba pisze o spadkach to on gra L ? bo coś ostatnio nie pisze swoich złotych myśli

 7. Tomon20 pisze:

  Panie Darku przeczytałem dziś właśnie Pana “Wpis Nadzwyczajny”. Jednak nie do końca go zrozumiałem. Stosujemy AT i zakładamy, że ona działa, bo inaczej nasze stosowanie tego narzędzia mijałoby się całkowicie z celem. Także nie wiem czemu podkreślił Pan to aż tak dobitnie. Zakładam, że czytelnicy tego bloga również zakładają, że AT działa jeśli czytają Pańską analizę techniczną. W skrócie chodzi mi o to skąd takie podkreślenie faktu, że AT działa, przez “wpis nadzwyczajny”??
  Pozdrawiam
  Tomon20

  • Dariusz Bartłomiejczak pisze:

   To nie o AT chodziło ale o to na co obecnie jesteśmy narażeni. -15% na jednej sesji spółka z pierwszej 10 wig20, kilkanaście minut i -2% na indeksie, to są próby przed tym co nas niebawem chyba czeka.

   • tomon20 pisze:

    A to troszkę źle odebrałem wpis. Bo jeśli chodzi o AT to w piątek wybiliśmy trójkąt dołem mimo tego, że po ruchu wzrostowym większe prawd. było wybicia górą (wg założeń AT) bo wg tego co często ma miejsce na naszym rynku to akurat często przynajmniej na krótki termin takie układy jak tam wystąpił odwracają trend lub powodują korektę. Jeśli miałbym się pokusić o interpretacje falową to albo ten trójką to była fala B korekcyjna po pierwszej piątce na w20 i obecnie trwa fala C. Albo stopniowanie spadków będzie bardziej rozbudowane.

 8. marcin pisze:

  Co do przyszłego zachowania rynków na dluższy termin warto chyba śledzić futures DAX w tyg. Ten wykres jest jak dla mnie jest najbardziej czytelny. Ja widzę to tak: od kwietnia 2011 do listopada 2011 5cio falowy ruch w dół przyczym 5 fala skrócona. Następnie jak narazie 3 falowy róch w górę i poziom ok. 7100 jest dla mnie arcy ważny. Przebicie go od góry oznacza że nie ma mowy o impulsie hossy. Takie spojrzenie tłumaczy zachodzenie na siebie fal szczytu z września 2011 i dołka z maja-kwietnia 2012 oraz to, że jak narazie DAX nie ma ochoty zbliżyć się do 7100 bo przebicie tego poziomu anulowało by możliwość interpretacji wzrostu od listopada do dziś jako impulsu wzrostowego czekają na usrańców.

 9. Qba pisze:

  http://wiadomosci.stockwatch.pl/o-krok-od-duzej-wyprzedazy-na-rynku-akcji,analizy-pawla-szczepanika,42686

  widzieliście że duzi inwestorzy w USA wywalają akcję bo mają od przyszłego roku zapłacić 200% większy podatek z dywidendy i podatek od zysku z akcji ,

 10. Qba pisze:

  Czołowi stratedzy banków inwestycyjnych radzą najbogatszym klientom realizację zysków z akcji przed oczekiwanymi podwyżkami podatków w 2013 r. Od stycznia najwyższy próg podatku od zysku z dywidend wzrośnie z 15 do 43,4 proc., a podatek od zysków kapitałowych wzrośnie z 15 do 23,8 proc

 11. Qba pisze:

  na ES.F mamy 3 szczyty i 3 dołki każdy niżej więc chyba trend jest wyraźny na razie

 12. gibon pisze:

  P.Darku-już teraz wielki szacun,wieczorem poczytamy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *