Komentarz giełdowy 26.09.2012

Dzisiejsza sesja przyniosła spadek indeksu WIG20 o -1.04% i zakończyła się na poziomie 2357 pkt. Niestety nie była to sesja o jakimś emocjonalnym znaczeniu. Można właściwie uznać, iż samo otwarcie załatwiło sprawę a całe ponad 8h handlu nie wniosło już nic nowego. Jednak mimo zatrważająco niskiej zmienności, na podstawie wykresów, możemy wskazać kilka interesujących sytuacji jakie powstały.

[fumpBegin]

Jak to ostatnio mam w zwyczaju zaczniemy naszą analizę sytuacji od wykresu intra 1h indeksu WIG20. Tak jak można było się spodziewać spadku po utworzeniu wyraźnej formacji odwracającej, umiejscowionej na strefie oporu tak już trudniej było przewidzieć, że cały ruch zostanie właściwie wykonany samym otwarciem.
To co przedstawia wykres intra po dzisiejszej sesji to bardzo wąska konsolidacja 2347 – 2357, która w dość precyzyjny sposób wyznacza poziomy sygnalne dla jutrzejszych notowań. Wybicie któreś z granic konsolidacji najprawdopodobniej będzie oznaczać kontynuacje w tym kierunku na jutrzejszej sesji.
Patrząc jednak troszeczkę szerzej możemy chyba wychwycić pełen ruch w pięciu falach co wzmacnia prawdopodobieństwo, że wybicie nastąpi w górę. W przypadku realizacji takiego kierunku, na przestrzeni ok 25 pkt rozpoczynając od poziomu ok. 2365 znajdują się silne strefy oporu wyznaczone technikami Fibonacciego. Najwyższa z nich wzmocniona jest oporem cenowym i dopiero pokonanie właśnie tego ostatniego poziomu stworzy szansę na podejście pod ostatnie szczyty.

Oczywiście dzisiejsza sesja niemalże w identyczny sposób wyrysowała konsolidację na wykresie kontraktów terminowych w ujęciu 1H. Po ewentualnym wybiciu w górę na drodze byków mamy również wyraźne strefy oporu, które mogą a właściwie powinny zatrzymać taki ruch. Dlaczego? No jeśli mamy do czynienia z „piątką” w dół to teraz możemy oczekiwać co najwyżej „trzy” w górę i następnie ponownie w dół. Myślę zatem że warto obserwować poziomy stref w celu zdiagnozowania momentu zakończenia ewentualnej korekty wzrostowej. Uważam jednak, że nawet jeśli rynek ruszy nieco w górę to nie będzie to zbyt duży ruch. Dlatego szczególnie warto zwracać uwagę na zaznaczone strefy. Skąd takie przypuszczenia. No cóż wystarczy spojrzeć na wykres dzienny, który tak naprawdę wskazuje wiele argumentów za tym, iż dominujący od kilku dni trend spadkowy jest wyraźnie dominujący i nawet jeśli dojdzie do korekty intra to już w dniach nie będzie to takie proste.

Pierwszym istotnym elementem jest definitywne zamknięcie luki, którą dalej uważam za lukę wyczerpania. Kolejny element to dzisiejsza luka jaka powstała na wykresie dziennym. Oczywiście nie jest ona obszerna i dlatego może być łatwym celem dla popytu. Jednak to nie wszystko. Choć ostatnie dwie świece nie przypominają formacji kontynuacji „rozstanie” to jednak ich wymowa z uwzględnieniem luki jest dość podobna. No i oczywiście oscylatory, które mają jeszcze trochę miejsca do strefy wyprzedania. Dodatkowo po dzisiejszej sesji padł wyraźny sygnał sprzedaży na MACD oczywiście jeśli chodzi o najbliższą sesję może dwie to taki sygnał często jest wykorzystywany w odwrotnym kierunku aby złapać i zrobić zamieszanie w głowach drobnych graczy giełdowych. Wspomóc w takim „zrobieniu w konia” może również sam poziom 2350 który nadal pozostał ważnym wsparciem, niepokonanym wsparciem od którego dzisiaj indeks odbił się. Myślę jednak, że trend dzienny – spadkowy ma jeszcze coś do powiedzenia.
Zatem jest dość znaczna szansa na korektę wzrostową w ujęciu godzinowym jednak nie powinno to zmienić sytuacji w ujęciu dziennym i trudno raczej spodziewać się abyśmy mogli w tej chwili wrócić do ostatniego szczytu.

[fumpEnd]

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat nawet przy niewielkiej zmianie ceny instrumentu bazowego, na podstawie którego jest oparte kwotowanie cen danego Instrumentu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe. Podejmując decyzje inwestycyjne, Klient powinien kierować się własnym osądem.

31 Replies to “Komentarz giełdowy 26.09.2012

 1. Panie Darku? Skąd dzisiaj ta „siła naszego”parkietu na tle innych giełd?Z AT czy braku poważnego przeciwnika dla grubego?Pozdrawiam Wojtek

    1. ale nasz rynek stał nawet jak w stanach pogłębiali minima w dniu wczorajszym. Wsparcia w stanach to 1440 było przełamali wczoraj, 1429-30 bronione wczoraj to dołek fali niższego rzędu. Lekko poniżej 1420 na dziś jest linia kanału od 1260 rysowanego (kasowy).

    1. Tak to są te poziomy ale ok. a dokładniej chodziło mi o intra max z 21.08 który następnie zadziałał jako wsparcie.

  1. dan z usa rewelacja – nastroje menadzerów indeksy chicago itp mają ostatnio najwyżej od lat natomiast sprzedaż jest gorzej jak w dołku z 2009. Jak to się ma do korelacji większy dodruk ? żaden popyt spadał i spada pomimo takiego zalewu kasy. Nastroje są lepsze bo sie poprawia niby bilans ale sprzedaż tego nie potwierdza. Rośli do dobrych nastrojów pod fatalną sprzedaż. Rewelacja. Złe dane = kupuj ? czy nie ma tej korelacji ? rośniemy znów pod gorszą od obecnej sprzedaż ? zero powiązania. Kasyno służące do niby podpierania ekonomii 🙂 ale chyba każdy o tym wie.

   1. Najważniejsza jest technika i trzeba wykończyć odpowiednie fale. Najbardziej śmiać mi się chce bo nie dalej jak dwa dni temu rozmawiając z świetnym Traderem powiedziałem, że wcale się nie zdziwię jak już od teraz nie będzie w USA lekko poprawiających się danych gospodarczych tylko teraz będą te prawdziwe czyli z tygodnia na tydzień gorsze. Dzisiaj właśnie już rozpoczęli. Bo do tej pory to jednak większość miała lekka poprawę. No cóż kiedy ostatni as wyskoczył z rękawa BB to nie ma już co czarować bo można przesadzić.

    1. podobnie było w maj-czerwiec 2011 też mieli słabiutkie dane aż popuścili końcem lipca , to troche trwa u hamburgera jak zrozumie ,że ma słabo w realnej gospodarce. Jedynie co mają dobre to nastroje jak kolega wspomniał menadżerów i inne wskaźniki wirtualne tylko wirtualne bo twarde dane mają przeciętne a teraz znów dołują. Ta sprzedaż rzeczywiście gorzej jak w dołku z 2009. Zatem wzrosty robili pod dane wirtualne z wskaźników nastrojów i pod złe realne w gospodarce. Popyt mówi nie. Kwestia czasu kiedy to zrozumieją ,że te kolejne qe 3 i może 4 to zapychanie bilansu żeby jakoś się utrzymywać jak w japonii przez wiele lat mamy podobnie. Japonizacja rynków. Chiny też leją kasę często a są w 4 literach. W zasadzie jak piszesz Darku złe dane przed nami. Utrzymywanie giełd przed nieuniknionym też potrwa.

  1. Nie tak do końca bo nie ma luki cenowej. Raczej zwróciłbym uwagę na fakt że dzisiejsza luka może być tą drugą umiejscowioną ok. połowy ruchu. Zatem czekałby nas jeszcze spadek o ok. 80-100 pkt zanim pojawi się nieco mocniejsze odbicie.

    1. Nie neguję tego, że wymowa jest podobna i faktycznie to się liczy tak samo jak ta o której dzisiaj piszę. Dobrze że zwróciłeś uwagę bo to tylko jeszcze jeden element układanki wskazujący że 2350 pęknie i to chyba dojść szybko.

 2. @tomon20
  Pierwszy rysunek do bani z dwóch powodów:
  fala (1) krótsza od fali i
  fala 4 zbyt krótka
  Co do twojego rysunku wątpliwy trójkąt początkowy. Jest to moim zdaniem niedawny wymysł „spadkobierców” Elliota. W klasycznej analizie trójkąt ukośny występuje wyłącznie jako fala korygująca lub ostatnia(nie pierwsza) fala impulsu .
  Moim zdaniem grany jest wariant, w którym opisuję koniec pięciofalowego impulsu.
  http://www.bankfotek.pl/view/1332867
  Brak zmienności korekt nie jest błędem . Często mamy do czynienia z sytuacją gdzie w impulsie występują jako korekty tylko zygzaki lub formy płaskie .

  1. Z kolei wiele moich sprawdzonych wyliczeń opiera się o pierwszą falę typu Expanding diagonal. Wyliczenia potwierdzały dalszy ruch. Trzeba pamiętać, że wyliczenia dla kontraktu i indeksu powinny być bliźniacze, a na tym rysunku indeksu Fala 3 nie nachodzi na 1, z kolei dla kontraktu już tak.

  2. Stosuję technikę liczenia w kilku przedziałach czasowych. Eliminuje częściowo działanie podświadomości człowieka. Ruch ii – iii w przedziale 15M nie potwierdza się, aha jedynki na rożnych stopniach fali są niezależne (1 – i), to stwierdzenie Pana co od kilkunastu lat utrzymuje się z liczenia.

   1. Co to znaczy fala 3 nie nachodzi na 1 ? oraz jedynki na różnych stopniach fali są niezależne ? Ponadto moim zdaniem wystarczy jeśli ruch na 1h jest ok. , bo jest zgodny ze starą szkołą i sztuką , a schodząc do 1m można dojść do absurdów .

    1. @Chudy pełna zgoda co do m1 i absurdów. Fale odzwierciedlają emocje graczy schodząc na m1 na takim rynku jak nasz to można tylko błędne wnioski wyciągnąć. H1 już wystarcza a tam gdzie bardzo skomplikowana korekta to nawet nie próbować motać się z falami bo dopiero po czasie to się rozpisze. Szukać ewentualnego końca przez coś odwracającego i tyle. Też nie rozumiem stwierdzenia 3 nie nachodzi na 1, przecież 1 i 3 to fale kierunkowe w ta sama strone. A co do jednynek to koledze prawdodpobonei chodziło o to, że nie ma między nimi zależności i np 1w3 może być nawet dłuższe niż 1 i też będzie ok (przy mocnym wydłużeniu fali 3 z wydłużoną podfalą 1).

 3. stanowczo 1 -czka lepsze rozwiazanie ,apropo rynku siedze na s ladniutko sie wszczelilem w czwartek tydzien temu pisalem ze nie trzeba nic robic tylko stop powyzyj ostatniego szczytu ,krotkie gora i do Darka NIECH ZYJE POGON SZCZECIN .NIECH ZYJE .Mam nadzieje ze to cie nie rusza ,ale to tak jest jak sie ma dobry chumor.pozdrawiam

 4. Oj Dareczku zaczynasz łamańca od czwórki?? no prosze cie… jutro z rana do zrobienia piatka w trojce czyli w dół. Pozdrawiam moich krytykantów, wróciłem z wakacji 🙂

  1. To nie jest rozbicie fal według Elliota bo takie to się okazuje trafione ale jak robisz na wykończonym wykresie. Widać ruch który można określić 5 i dlatego powstaje możliwość w górę. Dla wszystkich najważniejszym jest kierunek wybicia z konsoli o czym wyraźnie piszę a wykres dzienny wskazuje że nawet jeśli na intra ruszą coś w górę to może się to szybko skończyć. Na Elliotta nie porywam się nigdy bo to zajęcie które nie koniecznie daje pieniądze. Elliot dla mnie to ruch 5 albo 3 tylko dla orientacji który kierunek w danym momencie jest główny a który korekcyjny. Bardzo chętnie zapoznałbym się z Twoją rozpiską może wrzucisz na bankfotek.pl ?

 5. Nie mozna zmieniac Eliota jak rekawiczke ; Różnica w wykresie, oczywiście oprócz wartości punktowych, jest taka, że na koniec dzisiejszych notowań kontrakty zrobiły formację objęcia bessy. Zastanawia mnie jedna kwestia, mianowicie układ fal na tym wykresie. Biorąc pod uwagę, iż kontrakty są „bardziej techniczne” można odnieść wrażenie, iż po „piątce” spadkowej od wczoraj mieliśmy „trójkę” korekcyjną i teraz pora na kolejną „piątkę” w dół. To zaś oznaczałoby małe szanse na powstrzymanie spadków linią trendu. No ale to już mała dywagacja. Konkret jest taki że na obecnej strefie oporu w układzie intra mamy formację świecową odwracającą trend i to na obu szczytach.
  Jutro zatem są już małe szanse na to aby spadek od którego udało się dzisiaj jeszcze uciec nie miał miejsca.

  1. Tobie również odpowiem. Jednak czytając komentarz zapewne wiesz, że ewentualny ruch wzrostowy może skończyć się szybciej niż zaczął. A co do Elliotta to zawsze powtarzałem że nie jestem specjalistą (uważam również, że rozbijanie na te wszystkie fale rzadko powoduje wzrost kapitału na koncie) jednak staram się określać w którą stronę idzie 5 a w którą 3 by móc określić co w danym momencie jest ruchem a co korektą i tyle. Konsolidacja i kierunek wybicia to wskazanie co można grac w krótkim godzinowym wymiarze, w dziennym dalsze spadki raczej nas nie ominą. Myślę że w 1h nie ma co przewidywać tylko szybko reagować.

 6. Darku akurat faktycznie struktura nie jest dokończona z ostatnią falą !
  Zawsze może być załamana itd.. etc… ale podstawowa teoria mówi, że lecimy na dół, a nie tak jak piszesz w górę jutro. Oczywiście kwestia czasu i tempa, gdyż możliwa jest jutro zmiana trendu, ale to zobaczymy EWENTUALNIE jutro. Tak smao mołżiwe jest rozbudowanie fali 5Tej.
  Obecnie obowiązuje spadek ! Nie wzrost.
  Ja ci wrzucę poprawny rysunek ,co koledzy mówią o brakującej vwCwA , po niej dopiero 1wAwB. Wyglad ami na klin kończący tj TUKa
  Rysunek kontunuacyjny, na FW dlatego tak dziwnie, kto ma ochote moze sobie na WIG20 przenieść po datach 🙂
  http://www.bankfotek.pl/view/1333300

  1. jak dla mnie decydujące są pozycje długie i możemy znowu dojść do 2450 pokisisć i w górę. Nie widzę spadków w obecnej fazie , gdzie w usa wybory – to środowisko idealnie wzrostowe.

 7. czy widzicie co zrobili na TASE w poniedziałek i dziś ? każda sesja +2 , popatrzcie na miesięczny u nich. Po korekcie czekają nas mocne wzrosty moi drodzy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *