Komentarz giełdowy 25.09.2012

Indeks WIG20 o 0.62% wyżej i zamknięcie na poziomie 2382 oto wynik dzisiejszej sesji, która od samego początku do ostatnich sekund była wzrostowa, no może z wyjątkiem drugiej godziny notowań.Tym samym po pokonaniu pierwszej strefy oporu indeks zdołał dojść do …….[fumpBegin]

…. drugiej strefy oporu na której indeks WIG20 w ujęciu 1H wyrysował znacznie większą formację zasłony ciemnej chmury od tej która powstała wczoraj na pierwszej strefie.

Po utworzeniu formacji do końca sesji mogliśmy się “fascynować” ruchem testującym dla formacji, który nie zdołał jej zanegować. Co gorsza, cały wzrost odbywał się na małym obrocie a dopiero poziom zbliżony do maksimów cenowych “zasłony” odznaczył się kilkukrotnym ich wzrostem. Widać wyraźnie, że test linii trendu musi mieć miejsce i bez tego trudno będzie myśleć o wzrostach.
Jak widać na tym samym wykresie dzisiejsze “bycze ataki” pozwoliły co prawda wybić górne ograniczenie wczorajszego kanału i można to uznać na “plus” dla nich jednak ruch wzrostowy doszedł tylko do linii “nowego” kanału cenowego co moim zdaniem zwiększa szanse na realizację odroczonego dzisiaj spadku.
Podobnie sytuacja wygląda na wykresie intra 1h kontraktów terminowych na WIG20.

Różnica w wykresie, oczywiście oprócz wartości punktowych, jest taka, że na koniec dzisiejszych notowań kontrakty zrobiły formację objęcia bessy. Zastanawia mnie jedna kwestia, mianowicie układ fal na tym wykresie. Biorąc pod uwagę, iż kontrakty są “bardziej techniczne” można odnieść wrażenie, iż po “piątce” spadkowej od wczoraj mieliśmy “trójkę” korekcyjną i teraz pora na kolejną “piątkę” w dół. To zaś oznaczałoby małe szanse na powstrzymanie spadków linią trendu. No ale to już mała dywagacja. Konkret jest taki że na obecnej strefie oporu w układzie intra mamy formację świecową odwracającą trend i to na obu szczytach.
Jutro zatem są już małe szanse na to aby spadek od którego udało się dzisiaj jeszcze uciec nie miał miejsca.

Na pierwszy “rzut oka” mamy potwierdzenie wczorajszego pinbara białą świecą i oczywiście całkowicie nie możemy wykluczyć, że taki ruch będzie kontynuowany w kierunku ostatniego szczytu. Jednak aby tak mogło się stać byki musiałyby uporać się z oporem wyznaczonym przez linię szyi formacji 2S. To zadanie może jednak okazać się trudne do zrealizowania. Dlaczego? W dalszym ciągu uważam, że potrójna dywergencja na MACD histogram powinna “odcisnąć swoje piętno” a i oscylatory nie są bez znaczenia.
Oczywiście cena jest najważniejsza i jeśli przebijemy opór to może jeszcze raz osiągniemy poziomy szczytów jednak nawet wówczas trudno spodziewać się wybicia góra z konsolidacji trwającej rok.
I na koniec jedna ważna kwestia. Ci którzy na bieżąco nie śledzą wykresu S&P niech zwrócą uwagę na obrót jaki powstał w ostatni piątek. Taka wielkość ostatni raz pojawiła się w ubiegłym roku. Taki wyskok wielkości obrotu nie może wróżyć nic dobrego oczywiście zgodnie z coraz modniejszą “techniką” podążania za smart money czyli dużym kapitałem. Wyrzutka akcji na całego.

[fumpEnd]

Ten wpis został opublikowany w kategorii Komentarz giełdowy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

47 odpowiedzi na „Komentarz giełdowy 25.09.2012

 1. Gutek pisze:

  Panie Darku w piątek wygasały kontrakty więc na wszystkich rynkach mieliśmy skokowy wzrost obrotu, trzeba mieć to na uwadze.

  • Dariusz Bartłomiejczak pisze:

   A u nas był ? A przez rok nie było dni wygasania kontraktów?

   • Gość pisze:

    Panie Darku ale to pańskie słowa właśnie, żeby nie brać pod uwage dnia wygasania kontraktów, pamiętam jak Pan w analizie wideo udowadniał tą teorie pokazując wstecz dni wygasania kontraktów, a teraz Pan walczy z własnym twierdzeniem.

    • Dariusz Bartłomiejczak pisze:

     Z niczym nie walczę! Oczywistym jest, że w dniu wygasania obroty są znacznie większe ale zwracam dzisiaj uwagę na to jak są większe. Jeśli ktoś próbuje to tłumaczyć tym dniem to zapewniam, że jest w błędzie. Wszystkie tej wielkości obroty kształtowały się albo w okolicach dołka albo w okolicach szczytu. Czy uważasz że tu mamy dołek?

 2. Gutek pisze:

  Proszę spojrzeć na obroty S&P z dni wygasania serii grudniowej i marcowej. Były niewiele niższe niż te z ostatniego piątku.

  • Dariusz Bartłomiejczak pisze:

   Nawet się z Tobą zgodzę choć te które były teraz są większe ale czy w marcu nie było to w okolicach szczytu? Nie twierdzę, że ten dzień był szczytem ale na dalsze znaczące wzrosty nie ma większych szans jest tylko nadzieja i szanse na poziomie kilku procent.

 3. Roberto pisze:

  Ja uważam, że od wygaśnięcia kontraktów w ubiegły piątek mamy dystrybucję akcji szczególnie na Wig20, w tym czasie rosną małe spółki co jest oznaką zbliżającej się bessy.

 4. goral pisze:

  Darek zalamuje rece, czytam i dochodze do wniosku ze sam nie wierzysz w to co czytasz, listosci, nie wiem czy bedzie jutro wzrost czy spadek, wig20 zbudowal fajna formacje up i wybil sie powyzej 80, to duzy plus, kontrakty oszukuja, wig20 pokazuje zawsze kierunek, obronili luke, w wig20usd luke zamkneli i poszli w gore, waluta pln mocne formacje up, zastanawiam sie czemu z uporem maniaka piszesz o spadkach, szukasz najmniejszego zaczepienia zeby udowadniac jak to bedzie down, od kilku tygodni pogubiles sie i to mocno, moze czas isc na ryby i gielde sobie odpuscic? chyba ze tak jak prof Rybinski trzymasz sie mocno jednej wersji bo kiedys zatrybi? kiedys na pewno beda mocne spadki, moze jutro moze za miesiac moze za rok, ale wtedy napiszesz przy np. przy 2800 na wigu20 jak zacznie leciec: a nie mowilem! mowie wam od miesiecy kilku, czy lat, ze bedzie spadac, no i co? nie mialem racji?! 🙂

  • Dariusz Bartłomiejczak pisze:

   Góral jesteś w tak wielkim błędzie, że nawet nie próbuję Cię z niego wyprowadzić. Musisz to sam zrozumieć

 5. marcin pisze:

  A grubasek sobie zszedł o 5% i weź tu człowieku połap się co najprawdopodobniej zrobi. Zejdzie jeszcze parę procent i będzie można zakładać mielenie się w miejscu. Tak sobie zakładam że nie udało mu się wciągnąć do gry odpowiedniej ilości kapitału od maluszkich. Od jakiś kilku miesięcy LOP ma problem z przekroczeniem 100tyś pozycji. Obroty mizerne oprócz kilku sesji co sam na potęgę ładował do wora i na niektórych indeksach powybijał mocne opory, a tu w narodzie nie ma entuzjazmu mimo że prowadyr wszystkich giełd pod sufitem. W końcu S&P się korekci, pierwsze wsparcie padło(dolne ogr. flagi), a teoria mówi że powinno ją wywalić górą? Zobaczzymy jak nasz grajdołek na to jutro zareaguje.

  • Qba pisze:

   nie zszedł a po prostu przybyło 5000 LOPu dlatego jego pozycja % jest mniejsza ale ma tyle samo kontraktów co miał ,

  • marcin pisze:

   No i nasz grajdołek zachował spokuj. Kontrakt na S&P postraszył w tej chwili broni najszybszej lini trendu, a u nas wygloda mi to na spokojne zbieranie na niższych poziomach. Nabrałem S na PKN i wywalilo mi szybciej jak je otwierałem.

 6. gibon pisze:

  wystarczy teraz spojrzeć na stany,co się odwlecze….

  • yeti pisze:

   to tylko płaska korekta i skuteczna akumulacja smart money. Już niebawem czeka nas rajd w górę , lepiej mieć długie niż nie mieć wcale. Zyski będą sowite a następne programy qe już w drodze. Nie prześpijcie!

 7. Chudy pisze:

  @tomon20
  http://www.bankfotek.pl/view/1332832
  A to moja propozycja dotycząca S&P500.

  • Chudy pisze:

   Ale jeszcze ciekawsze jest to :
   http://www.bankfotek.pl/view/1332867
   Nienaturalna fala 2 ? Czy aby na pewno ? Zachowuje strukturę moim zdaniem prawidłową : a = 335, b=535 i c=12345 . Niemożliwe ? Bo jeśli tak, to oznaczałoby definitywny koniec wzrostów w skali co najmniej średnioterminowej.

   • tomon20 pisze:

    Chudy problemem tu jest zmienność korekt dla fal 2 oraz 4 ponieważ obydwie są z rodziny rozszerzonych. Ten pierwszy rysunek już lepiej wypada. Niedługo zobaczymy bo jeśli tak jak ja rysowałem to zwrot niedługo w górę ale trzeba potwierdzeń płynących z wykresu.

 8. Borse pisze:

  Właśnie pan Szczepanik mówi, aby zaczekać z kupnem akcji, ponieważ wystarczy “trochę strachu i podaż się uruchomi… Jesteśmy po dużych wzrostach”.

 9. marian pisze:

  A jak się to teraz czyta / komentarze / od góry czy od dołu ???
  pogubiłem się całkowicie

 10. marek pisze:

  Panie Darku może Pan jest wygodniej w takiej kolejności zatwierdzać komentarze,ale czytać jest mniej wygodnie.Niektóre są przypisane do wątku niektóre do kolejności,przynajmniej ja się nie mogę połapać.
  marek

  • Dariusz Bartłomiejczak pisze:

   Do dzisiaj zgodnie z umową czekam na Wasze opinie, przypomnę 1 to stara wersja (od najstarszej do najnowszej) a 2 to obecna wersja. Odpowiedzi jest “aż” 5 z czego 3 za starym układem a 2 za nowym. Jutro będzie już tak jak wyjdzie z demokratycznego wyboru. Obserwatorzy pilnują aby nie było przekrętów. 🙂

 11. valdi pisze:

  a ja wole 1 warjant

 12. marian pisze:

  Jestem za starą wersją nr. 1

 13. Qba pisze:

  na FW20 Z na H1 to widać całą 5tke w dół skończoną i jeszcze na luce , a teraz pewnie strojenie końca kkwartału będzie

  • Tadeusz_P. pisze:

   teraz pisze o 5 mądrala a przed spadkami pisał ,że widzi stały wzrost. Taki z Ciebie qba anal jak ze wszystkich. Po co sie produkujesz jak nie czujesz takich korekt ?

   • Qba pisze:

    chłopie napisałem to dla tych baranów co to na 10 pkt łapią szczyty i dołki , mnie interesują tylko wykresy dzienny i tygodniowy i miesięczny ,

    dla mnie do 2200 na WIG 20 jest trend wzrostowy średnioterminowy i taka jest moja pozycja , ale jak ktoś przegapił te 10% to ma już większy problem , oczywiscie zamknięcie luki na close też będzie pierwszym ostrzeżeniem ale na razie luka się trzyma

  • gracz pisze:

   bedziesz mial swoje strojenie okienek jak wig20 skonczy miecha na 2330 .

 14. marcin pisze:

  To się dziś dzieje kontrakt na S&P oparł się o b. ważne wsparcie w postaci wierzcholka na 1425pkt. A mnie dziś rynek dyma spowrotem otworzyłem kilka S na PKN tym razem zwróciłem większą uwagę gdzie stawiam stopa. Za 30min. koniec sesji w europie no i ciekawe jak zachowa się S&P bo bardzo często lubi robić w wała resztę świata.

  • Dariusz Bartłomiejczak pisze:

   Już po reakcji naszej giełdy na spadek S&P widać, że wsparcie na tym drugim rynku w okolicach 1430 może zadziałać co najmniej na jakieś cofnięcie i dlatego nie spadamy dalej. Zatem dzisiaj USA może odbić od tego poziomu i jutro będziemy mieli jakąś próbę pójścia w górę to czy udaną czy może nie to już inna sprawa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *