Komentarz giełdowy 24.09.2012

Dzisiejsza sesja zakończyła się spadkiem indeksu WIG20 o -0.54% i tym samym zamknięcie wypadło na poziomie 2367. Obroty końcowe ni odbiegały od ostatniej normy jednak trzeba zaznaczyć, iż tak naprawdę dopiero fixing to sprawił. Przy osunięciu indeksu w tej końcowej fazie sesji obrót wyniósł przeszło 260 mln co stanowiło ponad 40% całego dzisiejszego obrotu. Dzisiaj mieliśmy jedno ciekawe wydarzenie.

[fumpBegin]

Było nim domknięcie luki, do pełnego zamknięcia zabrakło zaledwie 3 punktów. Patrząc na wykres intra 1h widać wyraźnie, że „dotknięcie dolnej granicy luki natychmiast wywołało odbicie, które zdołało dojść do pierwszej strefy oporu wyznaczonej technikami Fibonacciego.

Ten poziom zbiegł się równocześnie z górnym ograniczeniem kanału który wyraźnie „Kieruje ruchem” od drugiego szczytu formacji odwracającej trend. Nałożenie na siebie dwóch istotnych oporów spowodowało utworzenie formacji zasłony ciemnej chmury i tym samym na jutrzejszej sesji, z większym prawdopodobieństwem powinniśmy mieć do czynienia z dalszym spadkiem.
Rozwój fal na wykresie dziennym również daje na takie zachowanie indeksu, duże szanse. Ruch spadkowy od drugiego szczytu formacji to wyraźny ruch „piątką” i równocześnie ruch który jest dłuższy od zejścia z pierwszego szczytu o 1.618%. To wydłużenie sprawia, że mamy podstawy aby sądzić, iż przed nami jeszcze co najmniej jedna fala spadkowa. W przypadku wydłużenia fali trzeciej, piąta powinna być zbliżona do pierwszej a zatem należałoby oczekiwać ruchu o ok 30 pkt co byłoby równoznaczne z dojściem do linii trendu. Napisałem powyżej „co najmniej” a to dlatego że tak naprawdę to nigdy nie wiadomo czy w przypadku realizacji impulsu spadkowego nie mamy w tej chwili do czynienia z kończącą się falą 4 w 3 . Konsolidacja z 20 i 21 oraz ta która dzisiaj powstała po dojściu do dolnej granicy może być właśnie falą 4 w 3. Jednak nie zagłębiając się w te kwestie wiemy jedno, że spadki powinny być jeszcze kontynuowane.
Oczywiście nie możemy wykluczyć, że formacja zasłony utworzona w ostatnich dwóch godzinach sesji nie zostanie zanegowana co oznaczałoby dojście indeksu do drugiej strefy oporu. Zanegowaniem kontynuacji spadku w najbliższych godzinach byłoby wyjście indeksu nad poziom szczytu z 21.09 czyli nad 2395.
Sytuacja techniczna podobnie wygląda na wykresie kontraktów jednak jest pewna różnica wynikająca z tego, że drugi szczyt formacji odwracającej trend był wyżej o kilka pkt od pierwszego i tu należałoby wskazać inny układ fal.

Myślę jednak, że układ techniczny jest bliźniaczo podobny i dlatego nie ma co zagłębiać się jak wygląda tu „Elliott”.
Jeszcze jednym potwierdzeniem największego prawdopodobieństwa dalszego spadku ceny kontraktów (indeksu również) jest rozkład obrotów w trakcie dzisiejszej sesji. Wzrost był na wyraźnie minimalistycznym obrocie a dojście do oporu zaowocowało gwałtownym jego wzrostem. To jak najbardziej przemawia za kontynuacją tendencji spadkowej w interwale 1h.
Na koniec jeszcze wykres dzienny indeksu.

Sytuacja na wykresie dziennym może sugerować, iż przyszła pora na odbicie wzrostowe i tego wykluczyć nie można. Pinbar jaki pozostał na wykresie po dzisiejszej sesji to efekt dojścia do wsparcia jakim było dolne ograniczenie luki cenowej. Takie wsparcie powinno wywołać kontrakcję i tak się stało jednak każda formacja świecowa potrzebuje potwierdzenia i na takie musimy zaczekać aby móc powiedzieć ostatecznie o odbiciu w większym wymiarze niż kilka godzin dzisiejszej sesji.
Z tego na co wskazuje wykres intra wydaje mi się, że jutro możemy mieć ponowny „atak” na zamknięcie luki. Jeśli tak się stanie to wynikną z tego nieco większe problemy dla byków ale o tym napiszę ewentualnie wówczas gdy taka sytuacja stanie się rzeczywistością.

[fumpEnd]

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat nawet przy niewielkiej zmianie ceny instrumentu bazowego, na podstawie którego jest oparte kwotowanie cen danego Instrumentu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe. Podejmując decyzje inwestycyjne, Klient powinien kierować się własnym osądem.

16 Replies to “Komentarz giełdowy 24.09.2012

 1. Witam
  Obiecanych kilka spółek:
  http://galeriazyskow.pl/ocena-spolki-alma-1d-24-09/
  http://galeriazyskow.pl/ocena-spolki-ciech-1d-24-09/

  Tyle na dzisiaj czau starczyło. Niebawem kolejne.
  Co do dnia dzisiejszego to powiem tyle że zamknąłem daxa S i zredukowałem S na Sp500.
  W tej chwili pobrałem małą L na dax z zasięgiem do szczytu. Zagranie DT (się okaże) SL pod dołkiem.

  Co do wig20 i fw20 nie patrzyłem. Na spokoju zerknę i napisze jak coś będzie się działo.
  Pozdrawiam

 2. @Qba
  Mam do Ciebie pytanie. Na jakiej podstawie wysuwasz wnioski, że GRUBY ma L? Podesłałeś link do szkolenia (fajnie, oglądałem i słuchałem z zainteresowaniem). Fakt Gruby ma na 21 września od 45% do 50% LOP. Ciekawi mnie na jakiej podstawie uważasz, że gra długą, skoro mamy dopiero początek „serii zimowej”?
  Mój typ na jutro zamknięcie luki i zakończenie FW20 na 2345.

  1. Ja nie twierdzę że gra L , ja twierdzę że mamy grubego i trzeba poczekać ze 2 tygodnie żeby zobaczyć co on ma , Paweł Szczepanik mówił ostatnio że grubas tydzień po wygasaniu ma wolne i nic nie robi , mamy koniec kwartału i wygasła seria więc trzeba poczekać na październik i obserwować rynek , w czerwcu grubas pokazał co zrobi , teraz też pokaze ale wykres tygodniowy trzeba obserwować

   ja twierdzę tylko i wyłącznie że mamy na wszystkim trend wzrostowy i tak na razie trzeba grać , jeżeli grubas ma takie zyski to myślę że koniec roku też zrobi pod siebie i swoje mega premie , my się nie liczymy

  1. Nie wiem czy tych 350 inwestorów to miarodajne badanie. Jednak zawsze takie badania gdy wypadają tak pozytywnie sugerują nam, że przynajmniej korekta jest za rogiem (lub już trwa ;)). Jednak tu liczba głosujących nie odzwierciedla tłumu na rynku więc nie mam pojęcia na ile to się okaże prognostyczne.

 3. Witam
  Krótko o S&P tzn zarysowana pewna opcja falowa. Zapraszam do dyskusji na ten temat. Bo jest to tylko propozycja z mojej strony być może ktoś ma inne zdanie i jest w stanie je uzasadnić.
  http://abc-rynku.pl/2012/09/analiza-sp500-po-sesji-24-09-2012/
  @Tomek pytałeś gospodarza o eurusd
  na wykresie dziennym odbił od 38,2% spadku zapoczątkowanego w 2011 roku. Ja przedstawiłem pewną koncepcję na jego dalsze zachowanie we wczorajszym wpisie:
  http://abc-rynku.pl/2012/09/analiza-eurusd-24-09-2012/
  Nie wiem czy Pan Darek się zgadza z takim znaczeniem edka ale wg mnie narazie jest abc z dołka które z dużym prawdopodobieństwem pójdzie w impuls i wybije opór na którym się ostatnio zatrzymał. Dynamika ruchu wzrostowego i wydłużenie fali vw3 nam podpowiada taki scenariusz.

  1. Nie znam się dobrze na Elliocie , znam i stosuje tylko podstawowe założenia tej teorii. Dlaczego falę 1 oznaczyłeś na tym wierzchołku a nie tam gdzie jest I. Pozatym żekoma fala 1 jest jak rozumiem pierwszym inpulsem więc czemu jest tak połamana i jak to się ma do teorii. Pytam się bo uważam że Elliota w tej skomplikowanej wersji (wydłużenia, fala w fali, pedząca korekta itp.) można dostosować w każdą stronę do każdego wykresu nawet bochomazów dziecka na kartce papieru.

   1. Fala 1 jest połamana tak bo jest klinem początkowym (TUP-em) specyficzną formą impulsu początkowego. Nie widzę tam innego rozrysowania które nie łamałoby zasad dlatego próbowałem w ten sposób. I dlatego napisałem, że jest to propozycja pod dyskusję:)

    1. Mój wpis mógł zabrzmieć jak przytyk choć w istocie nim nie był. Dzięki za wyjaśnienie tej 1 falki bo nie miałem zielonego pojęcia o istnieniu takiej zasady. Uparcie będę się czepiał ekspertów od Elliotta i prosił o wyjaśnienia kwestii których nie rozumiem bo sam stracę wiarę że XIX w. teorią, która z założenia tłumaczy zachowania tłumu na rynkach można dość skutecznie przewidzieć zachowania wykresów dziś, gdzie kapitał pojedyńczych nie instytucjionalnych graczy to kropla w morzu. A od dekady wykresy rysuje kilka globalnych firm finasowych a od 3 lat dołączyło do nich na masową skalę 2 banki centralne. Ciężko mi uwieżyć że teoria potrafi przewidzieć co zrobią ci gracze. Chętnie jeszcze bym zobaczył jak rozrysowujesz S&P w skali tyg. powiedzmy od lat 90tych i jeszcze w skali dziennej od 2007 do dziś

     1. @Marcin fale dla mnie nie sa wyznacznikiem totalnym ale są naprawdę pomocne. Pomagają znajdować ciekawe miejsca cenowe pod które możemy się przyłączyć do panującego trendu lub zagrać przeciwnie małą pozycją (mniej preferowana forma). Wolną chwilą kiedyś wrzucę kreski tygodniowe ale należy się zastanowić czy tam nie jest to gigantyczny trójkąt jako fala 4 przed pokoleniową piątką i powoli byśmy się zbliżali do górnego ograniczenia tego trójkąta i powinniśmy wtedy zawrócić w stronę dolnej bandy (jeśli będą sygnały sprzedaży na wykresie tygodniowym bo o takim teraz mówimy). A co do samych fal są jednym z elementów układanki do dobrego sposobu gry na rynku.

 4. Nie wiem jak wy ale ja dziś swoje L które defakto wzięłem niedawna na wyspie bo tak to narazie wygląda na wykresie zamknąłem z ręki na fixsie. Coś mi tu „śmierdzi”trwa ta walka na S&P we fladze, mała zmienność na DAX no i my w miejscu tak nagle wychamowaliśmy impet. Pozatym na fixingu strona podażowa wystawiła pożądne pakieciki chociażby na PKO, zostały skomsumowane ale czemu nie w trakcie sesji.?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *