Komentarz giełdowy 20.09.2012

Dzisiejsza sesja przyniosła nam spadek indeksu WIG20 o -1.21%, tym samym po lekkim podciągnięciu na fixingu zamknęliśmy się na poziomie 2387. Można powiedzieć, że po ostatnich wzrostach taki spadek to całkiem coś zdrowego i potrzebnego aby rynek mógł iść dalej do góry. I zapewne dużo w tym prawdy jednak dzisiaj wspomniany spadek spowodował dość istotna zmianę w obrazie technicznym.

[fumpBegin]

Otwarcie luką, tym razem w dół, spowodowało iż pierwsze odczyty indeksu WIG20 były na poziomie niższym od wczorajszych minimów. Wczoraj zwracałem uwagę na świece przy maksimach, które wskazywały na ruch w dół. Ten ruch dzisiaj miał miejsce a jego wielkość spowodowała przebicie linii szyi formacji podwójnego szczytu. Na nieszczęście dla byków w drugiej części sesji mieliśmy ruch powrotny który na indeksie zatrzymał się na poziomie linii szyi jednak kontrakty zdecydowanie od niej odbiły.

Oczywiście minimalny zasięg wynikający z formacji nie powoduje większego problemu dla popytu ponieważ w przypadku kontraktów (seria Z) pozostało do jego realizacji zaledwie kilka punktów. Myślę jednak, że minimalny zakres, jak sama nazwa wskazuje, nie musi być ostateczny i nawet ewentualne zatrzymanie na tym poziomie może być tylko chwilowe np. w celu rozliczenia kontraktów.
W tej chwili aby „uciec” od większej korekty, byki muszą wyciągnąć indeks (kontrakty również) nad poziom linii szyi. Czym im się to uda. Mam co do tego wielkie wątpliwości.
Trudno jest ocenić co wydarzy się jutro, gdyby nie Dzień Trzech Wiedźm to najprawdopodobniejszym scenariuszem byłby ruch w kierunku zamknięcia luki. Niestety jutro trzeci piątek miesiąca kończącego kwartał i różne „cuda” mogą mieć miejsce.
A co możemy zobaczyć na wykresie dziennym indeksu?

Kolejna szpulka, tym razem koloru czarnego, pokazuje brak zdecydowania wśród inwestorów. Jedna i druga strona jest przyczajona aby dołączyć się ewentualnie po wybiciu z konsolidacji. Wykres dzienny „uchował” nas jeszcze od wybicia podwójnego szczytu jednak trudno jest sądzić, że bez wyraźnego zejścia można liczyć na jakiś konstruktywny wzrost. O tym, że najdalej w poniedziałek czekają na nas raczej spadki świadczą oscylatory, które dopiero wyraźnie zawróciły w strefach wykupienia i dopiero szykują się do spadku. Cały czas pamiętać należy o podwójnej negatywnej dywergencji na MACD histogram.
No cóż musimy uzbroić się w cierpliwość i czekać na to co zafunduje nam rynek w dniu jutrzejszym.

[fumpEnd]

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat nawet przy niewielkiej zmianie ceny instrumentu bazowego, na podstawie którego jest oparte kwotowanie cen danego Instrumentu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe. Podejmując decyzje inwestycyjne, Klient powinien kierować się własnym osądem.

44 Replies to “Komentarz giełdowy 20.09.2012

    1. jaki zonk??? fale od poczatku czerwca pokazywały do gory jak sie umie czytac interpretować to sie zarobiło , ultra MIS Darek nawet interpretował że 5 bedzie 1455 i grał l .
     Dobra nie ma ksiazek do eliota ale jesszcze jest angielskojezyczny internet , ucz sie to sie oplaca

     1. kolejny co w czerwcu pisał o falach i zasięgu na dziś – bajeczki historyczne – jakie jeszcze poznam?

     2. nic Ci nie będę udowadniał bo mi się nie chce.
      sugeruję grzecznie ze na s się można poparzyć

 1. Wychodze do pracy przed rozpoczeciem sesji ,wiec musze podejmowac decyzje rano przewaznie o 7.00 wiec po wczorajszym wybiciu na fw20z12 poziomu 2451 dzis nie namyslajac sie otworzylem pcro krotką ,dlaczego poniewaz czesto rynek sprawdza powywala stopy i pojdzie dopiero na dol ,po drugie czekalem jak wiekszosc pisze o wzrostach ,to naprawde pomaga trzeba sie tylko wsluchiwac w tlum ,po trzecie gospodarz pomogl mi w tej decyzji ,o poziomach szczytach nie bede sie medrkowal bo wszystko jest na tej stronie napisane.Dodatkowo tak z drugiej mańki okolice 2450 trzeci raz juz pamietam i mam nadzieje ze da jak zawsze zarobic .Na koniec stawiam stopa na dzien jutrzejszy na fw20z12 na poziomie 2456 i to wszystko ,wiecej nie ma co tu myslec i kombinowac ,jestem w rynku nie za czesto ,ale mysle ze tym razem skutecznie .pozdrawiam wszystkich

 2. Nie wiem tylko co oznaczaja wieksze obroty i jak mozna je tlumaczyc ?jak komus sie chce to niech napisze swoją teorie .jeszcze raz pozdrawiam

  1. A co do jutra to oczywiście może być różnie. Osobiści gram na jutro L z bardzo ciasnym SL. Zobaczymy jak sytuacja się rozwinie.

 3. Cały czas uważam że będzie rosło – dlaczego, bo nie chce spadać, nie mówię o naszej GPW. Wszelkie wielogodzinne korekty odrabiane są w ciągu 1h. Przypominam, że „ulica” jeszcze jest nie ubrana. Dziś akurat w radiu słuchałem wypowiedź pani analityk chyba z Xelion, która przepowiadała koniec bessy, pytam się jakiej bessy?? Skoro indeksy, te zachodnie są prawie na szczytach!! Czyżby jeszcze mocne up nas czeka?? Jeszcze dziś 2-pozytywne newsy zamieszczono odnośnie Grecji – jak się starają itp… Coś mi tu pachnie następną euforią…

  1. Na prawdę bez przytyku, podziwiam Cię że z tego co dzisiaj wyrysował DAX i S&P jesteś tak przekonany o wzrostach.

  2. jutro idziemy na nowe szczyty – dax i sp 500 dodadzą nam sił bo to one jako pierwsze pokazują kierunek. Jutro spore zakupy!

 4. SeaBlade zrozum ,ze nie ma ulicy i dlugo nie bedzie , preferuje ten blog i trzymam sie scenariusza spadkowego z odnawianiem s na wyzszych poziomach . ulica dlugo nie wejdzie znam ludzi ktorzy potracili mase peniedzy 3 lata temu , musza minąć dekady zanim odrodzi sie zaufanie do rynku akcji , nie wykkluczam jeszcze podrygow ,ale generalnie down.

  1. Ok. do najbliższego wtorku zbieram opinie. Czy od najstarszego do najnowszego czy odwrotnie. Wersja jaka była to 1 a ta która jest obecnie to 2.

  1. Właśnie! Może w tym jest „szczegół” który warto wziąć pod uwagę. Po luce było znacznie więcej. Niech każdy sobie sam to spróbuje wytłumaczyć. Ja nic na ten temat nie powiem bo mam już dość posądzania o teorie spiskowe.

  2. odpowiedz sobie dlaczego w hossie nie sypią akcjami , zobacz że znów jest ten sam grubas z 45-50% pozycją i stawiam że na L bo tak udany rok nie skończy się źle dla BYKA ,

   no można oczywiście czekać na prognozę ze stycznia pana Dareczka i potem zweryfikować ile był wart

   1. Obecnie gruby jest na S. Ostatnie 2 sesje o tym świadczą. Wykorzystując siłę rynku najpierw zamykał swoje L na serii U, a potem otwierał S na serii Z. Co nie znaczy, że będzie na S aż do grudnia. A małe obroty w piątek wynikły z tego, że gruby całkowicie się zrolował wcześniej i walka o poziom W20 była „pozorna”. Nikt nie sypał akcjami ani nikt nie kupował na siłę. Było rzucanie pakietów po parę akcji w obie strony, żeby wyglądało na to, że komuś na czymś zależy. Nasz rynek tak naprawdę przestał być rynkiem. A to, że na serii Z jest już koncentracja prawie 50% w jednych rękach to kolejny dowód.

 5. Panowie, ja podsumuję sytuację finansową na świecie tak: Niedawno staliśmy nad przepaścią, a po ostatnich dodrukach zrobiliśmy duży krok naprzód… 🙂

 6. Ale przyzna Pan p.Darku, że w świetle słabości naszej giełdy jak i ostatnich słabych danych z naszej gospodarki ,złotówka niezle się trzyma do euro

  1. Tak ale dwa czy trzy tygodnie temu pisałem że brakuje jeszcze fali „piątej” w „C” i powinien byc koniec. Myślałem, że zejdzie nieco pod 4 zł ale już pierwsza po drodze silna strefa wsparcia zatrzymała. Teraz po pełnym impulsie wzrostowym z 2011 mamy pełna korektę abc w 2012 i ostatni tydzień moim zdaniem to początek nowego impulsu, który ma poważną szansę dotrzeć do ok. 4.8 (Euro). Może uda mi się zamieścic analizę.

   1. A nie bierze Pan pod uwage teraz zejcia na S&P na 1440 i odbicie na 2 szczyt, podobnie WIG i analogicznie waluty np EUR/USD korekta 1.2800 i testowanie ostatniego szczytu, EUR/PLN zejscie na 4 i dopiero do gory.

   2. Oczywiscie EUR/PLN teraz jeszcze dojscie do 4.20
    Czyli wszystko teraz ruch korekcyjny i w okolicach wyborow w USA, meczenie 2 szczytu, dopiero po tym wieksze spadki.

 7. Własnie po zachowaniu naszej złotowki widac ,ze bedzie up na giełdach poniewaz nawet euro/pln nie miało siły pokonac 4,20 i cofka na nizsze poziomy ravzej ponizej 4.02 w najblizszej przyszłosci .Dodruk robi swoje kasa wedruje na rynki wschodnie i umacnia ich waluty , a zachodnie rzady ewidentnie chca wyjsc z kryzysu poprzez osłabianie swoich walut a umocnianiu wschdnich .

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *