Komentarz giełdowy 19.09.2012

Dzisiejsza sesja zakończyła się wzrostem indeksu WIG20 o 0.47% i tym samym zakończyliśmy ją na poziomie 2416. To już czwarta sesja podczas których poruszamy się w wąskim przedziale między 2424 a 2395. Trzeba również zaznaczyć, że w trakcje tej wąskiej konsolidacji mamy do czynienia z obrotami, które mieszczą się w górnym przedziale średnich obrotów jakie towarzyszyły nam w ostatnich tygodniach.

[fumpBegin]

Powyższy wykres intra 1h pokazuje wyraźnie, iż dzisiejsze wyższe otwarcie szybko doprowadziło indeks do poziomu ostatniego szczytu jednak zabrakło dalszej wiary w wzrost i tym samym mieliśmy spadek do poziomu 2401 a następnie ponowne podniesienie do poziomu w niedalekim sąsiedztwie szczytu. Tym samym po realizacji małego podwójnego szczytu stworzyła się okazja do wyrysowania większego podwójnego szczytu. Czy uda się wybić góra i zanegować taki scenariusz? Tego do końca nie wiemy jednak mamy wyraźne poziomy graniczne i możemy reagować zgodnie z nimi.
Cienie na świecach godzinowych przy poziomie szczytu sugerują chyba jednak, że mimo wszystko większe prawdopodobieństwo dotyczy realizacji scenariusza podwójnego szczytu. Przebicie poziomu wczorajszego minimum będzie równoznaczne z „zatwierdzeniem” takiej formacji i droga do poziomu ok 2340-2350 stanie otworem. W tym momencie istotnie ważne będzie to czy ewentualny spadek odbędzie się bez żadnych luk cenowych.
Bardzo podobnie wygląda sytuacja na wykresie intra 1h kontraktów terminowych.

Kontrakty zdają się jeszcze bardziej wskazywać na wykreślanie podwójnego szczytu a to za sprawą świec „budowanych” na maksimach cenowych. Najpierw wyraźny pinbar a na godzinę przed końcem sesji wyraźne „objęcie” z górnymi cenami przetestowane negatywnie w ostatniej godzinie.
Osobiście uważam że w dniu jutrzejszym możemy spodziewać się ruchu w kierunku ok. 2410 na serii Z czyli grudniowej.
Na koniec spójrzmy na dzienny indeksu.

Jak wskazuje powyższy wykres wąska konsolidacja tuz pod oporem może być odbierana jako dystrybucja (przypominam o wielkości obrotów) choć zapewne nie brakuje głosów jest to „zbieranie” akcji przed kolejnym wystrzałem w górę. No cóż w dalszym ciągu uważam że ostatnia luka cenowa na skokowo większym obrocie jednak pod oporem jest luka wyczerpania a tworząca się podwójna negatywna dywergencja na MACD histogram zdaje się to potwierdzać.
Oczywiście musimy spokojnie poczekać na rozwiązanie tej nijako patowej sytuacji jednak wracając jeszcze raz do wielkości obrotów ( w stosunku do tych wartości jakie najczęściej towarzyszyły nam w ostatnich tygodniach) brałbym mocno pod uwagę wybicie dołem z tej konsolidacji a przy realizacji takiego scenariusza nie zdziwiłaby mnie luka cenowa.

[fumpEnd]

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat nawet przy niewielkiej zmianie ceny instrumentu bazowego, na podstawie którego jest oparte kwotowanie cen danego Instrumentu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe. Podejmując decyzje inwestycyjne, Klient powinien kierować się własnym osądem.

31 Replies to “Komentarz giełdowy 19.09.2012

 1. Darek jeśli chodzi o spadki to wierzę, iż mało co może CIebie zdziwić ale wzrost od 2100, kiedy to po raz n-ty wieszczyłeś mega spadki, raczej mocno Ciebie zdziwił. Poważnie piszę bez jak to zwiesz „przytyków”.

  1. Osobiście uważam, że powinieneś przestać publikować komentarze nie mające odniesienia merytorycznego do analizy, ponieważ sprawiają, że zamiast skupić się na treści trzeba przebijać się przez gąszcz hejterkich farmazonów nie wnoszących nic do sprawy.

   Ponieważ ten komentarz również nie odnosi się merytorycznie do samej analizy niech będzie pierwszym, którego nie opublikujesz 😉

   P.S.
   Może zrób ankietę „czy publikować hejterskie komentarze niemające odniesienia do treści analizy” a jej wyniki niech wiszą permanentnie gdzieś po prawej stronie, żeby hejterzy wiedzieli dlaczego ich wpisy nie są publikowane.
   Niestety prawda jest taka, że oni i tak nie będą Twoimi Klientami a Ci, którzy mogliby być i mają chęć coś powiedzieć lub poczytać jakieś dyskusje muszą się trochę namęczyć…

 2. Panie Darku po co zaklinać rzeczywistość. Jutro kolejne wzrosty może nie takie jak po QE3 czy ogłoszeniu przez ECB skupu obligacji, ale ze względu na dane makro, które podnoszą się z klęczek, patrz dziś USA. BOJ też drukuje. Dlaczego jeszcze urośniemy, bo Stany też będą rosły – gdyż Apple poda wyniki sprzedaży nowego gadżetu iphona5 tydzień po premierze. Wiem, że te wzrosty są chore, ale jak sam pan mówił z giełda się nie dyskutuje.
  Jeszcze jedna wiadomość, która może kompletnie dobić misie to akceptacja przez trojke transzy pomocowej dla Grecji – wtedy droga na szczyty otwarta.
  A, to że moje słowa mogą się spełnić to:
  http://wiadomosci.stockwatch.pl/techniczne-znaczenie-qe3-dla-kierunku-gieldowych-indeksow,analizy-pawla-szczepanika,38622?utm_source=position_0&utm_medium=swn_article_sidebar&utm_campaign=swn_article_sidebar
  Na razie ostrożne Longi potem (za kilka miesięcy) odwrócenie i shorty , które dadza zarobić wielkie pieniądze.

  1. Żeby chociaż jeden „hossolog” zechciał odnieść się do tego, że przed poprzednimi QE rynki spadały a teraz przed QE 3 rosły i to dość sporo (oczywiście nie nasz). Jeśli ktoś sądzi że urosło w stanach o 40% przed decyzją i teraz będzie dalej tak rosło po decyzji to raczej musi mieć dość bujną wyobraźnię. Oczywiście w tym świecie finansjery jest to możliwe ale w minimalnym stopniu. A wszystkie takie teksty (jest ich od tygodnia tyle że trudno je zliczyć) przekonują mnie do tego, że żadnej hossy już nie będzie, może co najwyżej kilka procent.

   1. Darek ale z tych Twoich kilku procent to sie już zrobiło kilkanaście . Oczywiście kiedyś trafisz w korektę ale to i tak nie pokryje strat.

    1. Można tak to określić jednak przed QE2 S&P wzrósł o ok 20% i po jego zatwierdzeniu wykonał trochę mniej niż drugie tyle. Teraz rynek pod tą decyzję wzrósł 40% (tyle co poprzednio w całości) i po decyzji zobaczymy czy w ogóle urośnie. Nawet jeśli to ile to może być? 5%, 10%? Jeśli ich 40% wzrostu pozwoliło nam na 20% to co da ich 5 czy 10?

  2. Odczyty indeksow makroekonomicznych, trzeba umiec czytac. Wzrost sprzedazy domow jest wynikiem zakupow wyprzedzajacych pod QE3, gdyz sie spodziewano skupu smieci hipotecznych z tym zwiazanych, pewnie byli tacy, bedacy blisko zwiazani z federastami, ktorzy kupuja do dluzszego czasu na pewniaka, na rynku nieruchomosci w USA chodzila juz o tym fama. Kilkumiesieczne wzrosty? he he pokorekcie moze byc co najwyzej testowany szczyt z malym wyjciem nad, bedacy pulapka.

   1. Zgadzam się, ale jutro jestem pewien, że PMI znowu wyśrubują indeksy. Jeszcze jutro Grecy debatować będą nad kolejnymi oszczędnościami. Osobiście nie wierzę w zapewnienia Greków, bo to tylko przedłuzanie agonii, ale rynek może mieć kolejny pretekst to podbitki. Z drugiej strony śledzę ilość S do L i wiem co się święci też 🙂

 3. Witam , na wykresie przedstawionym przez Seablade wyraznie widać wplyw poszczegolnych QE na rynek akcji . QE1 spory wzrost QE2 tez wzrost ,ale juz polowę mniejszy QE 3 ?? mysle ,nie pomoze już wzrostom. wniosek jeden czekać cierpliwie na megaspadki ..szacun P. Darku .

  1. Qe3 i akcja japonii to łatania istniejących dziur a nie jakiekolwiek działania pobudzające – bardziej utrzymanie statusu na obecnych poziomach.

 4. Darku nie ma w ogóle żadnej opcji, żeby przed poniedziałkiem był jakikolwiek zjazd w dół. Rolowanie pozycji pełną parą, ale gruby wciąż ma sporą koncentrację na serii U. Nie da odejść indeksom w dół przed rozliczeniem.

 5. to się zaczyna trochę mijać z celem, bo w ten sposób można pisać o spadkach i 2 lata, w końcu sie sprawdzi tylko nie wiadomo z jakiego poziomu.

 6. jak napisze ,że ropa do grudnia będzie na poziomach optymista – 80 $ za baryłkę crude lub pesymista – 55$ to będę tutaj wyśmiany ? PODOBNO QE3 DZIAŁA !

 7. korekta płaska i w górę. Panie KJ te poziomy , o których Pan pisał ,że niezobaczymy już długo to jednak prawda bo trend wzrostowy ma się dobrze.

 8. …po co tutaj dywagować??? 🙂 sytuacja jest prosta… Ci, którzy mają L od początku września pilnują swojego zysku… a cała reszta powinna cierpliwie czekać na sygnał 🙂 a czy to będzie sygnał w górę czy w dół, to zobaczymy… z rynkiem nie walczymy 😉 dywagacje o tym, że teraz rynek musi już na pewno spaść lub że musi rosnąć mijają się z celem i powodują tylko drenowanie portfela, co przecież nie jest naszym celem 🙂
  P.S. ja ustawiłem SL zabezpieczające zysk i jadę na zasłużony urlop :)))
  Pozdro dla wszystkich

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *