Komentarz giełdowy 30.08.2012

Dzisiejsza, przedostatnia sesja w miesiącu sierpniu przyniosła nam ponowny spadek indeksu WIG20, tym razem o niepełne -0.4%. Zamknięcie sesji wypadło na poziomie 2227. Można z całą stanowczością powiedzieć, że dalej nie ma żadnych sygnałów zmiany trendu spadkowego jaki towarzyszy nam od 10 sesji. Przejdźmy do dokładniejszego omówienia sytuacji panującej na naszym rynku.

[fumpBegin]

Strefa oporu do której miałem wczoraj zastrzeżenia nie zdołała powstrzymać spadającego indeksu i ten fakt tak naprawdę nie może dziwić. Strefy oparte na zniesieniu z jakiegoś całego ruchu o niestandardowy współczynnik są rzadkością i mają znacznie mniejszą wagę. Po dzisiejszej sesji zbliżyliśmy się do drugiej w kolejce silnej strefy wsparcia. Pozostało zaledwie ok. 10 punktów do wejścia w jej obszar. Czy tym razem byki zdobędą się na coś mocniejszego i zdołają zmienić kierunek? Tego zapewne nie wiemy a kiedy na wykresie nie ma żadnego sygnału świadczącego o możliwości takiej zmiany to trzeba spokojnie czekać jeśli chce się zająć pozycje na wzrosty. W tej chwili możemy tylko powiedzieć, że przyrasta ilość elementów świadczących o zbliżającym się momencie odwrotu. Dzisiaj do poprzednich kwestii doszedł LOP, który znacząco spadł przy mimo wszystko tendencji spadkowej. To zaś oznacza (uwaga czytaj uważnie), że bardziej agresywną stroną w zamykaniu swoich pozycji była strona długa, czyli kapitulacja tej strony może oznaczać, że zmiana kierunku, choćby chwilowa, jest już naprawdę blisko. To jednak nie stanowi powodu do zamykania pozycji krótkich tutaj potrzeba czegoś więcej.

Mam tu na myśli co najmniej formację odwracającą trend na wykresie godzinowym a na powyższym wykresie nic takiego nie widać. Wręcz przeciwnie zostało jeszcze ok 10-15 pkt do linii trendu a także do strefy wsparć, pierwszej silnej strefy wsparć której odpowiednik na indeksie został przebity wczoraj. Zatem mamy te same odległości, na indeksie do drugiej strefy, na kontraktach do pierwszej. Warto zatem przypatrywać się jutro czy jeśli tam “stukniemy” czy coś ciekawego nie powstanie. Ci którzy grają “S” na intra mają dzisiaj nowy poziom do postawienia SL (jeśli nie stawiają TP) czyli tuż nad 2255.
Spójrzmy jeszcze na dzienny wykres indeksu.

Dzisiejsza świeca nie poraża swoimi rozmiarami choć jej czarny kolor wskazuje na dalszą kontynuację spadku. Choć widać brak chęci do silniejszego spadku to jednak nie widać jakiegoś większego zaangażowania ze strony byków.
Podsumowując, możemy powiedzieć – “czuć w powietrzu odwrót ale go jeszcze nie widać” pamiętajmy jednak że rynek niby niechcący ale może podążać w danym kierunku dość długo. Znaleźliśmy się na poziomach, które faktycznie powinny zaowocować wzrostem (strefy wsparć, formacje ABCD) jednak dalej nie mamy autentycznych sygnałów tej ewentualnej zmiany.

[fumpEnd]

26 Replies to “Komentarz giełdowy 30.08.2012

 1. Darek, dzięki za to że zamieszczasz też komentarz do koników 🙂
  jednak prośba o dokładniejsze wytłumaczenie skąd taki wniosek : “bardziej agresywną stroną w zamykaniu swoich pozycji była strona długa, czyli kapitulacja tej strony może oznaczać, że zmiana kierunku, choćby chwilowa, jest już naprawdę blisko”

  1. Dzisiaj przez cały dzień spadał LOP czyli zamykano swoje pozycje. Oczywiście zamykała jedna i druga strona bo tylko wówczas może dojść do spadku LOP. Skoro spadał LOP a kontrakty ogólnie szły w dół tzn. że długa strona rynku musiała być bardziej zdeterminowana do zamknięcia pozycji. Aby długa strona zamknęła swoje pozycje musiała sprzedawać kontrakty. Gdyby ustawiała na sprzedam i czekała to kontrakty albo by poruszały się “na jednym” poziomie albo by rosły. Mam nadzieję że udało mi się to wytłumaczyć.

 2. Ciekawy komentarz – jasno daje do zrozumienia, że padający sygnał na L będzie BARDZO dobrym momentem do zajęcia tej pozycji z dużym prawdopodobieństwem zysku 🙂

 3. hm, trudno powiedzieć. Dla mnie to nie jest oczywiste. Sygnałów brak a i geometria nie jest dokładna. Chyba lepiej zostać z boku niż na siłę brać cokolwiek. Brak pozycji to tez strategia. Nie można strefy wsparć przesuwać co kilka dni i liczyć na odwrót.
  Jeśli ma być odwrót to musi trochę urosnąć i dopiero wtedy możemy coś o nim powiedzieć.
  No nic nie będę się mądrował dlatego powiem jeszcze raz jak nie wiem co rynek robi to na siłę nie inwestuję. Tylko i wyłącznie moje zdanie.
  Kilka innych w tym czasie walorów dawało lepsze sygnały na tyle że można było zaryzykować część kapitału.Tu nie chodzi o hobby z grania ale o zarabianie.
  PS. coraz mniej ludzi zagląda tu i pisze?
  Pozdrawiam

  1. Co do pisania to zawsze jak rynek jest niemrawy to spada ilość wpisów. Co do Twojej wypowiedzi to całkowicie się z nią zgadzam i dlatego wyraźnie zaznaczyłem że na L nie ma sygnału a przewidywania nie są sprzymierzeńcem otwierania pozycji, natomiast Ci co maja S mogą albo dalej przesunąć SL albo zamknąć jeśli grają na krótkie ruchy.

 4. Pisałem na początku czerwca o akumulacji pod czerwcowy wzrost. W połowie sierpnia, przy poziomie 2280 – 2290 pisałem, że “mi już wystarczy i zamykam długie pozycje”. 16 i 17 sierpnia otworzyłem krótkie pozycje. Czyżbym to ja pociągał za sznurki ?

  1. Powtarzasz się po to aby ktoś Cię pochwalił? Jeśli tak to ja Ci gratuluje wyczucia rynku ale następny komentarz zamieść z bardziej ciekawymi spostrzeżeniami.

   1. A co ja mam mądrego i ciekawego powiedzieć. Sygnału nie da się przewidzieć. Wiadomo tylko, że prędzej czy później się pojawi. Teraz według mnie ma spadać a kiedy to się odwróci, to sam Dariuszu wiesz, że jest to wypadkowa wielu niewiadomych. Dopiero jak się pojawia w myśl określonej metody, to dopiero wiadomo, że właśnie nadeszła.

    1. Skoro nie masz nic ciekawego i mądrego do powiedzenia, to może lepiej nic nie mówić?! Przecież nie ma obowiązku udzielania się…

 5. Warto zauważyć, że zniknął jeden gracz z koncentracji, ten mniejszy. Też mi to dzisiaj wyglądało na zamykanie L-ek.

 6. ojj, chyba coś zabolało.. Najpierw naganiał Pan na spadki od dołka lipcowego, a jak urosło prawie 300 pkt to po niewielkiej korekcie zaczął Pan naganiać na wykończenie wzrostowej piątki. Tymczasem rynek powoli ale dość systematycznie spada..
  Co do LOPu, jeśli spada to tak jak Pan napisał zamykają się zarówno eSki jak i eLki i nie można na tej podstawie wyciagać wniosków, która strona jest bardziej zdeterminowana.
  Myślę, że warto by było wspomnieć kilka słów o nadchodzącym Jacksons Hole (i towarzyszącej pełni). Na pewno będzie to miało wpływ na zachowanie rynków. Co było to każdy widzi, natomiast istotniejsze dla spekulantów (bo nie nazywajmy siebie inwestorami) jest to co może nas czekać w najbliższych dniach/tygodniach.
  Pozdrawiam i bez urazy.

 7. jeszcze 100-150 pkt w dół i możecie grać L.;) mówiłem brać $, promocja się kończy. Widzicie jak makrela broni euro? giełdy i kurs eur/$ się rozjechały. Why? bo Andzela zwana makrelą z ebc robią wszystko, żeby dociągnąć… tylko nie wiadomo do czego.W końcu FED nie będzie drukował i co wtedy zrobią jeśli ropa będzie rosła w $ jak im eur/$ po drukarni spadnie? koszty firm wzrosną inflacja się skumuluje i spadnie konsumpcja. No cóż chcieli to się doigrali. EBC teraz już będzie kupował obligacje wszystkich:) Doomsday is near.

 8. ludzie duży gracz który ma od samego początku 35% L jest cały czas

  a dzisiaj zniknał mały gracz który miał S , a jutro się przekonacie , zresztą już fixing pokazał co jutro będzie

  do 2200 to nie ma żadnego sygnału grania S średnioterminowo i tyle w temacie ,

  1. gramy długie cały czas panowie korekta dobiega końca , kupować taniej nie będzie. Taka koncentracja na L świadczy o sile trendu.

 9. dopóki nie zwiększy się zmiennośc w którymś kierunku to będzie boczniak , widać to dokładnie 2 tygodnie korekty a spadki po 10 pkt dziennie ,

  jak 2-3 % ruszy w którąś stronę to będzie wyznaczony jakis kierunek ale ta seria jest dla L rozliczana , cały kwartał rośniemy

 10. Orlen 8%
  PEKAO i PKO BP po 6,5%
  BRE 8%
  TP sa 5%
  KGHM 2,5 %

  tylko w sierpniu , chyba każdy wie że 35% w koncentracji jest na L

 11. dlatego ja kupionych akcji nie oddaje , uśredniam co chwilę perełki i czekam na mocne wybicia. Cierpliwość mocno wskazana.

 12. Jak na razie to co podaż skubała przez kilka dni, popyt rozwalił w kilka godzin. I po raz kolejny granie pod koncentracje jest najskuteczniejsze.

 13. postawilem cały majatek ze od poniedziałku poczatek wielkich spadków. patrzyłem dokladnie co robi zachód, jak sie porusza. za duzo tłumaczenia jednak. kto chce niech czeka na piatke, raczej sie nie doczeka 🙂

  1. Tu nie potrzeba dużo tłumaczenia. Bez względu na to co będzie w poniedziałek, wtorek itd Twoja wypowiedź dotycząca “postawienia całego majątku” świadczyłaby o tym, że nawet nie warto zwracać uwagi na to co nie omówiłeś ani nie pokazałeś a do czego niby doszedłeś obserwując zachód. Dlaczego? Bo tylko osoba nie znająca się ani trochę na inwestowaniu czy tradingu mogłaby postawić na jakikolwiek ruch wszystko co ma. To byłby akt desperacji i raczej byłby to powód aby sądzić że rynek zrobi dokładnie coś odwrotnego. Jednym słowem niepoważna wypowiedź!

   1. Nie jestem w stanie wkloeic 40 wykresow ktore dokladnie przeanalizowalem. Wypowiedz moze i niepowazna ale o jej efektach bede przypominał regularnie. POCZATEK WRZESNIA 2012. kj.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *