Analiza weekendowa 13-17.08.2012

Zapraszam do obejrzenia jubileuszowej (50-tej) analizy weekendowej w formie video. Aż się nie chce wierzyć jak ten czas leci.
Ta dzisiejsza analiza jest kilka minut dłuższa niż zazwyczaj ale to dlatego, iż po zakończeniu sesji piątkowej na kilku wykresach otrzymaliśmy ciekawe informacje, których nie sposób ominąć. Szczególnie zwracam uwagę na obejrzenie video w całości tym, którzy mają zamiar udzielać się na “forum” pod materiałem aby nie przeoczyć istotnych kwestii. Tak naprawdę to każdy kto poważnie traktuje inwestowanie na giełdzie powinien poświęcić tą odrobinę czasu i jak to się mówi, obejrzeć materiał od A do Z. Zapraszam!

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=FMz9ErBML8I[/youtube]

46 Replies to “Analiza weekendowa 13-17.08.2012

 1. fajna muzyczka w tle 🙂 fanfary przy mówieniu o hossie oraz muzyka grozy przy mówieniu o spadkach. Fajnie to się nałożyło. Jutro odcięcie dywidendy z PGE.

 2. Gratuluję małego jubileuszu / 50 analizy video /. Mam nadzieję że doczekamy się też bardziej znaczącego jubileuszu.
  Zawsze czekam na analizę,jak i codzienne komentarze /jestem przekonany że nie tylko ja , ale wielu,wielu mniej doświadczonych inwestorów, a takich tu jest większość /
  Za długość analizy nie masz co przepraszać , tłumacząc co się może stać i dlaczego można się dużo nauczyć
  Gratuluję Darku – dobra robota .

 3. Witam
  Wszystkiego najlepszego z OKAZJI URODZIN, zdrowia, radości w rodzinie , szczęścia i udanych zagran, trafnych analiz , spełnienia marzeń
  Zyczy wierna czytelniczka i słuchaczka

 4. Panie Darku,
  W piątek był ostatnim dniem prawa do dywidendy PGE, czy mógłby Pan przedstawić krótką charakterystykę jak może zachowywać się PGE.

  1. Kiedy patrzymy na wykres tygodniowy PGE to widzimy powstanie “Pięknego Pinbara” umieszczonego dodatkowo w górnej strefie długiej białej świecy. Mamy również z wyraźnym skokowym wzrostem obrotów, które powstały głównie w ciągu dwóch dni tworzących szczyt. To samo w sobie sugeruje spadek i ten spadek zapewne jest po części pochodną dywidendy. Po jej odcięciu, na nieszczęście dla posiadaczy kurs samoczynnie, z dużym prawdopodobieństwem spadnie i przebije linie ostatniego trendu wzrostowego (od maja). Tym samym wybity dołem zostanie klin wzrostowy. Odjęcie samej dywidendy sprowadzić powinno kurs poniżej ostatniego dołka utworzonego na przełomie lipca i sierpnia na poziomie 18.50. Jeśli taki spadek będzie miał miejsce to jednoznacznie, zgodnie z zasadami Elliotta można będzie zapomnieć o wzrostowym wariancie który dzisiaj przedstawiałem na przykładzie indeksu. Równocześnie przekreślenie tego wariantu “pozostawi” do dyspozycji tylko dwa pozostałe, które w każdym przypadku są spadkowymi i to poniżej minimów cenowych osiągniętych w ubiegłym roku. Taki ruch na PGE, która jest jedna z pięciu największych spółek z indeksu WIG20 z dużym prawdopodobieństwem wskazuje na to co stanie sie na indeksie czyli jednak przebicie 2000 i dalszy spadek na znacznie niższe poziomy.

   1. Dziękuję Panie Darku za analizę PGE.
    Szacunek dla Pana i Pana pracy analitycznej, dużo zdrowia i udanych inwestycji i pociechy z rodziny.

 5. Zapomniałem dodać aby były jeszcze kolejne jubileusze na tym bardzo fajnym blogu. Dużo się nauczyłem i nadal się uczę, i oby tak dalej Darku :). Teraz wyjeżdżam na wakacje do Mielna na 2 tyg. także mnie nie będzie. Czas odpocząć od giełdy :).

 6. problem polega na tym Darku, ze wszyscy widzą opory. Obstawiam wybicie górą i zaskoczenie niedzwiedzi. Potem powinno postraszyć. natomiast nie widzę przy tak ogromnej masie taniego pieniądza powrotu do bessy.

  1. Oczywiście można widzieć wszystko jak się chce, ja nie rozczulam się nad tym czy jest tani pieniądz czy go nie ma i co z nim zrobią, ja patrzę na “kreski” i mówię co widzę.

 7. W mojej opinii ani pinbar, ani Gartley nie są zapowiedzią niczego więcej niż korekty, na pewno ich “moc” nie jest większa niż to że indeksy są ponad średnimi 200 sesyjnymi, które teraz będą stanowiły wsparcie. Dopiero zejście poniżej tych średnich da podstawy do mówieniu o powrocie do trendu spadkowego. Sytuacja bardzo skomplikuje sie w chwili gdy USA wyjdą na nowe max, bo wtedy u nas chcąc nie chcąc, ponownie trzeba będzie atakowac opory.

  1. I słusznie aby rynek mógł działać muszą być dwie strony, które patrząc na to samo widza zupełnie coś odwrotnego. Ten Gartley (jeżeli nie zostanie zanegowany) jest formacją na bazie wykresu tygodniowego ba można powiedzieć miesięcznego ponieważ budował się od lutego zatem trudno byłoby oczekiwać aby jego wypełnienie miało zaowocować jakąś tam małą korektą, Ponadto formacje XABCD to nic innego jak formacje odwracające trend w miejscu ich ukończenia. Jeśli zaś chodzi o średnią 200 to oczywiście jest to jakiś argument ale wskażę tylko że na przestrzeni ostatnich kilku miesięcy indeks znajdował się już zarówno nad jak i pod. Niestety to jest właściwość średnich. Inną kwestią jest sposób wchodzenia w rynek. Można działać na podstawie ceny (formacje harmoniczne kończące się w strefie oporu/wsparcia to jedno z najskuteczniejszych sposobów) i wówczas jeśli się nie mylimy wchodzimy na początku ruchu albo na podstawie średnich i wówczas wchodzimy z opóźnieniem i jeśli trafimy to jest jeszcze ok. bo tylko tracimy jakąś część ruchu ale jeśli się mylimy to tracimy znacznie więcej bo średnia to opóźnienie a 200 to dość duże opóźnienie. I na koniec można zadać sobie pytanie jak w wielomiesięcznym trendzie bocznym można skutecznie posługiwać się średnią (na wstępie pisałem już o błędnych sygnałach które padały przez ostatnie kilka miesięcy).
   A co do pinbara w ujęciu tygodniowym to wystarczy przeanalizować takie świece na przestrzeni kilku ostatnich lat aby nie lekceważyć go.

   1. To nie jest tak że widzę wzrosty, staram się nawiązać polemikę i żeby do niej doszło , muszę przedstawić jakieś kontr-argumenty, nie możemy się wzajemnie poklepywać po plecach i pisać że teraz to juz tylko spadki 🙂
    Do kontrargumentów dodam jeszcze olbrzymiego Gartleya na Amerykańskich 10 letnich obligacjach (wykres miesięczy i tygodniowy) oraz mniejszego Gartleya na Indeksie Dolara (wykres tygodniowy). Miedź Gartley bullish (wykres 4 godzinowy)
    Tak więc jest trochę tego nie tylko na w20, i nie wszystkie wskazują na spadki na giełdach

  1. Sorry, że nie pokazuje szans i powodów technicznych do hossy ale w tej chwili nie potrafię ich wyłapać bo rozumiem że właśnie z tego powodu analiza jest dla Ciebie nudna.

   1. Jakim? Krótkoterminowym, średnio czy może długo? Mam wrażenie, że gra z trendem dla każdego oznacza coś innego. Może zatem trochę jaśniej?

  1. i tak właśnie ma być.. jak branie S nie będzie już nikomu śmierdziało bo wszyscy będą widzieli bessę przez duże B to będziemy zbliżali się do dołka 😉 tak to działa

 8. Wszystko ok ale zapominano o rzeczy najważniejszej na naszym rynku: KONCENTRACJI. Nie będzie redukcji nie będzie dużych spadków, żadne formacje nie pomogą 🙂 Nie wiem dlaczego tak mało osób zwraca na to uwagę, wydarzeniem za to jest jakiś dragi czy bernake!

 9. Darek mam pytanie techniczne jesli mozna, zalozmy ze:
  FW otowrzylo sie po 2300, wziolem S 10 kontraktow po tej cenie, spadlo do 2080, dokupilem kolejne S po 2080, wzroslo do 2090 i pozbylem sie 10 kontraktow, pytanie: system policzy te ktore wzialem po 2300 czy te co wzialem po 2080?
  dzieks

  1. Zamknie po prostu 10 pozycji, przecież to nie ma znaczenia które by wybrał gdyby coś takiego w ogóle istniało.

     1. powiedzmy że masz 27 grudzień , miałeś 10 S po 2300 , potem 10 S po 2080 , potem 10 L po 2090

      dla urzędu skarbowego masz 200 pkt zysku i od tego płacisz podatek , a co zrobisz z resztą pozycji to twoja sprawa , możesz trzymać 3 miesiące , i rok się skończy , zapłacisz podatek a na kolejnych 10 S w nowym roku dostaniesz 30 pkt straty , ale już jej nie rozliczysz za stary rok , SKUMAŁEŚ blusa o co chodzi ,

   1. Myli się Pan i to bardzo. Zamykanie działa na zasadzie FIFO (First In First Out), czyli te które otwarliśmy jako pierwsze, też jako pierwsze będą zamykane. W przypadku podanym przez czytelnika górala zamknięte zostaną te po 2300.

     1. Ale tylko jak grasz intra day. Jak zostawiasz na drugi dzień to bez znaczenia które zamknie

     2. Zaloz konto demo i sam zobacz jak to dziala. To nic nie kosztuje a nauczyc sie mozna. 😉

   1. ???
    1. otorzyłeś pozycję S z 10 kontraktami po 2300;
    2. otworzyłeś drugą pozycję S na X (nie piszesz ile) kontraktów po 2080;
    3. tu ZAMYKASZ pozycję, a nie sprzedajesz kontrakty…

    1. Oczywiscie kolego musisz z tego obliczyc srednia jesli braleś 10×2300 to twoj bilans jest na 2300 jesli dobrales po 10×2080=(23000-20800)= +2200 tyle na plus jestes oczek ,teraz jesli rynek pojdzie na 2090 i zamkniesz 10pozycji to musisz od tego poprostu odjać “od cała filozofia to tylko matematyka czyli dalej jestes zarobiony na 2100 punktów czyli dalej jestes grubas 21 tys. zł

 10. dzis bylo najwyzej 2298 na fw20u12 wiec jak mozna bylo otworzyc po 2300 dziwny ten goral cos mu sie pomieszalo chyba ze pisal o innej serii .otwiera chlop po 20 sztuk a nie wie podstawowych zasad .ja gram dwa lata na kontraktach i jeszcze sie nie odwazylem 10 sztuk i jeszcze dobrac nastepne 10 choc mam depo dosc duze ,przeciez to mozna zostac wyczyszczonym jak male dziecko.zycze mu powodzenia

 11. Cześć Wszystkim,
  Uważam, że już niedługo internet będzie huczał od informacji, że oto własnie ^SPX pobił szczyty z kwietnia 2012, z rozpędu wziął szczyty z maja 2008 i zmierza z zamiarem pobicia szczytów poprzedniej hossy. Pierwsze (z kwietnia br) podejście pod 1440 było nieudane, za to obecne ma szanse niczego sobie. Tak to widzę patrząc na 10letni wykres ^SPX. Gospodarczo w U.S. and A. też to wygląda inaczej niż jeszcze 4 mce temu. A na blogu w międzyczasie bedą prowadzone małostkowe dyskusje nt 5 pkt w góre, 5 w dół; z częstszym korzystaniem ze słów “spadek”, “korekta” niż “wzrosty”, “hossa”. Historia nada jej imię, gdy już będzie trwała na dobre.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *