Komentarz giełdowy 30.07.2012

Dzisiaj indeks WIG20 „zdobył” kolejne 1.3%. Wzrost w dalszym ciągu ma miejsce przy śmiesznie niskich obrotach. Jednak prawdą jest, że z rynkiem nie ma co dyskutować i zatem wzrost jest wzrostem.

[fumpBegin]

Jak widać na wykresie intra 1h, możemy się chyba spodziewać, iż w najbliższych godzinach będziemy mieli do czynienia z testem 2200 punktów na indeksie WIG20. Jeśli nie zajdą jakieś nieprzewidziane sytuacje (wypowiedzi, przemyślenia itp) to jest duża szansa na zamknięcie drugiej a właściwie pierwszej luki spadkowej. Dzisiaj nasz indeks starał się chyba nadrobić to co „stracił” względem innych indeksów światowych w końcówce minionego tygodnia. Szkoda tylko, że dzieje się to przy pomocy 3 czy 4 spółek a może inaczej, ten fakt zapewne nie jest elementem, który pozwala na wiarę w długi ruch wzrostowy. Jakość tej żmudnej wspinaczki każe mocno zwracać uwagę na ruchy w USA. Można się domyśleć, że gdyby tam doszło do jakiegoś obsunięcia to u nas może być problem nawet z testem 2200 jednak jeśli nic się złego nie stanie za oceanem to możemy spokojnie obserwować kontynuację tej wspinaczki.

Oscylatory dzienne sprzyjają wzrostom jednak opory w postaci właśnie dotkniętej linii trendu jak i górny poziom luki cenowej mogą w obecnej sytuacji stanowić barierę nie do przejścia. Oczywiście wszystko może ulec zmianie bo jak wszyscy dobrze wiemy, w tym tygodniu (środa, czwartek) będziemy mieli do czynienia z sternikami rynku, którzy mogą ponownie zaszczycić nas jakimiś ciekawymi wypowiedziami mającymi przełożenie na wyraźniejsze ruchy.
Niestety analizowanie dokładnych poziomów przy takim zaangażowaniu na rynku mija się z celem i dlatego dopóki nie powstaną wyraźne sygnały zmiany kierunku trzeba przyjąć, że byki będą miały przewagę.
W takich sytuacjach zastanawiam się zawsze jak najdokładniej napisać to co wynika z moich analiz bo przy jakichkolwiek niedopowiedzianych kwestiach zawsze znajdują się chętni do „ciekawych” komentarzy. Może zatem podsumuję w ten sposób. Wzrost z którym mamy do czynienia już od 5 sesji w żaden sposób nie jest zdolny przekonać do jego „prawdziwości” czyli do tego, iż zaczęliśmy dłuższy ruch wzrostowy, który zdoła wybić się z trójkąta górą. Jednak przy tak niskich obrotach można tym rynkiem tak posterować, że równie dobrze możemy jeszcze się piąć w górę przez kilka dni jak i równie dobrze możemy to zakończyć tak szybko jak zaczęliśmy.

[fumpEnd]

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat nawet przy niewielkiej zmianie ceny instrumentu bazowego, na podstawie którego jest oparte kwotowanie cen danego Instrumentu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe. Podejmując decyzje inwestycyjne, Klient powinien kierować się własnym osądem.

33 Replies to “Komentarz giełdowy 30.07.2012

 1. ponownie ma Pan pełną rację w swojej analizie chodzi tylko o jedno jak najwyżej zająć krótką pozycję i cieszyć się gwałtownymi spadkami jest duże prawdopodobieństwo że wypowiedziane zapowiedzi nie zostaną przełożone na konkretne działania lecz dalej będą odwlekane

  1. zgadzam się całkowicie z moim przedmówcą
   Zastanawiam się tylko nad KGHM , tam akcje brały grube łapki z zagranicy , a oni raczej na 2 dni nie kupują, myślę że jeszcze trochę przed zjazdem będą pompować tego balona- no a potem wiadomo

 2. Tylko ten poziom na zajęcie S-ki trzeba by dobrze wyczuć, bo póki co to dość ryzykowne. Niestety obawiam się, że możemy teraz tak samo rosnąć jak w styczniu. Czyli bez obrotów…

  1. Nie możemy. Nie wymyślono korekt typu abcdefghijk. Teraz jest naprawde i ostatecznie kluczowy moment. Przecuiągnięte jest juz maxymalnie. Jesli ten tydzień nie rozpocznie mocnych spadków to ja po przeszło roku czasu stanę sie bykiem.

   1. Powiem wam jeszcze tyle: Dzis zatrzymalismy sie na długoerm linii trendu spadkowego rozpoczetej 01 VI 2011. narysujta sobie. Jak to przebija to przejde na bycza strone. Jesli nadal ja beda respektowac to dolnego ograniczenia tego kanału nie dam rady juz nawet zobaczyc na ekranie….

 3. Nie ma szans na spadki, za dużo „polis” dostali inwestorzy od FED i ECB, teraz ruchy w górę są dużo większe od spadków – patrz DAX – od ok 11godz w czwartek do piątku 22.00 – 500pkt, czy ktoś pamięta od sierpnia 2011 podobny ruch w dół??!! Dziś podano katastrofalne dane ze strefy euro, ale indexy zamiast skorygować, dalej do góry – co tam ECB coś wymyśli. Po zachowaniu giełd wygląda na to jakby europa wchodziła na nowa ścieżkę wzrostu. Pewien analityk tu cytat- ” inwestorzy kupują akcję spółek a nie akcje rządów poszczególnych państw”. Coś w tym jest. Taka mała teoria – ktoś chyba wczoraj napisał że nawet dzieci w przedszkolu wiedzą, że Hiszpania bankrutuje. O Grecji znowu cisza- pogłaskali po główce, powiedzieli że pomogą i na kolejne miesiące trupa do szafy. U fryzjera mówi się że teraz w giełdę się nie wchodzi, bo kryzys. Poskładać fakty i wygląda na to że dobrze mieć akcje. Nie mówię tutaj o naszej „bananowym” WiGu, tylko o S&P i DAXie – kolega także wczoraj wyliczał wg Elliota – S&P 1530 (analogicznie DAX 7600). Choć w to nie wierzę -to nie twierdzę, że nie możliwe. Jedno słowo szefa czy polityka i 500pkt w 1-dzień.
  Wydaje się że eLki dalej rządzą z ciągłym podciąganiem SL z zachowaniem czujności, po przejściu 7200 na DAX , 1420 na S&P przerzut na S.

  1. Kolego tak mocno się rozpędziłeś, że nie wiem czy zauważysz moje pytanie. Jakie „katastroficzne dane dzisiaj były podane? Co do cytatu tego „pewnego analityka” to się zgadzam tylko nie bardzo rozumiem co to ma oznaczać. Jeden z analityków fundamentalnych ostro stawia na Synthos a on wygląda jak wygląda i zapewniam Cię że dzisiejsza cena nie jest ta minimalna jaka osiągnie i że ta minimalna nie będzie tylko o kilka procent niższa. To tylko taki mały przykład.

 4. na w20 obrót 498 mln z tego na W – 4 , 400 mln zatem bardzo łatwo rozpoznać kiedy wyłączą dopływ gotówki poza tym to już pięć sesji wzrostowych

 5. „Niestety analizowanie dokładnych poziomów przy takim zaangażowaniu na rynku mija się z celem i dlatego dopóki nie powstaną wyraźne sygnały zmiany kierunku trzeba przyjąć, że byki będą miały przewagę.”

  Panie Darku – co będzie „wyraźnym sygnałem zmiany kierunku” na południowy ?

 6. Panie Darku, proszę o techniczne 2 słowa o PZU. gdzie w Pana ocenie mamy jakiś sensowny silny opór dla tego zaciągu. apropos zaciągu czy zwiększony obrót i LOP na fpzu w końcówce to oznaka że pojawiły się silne ręce na L które liczą na nowe high czy pozycję zajęli krótcy licząc na korektę z tego poziomu?

  1. Technicznie to PZU zrobiło w tej chwili korektę abc która doszła do poziomu 50% zniesienia całego spadku. Oczywiście w obecnej sytuacji nie ma problemu aby doszła do 61.8% tj ok. 365zł Mniej więcej na tym samym poziomie jest silna strefa oporu (na tym co dzisiaj też) Uważam że pierwszym sygnałem ostrzegawczym dla PZU będzie jakaś formacja świecowa odwracająca trend.

    1. Od października 2011 ale faktem jest że na wykresie przebili wyraźnie 50% całych spadków a są na 61.8% spadku od maja 2011. To 50% o którym pisałem to zasięg z wykresu na platformie gdzie są CFT na PZU.

 7. Od początku tych wzrostów lop spada, czyż to nie dobry znak dla byków? Rośnie to, a nie powinno, w dodatku na małych obrotach i to jeszcze wybiórczo. Życzyłbym sobie takich ciapowatych wzrostów jeszcze, potem śmielej dołączy reszta z wig20, następnie mwig40 i swig80 i przebijamy trójkąt i dalej w górę 🙂 i to będzie dopiero zaskoczenie dla wszystkich.

  A pewnie będzie jak zawsze i czapa w tym tygodniu i 2000 witamy…

 8. A co do Synthosa to już nie raz nabierał akcjonariuszy, zjeżdżając na 5zł i nagle odbijał 15% w górę, tak więc niekoniecznie musi być tragicznie. Za to idealnym wskaźnikiem spadków jest wspaniały Boryszew, który nieustannie spada od wielu miesięcy. Znam tę spółkę od dawien dawna i ona zawsze wyprzedzała spadki na giełdach ale również jako pierwsza szła w gore na wzrostach. Teraz stoi w miejscu tuż nad wsparciem po 40% spadku i nic nie wskazuje na to, żeby miała ruszyć w górę (mam na myśli wiarygodny rajd o +30, +40%).

 9. panowie wrocilem z urlopu 2 tygodniowego ,zero telewizji zero internetu ,czytam i widze ze troszke sie tu zmienilo ,za duzo widze komentarzy o politykach srykach i innych takich .powiem wam co ja mysle o naszym grajdole tak zwyczajnie i tak prosto .odcieto kgh -mowi dewidende ,co moglo wtedy nastapic wiekszosc malutkich sprzedalo ten papier od 120 do 110 zl co zrobili duzi wiadomo zaczeli to kupowac ,dlaczego poniewaz teraz zarobią 10 moze 20 % nie wiem moze wiecej ,dodatkowo kupia ten papier i beda sypac bedzie prawdopodobnie nastepny dil nadol .
  dlaczego to pisze bo nic sie nie dzieje przedewszystkim bez kgh -mu .wiec dajcie na luz z tymi wzrostami ,gdzie ma zarabiac duzy kapital na popierdolkach nie ,na duzych spolkach przedewszystkim wiec teraz jak co roku mieli znowu okazje.pozdrawiam

 10. na 2066 jeden grubas zniknał z koncentracji , dzisiaj pomimo wzrostu o 110 pkt w 4 sesje LOP spada a jeszcze ten grubas co został zamyka pozycje i ucieka z koncentracji ,radzę BYKom to przemyśleć ,

  PZU i PGE wypłaci dywidendę i koniec zabawy zagranicy ,

  co do KGHM jest to spółka która jako jedyna ma najmniej w portwelach OFE , więc jest to główny granat kontraktowców spekulantów , a kto to kupował i po co nikt nie wie , może miał krótką sprzedaż w Londynie i musiał odkupić , może kupował żeby mieć potem czym dołowac pod S-ki , dla mnie fundamentalnie KGHM nie jest wart nawet 100 zł i napewno po 130 zł bez 28zł dywidendy która została odcięta nie kupię żeby wykres pokazywał nawet 200zł

  na H1 na FW20 RSI dzisiaj bylo już 73 pkt także ja raczej łapę od jutra dobre S-ki niż L-ki

  a napisałem to ja który pisał przy 2066 o wzrostach i za to pan Dareczek pisał że zaraz mnie usunie

 11. acha gdzieś mi się otarło o uszy że zmniejszyli depozyty na akcje , widać coraz gorszy pieniądz wchodzi na wzrosty , podobnie jak subprime , jak nie miał już kto brać kredytów to dawali tym bez pracy i dowodu i meldunku

 12. w cnbc 3 analityków i każdy mówi o mega odpale , ja już wiem co to oznacza , znów siedzą po uszy w papierach i czekają teraz na głupszych od siebie , moim zdaniem jak ogłoszą drukowanie to rynek poleci na mordę bo wszystkie drukowane scenariusze są już mega wycenione

  1. seksperci z cnbc to mogą sobie mówić co chcą , druku nie będzie bo to by się nie opłacało US. EU musi się rozpaść teraz, inaczej za parę lat będzie tu chaos i krew na ulicach. Andzela niech lepiej nie kombinuje i utworzy silny blok państw inaczej zatonie z resztą.

 13. po prostu cisza przed burzą, konsolidacja trwa. Wszyscy wiedzą że DE nie wyda kolejnych 300 dużych baniek na ratowanie hiszpanów a US nie będzie drukować. Monti sobie może gadać bzdury do tv i tak nie może drukować bez zgody głównych graczy bo by złamał traktaty i to skończyło by się wojną. Podsumowując ja za parę dni łapię big S na wszystkim co się da i najtaniej:)

 14. A ja myślę, że do 2350 się nie dorysowało więc musi się dorysować by zakończyć boczniaka i tyle .Następnie druga fala, ale bez Armagedonu do ok 1900 .

 15. Panie Darku pisze Pan o forexie. Na jakich parach walutowych Pan gra i w jakiej skali czasowej. Sam sporo grywam i jestem ciekaw może jakaś dyskusja o tych walutach na których Pan gra się wywiąże.

  1. Najwięcej na EUR/USD ale również GBP/USD i AUD/USD. Mam 3 systemy, z których korzystam jeden na D1 lub H4, drugi na 1H i jeden na 5M.

 16. No i co? Macie niedużą korektę o której pisałem. Dziś jutro a potem up. Do poziomów ostatnich szczytów na DJ na wig20 to nawet nie próbuje bo tu dłuuuga konsolidacja boczna do zejścia chyba poniżej 1000 pkt . I oceniając naszą giełdę na litość nie oglądajcie cnbc i analytyków a tym bardziej prezesów spółek, bo to najmniej wiarygodne źródła.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *