Komentarz giełdowy 24.07.2012

Dzisiejsza sesja upłynęła na „odreagowaniu” wczorajszego spadku. Wielkość dzisiejszej korekty nie powala na kolana w świetle wczorajszych wydarzeń. Indeks WIG20 odrobił zaledwie 0.64% i zakończył sesję na poziomie 2114. Takie zachowanie było do przewidzenia (pisałem o tym wczoraj) w obliczu kiedy to S&P zdołano wczoraj uratować przed wybiciem dołem z klina.

[fumpBegin]

Jak zwykle dzisiejszy komentarz rozpoczniemy od wykresu intra 1h.

Tylko pierwsza godzina notowań była kontynuacją wczorajszego spadku. Jednak indeks po dojściu do poziomu 2090 odbił i już do końca sesji mozolnie starał się odrobić jakąś część wczorajszej straty. Ta sztuka udała się w mizernym stopniu i tym samym można ją nazwać ruchem powrotnym do przebitej strefy wsparć wyznaczonej technikami Fibonacciego.
Dzisiejszy wzrost przybrał formę łagodnie wznoszącego się kanału cenowego co w połączeniu z wczorajszym „ostrym zjazdem” można uznać za formację flagi. Taka formacja najczęściej powstaje w „połowie drogi” co z kolei daje kolejną wskazówkę świadczącą o możliwości zejścia indeksu WIG20 w okolice najistotniejszego wsparcia czyli poziomu 2000 punktów.

Patrząc na powyższy wykres dzienny widzimy, że dzisiejsza, wzrostowa sesja utworzyła białą świecę niewielkich rozmiarów z dolnym cieniem. Lekko „naciągając” można byłoby uznać taką świecę za „młotek”, który ma szansę zwiastować dalsze odreagowywanie wczorajszego spadku. Osobiście jednak mam małą wiarę (właściwie prawie żadnej) w takie rozwiązanie. Według mnie jest to typowy „ząbek” po którym będziemy mieli kontynuację spadków. Oczywiście przy „dobrych wiatrach” zza oceanu moglibyśmy mieć dalszą korektę wzrostową jednak patrząc na tamtejszy indeks S&P i przyglądając się wybiciu z klina jeszcze bardziej utwierdzam się w tym, iż jutro będzie u NAS „czerwono”.
Mimo dzisiejszego wzrostu, właściwie wszystkie wskaźniki dalej kontynuowały ruch na południe a jedynym nielicznym wskaźnikiem, który podążał na północ jest ADX. Jednak w tym przypadku jest to akurat potwierdzenie siły niedźwiedzi ponieważ ADX rozpoczął wzrost po wyraźnym schłodzeniu (poziom min. nie jest idealny ale nie lekceważyłbym jego wskazań).
Zatem mimo „plusów” w dniu dzisiejszym trudno jest znaleźć jakiekolwiek pozytywy mogące wskazywać na zakończenie ruchu w kierunku 2000 a przyjmując układ fal na wykresie dziennym jako kolejny impuls spadkowy można powoli przymierzać się do przebicia tego poziomu co zapewne nie byłoby dobrym zwiastunem dla inwestorów posiadających akcje.
Podsumowując, jeśli „nie zdarzy się cud” i S&P nie wróci dzisiaj do klina to jutro możemy oczekiwać dalszego spadku na co wskazuje zarówno wykres świecowy jak i wskaźniki.

[fumpEnd]

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat nawet przy niewielkiej zmianie ceny instrumentu bazowego, na podstawie którego jest oparte kwotowanie cen danego Instrumentu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe. Podejmując decyzje inwestycyjne, Klient powinien kierować się własnym osądem.

48 Replies to “Komentarz giełdowy 24.07.2012

 1. oto analiza godna fachowca czysta analiza techniczna bez żadnych kombinacji dzisiaj wzrost jutro już na otwarciu powiedzmy minus 3 procent z pełnym pogłębieniem do siedmiu procent oby tylko jeszcze chcieli zagrać na naszej walucie euro dolarowej co by było pełnym dopełnieniem tendencji spadkowej

  1. Chciałbym być optymistą jednak dzisiejszy ząbek wzrostowy to tylko wciągnięcie do gry optymistów. Jutro jedziemy na dół, zatrzymanie na indeksie WIG20 może nastąpić w okolicach 1894pkt. Ewentualny wzrost może się pojawić w okolicach połowy września.

 2. Jutro zachęcam do kupowania pakietów akcji i stawiania L na fut. korekta dobiega końca. Są tak złe nastroje ,że to ten czas. Nie przegapcie zakupów.

  1. Złe nastroje to dopiero beda.

   Jakos ruchy wsrod politykow eurostrefy nie wskazuje zeby nastroje byly naaaprawde zle.

 3. ….jedno małe ale….. towarzysz edward osiągnął pierwszy minimalny prognozowany poziom /1.2050 – 1.2048/ ….czym zbudował już strukturę pięciofalową w piątej z kolei fali…..także minimum impulsu już jest zrobione…..a to oznacza, że wchodzimy w obszar w którym odbicie na tej parze walutowej będzie możliwe w każdej chwili……

  ….reasumując – krótka ta piątka czy wydłużona????

  1. ED ma miejsce na 1,06. A Wig20 jak już pisałem po pedzacej dwójce w postaci abcde zaczął już trójkę czyli krach 🙂 Loniu trzymaj sieeee 🙂

 4. Mało piszę (bo powoli zaczyna się tu robić mały bankier.pl), ale nie stojąc po żadnej ze stron – nie lepiej grać z trendem? bez względu horyzont czasowy. Życzę wszystkim zysków, niestety to jest niemożliwe, bo gra na termach jest z sumą zerową…pozdro

  1. powiem Ci kolega że całkowicie sie z Tobą zgadzam tylko trzymanie się trendu i ustalanie scisłych stoplosów/takeprofitów pozwala zgarnąć najwiecej z trendu łapanie dołków na siłe może w przyszlosci przyprawić i wzmożone nerwy:)

  1. O jakiej Ty ciągle linii trenu piszesz. Ben jeszcze o niedawna uważałem że nie pisujesz bzdur ale teraz zaczynam wątpić. Oświeć mnie o czym piszesz bo może ja coś nie halo.

   1. pociągnij po szczytach na DJ od 19.06 i na dołkach od od 26 i 28.06 na wykresie na dziennym lub godzinowym a ujrzysz formację flagi . Moim zdaniem konsolidacja do 2 szczytu, wcięcie szyi z 04.06. Ja tak samo jak Ty uważaj że to rynek wielkiego niedźwiedzia ale moim zdaniem, nazwij to przeczuciem za wcześnie na wysyp. Jeśli nie wyraziłem się fachowo to uprzejmie przepraszam nie jestem fachowcem od AT;)

    1. Jeśli chcesz rysowac linię trendu to nie możesz zaczynać od dołka 26.06 ale od dołka z 4.06 .Ta linia to dolne ograniczenie klina, które wczoraj zostało przebite a w każdym razie mocno naruszone.

     1. pewnie masz rację technicznie, ale popatrz na DAX, tu jest blisko ideału z dołka z 04.06, może lekko naciągane, ale otoczenie rynku jest nadal złe, gorsze i co? nie toną, mogę się mylić ale jak znam życie jeśli będzie gorsze PKB w US to pójdą up w nadziei drukowania. Ale nie sądzę żeby pokonali ostatnie szczyty.

   1. Dzisiaj na bankier.pl jest artykuł właśnie w tym temacie. Dokładnie widać co przewiduje zdecydowana większość analityków. Dobrze byłoby aby Longterm też to przeczytał bo nijak to się ma do tego co on mówi.

 5. Jak się nie mylę, to od luki cenowej 23 lipca w interwale 1H na WIG 20 mamy idealną XABCD. Czyli spadamy. I gdzie tu L!

 6. ja tam mam L u nas i na dax – kumulacja złych wiadomości sprzyja L. Panie Darku może jakiś link na bankiera? nie widzę nagonki na L.

   1. Darek, ale wydzwiek tego art jest negatywny, plus mozliwe odbicie od 2000 i w gore…. ja go tak odczytuje, i pisanie o wzrostach od jesieni, czyli praktycznie od konca wrzesnia… czyli sierpien wrzesien spadkowe z obrona 2000… to nie sa pozytywne prognozy krotkoterminowe… tak tylko chcialem sie doniesc… zauwaz ze ktorys madry nawet o 1750 napisal… a nikt nie napisal ze juz idziemy na 2500…. ja tam nie wiem, ja czekam ;]

    1. No właśnie o to chodzi, że większość zakłada ewentualny kolejny test 2000 i nic poza tym. Nikt albo prawie nikt nie widzi WIG20 na 1700 czy 1500 o 1250 nie wspomnę.

     1. No właśnie nie czytałem całego, oglądałem tylko trochę, podsłyszałem od kolegi i tak to właśnie wszystko wygląda. A wystarczy przeczytać, wystarczy obejrzeć i nie będzie tylu komentarzy niezgodnych z rzeczywistością.

     2. ale co Tobie chodzi, najpierw piszesz, że nikt nie bierze pod uwagę dużego spadku wklejam, że też niektórzy biorą i co jest nie tak?

     3. Marku czytałeś? Brali pod uwagę w maju!!!!!!! Nie teraz. Teraz zgodnie z tym co podałem i nie tylko większość obstawia tak jak Longterm czyli nie ma opcji przejścia w dół 2000.

  1. widzicie koledzy – trzeba wiedzieć kiedy wejść w L. Cisza oznacza przewagę S ? no to zaraz się będzie dziać.

    1. nie sądzę żeby skończyło się na 30 pkt, pójdzie mocno w górę. Komenty będą że rynek czeka na Bena i drukarnie na posiedzeniu FED w sierpniu. Moim skromny zdaniem nie będą drukować, żeby EU poszła na zieloną łączkę i wtedy zobaczycie wodospad. Krwawy wrzesień;)

     1. Najpierw amerykanie muszą zanegować wczorajsze wybicie z klina. To co dzisiaj mamy (wzrost na śmiesznie niskim obrocie) idealnie wpisuje się w ruch powrotny na S&P do wybitej podstawy klina.

    2. Na razie zwykła korekta i zatrzymała się na poziomie 38,2% długości spadku od luki. Na razie harmonicznie. Jak tak dalej pójdzie to zasięg 1996 i mamy ABCD. Ups dla L.

   1. Cisza na blogu którego czyta może pareset osób ? 😉

    To chyb każda z tych osób musiałaby mieć po kilkadziesiąt kontraktów, żeby taka cisz wróżyła jakikolwiek ruch na FW20.

 7. Jak widać intuicja mnie nie zawiodła, ale jeszcze zobaczymy. Poza tym ja osobiście gram L na złocie, szykuje się mocne wybicie górą z trójkąta.

 8. Analiza trafna w 100%!!!Całość można określić cytatem z filmu „Kilerów Dwóch”-„No i w pi..u wylądował”!!!

 9. Jak narazie wig20 zatrzymal sie na 38% spadku z 20-24.07.2012.

  futures na sp500 zrobiły ruch powrotny do lini wybitego klinu.

  Robi się ciekawie. Wg. mnie jest szansa na odbicie w dół. Ale też możmy pujśc w górę aż do dolnego ograniczenia luki cenowej.

  Ja osobiście dobrałem S z bardzo ciasnym stopem.

 10. czy ktoś jeszcze zauważył, jedną transakcję na pkn wartości 35 mln zł? ładnie przekazują papierki z fundów, które zarabiają dla nielicznych do fundów w których reszta mappet’ów trzyma swoje oszczędności. Zapewne wszystko w ramach jednej instytucji finasowej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *