Komentarz giełdowy 27.06.2012

Tylko pierwsza godzina notowań przyniosła mikro obsunięci. Pozostałe 8 godzin doprowadziło do tego, że indeks WIG20, który wzrósł o 1% dotarł ponownie do poziomu ostatniego szczytu tj. 2276. Spójrzmy zatem na wykresy indeksu i postarajmy się je przeanalizować.[fumpBegin]

Jak zwykle zaczynamy od wykresu intra 1h. Wczorajsze przewidywania nie spełniły się nawet w stopniu minimalnym. Z klina jaki mieliśmy wczoraj dzisiaj utworzył się kanał wzrostowy i po zakończeniu sesji mamy teraz szeroką strefę konsolidacji 2210 – 2276. Można powiedzieć, że teraz wystarczy dobry odbiór dzisiejszej sesji w USA oraz zielone notowania poranne kontraktów na S&P a z łatwością wyjdziemy na nowe szczyty. Gdyby tak się stało to najprawdopodobniej, do poziomu ok. 2320 mielibyśmy wzrost bez wyraźnych korekt (zasięg z projekcji cenowych).
Tak jak wspomniałem na początku, znaleźliśmy się na poziomie oporu i zawrócenie z 2276 może oznaczać ruch do poziomu 2210 na którym powinien rozstrzygnąć się test wsparcia decydujący o ewentualnym powstaniu formacji podwójnego szczytu. Można zatem powiedzieć, że wybicie 2276 to najprawdopodobniej ruch o kolejne 40 punktów a zmiana kierunku czyli odbicie od oporu to szansa na ok. 60 punktów w dół. Gdyby nie fakt, że kończy się półrocze i jednocześnie od jutra trwać będzie szczyt europejski z którym inwestorzy wiążą duże nadzieje, byłbym skłonny powiedzieć, iż wskazania oscylatorów dają znaczną przewagę na wariant z odbiciem od oporu. Niestety w takiej sytuacji naprawdę trudno przewidzieć co najwięksi zechcą robić i jak posterują rynkiem przez najbliższe dwa dni. Sytuacji nie wyjaśnia również wykres dzienny na którym po dzisiejszym dniu powstała kolejna biała świeca.

Tzn. abyśmy się dobrze rozumieli, w tym interwale czasowym w dalszym ciągu trend wzrostowy nie jest zagrożony no może z wyjątkiem faktu dojścia do oporu i braku jego przebicia. Jednak dzisiaj wyraźnie została przebita linia trendu i tym samym kolejna bariera przed górnym ograniczeniem została pokonana. Innymi słowy nie ma żadnego sygnału cenowego mogącego świadczyć o zmianie kierunku. Zagrożenie co najwyżej płynie z możliwości powstania dywergencji na bardzo szybkich oscylatorach oraz z bardzo mocnego wykupienia na tych odrobinę wolniejszych.
Dzisiaj mieliśmy kolejny dzień w którym dość znacząco wzrósł LOP na kontraktach co może świadczyć o zbliżającym się momencie zmiany kierunku. Uprzedzę ewentualne pytania i powiem wyraźnie, że większość wzrostu po zmianie serii miał miejsce przy w miarę stałym LOP a teraz pod oporem mamy znaczący wzrost LOP.
Niestety jesteśmy w takim miejscu i takim czasie, że trudno jest wyciągnąć jednoznaczne wnioski na temat dalszego kierunku, jednak nadal znajdujemy się w trendzie wzrostowym (wykres dzienny) i nie mamy żadnych sygnałów, które radziłyby sprzedać akcje” a Ci którzy chcą wziąć pozycje krótkie na kontraktach muszą zdawać sobie sprawę że próbują złapać szczyt co często nie jest skuteczne ale z drugiej strony pozwala na ustawienie bliskiego SL i w przypadku niepowodzenia wyjść z inwestycji z minimalna stratą. Muszę również powiedzieć, że dla „szybkich graczy” jest to idealne miejsce do zagrywki na krótko zwłaszcza gdy weźmie się pod uwagę wykres indeksu S&P.

[fumpEnd]

36 Replies to “Komentarz giełdowy 27.06.2012

 1. Konkluzja po przeczytaniu tego wpisu jest taka, że trend wzrostowy ma się w najlepsze i jednocześnie jest super okazja do brania S. Nie lepiej było w jednym zdaniu napisać „albo wzrośnie albo spadnie”?

  1. Witam kolejnego nieuka który za grosz nie potrafi zrozumieć kilku zdań które udało mu się jakoś przeczytać.

   1. To, że inni nie są tacy mądrzy jak Ty nie oznacza, iż trzeba być od razu chamskim ale jak w domu nauczyli tak zostało 🙁

    1. To nie chamstwo (proponuje zaglądnąć do słownika i poznać znaczenie tego słowa) tylko jasna i precyzyjna ocena tego co napisałeś. Skoro widzisz w komentarzu takie rzeczy to nie ma innej możliwości no chyba że z wzrokiem jest nie ok i ktoś Ci czytał piąte przez dziesiąte.

    1. Co Ty wiesz co ja mam. Kontrakty nie interesują mnie już od kilku tygodni. Tyle powinieneś wiedzieć skoro pisałem nie raz i nie dwa że gram na dłuższe ruchy. Zastanawiam sie tylko po co ja Ci sie tłumaczę skoro w tak zaślepionych umysłach ciężko o obiektywizm a z wiarą to już zapewne jest źle.

  2. Mamy końcówkę miesiąca czerwca. Jeszcze za wcześnie na podsumowanie ale już można powiedzieć, że rynek był dla nas łaskawy.
   Do końca tego tygodnia nie widzę przesłanek na nagłe załamnie ale pamiętajmy że w szerokiej perspektywie nadal jesteśmy w trendzie spadkowym.

   Pozdrawiam

     1. http://stooq.pl/q/a/a/?s=wig20

      a tutaj widać ostatnio były 3 takie objęcia na miesięcznym i co potem było ? skończą się dywidendy i tych objęć nie będzie na takim rynku gdzie rosną 4 spółki z WIG 20

      jeszcze do LOPu , akurat jak FW 20 U dzisiaj zrobił szczyt LOP spadł na koniec o 1000 szt

 2. nie wyszlo czyli straty dzis, ja po s 98 na dzien dobry, ledwo zdazylem zamknac po 95 po poludniu, chodz rano przyjemnie sie liczylo zysk z tych kilkudziesieciu pozycji, jutro tez PKC na open z bliskim stopem 21 pkt i zobaczymy

 3. Panie Darku ja również pisałem o L a Pan mnie zbywał kiedy dołki w maju szły. Oj nieładnie nieładnie ! Pana S już w 4 literach moje L pięknie spuchły i kto zarobiony ? bez komentarza zostawiam blogowiczom. Trend jest wzrostowy i nie warto brać S. Kierunek 2700 w grze a Pan jak swoje tak swoje. No może troszkę inaczej ale czuje ,że dalej swoje.
  Blogowicze nie słuchajcie bzdur o S. Ładujcie L.

 4. Ostatnio jak Darek pisałeś że trend jest niezagrożony to mówiłeś że nie patrzy się na oscylatory szybkie a tym razem piszesz żeby tu poszukiwać podpowiedzi o jego zmiany. Ja już nic z tego nie rozumiem. Gdzie Twój adx? Czyżby Cię ostatnio zawiódł? że po moich komentarzach nie pokazujesz go?
  Nie wiem czy w Twojej ocenie trend wzrostowy jest niezagrożony ale ja jutro albo pojutrze będę szukał s. na SP500 również, jeśli dojdzie do moich poziomów i oczywiście powstanie sygnał.
  Nie mówię że będzie zmiana trendu ale coś się uda zarobić.
  Pozdrawiam i życzę udanych zagrań.
  www. galeriazyskow.pl

 5. Dziwię się wam wszystkim najeżdżającym na Darka, po jakiego grzyba tu zaglądacie i piszecie? Komentarze są własnymi przemyśleniami autora. A co do kierunku to 2700 tak samo w grze jak i 1800 🙂

 6. Te ewentualne objęcie bessy o którym pisze Darek bądź formacja przenikania zobaczymy co się utworzy na miesięcznym naprawdę mi dziś spędziło sen z oczu. Dzięki Darku bo jeszcze nie zwróciłem na to uwagi. Obawiam się o swoje Ski. Jak to się ziści to kończę z misiowaniem na jakiś czas.

   1. ok. Qba zawsze powtarzam, że niewierzę w efektywność rynku czyli wypadkową popytu i podarzy tłumu. Po pierwsze tłumu już dawno nie ma, a ideksy chodzą jak chcą wielkie ręce. A że to był by potężny sygnał to druga sprawa. A że na giełdzie wszystko jest możliwe, to chyba zachowywał bym się jak ostatni kretyn gdybym zignorował taki sygnał zmiany trendu i trzymał krotkie na podstawie braku wiary we wzrosty. Stopy ustawiłem i nie będę płakał jak je wywali, ani rwał wlosów z głowy kiedy rynek zawróci po wyrzuceniu mnie z rynku.

    1. Tłumu nie ma ? kolego znam osoby z bliskiego środowiska pracy co trzymają akcje na stratach od paru do parunastu miesięcy i nie oddają bo czekają na cud. To jest właśnie tłum , który jeszcze uśrednia ostatnimi czasy.

     1. No właśnie i to jest to o czym często ostatnio wspominałem. W ostatnich 3 miesiącach miałem kontakt z 89 inwestorami ok. 70% z nich ma akcje od wielu miesięcy na samych stratach i nikt nie ma zamiaru sprzedać bo uważa że będzie hossa. Miedzy innymi dlatego z taka nieufnością patrzę na te wzrosty.

     2. Mówiąc o tłumie miałem na myśli braku szturmu na domy maklerskie w celu zakladania nowych rachunków. Kiedyś miałem dziesiątki osób wokól siebie z ktorymi mogłem pogadać o giełdzie. Teraz jak ich spotykam to sami frustraci którzy trzymają jeszcze np. DUDE od 2007r. Teraz to nawet szef mnie nie zagaduje, chociaż codzienie stoji na moim biurku mój prywatny netbook z otwartymi notowaniami, czasami zapyta o kurs euro bo kupuje surowce w tej walucie. No ostatnio ponad pół roku temu pochwalił się że synek finansista kazał mu kupić Polimex. Gdy zobaczył moje zdziwienie wypalił „no co przecież tyle spadło”,

    2. na fw20 potrzeba jeszcze 35pkt w dół do jutra, to jest do zrobienia. 2160 daj obrone połowy świecy a to by oznaczało pewna zwałe od 1 lipca. Francja własnie odbiła w dół od powrotu do wielkiego kanału na tygodniowym, a to oznacza………

 7. Ohydne negatywne dywergencje o których już pisałem dadzą wreszcie znać o sobie. Nie wykluczone, że już dzisiaj.

 8. Kolejny popis anali. Wychwalali Budimex pod niebiosa ostatnio, że wisienka na torcie i tym podobne pierdoły. Gnoili Anti. Jak się zachowuje kurs tych spółek od momentu tych analiz lepiej nie patrzeć. Do kopania rowów Panowie anale, a nie robić wodę z mózgu naiwnym graczom giełdowym.

 9. Marcin powiedz ile pieniędzy mają pod zarządzanie nasz TFI, bo to jest właśnie tłum , tam jest chyba jakieś 120 mld zł w zarządzaniu od indywidualnych inwestorów

 10. jeszcze raz radzę wszystkim obejrzeć wykres WIG 20 styczeń -luty i teraz w maju , identyczne formacje pionowe trojki czy jaak Dareczek twierdzi 5tki a potem 400 pkt w dół

 11. Też myślę tak jak Marcin. Tłumu nie ma. Dla mnie tłum to zagraniczni inwestorzy z Londynu. Czasami wpadają (wczoraj i przedwczoraj), a potem realizują zyski (dzisiaj). Zaczynam się poważnie zastanawiać czy chorągiewki, flagi, trójki, piątki itp. – czy przypadkiem nie przechodzą już do przeszłości. Z moich obserwacji wynika, że „silne ręce” wybijają na poszczególnych spółkach stop lossy, podciągają 10 groszy w góre i realizują zyski. Potem się przenoszą na inną spółkę. A takie postępowanie jak na Anti rodzi fortuny – tylko, że nie jest to przypadkowe działanie. Wykorzystuje się działające na wyobraźnię info do własnych celów. Gdyby były większe obroty nie można by było w taki sposób manipulować.

 12. Spójrzcie dzisiaj na Hawe. Tam chorągiewka w kształcie prostokąta ma już kilometr, a dzisiaj właśnie trwa wybijanie stop lossów. Jutro pewnie kurs wróci z 4,80 na 5,00. Szkoda, że nie mam gotówki, bo może na fixie kupiłbym za 4,75.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *