Komentarz giełdowy 31.05.2012

Dzisiejsza sesja może spowodować zwątpienie wśród niedźwiedzi co do dalszych mocniejszych spadków. Może wzrost nie był imponujący choć wyniósł na indeksie WIG20 prawie 1.2% to jednak odporność na spadki pozostałych parkietów giełdowych była już imponująca.

[fumpBegin]

Na takie zachowanie naszych inwestorów mogą mieć wpływ dwie kwestie. Pierwsza to fakt, iż dzisiaj kończy się miesiąc i choć trochę fundusze chciały podciągnąć wartość indeksów. Druga to “tajemna wiedza”, że mimo spadków w USA dzień tam zakończy się dobrze a bliskość ważnego wsparcia ponownie przestraszy tamtejsze niedźwiedzie. Być może jest jeszcze inny powód. Mianowicie po prostu kończymy spadać i do władzy dochodzą już byki. No cóż technicznie jeszcze trudno mówić o tej trzeciej możliwości ale po takiej sesji jak ta dzisiejsza to trudno nie brać tego pod uwagę. A co “mówią” wykresy? Najpierw intra 1h.

Pierwsze co rzuca się w oczy to wybicie (z testem) górnego ograniczenia dużego kanału cenowego (linii trendu). Oczywiście wybicie linii samo w sobie nie świadczy o zmianie trendu a co najwyżej o jego spowolnieniu ale może być początkiem takiej zmiany. Dalej podążamy w mniejszym kanale wzrostowym w którym dzisiejszym cudo fixingiem dotarliśmy na nowy szczyt. Tym samym zostało już nie wiele miejsca do poziomu ok. 2110 czyli poziomu ostatniego wyraźnego szczytu korekty przed ostatnim “dużym dołkiem”. Na drodze do pokonania tego poziomu stoi bardzo silna (w wymiarze intra) strefa oporu wyznaczona technikami Fibonacciego z każdego kolejnego szczytu korekt oznaczonych strzałkami. Dodatkowo należy zwrócić uwagę, że z wyjątkiem “czerwonej strzałki” z wszystkich pozostałych mamy zniesienia oparte o te najpoważniejsze współczynniki.
Równocześnie ruch od dołka odbywa się “skokami trójkowymi” wyznaczając pomniejsze szczyty układające się powoli w formację Three Drives. Oczywiście na obecną chwilę nie mamy jeszcze takiej formacji ale jeśli wzrost zatrzyma się na strefie oporu bądź na poziomie ok. 2110 i następnie zawróci to będzie już można mówić o powstaniu takiej formacji. Oczywiście fakt tak silnych oporów w układzie intra sprawia, że w przypadku ich przebicia będzie już można poważnie myśleć o czymś mocniejszym i to w wymiarze dziennym a nie tylko godzinnym. Bo na obecną chwilę w tym pierwszym wymiarze nic się nie zmienia. Zresztą zobaczmy to bezpośrednio na wykresie.

Jak widać na powyższym wykresie dzisiejsza biała świeca, która delikatnie przebiła zamknięciem tą z wtorku nie zdołała jeszcze doprowadzić do powstania chociażby formacji podwójnego dna, która mogłaby zapoczątkować jakieś większe odbicie. Jest jednak coś co może dawać taką szansę. Mam tu na myśli ADX, który delikatnie “zawinął się” na południe i tym samym może zwiastować koniec trendu spadkowego. Równocześnie oscylatory dotarły do stref wykupienia i jeśli one zmienią kierunek pod wpływem zmian cen na rynku to może nastąpić powrót ADX do wzrostu.
Myślę, że byki muszą trzymać kciuki za wybiciem poziomu 2110 co dopiero stworzy podstawy techniczne do założenia większego odbicia, czyli innymi słowy zmieni nastawienie na neutralne w wymiarze dziennym.
Trudno już mi to powtarzać ale wszystko tak naprawdę w rękach tych, którzy “kręcą lody” za oceanem.

[fumpEnd]

83 Replies to “Komentarz giełdowy 31.05.2012

 1. Moim zdaniem jesteśmy świadkami oznak zmiany trendu , ale jeszcze nie zmiany sensu stricto . To tylko powrót do przebitej linii trójkąta i nie zdziwi mnie nawet 2150 , tym bardziej , że w tych okolicach, aktualnie trochę wyżej , biegnie górna linia kanału spadkowego ( szczyty z 27 marca i 2 maja ). Po tym spodziewam się ostatniej (5) fali spadkowej, myślę dosyć łatwej do obliczenia po “elliotowemu” jako 0.618 x1 lub 1 lub 1.618×1 . Zakładając, że C = 0.618xA ( od 2942 do 2115 ) to raczej piątka powinna być równa jedynce, ale w tej chwili to czyste dywagacje.

 2. Na razie mieliśmy skokowy wzrost obrotów i to podbitka na fixie. Żeby uznać, że trend się odwrócił, musi zostać potwierdzony i najlepiej, jakby zamknął lukę z 23 maja na 1h. Duże spółki na WIG20 “robią” tylko korekty. Oprócz JSW max dla pozostałych to był 68,5% spadku majowego. Ale tak naprawdę trend wyznacza Ameryka, a tam na razie mniejszy bądź większy spadek. W końcu walczą na wsparciu 1290-1300.

  1. Zwróciłbym uwagę na te dzisiejsze obroty cały czas pod oporem. Strojenie okienka z wyrzutką? Pekao miał 2/3 obrotu na wartościach max i szły tam duże zlecenia.

   1. może że jesteśmy na skrajnie wyprzedanym rynku tam byli chętni do sprzedawania to nie jest takie oczywiste, że na skrajnych dzienych wartościach że to była dystrybucja.

   2. Przed fixem ostatnia transakcja 50tys.akcji. W przedziale 140.50-141.30 schodziły największe pakiety w ciągu całej sesji (powyżej 10tys.) Były pojedyncze transakcje na 30 i 40 tys.akcji w tym przedziale cenowym.
    Układ świec na daily tworzy formację narada, która odwraca trend? Stworzona na oporze, z dużym obrotem.

 3. Marcin. 1000 pkt. na WIG-20 jest wg mnie tak samo realne jak to, że Polska zdobędzie mistrzostwo świata w piłce nożnej, albo J. Kaczyński wstąpi do Ruchu Palikota.

  1. Nie byłbym taki pewny. Już raz Ci pisałem więcej pokory. Technicznie jest to mocno uzasadnione. Oczywiście mam na myśli ten 1000 na WIG20.

   1. Pokorę to Ty powinieneś potrenować, znów mocno naganiasz na spadki na podobnym poziomie jak ze stycznia, kiedy to rynek zrobił Cie jak dzieciaka. Dwa dni zamykania grubego esek, a Ty dalej swoje, chyba na ten tysiąc pojedziesz ze swoimi “Kowalskimi” fanami bo gruby zwija zabawki na razie. Zacznij chłopie grac na prawdziwym rynku, a nie na jakiś wyimaginowanych platformach to przejrzysz na oczy ale pewnie nawet nie wiesz o co chodzi bo broker mówi, że nie ma prawie różnicy.

    1. Jak ja zaczynałem to Ty chyba w pieluchach chodziłeś. Słoma Ci chyba z butów wystaje skoro takimi tekstami sypiesz. Mama kultury Cie nie nauczyła. A Twoja wiedza na temat rynku, brokerów itp jest na żenującym poziomie więc lepiej tego tematu w ogóle nie poruszaj.

    2. expie załóż swojego bloga i pisz zgodnie z trendem będę grał Twoim systemem. Jeżeli zarabiasz to się ciesz po co piszesz na blogu ? nudzisz się ? uprawiaj sporty i graj po swojemu – typowe trollostwo – jak się nie podoba to na bambus wolny kraj.

    3. Akurat nie posądzałbym p. D. o naganianie na spadki. To po prostu kwestia swego rodzaju obsesji. On ma po prostu wewnętrzny przymus, żeby każdą sytuację interpretować prospadkowo. Ale akurat dzisiaj też bym tak zrobił. Pozostając przy opinii, że jesteśmy w krótkoterminowym trendzie wzrostowym, widzę przesłanki do jego cofnięcia. Ten dzisiejszy skokowy fixingowy wzrost obrotów na rynku zbliżającym się do wykupienia nic dobrego dla posiadaczy akcji nie wróży. Typowy zabieg za 200 mln żeby wyciągnąć kontrakty i zająć na nich krótkie pozycje.

  2. zakładam taką możliwość i w sumie od 2 lat nie dotykam akcji, polikwidowałem fundusze, filary, itp. Wiem też, że to nie może się odbyć w oczywisty sposób zadużo pustego pieniądza jest w grze który poprostu musi wyparować ale z tym pustym pieniądzem musi też zostać kowalski którego trzeba bujać i przekonać do kupna tego. Prawda jest taka żeby zadłużone państwa wyszły na prostą musiały by mieć po 15% progresji PKB rok do roku, co by oznaczały setki tysięcy nowych miejsc pracy w europie i to jest dopiero niemożliwe. Piramida finasowa wali się i to jest fakt. Teraz nas mamią, że jak zbankrutuje jakieś państwo to tak wogóle nic sie nie stanie. Tylko że państwo to nie LemanBrothers. No to tyle z analizy fundamentalnej.

   1. Pusty pieniądz to niestety melodia ciągnąca się od wielu lat , mniej więcej od kiedy świat odszedł od parytetu złota . Wypadałoby nie inwestować od lat trzydziestych 20-tego wieku ??? Zdajemy sobie sprawę ( lub nie ), że kiedyś to p…..lnie , ale chciwość to jedna z największych namiętności . Myślimy : jeszcze nie tym razem, zdążę !

   2. Znasz powiedzenie barona Rotschilda, że najlepsze interesy robi się wtedy kiedy leje się krew. Mając takich kontrahentów z Twoją mentalnością nie dziwię się, że Żydzi trzęsą światową finansjerą.

    1. Jak narazie to krew się nie leje. A co do Rotschilda, Morgana, Rockefelera i innych zastanawiałeś się kiedyś czemu tych nazwsik nigdy nie ma na liście forbes’a? Wiesz jak wyglądają ich twarze? Za to znasz i wiesz jak wyglądają Buffett, Mintal, Slim a podobno oni są najbogatsi? Robią najlepsze interesy bo to oni wyznaczają dołki, górki, kierunki i co tam tylko chcesz a ja tylko staram się nie dać wydymać. Nie spodziewam się hossy i tyle nie widzę jej oznak i podstaw i jak narazie wykresy to potwierdzają. Być może się myle, ale do ciułania jakiś zysków wystarczy mi zabawa na kontraktach według podstawowych i najprostszych zasad AT i “pamięci mięśniowej” wyrobionej latami wpatrywania się w migające na zielono i czerwono prostokąciki.

 4. Nie chciało spadać bo KGHM i PKO mocno rosły. Możliwe że to jest fałszywe wybicie i jutro po kiepskich PMI misie nauczą pokory… 🙂

 5. Z pewnością to nie mali gracze stoją za tą siłą WIGu20 widoczną od 3 dni. Gdybym jednak był dużym graczem to w tym otoczeniu, które mamy (spadki praktycznie wszędzie, poza kilkoma mało znaczącymi wyjątkami) wywoływałbym panikę sypiąc kontrakty, tak jak to jest często robione, a następnie podbierałbym akcje w dołku. Napędzanie wzrostu cen akcji wbrew całemu światu po to, aby rozpocząć “hossę” jest mało logiczne. Nie ma takiej potrzeby. Aby tych akcji dużo nakupić i to w lepszych cenach przy dzisiejszym nowym dołku na DAXie można było spokojnie zejść poniżej 2000 pkt i zbierać akcje do wora, a chętnych do ich sprzedaży by wtedy nie brakowało. W dodatku dziwne, że tylko w Warszawie ktoś wie o nadciągającej hossie, a nigdzie indziej na świecie nie ma na to żadnego znaku. No może jeszcze Sobol wie i dlatego to co się dzieje nie jest dla niego żadną manipulacją 🙂

 6. Witam
  Darku na jednym z całkiem dużych portali twierdzą( bo to obserwują),że przez ostatnie 4 czy 5 sesji 25% obrotu stanowiła krótka sprzedaż. Czy aby dzisiejsza moc naszego wigu 20 nie przestraszyła duzego misia, tak że na fixie odkupił za te 200 milionów, i zamiast 5 w 1w 3 będziemy mieć ciąg dalszy 4- mozliwe ze do 2150, a może i wyżej , skoro takie jaja się dzieją, szczególnie, że w poniedziałek i wtorek londyn nie pracuje i mogą chciec to wykorzystać, a usa póki co im nie przeszkadza.

 7. Otóż to. Gdyby nie dzisiejszy mocny wzrost tuzów z WIG20, to byśmy świecili na czerwono. Moment zwiększonego obrotu nie jest raczej odpowiedni. Spodziewałbym się go jednak niżej.

 8. Ale co ciekawe – jeden gruby zmniejszył koncentrację na kontraktach. Drugi siedzi i raczej nie ma eLek.

  1. Gdyby nie było KS prawdopodobnie mielibyśmy na GPW mocne wzrosty w tym tygodniu. Ktoś stawia duże pieniądze na spadki i teraz jeżeli zostanie przyciśnięty przez wzrosty może zacząć uciekać. Wtedy z automatu napędza się spirala wzrostowa. Dokładnie taki jest schemat pułapki na niedźwiedzie w teorii. Teraz mamy okazję sprawdzić czy w praktyce ten schemat zostanie przez rynek zrealizowany. (albo ktorys z nich rroloje na serie czerwcowa}

 9. Czytam czesto, nie komentuję, ale z uwagi na wazny moment, skomentuję.
  1. ostatnie dni jesteśmy silniejsi, ponieważ “Dużak” zamykał Ski, zamknął 10k pozycji. Podobnie bylo w grudniu 2011, myslałem, że to popyt, aż “Dużak” zaczął otwierać Ski na nowej serii i był zjazd. Mysle, że podobnie będzie, ponieważ na razie “Dużak” nie roluje, a po prostu zamknął. Gdyby zmienił pozycję byłby duzy wzrost.
  2. jestesmy w 4 tej fali, dokłądnie 4tą podfalkę robimy. Dlatego tak buja, takie zmiany i bardzo łatwo pomylić się ze zmianą trendu. Sygnały kupna padną i padają, jak padną bedzie duże roczarownaie i zaczniemy 5tą falę spadkową. Sygnały padają na drodze w bok… a to przystanek. każdą “normalną” akcję można rozpisać na fale i jest 4ka w 90% przypadków
  3. Nie ma ani jednej oznaki naszej siły, stanie w miejscu a nie spadanie bo ktoś realizuje zyski to nie siła. Cudofixing to również nie siła,a raczej interesowność zarządzajacych i dbanie o swoją premię, a nie o kapitał raczej…. Mądrzej można by środki wykorzystać. Kara będzie szybka i surowa
  4. to że ADX lekko zakręcił, nie jest wazne, moze odkręcić w każdej chwili. Tak jak pieknie zostały na dziennych odkręcone sygnały na SP500 i NAsdaq na dziennym dziś. Tam na dziennym RSI nie daje sygnału i ma pole do spadków, STS nie potwierdza juz wyprzedania, MACD odkręcił, a ADX neutralnie

 10. jezeli najpozniej do srody nie bedzie wodospadu to sie zastanowie nad koncepcja… ;] pozdrawiam Darka ;]

 11. a co sądzicie o dzisiejszej podbidce na fixie?? USIAKI kończą na plusach chyba jutro bedzie kontynuacja UP ???

  1. Nie widzę aby USA było na koniec na plusie. Minus niewielki ale powstała świeca po wczorajszej ma duże szanse być zapowiedzią jutrzejszych mocniejszych spadków. Czyżby u nas koniec korekty na dużym obrocie?

 12. obrót bardzo duży ale na złotym nie widać żeby to zagranica wchodziła bo złoty rekordowo słaby , sam już nie wiem czy to weendows na koniec maja czy coś innego , taki duży obró przed oporem , trzeba poczekać i zobaczyć czy przejdą opór

  1. Powiem Ci Qba, że jak patrzę na zakończenie sesji w USA to wydaje mi się, iż nasz opór nie jest do przejścia.

 13. no i surowce dalej lecą i tam widać że mają gdzie spadać ,

  normalnie gdybym nie patrzył na kalendarz to bym pomyślał że dzisiaj już walczyli o rozliczenie serii na kontraktach

 14. szok, a wy ciagle o spadkach, 17 zeta na akcje daje kghm (moze 24), to realna kasa i koniec kropka, miedzi na swiecie wiecej nie bedzie, spolka super silna, musi rosnac, jak nie jutro to za tydzien, albo za miesiac, kupic i zapomniec i cieszyc sie z dywidendy

  1. po 118 zł była okazja ale teraz nie , dywidenda będzie odjęta od kursu a nie ma szans na taką dywidendę za rok , poza tym KGHM doszedł do 61,8% zniesienia ostatniej fali spadkowej

   1. ja kupilem po 122, uwazam ze do 140 dobije minus dwywidenda potem wyrowna, kazda liczaca spolka wyrownuje, sprawdz w historii, ostatnio synthos mial nie wyrownac, ci co kupili w dniu dywidendy i poczekali 5 dni niezle zarobili

 15. bbb_29

  “ostatnie dni jesteśmy silniejsi, ponieważ “Dużak” zamykał Ski, zamknął 10k pozycji. Podobnie bylo w grudniu 2011, myslałem, że to popyt, aż “Dużak” zaczął otwierać Ski na nowej serii i był zjazd. Mysle, że podobnie będzie, ponieważ na razie “Dużak” nie roluje, a po prostu zamknął. ”

  coś w tym jest
  2012/05/31 21:50:17

  to przeczytałem na innym blogu ale coś w tym jest , tym bardziej że jeden duży zniknał dzisiaj z koncentracji

 16. Wg. mnie na SP500 to 30 maja poprzez wybicie klina wzrostowego padł sygnał sprzedaży i jak na razie nie został zanegowany.
  Dzisiejsze podejście SP500 w gore to wg, mnie powrót do linii poprowadzonej przez dołki z 18 i 23 maja.

  Co do zachowania sie różnych rynków, to mamy w ciągu ostatnich 2 dni, straszne dywergencje.
  WIG20 – idzie w bok i do góry
  mWIG – w góre
  SP500 i Europa w dół a dzisiaj w bok
  surowce szorują w dół
  Zlotówka w dół
  EURUSD nie potwierdza wzrostów i też w zasadzie kontynuuje ruch w dół.

  Coś mi osobiście tutaj nie pasuje. Któryś rynek musi się dostosować. Dostosowanie najpewniej nastąpi do najsilniejszego, czyli do walut lub giełdy amerykańskiej.

  Dodam do tego, bo może mało kto śledzi na bieżąco:
  Obligacje włoskie lekko podrożały(spadła ich rentowność), ale nadal są blisko magicznego poziomu 6% rentowności.
  Obligacje Hiszpańskie nadal są grubo powyżej 6%.

 17. Dla mnie jesteśmy an samym początku trendu spadkowego i pod żadnym pozorem nie będę tykał długich, aż będzie to potwierdzone powyżej 2150. Na S&P został mocno wybity i potwierdzony klin. Doświadczenie z trójkątami, klinami dla mnie jest jednoznaczne… teraz to jeszcze walka po obu stronach u nas, ale trend jest spadkowy…

 18. qba i Darek
  Z tymi obligami w stanach wlasnie jest problem bo rentownosc historycznie niska , i tam sie sytuacja moze odwrocic blyskawicznie tymbardziej ze program skupu przez fed konczy sie w czerwcu .Panie Darku moze by Pan z ciekawosci zrobil krotka analize 10 lub 30 latek amerykanskich .Osobiscie wydaje misie ten temat b. wazny .Znalazlem juz na necie analize fal i wychodzilo gosciowi ze jestesmy w 5-ce po ktorej zalamka a to mogloby oznaczac hosse na akcjach.Ot taki pomysl
  Pozdroo
  M

 19. naprawdę im się udało jestem skołowany nie wiem w którą stronę pójdzie stoję na krótkich i ……………się modlę pozdrawiam zawodowców Darku pomóż

 20. z wczorajszym dołkiem na ES.F można wyrysować dość regularny kanał cenowy. Ciekawe czy będzie obowiązywał przez jakś czas. W sumie można by w nim bujać wiele tyg. , małe nachylenie ekstrema dość daleko. Mi się wydaje, że jest idealny do kołowania ludzi.

 21. wczoraj wyliczyli w Parkiecie że obcięcie dywidend obniży WIG 20 o 6 % , może dlatego to podnoszenie indeksu żeby nie wylądował na stałe poniżej 2000 po odcięciu dywidend

 22. PMI dla Polski pokazuje recesje , a że spada powoli to moim daniem będzie dalej spadał bo po Euro 2012 skończą się inwestycje publiczne

 23. a zobaczcie wykres ropy tam to nie ma żadnego wsparcia do 74 $ a potem podwójny szczyt , i jeszcze jedno na wykresie 3 letnim widać 5tke w górę i tylko korekte abc , a teraz znó powinna być 5tka w dół

 24. A tak wogóle to kiedy rozdają te dywidendy nie interesuje się zbytnio tym tematem no i z rzadka oglądam CNBC i jeszcze nie trafiłem na tę informację. Pewnie mógbym znaleźć to w necie no ale to forum to przecież też net.

 25. Cześć,
  Mam do Was prośbę. Czytam komentarze (na różnych forach) i zdarza mi się nieraz przeczytać o skoczkach. Kim jest skoczek w języku giełdowym?

  1. oznacza to że kapitał woli dopłacać do niemieckich obligacji i ucieka z surowców i akcji czyli ryzykownych aktywów

  2. to oznacza tyle ze zapanowal totalny strach i ludzie oddaja panstwu kase na przechowanie i jeszcze na tym traca minimalnie, po prostu zakladaja ze lepiej minimalnie stracic i niech merkelowa je trzyma niz zainwestowac w cokolwiek i stracic…..

  3. To oznacza, że Ceny niemieckich obligacji są tak wysokie, że nawet po wypłaceniu nominalnych odsetek przez emitenta(rząd niemiecki), stopa zwrotu z takiej inwestycji jest ujemna. (tak w krócie, po szczegóły odsyłam do wikipedii)
   Dodaj do tego inflacje i wyjdzie jeszcze niższa “realna” rentowność.
   Taka sytuacja ma miejsce w zasadzie tylko w jednym przypadku. Kiedy inwestorzy wolą stracić pare % ale koniecznie chcą zachować chociaż część kapitału.
   Najwidoczniej części inwestorów zaczęło, zależeć na “zwrocie kapitału”, a nie zwrocie z kapitału. (przy 0% nominalnej rentowności, obligacje są w zasadzie ekwiwalentem gotówki)

   A tak po ludzku. To wg. mnie kapitał ucieka z obligacji PIGS i innych ryzykownych aktywów (akcje, waluty emerging markets) oraz z lokat w bankach południowo europejskich.

  1. Dlaczego? Musisz chyba wiedzieć że gdy DAX mknął w górę my staliśmy. Dax dopiero dzisiaj wybija kanał który był odpowiednikiem naszego trójkąta.

   1. KJ my juz swoje oddalismy i to sporo a rynki DM nie i jak pisze Darek zgoda 100% i prosze bez podtekstow z wazelina dla trollow.

 26. Ponownie Wig 20 jest silniejszy niż zachód jak w całym tygodniu. Mam nadzieję że w końcówce jeśli DAX zredukuje stratę a USA otworzą się na niewielkim minusie my nie skończymy na zielono. Swoją drogą czy to mocne zachowanie naszego parkietu nie zwiastuje jakiegoś (przynajmniej korekcyjnego) odbicia w najbliższym czasie?

   1. Darku w zasadzie co robiły rynki EM przez ostatnie miesiace a DM. CO robily notsy i bundy i co robia teraz. Kto odreagowal na rynku akcyjnym za duzo pokazujac falszywa sile od paru miesiecy i trzymanie statusu ,ze jest ok ? widac golym okiem nawet dla amatora. Przebicia szczytow sprzed roku dla jedynego DM nie robi sie tak oo a robi pod sciagniecie kapitalu globalnego , ktory chetnie odkupi akcje w dobrej cenie wlasnie na tym odreagowaniu – kapital poplynal i zakupiony siedzi w akcyjnym. Kto im odsprzedal ? a ci sami co sprzedawali na szczycie w maju i lipcu 2011. Redystrybucja nic innego dlatego tak przebili szczyty z fajerwerkami. Myslcie troche.

 27. zniknął grubas i lot swobodny , jestem poza rynkiem , a wczorajszy trójkąt na H1 co wkleiłem od innego kolegi na razie działa , ale teraz uwaga bo jesteśmy na dole , LOP rośnie na spadku więc wracamy do trendu

 28. odnośnie dAXa zobaczcie ile on ma jeszcze do zeszzorocznych dołków podcza gdy my ostatnio już je przebiliśmy

 29. napisze Wam coś jeszcze , ja 2 tygodnie przed wygasaniem nie gram na rynku , tutaj stoją za duże interesy i można nieźle popłynąc ,

 30. No i na S&P jeśli tylko tak zakończy się dzień i tydzień bedziemy mieli wyraźną 5kę. Na GPW, aby móc zakładać jakie kolwiek scenariusze trzeba będzie chyba poczekać do wypłat dywident. Nie wiem czemu, ale dziś nawet ani trochę nie zaświeżbiało mnie aby wykonać jakikolwiek ruch. Uparcie czekam na pokonanie 2000.

  1. I z tym czekaniem to chyba dobry pomysł. No może nie koniecznie na samo 2000 ale na to gdyby w USA przebili wsparcie i się nie zatrzymali to co będzie u nas.

 31. Panowie, który z was tak złośliwie na siłę trzyma ten nasz rynek? Ładnie to tak psuć taki fajny trend? 😉

  1. moze zadzialac. Tym bardziej ze tez sie bycza harmoniczna gartleyowska utworzyla, a po zlych danych o bezrobociu rosna szanse na qe3.
   Eurusd odbil od dna, jeszcz eniech zloto i srebro zacznie leciec w dol i mamy piekna baze do wzrostow.

   1. Do wzrostów inaczej. Ogłaszam koniec krótkoterminowego trendu wzrostowego. Trwał 6 sesji. Tak czy inaczej na pkosa i kontraktach można było w tym czasie zarobić kupę kasy. Z układu tygodniowych średnich wykładniczych wynika niezła jazda w dół.

 32. Klasyczne AT wszyscy znają wiec troszkę coś innego. Wg Fischera i Carolana wychodzi odpowiednio że 28 i 20 maja obszar zwrotny w obecnym trendzie spadkowym. Ale to moim zdaniem nie zadziała. Chociaż można zaobserwować jak oddziałuje na rynek ; nie chce spadać niżej. Następny obszar czasowy to odpowiednio 16 i 22 (Fischer) oraz 22 (Carolan) lipiec (!). I to by mi się zgadzało.
  Podkreślam że używam łącznie dwóch metod ; F i C.
  Natomiast następne pierwsze wsparcie po obecnym to ok. 1840. I jest to wsparcie liczone na zakresie czasowym tygodniowym.
  Czy się sprawdzi ? Czas pokaże.
  Na marginesie wcześniejsza zmiana trendu dawała znaki ; Fischer 10 luty a Carolan 8 luty.
  Mam dalej S.

 33. na S&P robimy cały impuls 5falowy w dół , potem korekta i dalej w dół

  zobaczcie wykres miesięczny w okresie 5 lat , po zakonczeniu pierwszego drukowania były 2 czarne miesięczne świece , po zakończeniu QE2 było 5 czarnych miesięcznych świec , a teraz w czerwcu kończy się QE2,5 jako operacja twist i zaczęliśmy 3 czarną świecę

  nasz rynkek wyprzedzał te ruchy jak zawsze i u nas może być już trudno o duże spadki , widać wyraźnie że ktoś chyba broni spółkami dywidendowymi rynku bo niedźwiedź jest słaby , tak jak mówiłem 2 tygodnie do wygasania więc teraz czas na rolowanie serii i lepiej stanąć z boku ale każdy zrobi co chce , mogą być bardzo dziwne ruchy ,

  zobaczcie dzisiaj złoto jak wystrzeliło w gorę , eur/usd też ktos zaczął bronić , uwaga jest bardzo wskazana , ropa spada więc teraz gospodarki powinny trochę odetchnać , za duzo chce zarobić na S a nie mogą wszyscy zarobić , to tak dla przemyślenia na weekend , taak czy siak na WIG 20 wiadomo gdzie jest opór , jak opór przejdzie to będzie jakaś korekta spadków ale ja myśle że to po wygaśnięciu tej serii

 34. oj widać EU w posadach drży, wypuszczają tony $, broniąc euro. US nie będzie drukować, zapomnijcie, rząd już nie ma kasy na większe zadłużanie, a z resztą nie zrobią tego bo krótkoterminowo, ropa skoczy mocniej niż dolar spadnie z uwagi na Iran i zwykły smith będzie przeklinał rząd, a przed wyborami się tak nie robi. Teraz 1 dzień mały chocholi tanieć i zjazd ostry w dół. Módlcie się,żeby nie wybuchł Iran, wtedy w PL będzie masakra inflacyjna. Bezrobocie na koniec roku 14 % a w przyszłym 17%.

 35. Pisałem tydzień temu, że dopóki nie zejdziemy ponizej 2000 pkt – cały czas utrzymujemy sie w tym samym przedziale wahań 2000 – 2400 pkt. Dla mnie to jest zakres konsolidacji, nie było żadnych trójkątów . Sygnału S nie ma, jesteśmy przy dolnej bandzie. Sp500 dało w piątek sygnał S, ale musi zostać potwierdzony, wybicie poziomu jedną świeczką jeszcze niczego nie przesądza. Aczkolwiek moim zdaniem nawet gdyby odbili up, to wiarygodność wsparcia i całego układu wzrostowego została juz zanegowana.
  Biorąc pod uwagę z jakim wyprzedzeniem nasz rynek zaczął spadać, można próbować założyć że teraz z takim samym wyprzedzeniem zakończyliśmy spadki przed jakąś większą letnią korektą po której we wrześniu/październiku wrócimy do spadków i pogłębimy dołki, sp500 gdzieś w okolice 1120 pkt.
  Warunkiem dla takiego scenariusza jest utrzymanie się W20 powyżej 2000 pkt, ten poziom jest tuż pod obecną ceną więc w razie gdyby rynek jednak chciał spadać, na klarowny sygnał S nie przyjdzie długo czekać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *