Komentarz giełdowy 28.05.2012

Muszę przyznać, że tak jak dzisiaj to jeszcze chyba nigdy nie miałem problemów z zmuszeniem się do napisania komentarza. Dzisiejsza sesja, „nudna jak flaki z olejem” była po myśli byków. Powodem wzrostu, o którym już od rana można było wszędzie przeczytać i usłyszeć były sondaże greckie na temat zbliżających się ponownych wyborów.

[fumpBegin]

Moim zdaniem to był ten powód, który „ładnie brzmi” a prawda była taka, że w obliczu braku sesji za oceanem byki miały tak łatwą możliwość podciągnięcia indeksów giełdowych. Temat Grecji, który zapewne nie jednemu wychodzi już bokiem to raczej coś co nie ma już większego znaczenia. W końcu jeśli wygrają „Ci lepsi” którzy są za reformami to i tak nie zmieni to sytuacji samej Grecji jak jej wpływu na Europę, a jeśli wygrają „Ci gorsi” to przynajmniej pękło by to do końca i nie byłoby już straszaka. Niestety moim zdaniem to nie może być tak łatwe aby zbyt wcześnie nie trzeba było ujawnić zagrożeń a właściwie dużych problemów płynących z innych stron Europy.
To co miało dzisiaj miejsce na naszej giełdzie w żaden sposób nie można uznać za jakikolwiek „drogowskaz” na chociażby jutrzejszą sesję a co dopiero na kolejne. Obrót zatrważająco niski, powoduje, że zmiana na wykresie jest mało wiarygodna. Oczywiście przedstawię wykres ale właściwie nie ma czego analizować.

No może małą uwagę można zwrócić na wykres intra 1h i powstałą formację outsidebar.

Wyjście górą pozwoliłoby na ruch o ok. 40 punktów na północ problem jednak może być linia trendu. Jednak doświadczenie raczej nakazuje spojrzeć na tą formację jako formację zmiany trendu ponieważ powstała pod oporem. Jeśli wybijemy dołem to może to być początek kolejnej wyprzedaży.
Nie pozostaje nam nic innego jak liczyć, iż jutro już nic nie wpłynie tak destrukcyjnie na przebieg notowań jak dzisiejszy brak sesji za oceanem.

[fumpEnd]

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat nawet przy niewielkiej zmianie ceny instrumentu bazowego, na podstawie którego jest oparte kwotowanie cen danego Instrumentu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe. Podejmując decyzje inwestycyjne, Klient powinien kierować się własnym osądem.

31 Replies to “Komentarz giełdowy 28.05.2012

 1. Mam pytanie do czytelników tego bloga. Czy ktoś z was używa AmiBrokera? Niedawno go zainstalowalem i się zastanawiam skąd najlepiej ładować do niego dane. I czy można załadować jakiś plugin poza oficialnymi udostepnianymi przez domy maklerskie tak aby były dostępne notowania w czasie rzeczywistym.Używam platformy CDM a oni niestety nie udostępniają wtyczki do swojego SDIGa. Przydało by się mieć wszystko w jednym miejscu. A tak korzystam z CDM dla polskiej giełdy trochę z XTB a reszte ze stooqa. Makabra. Mam nadzieję że gospodarz nie uzna tego wpisu za nie na miejscu, a jeśli tak to z góry przepraszam.

  1. dane dzienne można pobrać z bossa.pl natomiast intra można skorzystać z usług statici (trzeba u nich wykupić abonament).

   1. Załadowałem dziś część danych. Programik wygląda dobrze. Znasz może jakąś stronke skąd można ściągnąć FAQ, porządną instrukcje Kompletnie nie mam nawet pojęcia w jakiej skali są to wykresy, jak nałożyć wskaźniki i skąd je wziąść, i gdzie naprzykład jest menu oscylatorów. Pozwolę sobie wykorzystać trochę ten blog do prywaty, jeśli jest to problem proszę o zwrócenie mi uwagi bedę sobie radził w inny sposób.

 2. Pierwsze 30 min. to np. na PKN 8 tyś. obrotu teraz trochę przyśpieszyło. Trzeba obserwować czy są to poziomy atrakcyjne dla większych graczy. Dzięki usrańcom nic nie jest proste i oczywiste. ESF traktuje jako ważny wskaźnik, ale przez niego wyrzuca mnie najczęściej z rynku na stopach. Już się nauczyłem, że oni potrafią miesiącami pęłznąć do przodu punkt po punkcie. Czasami zastanawiam się skąd to się bierze. Bez obrotu bez większego entuzjazmy a jednak punkt po punkcie.

  1. I dlaczego nie braliście tego papieru koledzy w promocji poniżej 130,00. Były na to dwa dni. Siebie też o to pytam.

  2. jak to co się dzieje ? kupują bo Pan Białek widzi nowe dołki 🙂 przecież to antywskaźnik podobnie jak Pan D. 😉

  1. Z Panem D. to mi się już nie chce polemizować. Podobno wg niego dywergencje są bez znaczenia. No i widać jak są. Rynek skrajnie wyprzedany, średnie wykładnicze rozkraczone, jak nie powiem kto i to miła być przesłanka spadków.

  2. Czy jest jakiś market w którym nie przyjmują pieniędzy zarobionych na fałszywym wybiciu. Kupno PKO SA po 132,00 sprzedaż jak zwykle za wcześnie po 135,60.

   1. 🙂 nie przeczę, być może jesteś tak szybki i zdolny aby w ten sposób zarobić, ale ja na to nie mam czasu i nie mam aż takiej wiedzy. Nuży mnie już ta cała konsolidacja i pora już chyba na jakieś konkretne ruchy czy to w dół czy w górę.

    1. No właśnie, moim zdaniem jest zbyt dużo tych, którzy nie dostrzegają, że jesteśmy w silnym trendzie spadkowym i dla nich dalej jesteśmy w konsolidacji (a ta przypomnę miała postać trójkąta) i równie dużo a może nawet więcej, jest tych którzy chcą zagłuszyć sytuację wykrzykując ” a co nie mówiłem że to była dobra okazja do kupna, już rośnie”.

     1. Krótka piłka: czyli Twoim zdaniem PeKaO SA będzie można jeszcze kupić w przedziale 120-125,00 zet, jeśli tak to mniej więcej kiedy.

     2. Kolego idź do wróżki. Ja mogę Ci powiedzieć (mimo tego że twoje wpisy są niepoważne) że bardzo mocno prawdopodobne jest to że będziesz mógł kupić za ok. 110 a wcale nie wykluczam że za mniej niż 80PLN.

     3. tak za 70 zł 🙂 Panie Darku proszę nie żartować – 3 kwartał idziemy w górę i zaklinanie nic nie da. Każdy ma swoją wizję ale z Pana uparciuch ! same spadki i nic więcej.

 3. Jak narazie żadna z głównych spółek na GPW nie pokonała wyraźnie pierwszych lokalnych oporów. Zobaczymy na fixingu. Zastanawiam się czy to nie jest aby ostatni wyskok. Jak narazie usrańce wybili się z konsoli przypominającego trójkąt, ale ja osobiście czekam na zakończenie sesji za oceanem z wyciąganiem wniosków. Co do zmiany kierunku.

 4. Byki spokojnie i bez eforii. Mnie wybiły SL i znowu czekam na sygnał wejścia S.
  Nie ma się co podniecać, bo i obroty niski i S&P500 na razie doszedł do oporu ok.1333-1335. Ponadto chciałbym zwrócić na podobieństwo świec w interwale miesięcznym obecnym i lipiec, sierpień i wrzesień 2011r. Dziwny zbieg okoliczności? Może, ale jak nie to jeszcze trochę spadniemy.

  1. Tak, wg mnie to jak najbardziej jest XABCD i to praktycznie idealnie się pokrywają maksima/minima z odpowiednimi współczynnikami Fibonacciego.

 5. Wyciągneli europę i wrócili tam gdzie trzeba – wall street obniżeniem ratingu hiszpanii postraszyło słabych w trakcie sesji i podebrało papierki. Tak się robi a większość o spadkach papla jak nakręceni. Złe dane już w cenach czas iść na północ czy wam się podoba czy nie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *