Komentarz giełdowy 23.05.2012

Dzisiejsza sesja udowodniła po raz kolejny, że rynek akcji znajduje się w mocnym trendzie spadkowym i że kupowanie akcji obecnie to „próby samobójcze”. Wig20 stracił dzisiaj -2.93%. Przyznam się, że takich wartości spodziewałem się raczej dopiero wówczas gdy w USA pęknie 1285. No cóż najwyraźniej obecna sytuacja jest jeszcze lepsza dla niedźwiedzi niż można to było zakładać.

[fumpBegin]

Jak to ostatnio bywa, rozpocznę analizę od wykresu indeksu Wig20 w interwale 1h.

Wszystkie strefy wsparć na intra 1h, o których wspominałem wczoraj, dzisiaj pękły jak zapałki. Tylko ta oparta na poziomie ok. 2060 powstrzymała niedźwiedzie na kilka godzin. Tym samym patrząc na powyższy wykres możemy powiedzieć, iż po „chwilowym” postoju ruszyła fala….. no właśnie jaka? „C” czy „3”? Według mnie „3” i to mogłoby optować za tym, iż jutro będziemy testować poziom 2000 a nawet 1980. Oczywiście musi zostać jeden warunek. Tym warunkiem jest przebicie poziomu dołka z ostatniego piątku do którego zbliżyliśmy się na 3 punkty. Tak tylko 3 punkty zabrakło dzisiaj do ostatniego dołka. Musze przyznać, że patrząc na to w jaki sposób rynek ściągany jest w dół oraz na towarzyszące temu obroty nie zdziwiłbym się gdyby poziom dołka został przebity na samym otwarciu luką. Oczywiście w takim rozwiązaniu „pomóc” muszą „usiaki”.
Gdyby jednak dno nie zostało przebite albo zaraz po jego przebiciu indeks wróciłby nad ten poziom to powstanie szansa na jeszcze jeden wzrost w okolice ostatniego szczytu intra 1h. Jednak ten scenariusz na obecną chwilę wydaje się mniej prawdopodobny.

Z powyższego wykresu dziennego indeksu WIG20 widać wyraźnie, że trzy dni „męczarni” byków w celu podniesienia indeksu dzisiaj spełzły na niczym. To kolejny dowód na trwanie silnego trendu spadkowego i to już nie tylko w wymiarze dziennym. Z technik, które mogą być pomocne przy wyznaczaniu zasięgu ruchów kolejnych fal można ustalić, iż z dużym prawdopodobieństwem obecny spadek powinien zawędrować co najmniej do poziomów 1950 – 1980. Tym samym oznaczałoby to przebicie dołka z września 2011 do którego po dzisiejszym zamknięciu brakuje zaledwie 19 punktów. To tak naprawdę, przy ostatnich ruchach w dół, żaden problem. Z taką sytuacją możemy mieć do czynienia już na samym otwarciu. Dzisiejsza świeca – czarne marubozu wskazuje na wielką siłę podaży i musimy być gotowi na możliwość otwarcia kilkoma procentami na minusie. Nie piszę tego po to aby straszyć ale każdy kto świadomie przeżył chociażby bessę z 2008 zapewne potwierdzi, że w takim okresie zostawanie na noc z pozycja długą w kontraktach może doprowadzić do straty całego depo a nawet do dopłaty.
Na obecną chwilę nie ma najmniejszych podstaw aby uznać, że trend spadkowy jest na wyczerpaniu. Wręcz przeciwnie, kiedy patrzę na zachowanie w trakcie sesji a do tego czytam i słucham tak wielu opinii o rzekomym dobrym momencie na kupno akcji to jestem skłonny zaryzykować stwierdzenie, iż ten trend wchodzi dopiero w fazę przyspieszenia. Właściwie tylko pozytywne zakończenie sesji w USA bądź bardzo dobre notowania tamtejszych kontraktów jutro rano mogą dać szansę na zatrzymanie i jeszcze jedną „podbitkę” ale tylko w bardzo krótkim terminie. Do zatrzymania ostatecznego potrzeba wyraźnego popytu który spowodowałby znaczący wzrost obrotów i to najprawdopodobniej nie tylko w trakcie jednej sesji.

[fumpEnd]

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat nawet przy niewielkiej zmianie ceny instrumentu bazowego, na podstawie którego jest oparte kwotowanie cen danego Instrumentu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe. Podejmując decyzje inwestycyjne, Klient powinien kierować się własnym osądem.

104 Replies to “Komentarz giełdowy 23.05.2012

 1. Panie Darku, warto dodać że pękły ostatnie minima na EURUSD a na USDPLN mamy jeszcze troche miejsca do maksimów ze stycznia. Co wg. mnie daje jeszcze sporo miejsca do spadków wywołanych wycofywaniem się inwestorów dolarowych z naszego rynku.

  1. Pewnie że warto ale wybaczcie, analizuje wig20 i codziennie nie zaglądam na wszystkie wykresy. Cieszę się jednak że wielu z Was udziela się rzeczowo (i nie chodzi tylko o tych co zgadzają się co do kierunku).

   1. Bajkopisarz, który twierdzi iż codziennie gra na forexie nie zauważył, iż euro przebiło dołki. Chłopie odstaw leki, wróć do reala.

    1. Czy Ty uważasz że muszę pisać o wszystkim? Gdybym brał leki chętnie bym Ci je odstąpił bo są Ci niezbędne.

 2. RAF, gratuluję wyczucia sytuacji. Mój mariaż z eL-kami kosztował mnie 16 pkt plus marża maklerska na każdym kontrakcie. Cóż. Taka jest cena trzymania się metody. Na szczęście metoda kazała mi odwrócić pozycję dzisiaj rano po 2054 pkt. Część pożytku ze spadków musiała iść na odrobienie strat ze wspomnianych eL-ek. Ty całość spadku możesz zaliczyć po stronie zysku i wygląda na to, że to jeszcze nie wszystko. Jeszcze raz gratuluję. Pozdrawiam serdecznie

  1. Artur a czy twój system rozróżnia okres trendu bocznego od trendu spadkowego/wzrostowego? Może w tej kwestii należałoby nanieść jakieś poprawki?

   1. Postawiłem na jego uniwersalizm. Polega on na tym, że w trendach bocznych nie przynosi mi zbyt wielkiego pożytku. Jeżeli rozpiętość trendu bocznego wynosi już 150 – 200 pkt to coś z niego tą metodą jestem wstanie „wycisnąć”. Nad tym jeszcze pracuję. Cieszy mnie to, że w trendach bocznych nie ponoszę strat. Natomiast w trendach spadkowych/wzrostowych można „wyłowić” tą metodą ok 70% ruchu… Po wielu latach ponoszenia strat uważam to za i tak wielki, osobisty sukces. Wspomniany uniwersalizm zwalnia mnie z konieczności rozpoznawania trendów trendów bocznych od pozostałych. By dojść do tej wprawy, odwiedzam Twoją stronę, za którą jestem Ci wdzięczny. Pozdrawiam serdecznie

    1. A ni to ok. bo to oznacza że ostatni ruch był tym który mieści się w tych 30% które uciekają w trakcie trendu.

     1. Zgadza się Dariuszu. Rzecz w tym, że nic mądrzejszego na obecnym moim etapie rozwoju nie wymyśliłem i co by jednocześnie współgrało z moim stanem emocjonalnym. Bez bicia przyznam się, że jestem ( jeszcze ) ze stada tych , co to często niepotrzebnie potrzebują działać. Choć od pewnego czasu widzę małą poprawę. Prowadzę drugi rachunek ( tzw. trendowy ), na którym działam raz na kilka tygodni i jeżeli na przestrzeni miesięcy ( lat ) okaże się skuteczniejszy od tego, nazwijmy „przesadnie aktywnego”, to skupię się tylko na spekulacji średnioterminowej. Myślę, że do tego muszę jeszcze dorosnąć, choć progres jest, zauważam, w tym kierunku. Pozdrawiam raz jeszcze

     2. Artur pełen szacun za Twoje podejście. Dwa rachunki które mają wskazać Ci drogę na przyszłość to naprawdę profesjonalne podejście do tego biznesu. Gdyby wszyscy tak podchodzili do inwestowania na giełdzie to te „wielkie łapy” płakały by często a na polu nie byłoby tak negatywnego wyniku(tzn. że 80% inwestorów indywidualnych traci na giełdzie).

 3. Witam ,własnie mozna prosic pana Darka lub innego formułowicza o podanie wykresu i prognoze do ilu moze dojsc usd/pln ,gdzie sa pierwsze opory.Kompletnie sie na tym nie znam a mam kupionego drogiego dolara i nie wiem czy doczekam sie swoich poziomow ‚. pozdrawiam

 4. Zwracam delikatnie uwagę, że sts nie potwierdził dzisiejszych spadków. Wyraźne tego rodzaju dywergencje są także na obu PKO i KGHM.

   1. Najbardziej wyraźny trend się kiedyś wyraźnie i na ogół nieoczekiwanie kończy, a dywergencje są jednym z bardzo cenionych przez analityków z którymi miałem do czynienia sygnałów jego zmiany. Ale widocznie obracaliśmy się w innym towarzystwie i czytaliśmy inne podręczniki.

 5. jak czytam ANALYTYKA w komentarzu to czuć PANIKĘ na kilometr z której to paniki ma być spadek o 20 pkt , buhahahahahah ale się boje , JEST TAK mocny mega trend spadkowy że na wykresie miesięcznym mamy 9 miesięczną świecę w bok ale co TAM trzeba poudawać tragedię słowotokiem

  tutaj taki wpis o słowotoku w opisach

  Pragnę opisać aktualną sytuację techniczną panującą na indeksie Wig20

  W ostatnim okresie indeks Wig20 spadał będąc w trendzie spadkowym. Z analizy dobitnie wynika, że może spadać dalej, np. do 2012 pkt, choć możliwym jest 1941 pkt. a nawet 1917 pkt. Nie należy wykluczać nawet 1846 pkt. lub niżej. Z uwagi na wyprzedane oscylatory nie wolno wykluczyć jednocześnie korekty. Wówczas ruch w górę może dotrzeć do 2150 pkt. a nawet przedłużyć się do 2197 pkt., choć nie można wykluczyć 2254 pkt. a nawet 2378 pkt. lub wyżej. Pokonanie 2016 pkt. dołem powinno przynieść dalsze spadki (co najmniej o 1 pkt, bynajmniej nie procentowy). Wskaźnik MACD już długi czas przebywa w strefie wartości ujemnych. To może zwiastować korektę (ale nie musi, tylko może). Natomiast klasyczne średnie 15 i 45 są tak mocno rozchylone że z jednej strony siła trendu jest określona i nie podlega dyskusji, ale tak duże ich rozchylenie sugeruje możliwe nadejście korygującego ruchu wzrostowego. W historii indeksu Wig20 na 5 razy, 4 z nich trend był kontynuowany, ale przecież ten jeden raz pokazuje, że i teraz taka sytuacja może nastąpić. Tak czy inaczej, warto być na to również przygotowanym.

  Jeśli indeks Wig20 wybije 2116 pkt. będą wzrosty, a jak duże ? Tego nie wie nikt, nawet sam sławny Warren Buffett tego nie wie. Przebicie w dół 2012 pkt. (dziwna zbieżność z obecnym rokiem) zasugeruje spadki, niestety niewiadomego pochodzenia. Celowo używam słowa „może” bo w życiu wszystko jest możliwe, a na giełdzie, gdzie inwestorzy zachowują się jak barany idące na rzeź szczególnie.

  Choć napięta sytuacja w krajach takich jak Grecja Hiszpania i Portugalia Niemcy i USA nie wskazuje na powrót optymizmu to jednak prawdopodobna poprawa na tamtejszych parkietach powinna przynieść również poprawę u nas. Choć bywały czasy, że pomimo wzrostów na świecie, u nas ich nie było. Z tym trzeba się jednak liczyć. Bo dopóki nie jest dobrze, to jest niedobrze, acz kiedy się poprawi, to może być lepiej.

  Klimat inwestycyjny obecnie sprzyja niedźwiedziom, ale byki próbują wytoczyć swoje argumenty, co oznaczałoby w konsekwencji zmianę tendencji. Oczywiście, o ile byki będą silniejsze, bo jak będą słabsze to do zmiany tendencji nie dojdzie. Na razie więc krótkoterminowy sentyment pozostaje mieszano-spadkowy, a rynek jest zmienny. Niezmienny jest tylko James Bioton 007.

  W następnym tygodniu rynek powinien spadać, chyba, że przeszkodzi mu siła oddziaływania rynku amerykańskiego. Rynki (czytaj ludzie) są obecnie tak rozemocjonowane, że jakikolwiek ruch, gdziekolwiek, dokądkolwiek nikogo nie zdziwi. Bez względu na okoliczności z pewnością należy zachować czujność i to ekstremalnie podniesioną.

  Jeśli tyczy się cykli miesięcznych i statystyki, maj przynosi spadki, choć znane są lata gdy maj obfitował we wzrosty, a zatem wskazanie na spadki, pod warunkiem że rynek zachowa się statystycznie. Także jeśli się nie zachowa statystycznie (czytaj mniej prawdopodobnie) czekają nas wzrosty. Mimo wszystko warto pamiętać znaną giełdową maksymę „Sprzedaj w maju – będziesz w raju”.

  Gracze inwestujący na zwyżkę i posługujący się krótkoterminową strategią inwestycyjną powinni liczyć na zyski, pod warunkiem, że kupią w okolicach dołka. Oczywiście w piątek rynek narysował białą świecę co oznacza możliwe wzrosty, ale nie należy zapominać, że trend jest spadkowy, a to oznacza możliwe spadki. W tak pokrętnej konfiguracji majowej zresztą nie mylić z kalendarzem Majów niewątpliwie czeka nas prawdziwy maj-stersztyk.

  Jeśli rynek w następnym czasie poszedłby nie w tą stronę, którą nakreśliłem w tej analizie (co jest niemożliwe, bowiem obstawiłem wszystkie możliwości) to będzie znaczyć, że to rynek się pomylił, a nie ja, bo przecież rynek czasem też nie porusza się tam, gdzie by chciał.

  Reasumując spodziewam się na indeksie Wig20 spadku do 1500 pkt. i daję na to 50% prawdopodobieństwa, choć nie wykluczam wzrostu do 2900 pkt.

  To pisałem ja Jarząbek Wacław trener 2 klasy. Niech żyje nam giełda 100 lat.

  A ode mnie : W analizie technicznej pewne jest tylko, że wykres pójdzie w prawo.

  Wykorzystane nazwiska i nazwy krajów powstały w wyobraźni autora i nie mają odzwierciedlenia w rzeczywistości.

  1. Nawet tego nie skomentuje bo każdy kto przeczyta a już zapewne większość przyzna że potrzebujesz jakieś pomocy.

   1. a może Pan potrzebuje innej analizy przecież widać ,że wall street kupuje od 3 godz. Pan dalej swoje bla bla

    1. No właśnie o to chodzi. A widzisz jak kupuje? Co poszło w dół a co idzie w górę(mówię o falach bo możesz nie znać się na tym)? Widzisz jak kształtują się obroty? Widzisz jak reaguje EUR/USD? Nie widzisz! I tak jest z większością. Dlatego tyle osób mówi o dobrych okazjach do kupna i za chwilę jest niżej. To właśnie tak musi to wyglądać aby „leszcze” (nie cierpię tego określenia) były ciągle gotowe z gotówką i na każdym podbiciu kupowały.

     1. bo straszą małych a ładują do wora zatem to Pan jest w błędzie. To są promocje i smart money to kupuje ! w dodatku 1290 poziomy ładne pod zakupy i odbicie. Ja jutro kupuję u nas papierki a Pan będzie bić pianę.

     2. Ale że co? Takiś mądry bo widzisz jak sesja w USA i teraz myślisz że to jest ten moment? Czas pokaże ale myślę że u buka postawiłbym co nieco na to że się przejedziesz.

  2. Brawo Qba, świetna parodia komentarza giełdowego. Ale dla osób pozbawionych poczucia humoru Twój trud był daremny.

 6. Komentarz giełdowy 23.05.2012
  Opublikowano Maj 23, 2012, autor: Dariusz Bartłomiejczak

  Dzisiejsza sesja udowodniła po raz kolejny, że rynek akcji znajduje się w mocnym trendzie spadkowym i że kupowanie akcji obecnie to „próby samobójcze”

  http://stooq.pl/q/?s=lwb , czy tutaj tez pan widzi mocny trend spadkowy

  1. Ty jesteś jakiś nienormalny – pokazujesz wykres DJI z 1 dnia w interwale 2 minut i na podstawie takiego czegoś chcesz wysnuwać wnioski/bądź nie wysnuwać co do trendu ??? weź idź się leczyć, bo twoje wpisy to żenada. Nie komentowałem wcześniej twoich wpisów, ale tutaj to ewidentnie pokazałeś że to nie jest zabawa dla ciebie. Jest tyle różnych innych zajęć, zajmij się nimi

   1. to dla jaj , niech ten wasz guru pokaże mi na 5 letnim wykresie trend spadkowy

    na ropie , miedzi , złocie , Dj , S&P , Nasdaqu , Daxie , Wigu itd

    albo ty pokaż bo chyba spadnę z krzesła i te wasze mega trendy spadkowe ,

    BUHAHAHAHHAHAH

    1. dokładnie Qba popieram hihihihi misiowe góru powinien zmienić płytę bo się zacina. Wall street pokazuje siłę a Pan o euro pisze no i co ja mam myśleć inwestor z 10 letnim stażem ? parodia.

   2. Panie Dariuszu proszę nie publikować komentarzy Qby bo zaniżają one wartość tego forum. Takich trolli w internecie jest pełno i szkoda na nich czasu i nerwów – im dłużej będzie Pan reagować na jego wypociny tym bardziej nasili się jego głupota (którą co gorsza może zarazić nas bądź Pana). Po jakimś czasie sam wróci na bankier.pl lub na onet jak zobaczy, że tu już nie wzbudza kontrowersji.

    Pozdrawiam

     1. Zdecydowanie popieram apel, jeśli komuś blog i analizy nie pasują to niech na niego nie wchodzi i nie zaśmieca idiotycznymi wpisami

  2. dokładnie gdzie tutaj trend spadkowy ? hehe Darku radzę szybko zmienić pozycje na właściwe bo teraz S mieć ? heh przy takim sale ?

  3. Qba, zastanów się nad tym, co wypisujesz, na to po prostu brak słów. Ten blog jest bardzo dobry i myślę, że podobnie, jak ja wiele osób się z niego uczy. Dziękuję Darkowi.

 7. Im więcej prognozy Pana Darka się sprawdzają,tym więcej ataków na autora.
  To już zaczyna być męczące.
  marek

 8. buhhe Panie Darku gdzie tutaj spadki ? w usa jest ok a w europie leszczy trzepią żeby tanio oddali akcje pod dodruk.

 9. Darku, nalegam i proszę abyś zrobił coś z tym forum, ponieważ tego się nie da czytać. Rozumiem, że chcesz być w porządku i akceptować wszystkie posty, ale myślę, że powinieneś z tego natychmiast zrezygnować, ponieważ pojawia się tu wiele bardzo ciekawych i konstruktywnych wniosków i spostrzeżeń, ale giną w lawinie spamu i bezsensownych ataków na różnych użytkowników. Rozumiem, że taka sytuacja jest pochodną coraz większej popularności tego bloga, jednak uważam, że nie po to jesteś jego moderatorem aby dopuszczać do takich wybryków. Tym bardziej, że w ostatnim czasie jest tego coraz więcej. Piszę to we własnej osobie, jednak jestem pewien, że wiele osób się ze mną zgodzi. Dlatego jeszcze raz proszę i nalegam o zrobienie porządku na forum i to od zaraz. Liczę, że to przemyślisz i zgodzisz się ze mną.
  Pozdrawiam,
  Kuba

 10. Qba – nie znudziło ci się pisanie takich długich wypowiedzi, z których to nic mądrego nie płynie? Już pisałem ci kiedyś, abyś zmienił forum na adekwatne do twojego poziomu intelektualnego i emocjonalnego. Zatem jeśli nie pamiętasz to ci przypomnę: http://www.bankier.pl

 11. Gdy Darek zapowiadał spadki a rosło było źle gdy zapowiada spadki i spada też źle. Niektórzy sami nie wiedzą czego chcą. To, że Darek dzieli się z innymi swoimi prognozami powinno byc dla każdego wartościowe – jeżeli ktoś ma inna opinię powinien podac swoje agrumenty, jednak nie z typu science fiction.
  Czytam już od dłuższego czasu ten blog i nie ma znaczenia czy autor ma rację czy nie, zawsze przedstawia bardziej prawdopodobny w swoim mniemaniu scenariusz. Nie myli się tylko ten kto nic nie robi. Teraz autor bloga zbiera plony ze swoich inwestycji, jednak nawet wtedy gdy rynek porusza się w innym kierunku, cenna jest równiez taka opinia, żeby nie być nastawionym tylko jednotorowo.
  Ja mogę stwierdzić, że mimo wszystko więcej jest okresów w których Darek trafnie określa kierunek. Ja życzę dalej wytrwałości i cierpliwości do czytania niektórych komentarzy, choć nie wiem czy sam bylbym na tyle cierpliwy. Panie Darku ode mnie jedna rada, nie dajmy się sprowadzić do poziomu idiotów, bo jeżeli to zrobimy to pokonają nas na tym polu swoim doświadczeniem 🙂

  1. Jutro w swoim komentarzu napiszę tłustym drukiem o eliminacji głupich i bezsensownych komentarzy. Mam gdzieś czy ktoś będzie komentował czy nie ja to robię od serca bo giełdę „koCHAM” i zarabiam na niej więc ją jeszcze bardziej kocham. Każdy z czytelników kto ze mną rozmawiał „twarzą w twarz” (hi hi hi przez skypa) wie, że na tematy giełdowe mogę rozmawiać bez końca. Dlatego nie pozwolę aby poziom tego „forum” zszedł do poziomu bankiera itp. Czytelnicy typu Qba czy Lingwista niech się zastanowią bo od jutra już takich bzdur tu nie zamieszczą. Nie chodzi o to że mają inne zdanie co do kierunku, zresztą Qba nie ma wcale bo skoro w dwa miesiące zmieniał zdanie 4 a nawet 5 razy to już samo w sobie oznacza co z niego za specjalista.

   1. Dzisiejsza świeca – czarne marubozu wskazuje na wielką siłę podaży i musimy być gotowi na możliwość otwarcia kilkoma procentami na minusie. Nie piszę tego po to aby straszyć ale każdy kto świadomie przeżył chociażby bessę z 2008 zapewne potwierdzi, że w takim okresie zostawanie na noc z pozycja długą w kontraktach może doprowadzić do straty całego depo a nawet do dopłaty.
    To Twoje słowa, gratuluję tym co zostali na jutro z krótką. Dłudzy już szykują kasę na dopłaty.

   2. Darku mam nadzieję , że będziesz konsekwentny , bo już kilka razy to zapowiadałeś, a później jakoś o tym zapominałeś. Co niektórzy goście typu Marek czy Qba to chyba zapomnieli, że istnieją na blogu tylko dlatego ,że zamieszczasz ich durne komentarze. Z jednej czasami się można pośmiać i jest z tego powodu trochę wpisów, z drugiej faktycznie robi się rynsztok.

 12. Ludziska takie pisanie to…hu..kkk!!

  Darku a może zorganizować jakieś „luźne spotkanie” na którym mocno przekonani co do swoich przewidywań by sie zaprezentowali ( podali argumenty za i przeciw), a słuchaczy by napewno niezabrakło, prawda Panowie i Panie?

  Uważam że jest bardzo dobry czas do zarobienia DUZYCH % z tego co sie teraz dzieje!
  Co wy na to? Ja jestem jak najbardziej na TAK!!!

 13. eur/usd skończyło o 22 na 1.26 a to bastion byka po co porównania ,że to nie idzie ? właśnie się obroniło Darku. Ty tego nie widzisz ?

  1. Małe pytanie. Jakie znaczenie ma godzina 22? Czyżby na tym świecie były tylko USA? Azja już zniknęła z mapy Świata?

 14. no to azja ma decydują zdanie od kiedy ? Pan naprawdę nie widzi ,że kupujący w USA są górą ? no to przepraszam a tak mamy trend i to mocny – amragedonowy !

 15. Quba napisał o tym, ze w Stanach mamy tylko korekta wzrostów i być może ma rację. Inne tematy dodają tylko kolorytu dla tego forum. Wielki szacunek Darku za Twoją pracę ale jeśli zaczniesz zamieszczać tylko pochlebców i potakiwaczy, to się tu zanudzimy.

 16. Czy MWIG40 i SWIG80 wzrosły piątką i aktualnie wykonują korekcyjną ( imo 76,4% fibo) trójkę ? Bo jeśli tak , to może oznaczać,że dno na głównym ( WIG 20) już blisko .

 17. Quba zobaczysz wzrosty jak świnia niebo ,stopy do góry ,inflacja do góry,trend spadkowy.Owszem będą podrzucać zdechłego kota ale zobaczysz takie poziomy na Wig 20 i taki strach na giełdzie że nawet tacy optymiści jak Ty będą sie bali kupować akcje a właśnie wtedy wypadało by je kupić.Tak wygląda rynek niedźwiedzia

  1. Nie wiem czy jest harmoniczna i nie wiem czy zatrzymała się na silnej strefie wsparcia ale dzisiaj to sprawdzę.

 18. Wreszcie – zablokować wszystkich nie piszących na temat i obrazających tych, którzy piszą i uzasadniaja swoja wypowiedź merytorycznie.

 19. Jakim cudem znajdujemy się w trendzie spadkowym, skoro od jesieni ubiegłego roku WIG20 znajduje się w trendzie bocznym, buja się pomiędzy poziomami 2000 – 2400 pkt.
  Sp500 obroniło po raz kolejny poziom wsparcia na 1285 pkt (38,2% Fibo ostatniej fali wzrostowej), a od 2009 roku znajduje sie w mocnym trendzie wzrostowym, końca tego trendu na razie nie widać.
  Jak widać, to samo można interpretować na rózne sposoby 🙂

 20. A dla to właśnie był koniec spadków. Dywergencje na wskaźnikach – dowolnych, nie tylko RSI i STS. Jak PKO spada o 5%, gdzie nic się nie zmieniło w ciągu 1 dnia czy nocy, spada więcej niż bankrutujący PBG- to trzeba się zadłużyć (kupić L). Pozdrowienia!

  1. spokojnie dane z niemiec są słabe ale trzeba dyskontować przyszłość. Kiedyś musi przyjść po takim pesymizmie hossa.

 21. Silne ręce kupują:
  1)OFE leżą na gotówce mają skromne w porównaniu z możliwościami zaangażowanie w akcje
  2)zagranica wyszła dobre 200 pktów wyżej z naszego rynku a teraz przy tej słabości złotówki kupuje raczej (bo jest tanio)
  3)na dziennych wskaźnikach pojawiają się bycze dywergencje (RSI,STS)
  4)teraz każde 20 pkt to 1% więc zejście w okolice 2000 to chyba przy panice szczyt możliwości miśków a tam powinien pójść tzw rebound.
  5)trend jest spadkowy ale w obrębie trendu bocznego
  6)PMI sprzyjają raczej akumulacji akcji a nie ich wyrzucaniu (panika)
  7)spadki amortyzują sute dywidendy 5,5% WG20 czyli na dobrą sprawę Wg20 już jest na poziomie 1920 w tej chwili czyli 61,8% zniesienia hossy 2008-2011
  8)sentyment na rynku jest skrajnie niedźwiedzi a to znaczy że potencjał ruchu jest ograniczony

  1. Panowie jak na takie dane słabe nie ma paniki także radzę brać L a nie słuchać eskowiczów. Ślepi chyba nie jesteście.

 22. skoro pan DAREK mnie zablokuje to proszę tylko żeby pokazał wszystkim wykresy mega trendu spadkowego od 2009 roku na indeksach

  S&P
  Nasdaq
  DJ
  WIGu
  ropie
  miedzi
  złocie
  Daxie itd,

  no może jezcze na Bogdance , KGHmie, Syntthosie , LPP ,Eurocashu tak dla dopełnienia że akcje to syf i śmieci

  1. KURDE LUDZIE!!
   Darek NIE miał na myśli długoterminowego trendu spadkowego!!! On cały czas pisze o średnioterminowym trendzie spadkowym!

 23. Etap 1 Obligacje rozpoczynają Hossę (spadają akcje i towary)
  Etap 2 Akcje rozpoczynają Hossę ( obligacje rosną, towary spadają)
  Etap 3 Towary rozpoczynaj Hossę (rosnę wszystkie rynki)
  Etap 4 Obligacje rozpoczynają Bessę (akcje i towary rosną)
  Etap 5 Akcje rozpoczynają Bessę (obligacje spadają, towary rosną)
  Etap 6 Towary rozpoczynają Bessę (spadają wszystkie rynki)

  w którym punkcie jesteśmy ? według analYtyka

  ja nie napisałem że mamy trend wzrostowy na WIG 20 a boczny 2000-2450 pkt według 90% tutejszych TREJDERÓw ciągu miesiąca spadniemy do ZERA

  1. Qba według mnie to Ty masz nierówno „pod sufitem”. O co Ci cały czas chodzi? Jeśli uważasz że nie ma trendu spadkowego to Twój problem a od tej Bogdanki to można już pawika puścić. Teorie może i znasz ale najwyraźniej nie miałeś nigdy do czynienia z bessą.

   1. no bo gdzie ta bessa ? grubi akumulują ważne poziomy są radzę patrzeć i ustawiać zlecenia bo grecję uratują.

 24. kiedy wy zrozumiecie ze Darek ma racje? teraz politycy rzadza a nie pieniadze…. a tym samym logika ma niewiele wsplnego z tym co sie dzieje, dzieki Darku i moglbys mi w koncu odpisac na meila, pozdro goral

 25. Podaję 3 wsparcia długoterminowe:
  a) 1900 (mało prawdopodobne)
  b)1500 (osobiscie modle sie zeby tutaj sie zatrzymało, bo chce zainwestowac kiedys w akcje jeszcze)
  c)850pkt

  Merytorycznie nie bede pisał bo poziom forum sie zbytnio obniżył, ale kazdy kto nałozy 4 kreski na tygodniówke zobaczy o co chodzi.

  1. @Kj Nie przejmuj się tymi niektórymi komentarzami, właśnie dzisiaj rozpoczynam prawdziwą moderację. Wszyscy i ci co maja podobne zdanie do mojego a przede wszystkim Ci, którzy mają odmienne niech piszą jak najwięcej ale tylko merytorycznie i konkretnie. Wszelkie zaczepki, głupie teksty nie znajdą się na tym „forum”. Dlatego napisz trochę szerzej bo dużo ludzi którzy tu wchodzą dopiero rozpoczynaja ten biznes giełdowy i mogą mieć problemy nawet z „położeniem kresek”.

  2. Wsparcia – miałem na myśli punkty zwrotne, czyli przynajmniej srednioterminowa hosse od podane poziomu. Przebicie 1500pkt w dół bedzie szalenie niebezpiecznie długotermoinowo.
   Na koniec maja przypomne wykres który wrzucałem tu około 2 kwietnia.

 26. a ja bym obstawał zeby kol Quba nie kasować bo bedzie waznym wskaznikiem zmiany trendu byc moze gdy bedziemy oscylowac gdzies na dołkach kol quba uzna ze jednak jets trend spadkowy albo ze sie zaczął, więc warto miec taki wskaznik w zanadrzu
  a ja bym jeszcze Darek popytał o te twoje wykresy/wejscie/wyjscie mowisz ze
  do sygnału patrzysz na swieczki z indexu ale i wig20 ci potrzebny, po co? ogolnie sie zorientowac czy poryswoac jakies linie, no bo nawet ostatnio było ze kontrakt jakby przedwodzi w to po co jeszcze sobie głowe zasmiecac dodatkowym wykresem
  pozdro

  1. Co na dwóch to nie na jednym wykresie. Sygnały z futures ale czasami wig20 daje jaśniejsze.

 27. Qba pisze:
  Maj 24, 2012 o 9:44 am

  skoro pan DAREK mnie zablokuje to proszę tylko żeby pokazał wszystkim wykresy mega trendu spadkowego od 2009 roku na indeksach

  S&P
  Nasdaq
  DJ
  WIGu
  ropie
  miedzi
  złocie
  Daxie itd,

  no może jezcze na Bogdance , KGHmie, Syntthosie , LPP ,Eurocashu tak dla dopełnienia że akcje to syf i śmieci

  CZY PAN DAREK BARTOMIEJCZAK JEST WSTANIE odpowiedzieć chociażby na jedno proste pytanie

  ponieważ wysłał tu swoich KLAKIERÓW niech pokaże TREND MEGA SPADKOWY NA WIG 20 , wykres od sierpnia 2011

  Analytyk gra na kontrakcie a nie ma podglądu na parę eur/usd , koń by się uśmiał

  czy pan DAREK może pokazać tą dzisiejszą LUKE na wykresie KTÓA TO MIAŁA wyzerować depozyt ,

   1. Panie Darku proponuję zbanować usera Qba bo to już nawet nie jest śmieszne. On specjalnie prowokuje, a Pan się niepotrzebnie w to wkręca.

 28. nie ma się o co sprzeczać. Ważnym wsparciem jest 2000 pkt, bo to równa liczba a rynki lubią okrągłe poziomy. Jeszcze raz przypomnę, od 10 miesięcy bujamy w kanale od 2000 do 2400 pkt. Dlatego wypadnięcie w dół byłoby mocnym sygnałem, po takim okresie konsolidacji …
  Zawsze trzeba zakładać kontynuację, dopiero przebicie ważnego poziomu upoważnia do przyłączenia się do silniejszej strony rynku.
  PS
  Nasz rynek nigdy nie był autonomiczny, dlatego obecny trend na świecie wyznacza ojciec wszystkich giełd czyli SP500. A tam trend wzrostowy ma się dobrze, skoro nie padło pierwsze wsparcie. Cena ciągle jest powyzej MA200, a ta zawija do góry. Nie ma nic, co upoważniało by do mówienia o bessie. Teraz nie ma, co będzie za tydzień ? Zobaczymy.

  1. Zgadzam się że S&P jest dobrym wskaźnikiem i pewnie wszyscy biorą go pod uwagę przy analizach. Tylko, że od jakiegoś czasu ruchy w górę u usiaków nie przekładają się na europę. A każdy ruch w dół jest potęgowany na starym kontynencie. A ja nie widzę możliwości hossy za oceanem ponad wierzchołki bańki internetowej w najbliższym czasie mam tu na myśli okres 2-4 lat. Poprostu nie widzę żadnej branży, segmentu rynku a najlepiej całkowicie nowych ideii które by rozpaliły umysły gawiedzi, a przedewszystkim stworzyły nowe gałezie gospodarki co mogło by pociągnąć świat na przód. Mało tego uważam że od czasów internetu świat stoii w miejscu zmieniają się tylko na lepsze drobne gadżety, a to chyba owiele za mało żeby ruszyć do przodu.

   1. Mam podobne zdanie, choć teoretycznie za taką silną technologię, która mogłaby rozruszać rynki uważam genetykę (zapobieganie starzeniu), nanotechnologię (operacje, precyzyjne dawkowanie leków) oraz zamiennik paliw do pojazdów. Nie sądzę jednak, by coś z tego „ruszyło rynkami” w ciągu dwóch lat. Za takie można uznać obecnie tylko sztuczne pompowanie typu QE3-99 i nie jest powiedziane, że właśnie tak się stanie, a zapłacą za to nasze dzieci.

 29. @Howgh cyt.,ojciec wszystkich giełd czyli SP500.S&P to raczej sutener zaś reszta giełd na czele z wigiem to jego utrzymanki czytaj k….Przepraszam za język ale trzeba nazwać rzecz po imieniu

 30. Howgh pisze:
  Maj 24, 2012 o 1:14 pm

  nie ma się o co sprzeczać.

  WYDAJE MI SIĘ ŻE JEST wręcz ODWROTNIE , WŁAŚNIE JEST SIĘ O CO SPRZECZAĆ BO JAK SAM ZAUWAŻYŁES NIE MA TRENDU SPADKOWEGO A JUŻ MEGA TRENDU SPADKOWEGO PANA BARTŁOMIEJCZAKA TO ABSOLUTNIE NIE MA

  jak wypadniemy poniżej 2000 to rozumiem że zejdziemy na dół o zakres konsolidacji czyli 450 pkt w dół ale na razie to jest wróżenie bo nie wyszliśmy ,

 31. ok, może nie ma pod co rosnąć sp500. Ale albo bawimy sie w proroków, albo oceniamy to co widzimy na wykresie. W 2009 roku też nie było pod co rosnąć … A KGHM z 25 zł w 2 lata zrobił prawie 1000%.
  Zarówno Dax jak i Sp500 są teraz w ważnych miejscach, wystarczy poczekać czy odbiją w górę czy wygenerują sygnały S.

 32. Gratuluje panie Darku swietnych i trafionych analiz, czytam je zawsze z ciekawoscia.

  Sam mam nastawienie niedzwiedzie, jednak zaciekawil mnie ostatnio wykres kontaktow na S&P. Tworzy sie tam prawdopodobnie (jesli juz sie nie utworzyla, mozliwy jeszcze spadek do 1271-75 lub 1255-58) formacja wzrostowego motyla, byc moze nie idealna harmonicznie, ale jednak….
  Zapowiada to prawdopodobnie wyniesienie indeksu S&P w okolice szczytow lub sporo powyzej latem (przy zalozeniu ze formacja ta nie zostanie zanegowana).

  pozdrawiam

  1. Dobrze Pan widzi od połowy czerwca do końca lipca widzę odreagowanie trochę mniej jak ostatnie szczyty z marca i podbitka z maja. Póki co przydałby się mocny ruch w dół na zasadzie paniki ostatniego przetrzepania małych i średnich.

 33. Czy dziś można przyjąć takie założenie? 🙂 Ktoś pomoże?

  artur pisze:
  Maj 23, 2012 o 10:48 am
  Nauczka z wczoraj. Jeżeli świat prze na północ a my pełzamy po poziomie zamknięcia z poprzedniego dnia, to warto wtedy zastanowić się nad zajęciem krótkiej pozycji. Niby banał, ale taki stary baran jak ja zapomniał o tym.

 34. wcześniejszy mój wpis był moim spojerzeniem z dużej perspektywy oczywiście, że latami nie czaję się na okazje do zagrań, bo przecież nie śledził bym codziennie notowań. A co do S&P: dla mnie scenariusz wzrostowy nie wchodzi w grę bo dołek z czerwca-lipca 2011 wszedł głęboko w szczyt z marca 2010. To co teraz się działo przez te kilka miesięcy to narazie dla mnie jest korekta, która swoim zasięgiem wyszła poza szczyt. Jest to możliwe i dopuszczalne z punktu widzenia anlizy tech. Ewentualne wybicie ostatniego szczytu skłoniło by mnie do rewizji scenariusza długo terminowego przy jednoczesnym wyrzuceniu teorii Eliota do kosza jako mało przydatnego narzędzia. Więc Eliot nie zawiedź mnie

  1. @Marcin rozważ opcje z ruchem WXY od dołka w 2009 roku bo wtedy dalszy ruch w górę wg teorii Elliotta w niczym by nie przeszkadzał 🙂 (to tylko jedna z opcji na ruch up jeszcze przez jakiś czas). Tzn nie zrozum mnie źle nie sugeruje że tak bedzie tylko przedstawiam spostrzeżenie które mówi ze tej teorii nawet w takim wypadku nie powinieneś wyrzucać bo może to być cały czas duża fala 4 w cyklu bardzo długim która jeszcze potrwa np kilka lat 🙂 z wahaniami up and down 😀

 35. Muszę napisać że ilość komentarzy poważnie mnie martwi ja wolałem jak było kilkanaście a teraz to mi się nie chce tego nawet czytać już jest ponad sto po prostu komentarze są w trendzie wzrostowym:) ,to chyba też coś znaczy i jak wig kiedyś zacznie rosnąć może wszystko wróci do normy 🙂

 36. jeśli amerykanie dziś spadną, to jutro nasi zamkną świece tygodniową pod 2000 pkt i wszystko będzie jasne.
  Widzę że większość wpisów to domysły, wróżby, których sprawdzalność może być co najwyżej losowa. Podstawowa zasada to reagować a nie wróżyć. Jedyne co możemy, to podłączyć się i grać po stronie tego który zdobywa przewagę (przełamuje opór, wsparcie)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *