Komentarz giełdowy 26.04.2012

Po dzisiejszej sesji byki nabrały ponownie wielkie „worki nadziei”. W trakcie sesji było wyraźnie widać, iż nie mamowy o spadku, nawet wówczas gdy S&P miał słabsze chwile. Teraz to nie dziwi bo indeks zza oceanu atakuje poziom 1400.

[fumpBegin]

Oprócz przeczuć pojawiających się w trakcie dzisiejszej sesji mamy również ślady na wykresie, które mogą wspomagać „bycze zapędy”.

Jak pokazuje powyższy wykres indeksu WIG20, po dzisiejszej sesji powstała biała świeca, która w sposób wyraźny naruszyła dolne ograniczenie trójkąta i pozwoliła aby wartość indeksu największych 20 spółek „weszła ponownie w jego obszar. Taki przebieg wydarzeń nosi znamiona negacji sygnału sprzedaży wynikającego z wyjścia dołem z wspominanego trójkąta.
Temu wyraźnemu naruszeniu (jeszcze nie przebiciu) towarzyszył wzrost obrotu. Gdyby dzisiaj indeks powędrował jeszcze wyżej, tak aby przebicie można było uznać za ostateczne, nie miał bym wątpliwości, że wzrost obrotu służy potwierdzeniu wzrostu „ceny”. Niestety nie potrafię tego „zatwierdzić” w obliczu naruszenia trójkąta i braku „podbierania akcji w momencie tworzenia się ostatniego dołka.
Myślę jednak że jutrzejsza sesja może wiele wyjaśnić. Dalszy wzrost będzie już jednoznacznym przebicie ograniczenia od dołu i wejścia z sukcesem w obszar trójkąta. Jednak nie można nie zauważyć że układ czterech ostatnich świec jest idealnym przygotowaniem do formacji kontynuacji trendu spadkowego czyli formację Trójka bessy. Zatem jutrzejsza sesja może mieć przełomowe znaczenie bo jeśli zamiast wzrostu będziemy mieli znaczący spadek to formacja kontynuacji stanie się faktem. Poniżej zamieściłem wykres naszych kontraktów terminowych. Dlaczego? Po pierwsze tam jeszcze lepiej wygląda „przygotowanie” do powstania Trójki bessy a po drugie warto zwrócić uwagę jak na tym wykresie wygląda sytuacja z dolnym ograniczeniem trójkąta. Wiem, wiem to indeks „wyznacza” kierunek na kontraktach a nie odwrotnie jednak na naszym rynku ten drugi przypadek wcale nie jest rzadkością, zwłaszcza wówczas kiedy mamy do czynienia z tak małymi obrotami.

Zdaję sobie również sprawę, że znajdzie się wielu, którzy powiedzą: ” no tak a Bartłomiejczak znowu swoje, USA rośnie a on stale próbuje udowodnić, że u nas tak nie będzie”. Zatem chciałbym tu jeszcze raz zwrócić szczególną uwagę na to co napisałem powyżej, mianowicie uważam, że dopiero jutrzejsza sesja może rozwiązać ostatecznie kwestie – rośniemy czy spadamy, i nic ponadto nie chcę w dzisiejszym komentarzu przekazać. I dla tych którzy właśnie w ten sposób myślą przypomnę wykres z weekendowej i to co na nim wyraźnie widać a o czym wspominałem.

Mam na myśli brązową, szerszą linię, która wyraźnie wskazuje, że aby okrzyknąć powrót do wzrostów na S&P potrzeba pokonania poziomu 1400 na którym obecnie się znajdujemy.

[fumpEnd]


Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat nawet przy niewielkiej zmianie ceny instrumentu bazowego, na podstawie którego jest oparte kwotowanie cen danego Instrumentu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe. Podejmując decyzje inwestycyjne, Klient powinien kierować się własnym osądem.

42 Replies to “Komentarz giełdowy 26.04.2012

 1. Panie Darku,
  Na wykresie H4 ES.F, ale nie tylko na tym jednym widać od 11 kwietnia układ falowy 3-3-5, przy czym ta ostatnia piątka jest wzrostowa. Czy taki układ należy traktować jako początek nowej fali wzrostowej (mam na myśli tę wzrostową piątkę)? Czy też można to nadal traktować jako rozbudowaną korektę płaską, po której mogą nadejść dalsze spadki i fakt, że pojawia się piątka wzrostowa nie ma żadnego znaczenia?

  1. 3-3-5 to wzór korekty a jak to się kształtuje faktycznie to tu się nie wypowiem. AT traktuje to na obecna chwile jako korektę.

 2. Panie Darku a co pan sądzi o dzisiejszym zamknięciu gdzie kontrakty zamkneły się pod WIGiem??? czy ma to jakieś znaczenie dla rynku???????

 3. Witam
  Znalazłem tu potwierdzenie swoich przemyśleń. Dodam od siebie, że dzisiaj indeks zamknął się nie tylko nad dolnym ograniczeniem trójkąta, ale również nieznacznie nad luką hossy ze stycznia (2192-2207). Po przełamaniu od góry stała się ona oporem.
  Moim zdaniem za negacją wybicia dołem przemawia fakt, że wszyscy oczekują, że już jest pozamiatane. Ten trójkąt widziałem już od dawna w różnych analizach i poniedziałkowa sesja dla wielu była jednoznacznym sygnałem, że jedyny możliwy kierunek to południe. Tymczasem rynek zwykle nie podąża w kierunku, którego oczekuje większość inwestorów.
  Pozdrawiam

   1. Wiedziałem, wiedziałem że to napiszesz dziś!!! Ja jestem mocno zaniepokojny mimo to, nie wiem, może poczekam jeszcze na wybroy we Francji, w końcu to tylko 4 sesje… ale się już hossowo zrobiło naprawdę (Zachód). Wlochy Hiszpania na podwojnym dnie bessy, a my? No wlasnie… Na wielkim rozdrożu..

   1. a czy nie idzie zielono u nas i czy nie rosną akcje ? pisałem i uprzedzałem a Pan swoje jak stara płyta ! więcej elastyczności.

    1. Słuchaj, sam nie wiesz co będzie a tylko dlatego że masz pełen worek akcji rzucasz mi takie teksty. Trzeba było zrobić to zanim kupiłeś a nie teraz. Oczywiście jeszcze bardzo długa droga do tego abyś miał rację ale jednego na pewno nie masz a bez tego ani rusz – cierpliwość.

 4. W Ameryce robia co chca. Fed dal wczoraj najbardziej jastrzebi komentarz od dluzszego czasu a tu wzrosty i oslabienie dolara. Trudno to zrozumiec. Moze tak jak piszesz Darek 1400 bedzie silnym oporem. Jutro po danych o PKB wszystko sie wyjasni.

 5. pamiętać trzeba ze idzie maj a w maju sie wujek urodził i w maju sie sprzedaje
  wszystko czego trzeba to ładnej duzej czarnej świecy
  choć osobisice wole powrot do trojkata, bo w trojkacie jest fajnie, ciepło, troche ciasno sie robi ale da sie rade,
  jak to madrych ksiazkach piszą, zawodowcy zawsze grają nie na wybicie tylko na powrot do konsoli, no własnie czy było to wybicie czy nie, trzeba czekac na te ładną dużą swiece ajj

 6. Po sesji w Ameryce na sp 500 futures 1398 czyli sp 500 bylby juz powyzej 1400 pkt jakies 1403pkt. Jutro moga byc tez wzrosty. Chyba nie obedzie sie bez testu marcowych szczytow w najblizszym czasie.

 7. @Tippo
  Pytasz o fale na es.f ja akurat rysuje na kasowym sp (w admiralu też mam notowane cfd na kasowy a nie es.f) ale może to Ci coś pomoże w odpowiedzi na Twoje pytanie. Starałem się wątek falowy dosyć dogłębnie rozwinąć:
  1) wczorajsze rysunki http://kontrakty-tomon20.blogspot.com/2012/04/s-proba-oznaczenia-fal-od-szczytu.html
  2) dzisiejsze uaktualnienie http://kontrakty-tomon20.blogspot.com/2012/04/sp500-aktualizacja.html
  Są to tylko wg mnie najbardziej prawdopodobne rozwiązania w ujęciu falowym. Tak samo jak wyznaczana strefa 1402-1403 to pierwsza strefa docelowa dla impulsu jeśli tutaj będą odbijać to wszystko jak w oznaczeniach i interpretacja taka jak opisałem. (linkuje wpisy na blogu by nie pisać tego wszystkiego jeszcze raz)

 8. dla mnie jezeli s&p zamknie sie na obecnym poziomie albo troche nizej maj moglby sie rozpoczac z impetem w dol i pozniej wyciagac w gore, albo odwrotnie w drugiej polowie maja w dol, ale jestem prospadkowy.

  plus wpis u WB. ” Na razie mamy za sobą wyraźne sygnały zakończenia trwającego od marca trendu spadkowego. Jako przykład można podać uformowanie się na wykresie Nasdaq Composite formacji „wyspy odwrotu” („luka wyczerpania” w poniedziałek, „luka startu” w środę).” (na dziennym, nie wiem jak dziala ta formacja, ale ktos zauwazyl ze zostala zrobiona jedna spolka;]:D) itd generalnie znowu byczo… ciezko to zinterpretowac… dla mnie jezeli na kontraktach zaliczymy pewien poziom to bede zaklopotany …. powinno sie jutro najpozniej w pon wyjasnic ;] pozdr

 9. Ja bym nie był taki byczy. S&P futures i DAX na 1H szły w kanale wzrostowym. Dzisiaj rano się z niego wybiły dołem, po czym poszły do góry po to żeby wieczorem odbić się od dolnego ograniczenia kanału…

  1. koń jaki jest każdy widzi …. nie trzeba agencji ratingowej żeby się inwestorzy dowiedzieli jakie bagno mają w bilansach tamte banki …. to już jest od dawna w cenach …

 10. Ze swojej strony pozwolę sobie dodać, że na poziomie ok. 2215-2220 mamy silną strefę oporu wyznaczoną techniką Fibonacciego, która nie dość, że przez ostatnie 2 dni zatrzymywała zapędy byków, ale również 11 kwietnia zatrzymała (chwilowo) spadki na naszej giełdzie.
  Pozdrawiam,
  Kuba

 11. jest koniec miesiąca i tylko tyle , jak ktoś widzi byczy indeks to ja mu gratuluję , wystarczy włączyć wykres tygodniowy i będzie wszystko jasne

  2400 bujaliśmy , potem 2300 bujaliśmy teraz 2200 bujamy się a potem 2100 i tak dalej ,

  niby pod co ma rosnąć teraz ?

  panie Darku wystarczy namalować trójkąt po cenach zamknięcia ale nie świecowy i widać co jest , żadne wejście do trójkąta a wybicie z niego było dawno

 12. acha od 3 sesji mamy wzrost i LOP spadł w tym czasie o 6000

  przyszły tydzień to będzie dopiero zabawa , mamy mega dużo ważnych dancyh a my pracujemy co 2 dzień, będą luki

 13. rosnie tylko Pekao i pko bp , obroty znow zenujace , od 2380 dołek fali 1 jest na 2340- 2350 pkt i maxymalnie tak możemy dojść żeby potem dokończyć całą 5tke w dół ,

  a dane coraz gorsze także dystrybucja trochę potrwa ,

  1. dlaczego Qba ma nie pisać – właśnie robi to co trzeba i cenie jego wpisy. Jak sie innym nie podoba niech idą na WB blog lub bankier – Darek to uznaje i każdy post jest publikowany.

 14. Qba, że Cię palce nie bolą. Co odświeże stronke, aby przeczytać jakiś merytoryczny wpis to dziesiątki twoich wpisów. Daj na luz zapewniam, że lepiej na tym wyjdziesz, a nie tak się motasz od mega hossy do mega zwały. Panie Darku swoją drogą przydał by się jakiś czat online.

 15. Na dzisiaj obstawianie S to kopanie się z koniem. To co się dzieje na rynku nie ma nic wspólnego z rzeczywistością w gospodarce. Od kilku dni codziennie mamy złe dane, wiemy już że nie ma QE3 i co? Po złych danych spadamy przez 15 minut a potem znów rośniemy… Nie wierzę w to, że ktoś wie o czymś cudownym o czym my nie wiemy i ogłosi to za tydzień czy dwa. To jest najprawdopodobniej ordynarna dystrybucja akcji do naiwnych na fali „optymizmu”. O naszym W20 mówimy, że to „banan” a tu się okazuje, że na Wall Street wszystko gra tak samo.

 16. jezeli masz grube depo i nieduża pozycje mozesz S trzymać , jeżeli grasz na chwilówkach to nie ma sensu bo się kopiesz z koniem. Tutaj wszyscy muszą uwierzyć w hossę nikt nie ma wspominać o tym jak jest źle ! ( jest średnio w gospodarce bo każdy widzi ale rynek na silę z usa chce to przeforsować na swoje poprzez ordynarną jak piszesz dystrybucję – u nich takie rzeczy już w dołku do ulicy pisali i mówili ,że teraz to idealny czas – nie mogli okłamać a muszą utrzymywać status sprytnie lawirują spółkami i tak czy siak nie dadzą ulicy zarobić jak i małym inwestorom )

 17. dla mnie ABCD harmoniczne do 61,8% spadku ostatniego zrobione , AB=cd , na H1 RSI już prawie 70 pkt także od poniedziałku zobaczymy co pokaże BYK jak się miesiąc skończy ,

  LOP całą sesję w miejscu a teraz jeszcze spada , a wzrost o 40 pkt więc coś tutaj nie tak jest

  1. Wykres na H1 to b.mało. Na dziennych widać inaczej. Dodatkowo wsparcie było na dziennych od linii wzrostowej. Przed nami luka do zakrycia. Kasowy ustawiony wysoko więc konie mają się do czego rozpędzać. Być może w poniedziałek zostanie pokonana linia oporu na ok. 2240-2250 luką startu. Pamiętacie kilka dni temu jak BUX zrobił wzrost 4% ? Dlaczego teraz nie u nas ? Biorąc pod uwagę jak wykrwawił się byk robiąc wzrost , w/w wersja jest realna. I zmieści się w AT. Dodatkowo proszę Darka aby w wideo rozważył też tą wersję. Będzie ciekawie. Jeszcze o LOP. To że pozycje były zamykane i LOP spada przy wzroście jest naturalne. Kiedy pozycje mają być zamykane ? Właśnie teraz kiedy trend może ulec zmianie. Ale sytuacja może się zmienić za kilka sesji kiedy LOP zacznie rosnąć przy rosnących cenach i tego na tym etapie nie można zanegować. Reasumując trzeba być obecnie b.uczulonym że trend wzrostowy może być dłuższy niż nam się wydaje. Powtórzę : AT tego nie neguje.

   1. widzę że kolejny się spiera w sprawie LOPu , jak przy 2160 pisałem ze LOP spada i po spadkach to pan Darek i inni mnie wyśmiali , jak teraz znów piszę że na wzrosćie LOP spada o 7000 to znów jest to argument za wzrostem , a ja zawsze tak samo , wzrost LOPu potwierdza kierunek tak samo jak i wzrost wolumenu na akcjach , nie może rosnąć ani spadać na malejącym LOPie , bo niby kto by zarabiał jak nie ma chętnych do zakładu hazardowego , oby nas tylko nie czekało kolejne 8 miesięcy boczniaka bo to będzie najgorsze

    poza tym , 4 dzienne czarne świece , po nich mamy 5 dziennych białych ale doszły one tylko do 61,8% zniesienia tych 4 czarnych świec , no i jeszcze na malejących obrotach ,

    kolejny aargument , wzrost zrobiony 4 spółkami akurat koniec miesiąca i największy udział w portfelach OFE i zagranicy , małe i średnie spółki wogóle nie wzięły w tym udziału , Pekao ze 140 na 152 zł – tutaj nie widzę już żadnego potencjału , PKO i PZU nie dotykam zanim minister skarbu nie wysypie swoich miliardowych pakietów , obydwie też najwięcej urosły , KGHM kolejny ale tego to nie dotykam bo to ostatnia tak duża dywidenda , i teraz gdybym miał ustawiać kontrakt pod te spółki i mega dywidendy wziąłbym S , bo moim zdaniem po dywidendach te spółki nie odbiją jak zawsze było to w zwyczaju , a TP sa też niezłą dywidendą sypnie , w sumie to ze 100 pkt te wszystkie spółki mogą w dywidendzie oddać albo i więcej , oj będzie zabawa

    obrót w piątek był śladowy w WIG 20 a znów wszędzie już pieją że to nowa fala wzrostowa

    jeszcze jeden argument , OFE mają 34 % w akcjach , jak wezmą nowe emisje od skarbu będą mieli 37% i to bez zadnego wzrostu indeksu – i teraz niespodzianka każda bessa zaczynała się z takim udziałem OFE w akcjach , oni więcej nigdy nie mieli w akcjach , to niby kto będzie potem ciągnął ten wózek – indywidualni ze swoim portfelem wycenianym średnio na 10-50 000zł , bez żartów no i lokaty na 7% a Belka jescze chce stopy % podniesc , no ale patrzymy na kreski i będzie widoczne , do 2360 pkt to w ogóle BYK nie ma szans , ale najpierw niech te 2300 przejdą a już na H1 rynek prawie wykupiony na maxa na FW 20 , no i S&P 500 też te 3 szczyty na razie nie mogą przejść a Apple po tych rekordowych wynikach TEŻ ma problemy ze swoją hiperbolą , a ta spółka dała 10% wzrost indesu ostatnio

    1. Nie bądź taki nieomylny. Ja nie pisałem o zmianie trendu na wzrostowy w terminie średnim lub długim. I dlatego zmiana LOP może być taka jaką obserwujemy dla krótkiego trendu (na razie). Poza tym z LOP-em jest tak jak piszesz. Jednakże chcę podkreślić jeszcze raz że byk jest na razie silny i zasięg obecnego krótkiego trendu może podejść pod lukę. O dalszym zasięgu nie piszę. Nie wiem. Brak danych. Na dzień dzisiejszy indeks WIG20 stoi pod oporem i czekamy na dalszy bieg wydarzeń. I niestety skłaniam się pomału do tezy że boczniak będzie trwać dalej. Pisałeś o USA. Podają że większość spółek z SP500 ma zyski większe niż estymowane przez analizy. Są jednakże obawy o twarde dane takie jak ; bezrobotni i ISM. Na SP500 nie ma żadnych potwierdzonych oznak zmiany trendu ze wzrostowego. No ale od czego jest w USA rok prezydencki jak nie od wzrostów. I niestety wychodzi nam to bokiem.

    2. Jeśli indeks rośnie al LOP spada to jest to nijak nic innego jak wzrost wywołany zamykaniem pozycji krótkich. Inaczej mówiąc ci, którzy wcześniej otwierali dużo pozycji S licząc na duże spadki teraz muszą je pokryć poprzez kupno L, więc rośnie bo kupują.
     Typowy short squezze.
     Prawdziwy ruch zobaczymy po kolejnym wzroście LOPU i wtedy będzie wiadomo z większą pewnością czy gramy L czy S po obranym kierunku indeksu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *