Komentarz giełdowy 25.04.2012

Od samego początku sesji byki „rzuciły” się do ataku i tym samym kontynuowały „dobrą” passę z wczorajszego dnia. Wczesnym popołudniem zanegowany został sygnał sprzedaży w postaci wybicia z trójkąta.

[fumpBegin]

Niestety, popyt nie mógł się cieszyć sukcesem do samego końca sesji ponieważ ostatnie dwie godziny sesji pokazały, ze do zanegowania wybicia dołem z trójkąta potrzeba znacznie mocniejszych bodźców niż sama chęć nie dopuszczenia do bessy.

Właśnie dzisiaj wieczorem może „nadejść” taka informacja. Jej źródłem może być konferencja prasowa po posiedzeniu FOMC. Wielu inwestorów wierzy, że szef Rezerwy Federalnej zapowie kolejną turę dodruku dolarów i tym samym na rynki zwiększonego ryzyka zawita fala wzrostowa. Właśnie ta konferencja nie pozwala ostatecznie zinterpretować tego co pokazuje wykres po dzisiejszej sesji. Może zinterpretować można jednak tak do końca nie wiadomo co się wydarzy po dzisiejszym wieczorze.
Długi górny cień „mikro” szpulki i zwiększony obrót po dojściu do dolnego ograniczenia trójkąta nie jest raczej pozytywną wskazówką dla posiadaczy akcji. Taka sytuacja, gdyby nie było dzisiejszej konferencji, trzeba byłoby zinterpretować jako przedsmak kontynuacji spadków. Właściwie to tak należy traktować to co dzisiaj miało miejsce a jedynie „trzymać rękę na pulsie” na wypadek gdyby jednak Ben powiedział coś co byki lubią najbardziej, zastrzyk pustej gotówki na spekulacje.
Kiedy spoglądam na wykres intra indeksu S&P mam obawy czy coś takiego padnie w ogóle z ust „bohatera hossy” w USA. Na wspomnianym wykresie mamy układ formacji prostokąta po kilkudniowych spadkach co już samo w sobie zapowiada raczej kontynuację tego co było przed utworzeniem prostokąta. Dodatkowo ostatni wzrost (od 23.04 do dzisiaj) z poprzedzającym go bezpośrednio spadkiem (od 19.04 do 23.04) tworzy formację Nietoperza z czego dodatkowo odcinek CD układa się w klin wzrostowy. W odpowiednim miejscu S&P zatrzymało się dzisiaj i ….. . No właśnie jest przygotowany do wybicia dołem z klina i zmiany kierunku na spadkowy. Zatem wykres intra S&P futures sugeruje, że Ben nic nie powie. Zobaczymy o 20.15. Jeśli tak będzie faktycznie to jutro możemy spodziewać się spadku w kierunku 2120 na WIG20. Jeśli jednak konferencja za oceanem zakończy się jednak optymistycznym komunikatem to jutro będziemy mieli kolejną próbę wejścia w obszar trójkąta.
Na koniec jeszcze jeden czynnik który skłaniałby mnie do mocniejszego trzymania się wskazówek płynących z wykresu (zapowiedź kontynuacji spadku) mianowicie mam na myśli LOP. Dzisiaj przybyło prawie 1500 nowych pozycji a wszystko to miało miejsce w czasie trzech godzin podczas których przebywaliśmy na dzisiejszych maksach.

[fumpEnd]

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat nawet przy niewielkiej zmianie ceny instrumentu bazowego, na podstawie którego jest oparte kwotowanie cen danego Instrumentu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe. Podejmując decyzje inwestycyjne, Klient powinien kierować się własnym osądem.

36 Replies to “Komentarz giełdowy 25.04.2012

 1. Obserwując przebieg dzisiejszej sesji trzeba wyciągnąć jeden zasadniczy wniosek: nasz rynek jest doskonale odgórnie sterowany. To są zagrywki z dokładnością do 1 punktu. I jestem przekonany, że ruchy indeksu i kontraktów nie są wynikiem czystej rynkowej gry. Gdybyśmy tylko znali wcześniej ten doskonale opracowany scenariusz…

 2. Gołym okiem widać niemoc W20. Cudo-fixy namiętnie pokazują, że nie warto w trakcie dnia nic kupować – bo o 17.30….
  Jak już inwestorzy zaczną reagować jak pies Pawłowa, to W 20 w ostatnie o,5 godz zrobi kiedyś lekko 2%. Trwa mozolny wzrost LOP więc jest szansa na wzrosty dopóki harami się trzyma i daleko do połowy maja. Trzymajmy się wszyscy w braterskim uścisku niedźwiadka z byczkiem!

 3. Tylko parę słów na temat wcześniejszej dyskusji na temat kontrakt i pozycja. Otóż kontrakt to jest inaczej umowa pomiędzy sprzedającym i kupującym. Do tego dokłada się jeszcze słowo : terminowy. Tak więc mamy kontrakt terminowy który mówi o tym że jeden kupi od drugiego w określonym terminie np. indeks giełdowy. Aby transakcja na gpw się odbyła musi być 1L i 1S. Pozycja określa tylko jedną stronę w transakcji. Tak więc QBA ma rację.

 4. Słuszna uwaga panie Dariuszu
  Wyraźniejsze poruszenie wzrostowe na LOP zaczęło się od godziny 13:24
  i do 16:30 przybyło ok 1200 pozycji. Zgadzam się że inicjatorem był zbierający S

 5. Bałem się że Benek z czymś dzisiaj wyskoczy i wolałem zamknąć S. Ale widać że szału nie ma więc rynek powinien iść tak jak AT pokazuje – w dół 😉

 6. No i cóż takiego powiedział Ben helikopter? Nie chce mi się śledzić tych wszystkich komunikatów, a tkże oglądać TVN CNBC są ciekawsze programy w tv. Z góry dzięki. Po wykresie wygląda, że nic takiego. Ale jak ktoś by skomentował z forumowiczów konferencje FED byłbym wdzięczny.

  1. Powiedział, że niby nie będzie luzowania polityki monetarnej. Z drugiej strony dodał, że są gotowi do akcji jakby coś. Podwyższyli prognozę inflacji i PKB dla usa.

 7. witam .zauwazylem pewną prawidlowosc na tym forum jak sa spadki na gieldzie to komentarzy bardzo duzo,jak niema spadkow cisza i spokoj.
  co do rynku mialem zlecenie na fw 20 krotka 2218 ,zabraklo 1 pipsa i by mnie zabralo ,nie chodzi o pieniadze, ale jakie fajne uczucie jakby zabralo w punkt .szkoda .

 8. Czy ktos moze z Was zna przyczyne tak wysokiego wzrostu dzis w Budapeszcie..? Ponad 4% to robi wrazenie, szczegolnie w kontekscie naszej gieldy.

 9. Sp 500 juz 4 raz w tym miesiacu uderza w opor w okolicy 1390 pkt. Jak do tej pory ladnie sie od tej lini odbijal. Jesli nie to bedziemy mieli test szczytu z konca marca.

 10. jest ok trzymamy byczy status także można jutro kupować bez obaw. Szkoda ,że dzisiaj nie złapałem Wig na L ale mam DAX. Misie do lasu 😉

 11. krawiec pisze:
  „witam .zauwazylem pewną prawidlowosc na tym forum jak sa spadki na gieldzie to komentarzy bardzo duzo,jak niema spadkow cisza i spokoj.
  co do rynku mialem zlecenie na fw 20 krotka 2218 ,zabraklo 1 pipsa i by mnie zabralo ,nie chodzi o pieniadze, ale jakie fajne uczucie jakby zabralo w punkt .szkoda”

  Hej
  Co do tego ile komentarzy jest to chyba też zależy jak jest odbierana analiza Gospodarza. Jak jest polemika to jest więcej wpisów gdy jej nie ma to jest mniej przynajmniej ja to tak odbieram. Gdy ktoś stara się dopiec Gospodarzowi to zawsze pojawiają się osoby mu wtórujące oraz takie które bronią i z tego wynika najwięcej komentarzy.
  A co do rynku to dziś próba się nie udała jak nastąpi ponowny zdecydowany atak to wtedy się powinno udać. Ale technika podpowiada, że po takim nieudanym ataku rynek powinien kontynuować przecenę.
  Nie będę powielał wykresu tylko wrzucę link do bloga. Chodzi mi o drugi wykres czyli kontrakty w ujęciu h1 mamy ważną kreskę ale na tą chwilę jest ona w dość znacznej odległości od obecnego kursu i nie za wiele wskazuje na to, że będzie atakowana w najbliższych dniach:
  http://kontrakty-tomon20.blogspot.com/2012/04/fw20-po-sesji-25042012.html
  Gdyby została zaatakowana i w konsekwencji przebita to mielibyśmy sytuację podobną do tej w styczniu tego roku (wtedy też bux wcześniej wystartował). No ale jak będzie przebita to będziemy o tym rozmawiać:)

 12. Ben się uczy od naszych polityków, powiedział tak, że NIC nie wiadomo.. od ponad roku to szum medialny kieruje rynkami aż strach pomyśleć jak łatwo mogą stracić pieniądze ci którzy dowiadują się po czasie (MY) a jak łatwo zarabiają ci którzy owy szum tworzą..

 13. ESF to po pierwszej fali w dół teraz rysuje flagę , powinniśmy od dzisiaj zacząć spadek , RSI na H1 na ESF 73 pkt więc wszystko się zgadza

 14. Darek – piszesz o nietoperzu na S&P500 – mógłbyś ją rozrysować, czy widzisz je na dziennych czy na krótszych świeczkach >

 15. czekam dzis na swiece sygnalą (ilez to trzeba czekać na sygnał!) no otwarcie z luką do góry potem zjazd w dół i ładna swieca czarna objęcia czy jak to sie tam nazywa, wtedy enter sl pow swiecy, rysko 2%, Tp1 tam gdzie Darek pociągnął tę slinie 2120? tp2 na 1750 ? o o takie podejscie chodzi Darku, bys cos takiego moze słuchaczom podsyłał to i więcej happy facess by w tym naszym zadymionym kraju chodziło aj

 16. Oj chyba o dalsze wzrosty w Ameryce będzie ciężko. Kolejny raz okolice 1390 pkt nie zostały pokonane. Prawdopodobnie wrócimy z powrotem do testu 1360 pkt. Podobie z Daxem przebicie 6720 pkt się nie powiodło wrócimy w niedługim czasie do testu 6500 pkt.

  1. No właśnie że jest to ostatnia szansa dziś na rozstrzygniecie czy w usa i na zachodzie jest hossa czy bessa. SP zrobił ostatnia mozliwosc korekty abcde i teraz musi juz w dół mocno rozpoczynajac fale spadkowa po wzrostowej trójce. Wyjscie powyzej 1390 to juz idzie 5 fala hossy co najmniej na 1420 a mysle ze na 1450 gdzie jest 127% fibo a moze i jeszcze wyzej. I wtedy od jura spokojnie wracamy do trójkata i do jego góry. Ostatni moment dla nas niedzwiedzi. Ja z palcem na enterze.

 17. OFErmy bronią WIG 20 bo w poniedziałek wyceny na koniec miesiąca , więc flagow Pekao PKO Orlen PZU KGHM podciąganie ale zabawa będzie potem ładna po majowym święcie

 18. Dariano italiano, w sensie Darek, pisałeś gdzies kiedys ze swoje kontrakty obstawiasz na platformie forexowej, czy zdradzisz swoim słuchaczom i oglądaczom jakaz to platforma godan zaufania twoim zdaniem
  ?

 19. jak padną wieczne niedzwiedzie rynek zrobi ruch zgodny z ich oczekiwaniami. W usa nie ma żadnej hossy tak jak w europie nie i w azji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *