Komentarz giełdowy 24.04.2012

Po wczorajszej sesji z konkretnym kierunkiem, dzisiaj przyszłą pora na nabranie oddechu. Pytanie, kto ten „oddech” nabiera szykując się do ataku? Czy są to byki, które mimo wszystko nie mają zamiaru odpuścić? Czy może jednak niedźwiedzie wykorzystują ten czas przed dalszym jeszcze mocniejszym atakiem?

[fumpBegin]

Kiedy spojrzymy na powyższy wykres to nawet trudno nam jest nazwać dzisiejszy wzrost jako próbę ruchu powrotnego do przebitego dolnego ograniczenia trójkąta. Ten niewielki wzrost, który wyrysował szpulkę z długim dolnym cieniem tworzy z wczorajszą świecą formację harami. Jednak jest to po pierwsze harami niskiej ceny a po drugie powstała ona po wyraźnym przebiciu wsparć. To sprawia, że moim zdaniem jej wiarygodność (na wzrost) jest dość niska.
Oczywiście nie można odrzucić scenariusza w którym jutro wzrost będzie kontynuowany zwłaszcza, iż rynki czekają na jutrzejszy komunikat FED i z dużym prawdopodobieństwem jutrzejsza sesja może być wyczekująca. Tym niemniej w dalszym ciągu przewaga jest po stronie niedźwiedzi i będzie tak dopóki nie zostanie zanegowane wybicie z trójkąta.
Na obecną chwilę wydaje mi się, iż nawet jeśli jutro rynek urośnie coś więcej to i tak czeka nas spadek do poziomu ok 2120 czyli poziomu dołka z 11.01. W przypadku osiągnięcia tego poziomu powstanie szansa na większy ruch wzrostowy ponieważ można będzie mówić (choć nie do końca) o formacji nietoperza. Dlaczego „nie do końca”? Bo na tym poziomie będzie brakowało podstawowej harmoniczności części formacji nietoperza czyli formacji ABCD. Jednak nie można dzisiaj odrzucić tego, ze właśnie ta „niby formacja nietoperza” zaowocuje ruchem powrotnym do dolnego ograniczenia trójkąta.
Nie chciałbym być złym prorokiem ale osobiście większe szanse daje scenariuszowi w którym po dojściu do ok. 2120 będziemy mieli podobny wzrost do tego dzisiejszego i ewentualnie jutrzejszego i kolejną falę wyprzedaży. Po prostu powstałaby wówczas korekta pędząca, która niewątpliwie dobrze wpisałaby się w scenariusz fali spadkowej do poziomów wynikających z szerokości trójkąta.
To są jednak tylko scenariusze. Dopóki nie wejdziemy w obszar trójkąta mamy scenariusz spadkowy i w żaden sposób nie warto ryzykować kupna akcji. Jeśli ta sztuka się nie powiedzie to należy oczekiwać na indeks w okolicach 1750. Jutro najprawdopodobniej nie będzie emocjonującej sesji bo wszyscy czekają na FED a po FED amerykanie wskażą zapewne dalszy kierunek. Takie rozwiązanie może ulec zmianie jeśli dzisiaj dobrze zapowiadająca się sesja w USA zakończy się klęską byków. Wówczas nawet jutro możemy już zaliczyć 2120.

[fumpEnd]

29 Replies to “Komentarz giełdowy 24.04.2012

 1. S&P na wykresach H1 H4 H6 wybiły się z kanału wzrostowego dołem, dzisiaj nastąpił powrót do linii kanału. Teraz ładnie się odbili i pewnie skończą na – 😉

  1. Patrząc na wykresy intra 1h i 4h to u nas mamy na 1h podręcznikową korektę abc a na S&P 4h widać korektę płaska pędzącą to oznaczałoby że spadek tam jeszcze się dobrze nie zaczął.

  1. Ja zawsze stosuję po minimach i maksimach cenowych ale jest wersja rysowania po skupiskach cenowych. Moim zdaniem rynki częściej respektują moja wersję ale nie będę darł kotów w tej kwestii.

 2. …cóż, mnie dzisiaj wybiło SL, ale pokaźny zysk został zgarnięty z ostatnich dni został zgarnięty 🙂 chyba sobie odpocznę od swoich spekulacji, żeby sobie odświeżyć umysł 🙂 poza tym giełda to nie wszystko, człowiek ma jeszcze inne aspekty swojego życia… Panie Darku, dziękuję za zaangażowanie i pracę u podstaw jaką Pan poprzez ten blog prowadzi i jeszcze raz pozdrawiam.

 3. w poprzednim artykule niejaki Qba zrobił kardynalne błędy i dziwię się że pan Darek go nie pojechał, a należało się. Niektórzy ludzie piszący komentarze pod tymi analizami nie mają pojęcia o czym piszą.
  Mylą pojęcia kontraktu z pojęciem 1 otwartej pozycji. ( jedna otwarta pozycja to dwa kontrakty, ale to szczegół hehe…….) Niezłą mam polewę czytając co niektóre komentarze.
  Dwie sprawy aby skutecznie grać
  1 .Wiedza i doświadczenie
  2. Mocne nerwy i zdrowa psychika.
  Trzeba posiadać te oba atuty jednocześnie
  Jeśli ktoś ma ubytki chodź w jednym z tych dwóch czynników wiecznie będzie długoterminowo na minusie. Bo chodź czasem zarobi to w trudnych sytuacjach straci 2 razy więcej

 4. i druga sprawa ktoś mi tu wylicza że 25 tysięcy kontraktów x 400 punktów.
  Litości……. doświadczenie jasno mówi że książkowy zasięg wybić który można książkowo obliczyć ( szczególnie przy tak dużych formacjach) rzadko kiedy realizuję się z taką dokładnością. Tylko naiwniak czeka teraz na ruch do 1750-1800
  Myślę że po równe 2000 większość z krótkimi z pocałowaniem ręki zrealizuje zysk.
  Tym bardziej że gruby zrolował swoje S brane głównie pod poziomem 2400 z serii marcowej.

  1. Z tym bym się nie zgodził. Wystarczy spojrzeć na 2008 i trójkąt jak i na wiele innych. Musze przyznać że zasięgi są czysto teoretyczne ale tak jest i faktycznie sa bardzo często realizowane. Oczywiście że nie na punkt i dlatego może być 1800 albo i 1700 ale 2000 chyba jednak nie.

 5. FED pisze:
  Kwiecień 24, 2012 o 6:59 pm

  w poprzednim artykule niejaki Qba zrobił kardynalne błędy i dziwię się że pan Darek go nie pojechał, a należało się. Niektórzy ludzie piszący komentarze pod tymi analizami nie mają pojęcia o czym piszą.
  Mylą pojęcia kontraktu z pojęciem 1 otwartej pozycji. ( jedna otwarta pozycja to dwa kontrakty, ale to szczegół hehe…….) Niezłą mam polewę czytając co niektóre komentarze.

  co za głąb, wyjaśniam łopatologicznie , LOP – liczba otwartych pozycji , 1 kontrakt to jedna S i jedna L czyli 25000 kontraktów to 25 000s i 25000 L , mam nadzieję że pan FED mega głąb zrozumiał , do szkoły ale już i nie pisać bzdur bo jeszcze ktoś pomyśli że to pryma aprilis

 6. po wpisach pana FED śmierdzi na odległosć że został na długich i wszystkich obwinia i szuka kolesi do zaczepki , a to mnie zaczepi , a to pana Darka , ciekawe kto będzie następny ,

 7. ortheus pisze:
  Kwiecień 24, 2012 o 6:00 pm

  …cóż, mnie dzisiaj wybiło SL, ale pokaźny zysk został zgarnięty z ostatnich dni został zgarnięty chyba sobie odpocznę od swoich spekulacji, żeby sobie odświeżyć umysł poza tym giełda to nie wszystko, człowiek ma jeszcze inne aspekty swojego życia… Panie Darku, dziękuję za zaangażowanie i pracę u podstaw jaką Pan poprzez ten blog prowadzi i jeszcze raz pozdrawiam.
  Odpowiedz

  JA TEGO NIE ROZUMIEM , DOPIERO WYBILIŚMY TRÓJKĄT WIĘC ZYSKI PRAWDOPODOBNIE DOPIERO SIĘ ZACZNĄ , 8 MIESIĘCY NA TO PAN DAREK I INNI CZEKALI , A TERAZ JAK DOPIERO SIĘ ZACZĘLO CZYTAM ŻE KTOŚ JUŻ ZAROBIŁ I REZYGNUJE Z RYNKU JAK MAMY OKREŚLONY TREND I ŁATWO BĘDZIE ZAROBIĆ , no ale każdy gra jak UMiiiii

  1. … hehe… tak Qba, jestem amatorem i pewnie zawsze nim już będę 😉 ale w jednej kwestii przyznaję Darkowi 100% rację: żeby grać na giełdzie trzeba mieć swój system i ja taki mam. Na razie przyjęte przeze mnie zasady wystarczą do tego by zarabiać taką ilość pieniędzy, jaka jest dla mnie satysfakcjonująca 😉
   Poza tym trzymam się swoich „golden rules”:
   1) chronić swój kapitał
   2) szybko ucinać straty
   3) chronić swoje zyski
   Tobie również życzę by inwestowanie sprawiało Ci tyle przyjemności co mi 😉
   P.S. Qba, czy w przypadkach kiedy odnosisz się do czyjejś odpowiedzi możesz używać opcji „Odpowiedz”? Uporządkuje to komentarze i łatwiej się będzie analizowało zapisy na blogu. Thx

  1. tak apple jest mocny – mam kontakt ze znajomymi w usa , którzy pokupowali ostatnio sporo akcji apple. Sam bym chciał. To zbieram to co nasze wigusie oferują a jest sporo perełek.

 8. Panie Dariuszu, czytam z przyjemnością pańskie analizy i ich wiarygodność jest zdumiewająca. To dobra podstawa do trafnych decyzji, oby dzielił się pan tą wiedzą z nami jak najdłużej 🙂 pozdrawiam

 9. dax przebił połowe czarnej, sp wysoko. Dla mnie to dzwonek ostrzegawczy co do kontynuacji spadków. Trzeba czekać na fed. Decydujący dzień. Jak pójdzie 5tka do góry to jestesmy jednak w hossie i ewakuować sie misie. Jak po fed bedzie zonk i spadamy to scenaio „Darka” (i moje).

  1. Oj mocno mnie ten dax zaniepokoił. Tam jest podwójne mocne dno i albo teraz zjada w dół albo mocno w góre po fed. Zaskoczyło mnie ze tak łatwo przeszli połowe czarnej, az nie wierze że sie mogą zamknąć dzis powyzej 6650, jesli tak sie stanie tzn ze fed drukuje. I nasz wig mozolnie ale pojdzie w góre. Co ty na to Darek?

   1. Dla mnie najpierw musi się sesja skończyć , wszystko do tej pory o czym piszesz na naszym rynku odbija się tylko korekta i to bardzo słąbiutką. Nie zapominajmy że tam były od jakiegoś czasu jazdy w górę a u nas nie.

    1. No ja tu robie rozważania na godzine 17:30 przed fed. Wiem ze tylko korekta, tylko że zagranica dziś zdecyduje czy robimy 5-tke, czyli impuls hossy, czy to była korekcyjna rozbudowana trójka. O to mi chodzi, że to sie dziś waży. Podwójne dno na dax daje podstawy na 5-tke hossy i tylko dzis/jutro mocnym zjazdem może to zanegować.

 10. Argumenty za wzrostami fundamentalne światowe:
  1) apple
  2) benanke nie zawiedzie Obamy w roku wyborczym, niczego szkodliwego nie powie
  pozdrawiam

   1. Na Apple wygląda to na „ubieranie”, a Ben wie, że nie może w nieskończoność pompować, bo nawet w USA korekta porządna się należy. Zresztą jakby miał coś konkretnego, to ktoś „lepiej powiadomiony” już by reagował, a na razie coś tego nie widać.

 11. ludzie jaka hossa , weźcie wykres tygodniowy , pociągnijcie kreske po szczytach od lutego i zobaczcie gdzie jest opór , nawet do 2300 nic nie zmienia , w trendzie spadkowym patrzy się na opory bo wspracia połamane

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *