Komentarz giełdowy 23.04.2012

Zdecydowany atak podaży i brak popytu spowodował, że indeks Wig20 stracił dzisiaj na wartości -2.5%. To na co czekały niedźwiedzie stało się faktem i teraz można sobie zadać pytanie. Czy dzisiejsza sesja…… ?

[fumpBegin]

Czy dzisiejsza sesja jest tylko „fałszywką” czy rozpoczyna raczej mocniejsze uderzenie i kolejną falę bessy? Wstępną diagnozę, nie bez „warunków” postaram się postawić jak zwykle na podstawie wykresu i analizy technicznej.

2.5 procentowy spadek indeksu Wig20 spowodował powstanie na wykresie długiej czarnej świecy z „mikro” cieniami które właściwie, ze względu na ich „wielkość” możemy całkowicie pominąć. Taka świeca pokazuje, że byki dzisiaj nie miały żadnych szans przez całą sesję. Ta czarna świeca w jednym ruchu zamknęła lukę hossy z stycznia i przebiła (nie naruszyła tylko przebiła) dolne ograniczenie trójkąta.
Dzisiejszy spadek odbył się przy obrotach na poziomie tych z jakimi mamy do czynienia od kilku czy nawet kilkunastu sesji. Czy zatem możemy powiedzieć, że wybicie z trójkąta nie jest potwierdzone obrotami? Myślę, że można tak powiedzieć ale znaczenie tego faktu jest zgoła odmienne od tego jakie uznałaby zapewne większość. Co mam na myśli? Jedną z ważniejszych kwestii dotyczących rynku niedźwiedzia o której nie mówi się wcale a nawet niekiedy „zakłamuje” prawidłową interpretacje. Zapewne niektórzy czytelnicy już się domyślają co chcę powiedzieć. Tak przebicie wsparć nie wymaga potwierdzenia wzrostem obrotu na danej sesji a to że takiego wzrostu obrotu nie ma świadczy tylko o tym (przypominam że mamy do czynienia z dużą czarną świecą), że na rynku brakuje chętnych do kupowania. Z tego powodu Ci którzy sprzedają muszą akceptować znacznie niższe poziomy cenowe niż miałoby to miejsce w przypadku aktywnego popytu. Innymi słowy dla byków jest to o wiele gorsze „rozwiązanie” niż obrót miałby być dzisiaj znacząco większy.
W tej chwili, tylko szybka odpowiedź popytu negująca ten „ciężki” sygnał sprzedaży może uratować posiadaczy akcji przed znacznie większymi stratami.
W jednym z ostatnich komentarzy pisałem o tym, że Stochastic wszedł już w strefę wyprzedania i „pozwala” na odreagowanie wzrostowe. Dzisiaj powoli można zapominać o wskazaniach oscylatorów ponieważ ADX wskazuje już wyraźny trend spadkowy i to w dodatku „mający się coraz lepiej”.

Co może zdarzyć się jutro oraz na kolejnych najbliższych sesjach? W tym celu rzućmy okiem na wykres świecowy. Dzisiejsze spadki zostały powstrzymane, jeśli tak można w ogóle powiedzieć, na wewnętrznej linii trendu (spadkowa – kolor niebieski, linia ciągła pogrubiona na wykresie). Tym samym możemy wyznaczyć kanał cenowy biorąc pod uwagę linie równoległą do wspomnianej, poprowadzonej przez jedne z ostatnich lokalnych szczytów. Taka sytuacja z jednej strony pozwala na wykonanie szybkiego ruchu powrotnego do dolnego ograniczenia trójkąta natomiast z drugiej pokazuje, że w przypadku przebicia tej wewnętrznej linii trendu będziemy mogli się spodziewać w miarę szybkiego spadku do poziomu dołka z września czyli ok. 2020. Dlaczego? Ponieważ na tym mniej więcej poziomie znajduje się teraz linia równoległa do wewnętrznej oddalona od niej o taka samą odległość jak ta poprowadzona przez ostatnie szczyty. Innymi słowy wielkość kanału obecnego odłożona w dół. Oczywiście w przypadku jej przebicia (wewnętrznej linii trendu) będziemy mieli po drodze kilka wsparć wyznaczonych przez kolejne lokalne dołki z jakimi mieliśmy do czynienia w „trójkątnej konsolidacji”. Myślę jednak, że nie będą one potrafiły „stawić czoła” spadkom.
Zatem najbliższe dni powinny przynieść jednoznaczną kontynuację spadków do poziomu ok. 2020 ale to czy ten spadkowy ruch będzie już jutro kontynuowany zależy zapewne od tego jak wyglądać będzie rynek za oceanem. Jeśli tam zawita chwilowa przerwa w korekcie to jutro możemy mieć próbę ruchu powrotnego, jeśli natomiast realizacja wybicia z flagi na S&P, o której mówiłem wczoraj w weekendowej, będzie realizowana bez znaczących przerw to jutro tak jak dzisiaj będziemy spadać i może to odbyć się równie mocno jak dzisiaj bo należy pamiętać, że zapewne jest wielu inwestorów, którzy nie śledzą na bieżąco notowań a dopiero zaglądają w wyniki sesji wieczorem.
Na koniec powtórzę, tylko szybkie zanegowanie może uchronić rynek przed realizacją spadku najpierw do 2020 a następnie do 1750 (tak wynika z trójkąta). Realizacja takich spadków nie powinna być przerywana zbyt długimi korektami. Wydaje mi się, że tak jak bez praktycznych korekt rośliśmy w styczniu tak teraz podobnie będziemy spadać.

[fumpEnd]

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat nawet przy niewielkiej zmianie ceny instrumentu bazowego, na podstawie którego jest oparte kwotowanie cen danego Instrumentu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe. Podejmując decyzje inwestycyjne, Klient powinien kierować się własnym osądem.

60 Replies to “Komentarz giełdowy 23.04.2012

 1. „No i w p….u wylądowali”. Była sobie łagodna linia średnioterminowego trendu spadkowego. budowana na byczych nadziejach a teraz zrobiła się stroma obsuwa i trzeba się stać szczególnie uważnym. Oj, będzie się działo.

 2. sam nie wiem , w kilka następnych sesji do 2020 pkt to raczej wątpię , już dzisiaj całą sesje LOP stał w miejscu a wolumen był bardzo duży , na zamknięcie LOP spadł chyba o 2000 , więc nie przemawia do mnie że wybiliśmy trójkąt i nie uruchomiło to lawiny wyprzedaży , wygląda na to że ten trójkąt to nie to co jest grane , obroty na wybiciu powinny być dużo większe bo każdy tam powinien ustawić zlecenie obronne , no i nie może spadać LOP jak mamy wybicie , bo właśnie tutaj powinni zacząć otwierać pozycje i zabezpieczać sobie akcje S-kami ,

  na H1 WIG 20 tak wyprzedany jak w marcu i potem było 200 pkt w górę , ropa nie spada , euro nie spada , coś tutaj pachnie fałszywką , no i dla mnie od 2400 to mamy korektę ABCD i ja tutaj nie widze 5tki spadkowej

  1. Co do LOP to nie słyszałem aby na wybiciu było coś innego jak spadanie LOP. O obrotach pisałem i zdania nie zmieniam. A o 2020 nie pisałem że w kilka sesji tylko w dość krótkim czasie. Skoro bujamy się kilka miesięcy to 2 tyg nie są chyba długim okresem. I jeszcze co do marca i wyprzedania, tu masz rację ale kiedy trend zaczyna faktycznie rosnąć (np. wyrażony ADX) to jaki ma być rynek ? Wykupiony?

   1. Co do LOP to nie masz o nim zbytnio pojęcia i lepiej nie „idź tą drogą” Co do obrotów to powinny być większe na wybiciu ale, że na trupie są takie od dłuższego czasu to mogę się zgodzić, że nie są aż tak ważne. Suma summarum po kilku miesiącach naganiania czas na żniwa.

    1. Możesz oczywiście wymyślać, że ja nie mam pojęcia o LOP ale skoro zarzucasz komuś tak ostro to powinieneś wskazać błąd i go uzasadnić. Niestety trudno jest coś uzasadnić wbrew prawdzie. Kiedy na wybiciu spada LOP to jest to odznaka wskazująca, że wybicie jest prawdziwe i profesjonaliści opuszczają rynek zamykając swoje pozycje, błędne pozycje. Co do obrotów na przebijaniu wsparcia to zwiększony mocno obrót wskazywałby na to że jest popyt. Popyt w takiej sytuacji nie pochodzi nigdy od „zwykłego Kowalskiego” bo on jest po prostu zestrachany na maksa. A jak nie ma popytu to poziomy cenowe przeskakują coraz niżej a obrotu dalej brak. Efekt – duży spadek bez zwiększonego obrotu. Niektóre zarzuty stawiane w komentarzach, bez uzasadnienia, mające chyba tylko na celu „dokopać” wskazują, że zazwyczaj ich nadawcami są osoby zapakowane w akcje po uszy, zaklinające wszystko i wszystkich bo zyskać mogą tylko wtedy kiedy rośnie. I na koniec co do użytego określenia „profesjonaliści”. Najczęściej są to osoby które w żaden sposób nie kierują się przypuszczeniami co do kierunku w swoich transakcjach tylko mają swój system i jeśli rynek długo chodzi od bandy do bandy to normalnym jest że ponownie zagrywają na zmianę kierunku i kiedy go nie ma po prostu „spadają” a nie łudzą się że się odwróci.

  2. nie rozumiesz rynku.
   w dniach 16-20.04.2012 LOP wzrósł o 25 ooo szt.
   Ktoś kumaty zrobił deal. I właśnie teraz widać pod co był ten ogromny wzrost LOP. To że dziś LOP znacząco nie spadł może oznaczać że prawdziwa ucieczka byków przed nami

   1. Rachunek jest prosty: 25000 kontraktów x 400 pkt x 10 PLN = 100 000 000 PLN. To jest potencjalny zysk na wybiciu trójkąta. Chyba na akcjach trudniej byłoby tyle zarobić. A do tego trzeba by zaangażować dużo więcej kapitału.

    1. Za bardzo podniecacie się LOPem , który nie jest ani logiką, ani techniką tylko zbiorem czysto przypadkowym i czasami daje wskazówki, a czasami antywskazówki . Skupcie się na kreskach .

 3. dzisiaj to wygląda wykres jak wodospad a to by oznaczało na chwilę przerwę , za stromy zjazd się robi tak jakby byki spanikowały

  1. Kanał który ja narysowałem oparty jest o respektowana wewnętrzną linię trendu i uważam że jest znacznie ważniejszy niż ten którego Ty wyrysowałeś. Ot taka różnica.

 4. Gratulacje p. Darku wytrzymałość i konsekwencja załamały uszczypliwe komentarze! Myślę, że wewnętrzna linia trendu zadziała już jutro. Spadki przypominają te wrześniowe – przesadzone – jak dla mnie i zająłem już długie; nie jestem całkowicie obiektywny. Taki PBG totalna panika. Jest mniej warty niż jego udziały w RAFAKO. Spada od 240 PLN a jest o wiele w lepszej sytuacji niż inne spółki. O,14 C/WK rekord? TAkie strząśnięcie tych co mieli nadzieję. Piewsze przebicie trójkąta może być fałszywką ale nawewt pogłebienie spadków daje jeszcze możliwość odbicia gdy rysujemy wykres liniowy po zamknięciach. Dlatego szanowne Misie jutro ciasne stopy – małe straty. Pozdrówka!

  1. Oczywiście że możliwe jest odbicie (pisałem o tym) ale tylko w odpowiedzi na USA. Niestety zbyt mocno fundamentaliści wierzą w wartości spółek. Moim zdaniem po prostu wierzą w to co wciskają nam Rostowscy, Tuskowie itp. Prawda według mnie jest zupełnie inna dobrze to już było. Jak spadną zyski firm albo i zamienią się w straty to wartość byłaby zbyt duża i dlatego ceny akcji tez muszą spaść.

  2. ja tam akcje trzymam budowlanki i developerów nie dałem się sprowokować – ba nawet dzisiaj dokupiłem ! to musi dać zarobić.

  3. Co się dzieje po przebiciu wsparcia to widać na IBEXie. Jakoś chętni do kupowania gdzieś się pochowali. I raczej dopóki się nie odnajdą w USA to u nas ich nie widzę. A jeśli ktoś wierzy w ogłoszenie QE3 pojutrze to już jego sprawa.

   1. O! …widzę, że tu sami Eksperci. Przepraszam Panie Darku ale to nie ładnie, nawet jak któryś z tzw. gości głupoty pisze. To on ma problem ale teraz i ja widzę, że chyba Pan trochę przeinwestował i coś nie tak z nerwami. Cierpliwości, spkoju i dystansu życzę. Pieniądze lubią ciszę.

    1. Nie wiem na jakiej podstawie wyciągasz takie wnioski które są zupełnie nieprawdziwe. Jak mogę przeinwestować skoro od lutego spadamy a ja gram tylko na kontraktach?

 5. Dziękuje Pana Darku za analizę na M i Swigu w łikendowej.Czy dzisiaj na tych indeksach tez doszło do wybicia ?Pozdrawiam

 6. Dzisiaj padaczka bo ostatni dzien zeby kase na podatek zorganizowac .J tez sprzedawalem a jutro konkretne zakupy.
  Pozdrawiam Panie Darku

 7. Ciekawy ten ostatni wpis , podatkowego podejścia jeszcze nie słyszałem, Panie Darku dziękuję przy okazji za ciekawe i dogłębne analizy

  1. Za dużo promocji za dużo do odsprzedania tak to jeszcze potrwa trochę do ostatecznych strzepnięć przed kolejnym wjazdem up w połowie roku.

 8. te wszystkie nienormalne bycze wpisy jak nazwales dziecinne przeswiadczaja mnie ze jeszce conajmniej rok-dwa do wzrostow, za bardzo swiat przyzwyczail sie do hossy a zwlaszcza EM, to sie zmieni az wszyscy sie odwroca od akcji…

 9. co do LOP, wiadomo nie od dzisiaj, że rośnięcie i spadek LOP to żaden wskaźnik odkąd można sobie na dwóch portfelach dowolnie otwierać i zamykać LOP, to nie jest karalne a bardzo praktykowane przez firmy grające u nas na fw20 automatami, przewalaja setki kontraktów żeby zarobić 1-2pkt, to i mogą sobie na dwóch portfelach otwierać i zamykać ich tysiące. dla mnie sama koncentracja też niewiele mówi, bo cóż trudnego otworzyć 30kilo fw20 a w spółkach- córkach zrównoważyć ten ciężar – mydlenie oczu aby wyrwać kasę od niewtajemniczonych. To samo jest z ilością otwartych pozycji. Jeśli fund otwiera 30kilo fw20 i zabezpiecza to na krótko bądź długo akcjami to nic na tym nie traci a jednak mąci w głowie graczom. To jest dość widoczne przy tzw. koszykarzach, i ich gierkach pod koniec rozliczeń serii. I nawet 500kilo LOPu nic mi nie mówi bo to jak wyżej wspomniałem może być ta sama ręka tylko na dwóch lub więcej potfelach. Prawda jest taka, teraz ten wygrywa, kto zmyli rynek. Mnie się widzą spore spadki, bo jak myślę wielcy (typu GS) dawno są z przeważającymi shortami.

 10. Zastanawiam się czy jeżeli s&p500 spadnie poniżej 1290 i faktem stanie się że nie jesteśmy w fali 4 i przed nami 5 , to dopuszczalne będzie oznaczenie całego wzrostu od 1074 jako fala B w bessie taka fala nazywa się chyba nieregularna ale tego nie jestem pewien

  1. I tak ( tzn poniżej 1290) moim zdaniem będzie . Jak do tej pory S&P wzrastał ( od 2009r) układem 5-3-5-3 i od 10.2011 mamy trójkę , przy czym korekty zachodzą na szczyty. Możemy mieć do czynienia z podwójnym zygzakiem jako falą B wielkiej korekty płaskiej ( lub płaskiej rozszerzonej ) gdzie fala A trwała od 10.2007 do 3.2009

   1. Prawdopodobne jest również ,wystartowanie z poziomu 1420 pięciofalowej sekwencji „C” z zasięgiem 930 pkt. jako dopełnienie korekty rozszerzonej . A od 1372 do 1068 B od 1068 do 1420 ( 1,23 fibo ) oraz C, która jeśli w/g teorii ma wynieść 1,618 A to powinna sprowadzić indeks do 930 pkt . Jednak bliżej mi do teorii opisanej wyżej czyli de facto przesunięcia bessy na lata 2013-2014.

 11. ja sobie włączyłem wykres WIG 20 na miesiącach i tutaj można mówić co najwyżej o lekkim naruszeniu trójkąta niż o przebiciu , czekam na koniec miesiąca bo dla mnie tutaj rysujemy trójkąt zwyżkujący i mogą być wzrosty jak to obronimy

 12. co do LOPu nie raz już tutaj udowodniłem że pan Darek się myli , jeżeli mamy wybicie na 400 pkt z trójkąta to powinien wejść nowy kapitał i LOP powinien rosnąć potwierdzając kierunek ,nie ma lepszego momentu zajęcia pozycji jak wybicie jakiejś formacji , tak grają technicy więc LOP nie może spadać bo to oznacza że ktoś zarobił i bierze zyski ,

  do tego co pisał że otworzyło się 25000 nowych kontraktów , to się zgadza ale 1 kontrakt to zawsze jedna krótka i jedna długa , a grubsa na tym wzrosćie wcale nie zwiększył koncentracji więc to jakiś szybki kapitał spekulacyjny wszedł , bedę bardzo zdziwiony jak do dywidend mocno polecimy na takich spółkach jak PZU , KGHM , JSW ,TP sa i inne , ja przynajmniej je kupię pod duża dywidendę ale PZU wogóle nie spadło wczoraj

  1. Kuba zamiast coś udowadniać to zadam Ci pytanie. Jeśli przez kilka sesji rośnie LOP po kilka tysięcy na dzień to jak sądzisz co robią Ci którzy się pomylili i brali długi a indeks wybił wsparcie?Dalej dobierają? Czy może zamykają? I jeszcze jedno pytanie. Czy wszyscy wchodzą na wybicia czy może są tacy, którzy czekają na potwierdzenie przez ruch powrotny a co za tym idzie nic nie otwierają? Jak już sobie odpowiesz to „podsumuj” i wtedy powinieneś otrzymać odpowiedź jak to wygląda.

   1. Panie Darku tak ale aby było widać spadek lop to także ktoś realizuje zysk z krótkich na tych którzy zamykają bo się pomylili. Nie jest lop w takich miejscach moim zdaniem jakimś super wyznacznikiem, bo np może zostać stabilny bo nowi łapacze dołków wchodzą na miejsce tych co zamykają a z S nikt nie realizuje zysku bo i po co. Przyrost lopu to dalej obie strony pewne swego a więc na wybicie pojawiają się nowe misie ale ktoś także kompletuje długie pozycje. Jeśli natomiast lop spada to nie wchodzą nowi łapacze a ktoś na tych co zamykają L realizuje zysk z shortów. A tutaj mamy taką sytuację właśnie – ale ja podkreślam dla mnie to nie jest wyznacznik dla otwierania pozycji co najwyżej jakaś mała wskazówka.

    1. Nie inaczej traktuje wskazania LOP. Nie są one dla mnie wyznacznikiem sytuacji ale taka jest najczęściej sytuacja jak przedstawiam. To że realizują „S” to normalne bo na rynku jest cała masa daytraderów. Jest kilka pozycji książkowych, w których jest napisane jak z regóły kształtuje się LOP w zależności od sytuacji. Ja to potwierdziłem w praktyce i sądzę, że w tej kwestii się nic nie zmieniło.

  2. jedna drobna uwaga: 25000 nowych kontraktow nie oznacza, ze przybylo 12500 nowych krotkich i 12500 nowych dlugich, a oznacza to, ze przybylo 25000 nowych krotkich i 25ooo nowych dlugich, to tak tylko gwoli scislosci…

 13. acha i żeby było jasne to NIEDŹWIEDŹ ma teraz trend za sobą , zobaczymy teraz na ważnych wsparciach gdzie rynek bronił się w zeszłym roku 3 krotnie

 14. No dobrze Panie Darku, ale…
  Mityczny Trójkąt i jego przebicie z pewnością wzbudza wiele emocji i poruszeń. Jeśli by jednak wyrysować trójkąt oparty na cenach zamknięcia to dowiemy się , że jego dolnym ograniczeniem jest okolica , w której właśnie przebywamy teraz ( ok.2170), prawda? Nie jest więc on wybity narazie. Kurs przebywa na tą chwilę przy dolnym ograniczeniu trójkąta, arcyważnym. Ostatnim bastionem jest 2100 i tam już powinień zatrzymać się spadek ostatecznie, jeśli mój scenariusz miałby się zrealizować.
  Spadek lopu przy wyjścu pomimo Pańskich tłumaczeń i interpretacji absolutnie nie jest pozytywnym sygnałem dla posiadaczy krótkich pozycji.
  Nadal spodziewam się wybicia górą z ponad półrocznej struktury konsolidacyjnej na w20 z zasięgiem do 2700. To jest dla mnie scenariusz bazowy, a dlaczego? O tym może przy następnej okazji. Poczekajmy więc na rozwój dalszych wypadków.

  Pozdrawiam.

  Gordon Gekkos

 15. Co Pan myśli Darku o poziomie 2140-2150 na wsparcie do lepszego odreagowania?

  Pytam nie bez powodu, gdyż korzystając z taorii spiral postępujących Carolana otrzymujemy 25.04.2012 po dodaniu F19 jednostki jego kalendarza do szczytu z 01.02.2007, a wartości płynące z kwadratu kardynalnego Ganna osadzone na powyższym szczycie to m.in. 2143 pkt.
  Podobnie ma się rzecz, kiedy dodamy F18 jednostkę kalendarza spiralnego do dna z 17.03.2008 roku, co daje nam 26.04.2012. Mnożąc wartość tamtego dna [2731] przez wartość fibo [0,786], otrzymujemy 2146 pkt. Posiłkując się wartością intra (2717 pkt.) otrzymujemy 2135 pkt.
  Czy raczej byłyby to w nadchodzących dniach przeszkody a nie wsparcia 😉

  1. Jest to ciekawe, z punktu AT wsparciem musiałaby być dołek z 11.01 jest to oczywiście możliwe i realistyczne. Tak jak wspominałem każdy z dołków od września może stanowić wsparcie. Pytanie – jak istotne? Carolana zawsze uznawałem za wartościowe narzędzie, niestety jak przerwie się liczenie to potem myśl o rozpoczynaniu wszystkiego od nowa przerażała mnie. Przydałby się swoją drogą jakiś programik w który wystarczyłoby wpisywać daty historycznych dołków i szczytów. Myślę, że mimo wszystko jesteśmy już w znaczącym trendzie spadkowym i teraz tak najważniejsze będą opory a nie wsparcia, te drugie mogą zatrzymać ale mogż tylko chwilowo wstrzymywać i tego zapewne nikt do końca nie wie. A tak na koniec to mimo wszystko mam wrażenie że taki poziom byłby zbyt „szybkim” mocniejszym wsparciem.

 16. no i cacy, wujek ma juz kierunek, teraz czeka na łądną swiece i jedziemy, no i obroty wam zrobie bo tak słabo gracie chłopaki,
  troche mnie martwi jednak ze cały ten nasz domek sie powoli składa, bieda idzie

 17. kondi, jestem impressed, co to za jeden ten Carolan, ja patrze na te wykresy od 2002 i takiego czegoś zem jeszcze studiował?

  1. chyba z takim rodzjem analizy wejdziemy troche zbyt mocno w zgadywanie czy przepowiadanie, a raczej chodzi o reagowanie na zaistniałe zmiany, tak czy nie?

 18. czytam komentarze że wzrost LOPu nic nie znaczy , skoro nic nie znaczy to dlaczego w zeszłym tygodniu otworzono 25 000 nowych kontraktów i od razu zaczęły się mocne spadki ,

  po prostu ten co miał akcje i chce się skeszować wziął S-ki i zabezpieczył sobie akcje , jeżeli na spadku LOP będzie spadał to zaczy że na rynek nie wchodzi nowy kapitał i nic z dużych spadków nie będzie , bo ktoś bierze zyski i nie będzie miał kto dalej grać ,

  jeszcze jedno patrzę teraz na zamknięcie wczorajsze że LOP spadł tylko o 1000 szt to niewiele , jak znajdę stronę z bossa.pl gdzie jest to wszystko wyjaśnione jak jest z LOPem to wkleję , kiedy są zamykane star pozycje a kiedy otwierane nowe i jak wtedy jest z LOPem

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *