Komentarz giełdowy 19.04.2012

Jeśli ktoś się dzisiaj łudził, że rynek jednak pójdzie w górę to ponownie się zawiódł. Nie wiem jak w innych mediach ale w TVN CNBC po „udanej” aukcji obligacji hiszpańskich prawie skakali z radości i przekonywali jakie to dobre informacje, które popchną rynki akcji ku górze. No i zgodnie z planem poszło ale w dół. Swoją drogą, tych naganiaczy należałoby w jakiś sposób ukarać.

[fumpBegin]

Z wykresu, po dzisiejszej sesji najważniejszymi wskazówkami są dwie kwestie. Pierwsza z nich to wybicie dna między dwoma ostatnimi szczytami dziennymi co popycha ku stwierdzeniu, że próba zanegowania formacji harami na ostatnim dołku zapewne będzie miała miejsce (powiedzmy jest to mocno prawdopodobne). Druga kwestia to dzisiejszy test wczorajszego czarnego korpusu. Test oczywiście nieudany i to również znacząco zwiększa prawdopodobieństwo dalszego ataku podaży.
Sytuacja jest o tyle ciekawa, że zanegowanie wspomnianej formacji będzie najprawdopodobniej przedsmakiem ataku na dolne ograniczenie trójkąta.
W dalszym ciągu próby podniesienia indeksu po jakimkolwiek osunięciu są bardzo „wątłej siły” a wykres intra 1h podpowiada, że tym razem próba wyjścia dołem z trójkąta może być naprawdę udana i rozpocznie długo oczekiwany mocniejszy ruch.
Oczywiście prawdą jest również to, że kluczem do rozwiązań na naszym rynku będzie zachowanie indeksu S&P a ten choć pozornie trzyma się dobrze to jednak coraz mocniej wskazuje na to, że ostatnie wzrosty, najprawdopodobniej były tylko korektą po pierwszej fali spadkowej.
Zacząłem od refleksji na temat informacji płynących z Hiszpanii a zakończę na danych z USA bo o informacjach gospodarczych z Polski można powiedzieć chyba tylko tyle że są coraz bardziej bliższe prawdy. Za oceanem dzisiejsze dane były dużo gorsze niż się spodziewano (i nie tylko). To coraz bardziej przypomina mi o zbliżających się wyborach prezydenckich. Czyżby jednak prezydent z innym kolorem skóry nie pasował do „układanki”? Coraz częściej słychać, że to jego ewentualny przeciwnik może lepiej „zaopiekować się” gospodarką. No cóż jeśli jeszcze nie dawno „cudowne dane” zmienią się na dłużej w gorsze to ……..

[fumpEnd]

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat nawet przy niewielkiej zmianie ceny instrumentu bazowego, na podstawie którego jest oparte kwotowanie cen danego Instrumentu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe. Podejmując decyzje inwestycyjne, Klient powinien kierować się własnym osądem.

57 Replies to “Komentarz giełdowy 19.04.2012

 1. Mnie najbardziej wkurza na tvcnbc Marek Tejchman facet zawsze jakiś taki pobudzony może powinien prowadzić jakiś show na innej stacji ale na pewno nie tv biznes tu powinno się spokojnie przekazywać informacje .Mi się wydaje że właśnie Barack Obama jak najbardziej pasuje Wall Street
  kto teraz patrzy na kolor skóry liczy się tyko hajc ,ja np zgadzam się z R.Gwiazdowskim że na Wall Street kapitalizmu już dawno nie ma 🙂

  1. Opowiadasz gupoty super gosc az chce sie go sluchac a nie tamte niedojdy ktore nie wnosza nic do tego programu, wedlug mnie facet jest rewelacyjny, !

 2. Zanim kogoś zechcesz karać za naganianie to popatrz na swój wykres i zastanów się jaka jest kara za notoryczne naganianie na spadki z okolic 2100 do 2400. Oczywiście to był tylko szum i wszystko 100% z planem.

  1. Nie bój się, Darek Ci nie odpisze. Musi dalej karmić swoje stadko czytelników. Chyba nigdy nie było komentarza/analizy na wzrosty. A każdy wzrost indeksu jest interpretowany przez Darka jako chwilowa słabość sprzedaży, szum, korekta spadków itd. Darek to klasyczny niedźwiedź, więc pozytywów się tu nie spodziewaj – myśl sam 🙂

    1. Darku, przecież to prawda, wszyscy wiedzą, że jesteś niedźwiedziem, negowałeś całe wzrosty grudniowo-styczniowe na WIG a później rajd na S&P i widać jak urosło wtedy 🙂

 3. Dla mnie to jutro mamy jazdę w górę.Tak szczerze mówiąc to Niedzwiedzie chyba boja sie kolejnego dodruku pieniądza,byki sensowniew sie temu przyglądając wietrząc jednak byczy scenariusz.

 4. tak Rynek czekał na naganiaczy i jak zwykle się uaktywnili ! Rynek nie dyskutuje i nie bierze jeńców. Jeden Superman nie uratuje świata a nadzieje są wielkie

  1. Kiedyś regularnie czytałem blog p.Białka. Od kilku miesięcy ze znacznie większą uwagą śledzę blog niniejszy. Dzięki Panu Dariuszowi uniknąłem wiekszych strat rynkowych.

 5. Straszenie trwa oddaj nam bo euro się zawali 🙂 – oczywiście ,że idziemy w górę a takich promocji już nie będzie długo – akcje dadzą zarobić krocia w nadchodzących latach. Wiele indeksów jest tak przecenionych jak nigdy dotąd – warto nabierać wiadrami .

 6. @zbysio pysio co ty z tym dodrukiem ?nawet jak by byl to moze to juz dawno w cenie ,zebys sie czasami zamocno nie podjaral bo moze byc to dla ciebie bolesne

 7. No ja większość z lokat leje na nasze i francuskie akcje a oddam jak będzie hossa inflacyjna bo taka idzie i gadać sobie misie mogą. W dodatku sprzedałem obligacje , które nic nie będą warte – kpina kto teraz na tym siedzi. Akcyjne rynki to przyszłość.

 8. jakie polecacie rynki na podbieranie długich ? czy hiszpania i francja już da zarobić ? bo na naszym rynku patriotycznie trzymam już długo papierki paru spółek i jestem dobrej myśli . Panie Darku można prosić o opinię ?

 9. Panie Darku mam pytanie. Jeśli nie cenzuruje Pan komentarzy to po co to oczekiwanie na moderację ? Druga sprawa kiedy ruszy obiecany czat ? Myślę ,że było by to ciekawe urozmaicenie.

  1. Raz na jakiś czas cenzuruje takie wulgarne wpisy. Nawet zdarzają się one często i dlatego moderacja obowiązkowa. Dzisiaj ostatni raz przepuszczam takie wpisy jak Rynek, Freddy itp. Albo jakieś merytoryczne podstawy albo nic zaśmiecać tak jak na bankierze tutaj nikt nie będzie.

   1. Panie Darku – cenzura na blogu? No tego się nie spodziewałem. Rozumiem, wulgaryzmy, chamstwo itd.. Ale krytyki chyba nie będzie Pan usuwał?

 10. dlaczego Obama został prezydentem w czasie recesji?
  1). po to, aby kolorowym dać satysfakcję, że ich pobratymiec został w końcu szefem (w imię propagandowej poprawności rasowej)
  2). po to, żeby wykazać, że rządy kolorowego osłabią kraj (choć wcale może nie być temu winien) i już nigdy podobny mu prezydentem nie zostanie, czyli „wilk syty i owca zaspokojona”
  3). tych co zawiadują cyrkiem zwanym usa stać na to aby poświęcić kilka lat na spełnienie się założonego scenariusza, a to że ludziom żyje się gorzej (i nie chodzi mi o usa) to mają głęboko…
  4). na koniec prezydentury Baraka również spodziewam się niezłych jaj :)) a potem jakiś „biały mesjasz” w białym domu, euforia, fajerwerki i wyjście z kryzysu
  5). tylko my zostaniemy z roz…mi autostradami (tzn. nie dokończonymi) ;)))

 11. Możliwe, że amerykanie rysują flagę na S&P500 i Dow Jones, po dzisiejszym spadku wybicie gdyby miało nastąpić to raczej na początku następnego tygodnia.
  Dziś walka miedzy bykami i niedzwiedziami była ostra, duży zakres zmian w krótkim okresie czasu. Taki trochę „rynek kamikadze”

 12. spadki beda ale jeszcze nie teraz jakby moje zdanie a przmawia za tym
  1) eurusd
  2) zle dane a jakiegos pogromu nie ma w usa
  3) odbije sie jeszcze od wsparcia , takie wsparcia dlugo terminowe latwo nie padaja , trzeba czasu.
  Panie Darku jak pan namawial na spadki od 2100 to nikt nie myslal nad kara dla pana.
  pewnie wielu jak nie bralo sssss ,to watpili w kkk
  pozdro

  1. Powiem tak albo czytaj i słuchaj dokładnie albo nie dopiekaj gdy nie masz racji. Obejrzy weekendowe z tamtego okresu i połącz z komentarzami. Wskazywałem na zagrożenia to fakt ale w weekendowej zaznaczałem że dojście do górnego ograniczenia jest możliwe. Chciałbym widzieć tych wszystkich którzy wtedy kupili jak wyglądaja ich konta dzisiaj ile z tych akcji mają do dzisiaj. Wiem że wielu co tu pisze jest tak mocnych że wzięli 20.12 i oddali 7 lutego ale mimo wszystko więcej jest tych którzy nie są tak szybcy, zdecydowani i nie maja tak wspaniałego przeczucia i ogromnego doświadczenia.

   1. nikomu nie dopiekam ,tylko komentarze w stylu nalezy karać za naganianie to jakas ……..dziecinada ….. serio. No jak karac ? czym karać , czy Pana Darka za I kwartal tez ukarać ?
    pozdrawiam

 13. Panie Darku Pan powinien kasować za psychoterapie frustratów.Co który zajmie nie właściwe pozycje to tu swoją żółć wylewa.
  marek

 14. Panie Darku a co pan sądzi o dzisiejszym LOP???? ten wzrost LOP przy spadkach był bardzo ciekawy i ten wzrost na koniec o 1000szt hm…….???
  Pozdrawiam.

   1. Tak samo mogą być ładowane jeszcze silniejsze długie bo ktoś ma jaja brać na spadku. Tak to kiedyś było komentowane ale w odwrotnej sytuacji i znów jak wiatr zawieje tak się dopasuje teorię byle na spadek.

 15. panie Darku , powiem tak , na kontrakcie ostatnio to można było niewiele zarobić jak ktoś nie jest szybkim bilem , na dłuższą metę na takim rozchwianiiu wydoją komputery każdego

  natomiast jest wiele świetnych spółek które rosną i rosną i robią nowe historyczne szczyty , Eurocash , Apator , Synthos , Lpp , Amica,Bogdanka , itd. mogę wymieniać bardzo długo i tutaj ktoś zarabia naprawdę duże pieniądze , dobre spółki są w cenie i nikt ich nie wyrzuca na ślepo , mogę w weekend napisać listę i wtedy wszyscy sobie zobaczą wykresy i mogą się zastanowić kto NAPRAWDĘ DUŻO ZAROBIŁ przez ostatnie 7-8 miesięcy , BO NA KONTRAKCIE TO WIELKI SYF JEST 8 miesięcy 2100 a teraz 2200 więc kto tutaj zarobił , wiem wiem wszyscy na dziennych ruchach ogrywają komputery ,

  nie wiem czy te duże spadki będą takie duże

  1. Mam nieco inne zdanie. Wystarcza opory, fibo i formacje świecowe a można prawie grać od bandy do bandy. Ale co do spółek tez się zgodzę bo nawet jak rynek leci w dół to zawsze można coś wyhaczyć.

 16. Panie i Panowie więcej szacunku wobec tych co chcą nam tą całą masę informacji jaka pojawia w mediach, posegregować i przybliżyć. Szczególne podziękowania dla Pana Darka, że ma energię i czas i ochotę aby te komentarze pisać i dla wszystkich innych co robią coś podobnego. A co do TVN CNBC mam ją cały czas, włączoną na ekranie , raczej słucham, robią też dużo dobrej roboty podają informacje, nie wszystko dała się przeczytać i wyszukać w sieci samodzielnie. Wtedy, gdy dzieje się coś istotnego informacje są i tak spóźnione, ja pewne komentarze i sugestie odbieram jak reklamę, można się na to uodpornić i nie wszystko czytać i słuchać. Zawsze można wyłączyć lub przełączyć na coś innego ale zawsze jest ryzyko, ze coś stracimy istotnego. Lepiej profilaktyczne dmuchać na zimne niż się raz oparzyć. Wyczuwa się, ze Pan Darek ma za sobą odpowiednie doświadczenie. Uczmy się od innych niż na własnych błędach tylko. Pozdrawiam.

 17. Proszę państwa jedyne co można doradzić to… wyłączenie telewizora, radia i nie czytanie gazet. Proszę sobie wyobrazić, że inwestycje które potem nastąpią będą wspaniałe i bardzo udane. Dziwię się panu Darkowi, że zawodnik na tym poziomie wogóle patrzy i słucha komentów TV CNBC (widać jeszcze pan nie dojrzał do pełnej samodzielności i szuka podpowiedzi w tv – bez urazy), poziom merytoryczny występujących panów jest naprawde bardzo słabiutki.

  1. Podejmujesz bardzo pochopne wnioski. Jeśli sądzisz że słucham, oglądam lub czytam te wszystkie bzdury aby sie nimi kierować to jesteś w kosmicznym błędzie. Po prostu lubię się pośmiać po danych z ich prób naciągania.

 18. ja cnbc też słucham vbo zawsze na bieżąco są prezesi spółek i istotne dane , ich komentarze o giełdzie i anali zapraszanych do studia są żenujące , oni zawsze widzą wzrosty ale nie ma się co dziwić , to są ludzie na etatach w funduszach zarabiający na wzrostach wycen , więc nie będą srać do własnego gniazda , pamiętam jak Paweł Szczepanik pisał jeszcze dla BRE , jak go ludzie obrzucali za to co pisał ,potem jak odszedł z BRE na swoje to napisał na blogu że musiał tak pisać bo mu kazali

  Dariusz Bartłomiejczak pisze:
  Kwiecień 19, 2012 o 8:56 pm

  Mam nieco inne zdanie. Wystarcza opory, fibo i formacje świecowe a można prawie grać od bandy do bandy. Ale co do spółek tez się zgodzę bo nawet jak rynek leci w dół to zawsze można coś wyhaczyć.
  Odpowiedz

  panie Darku to nie jest takie łatwe jak pan pisze , przecież chyba wykres świecowy i siatkę FIBO to każdy potrafi nałożyć , ale skoro pan mówi że to takie bajecznie proste to może w końcu dla nauki pokaże pan na bieżaco jak pan gra na te proste świece i fibo , może nas pan przekona , w końcu nie musi pan podawać dlaczego pan to robi a niech pan podaje poziomy wejścia wyjścia , jaka pozycja i stop loss , i po miesiącu zobaczymy jak to łatwo , i wtedy wszyscy będą pana na rękach tutaj nosić , ja mówiąc szczerze nie rozumiem dlaczego tak jak inni analitycy techniczni nie chce pan podawać poziomów na które pan gra i pozycje , przecież nie musi pan pokazywać dlaczego pan tak robi , bo inaczej to jak ktoś może się przekonać że pan zarabia a nie tylko opisuje wykres po fakcie

  oczywiście zrobi pan jak chce , ale co za problem podawać poziomy i potem każdy może sobie sprawdzić czy działają tak dobrze jak pan opisuje

  1. Oba może i masz rację a może i nie. To nie jest blog na którym podaje się rybę, to jest blok na którym staram się podarować wędkę. No chyba, że chodzi Ci tylko o to abym „udowodnił” że jestem skutecznym graczem. Nie wiem tylko czy ja czuję taką potrzebę abym cokolwiek udowadniał. Jedno mogę Ci obiecać zastanowię się nad tym chociaż coś czuję że nawet jak dam się przekonać to będą pojawiać się kolejne zarzuty, iż po czasie to każdy umie podać a jak wiesz wpisy są raz dziennie po sesji.

   1. Darku nie rób tego. Widać, że co niektórzy są leniwi i chcą mieć wszystko podane na tacy. Ponadto są niecierpliwi i boją się ryzyka wejścia. Pragną otrzymać gotowy system. Ja cały czas po szkoleniu szlifuje mój system i są tego efekty. Mistrzem nie zostaje się w kilka dni, tygodni. To lata „potu” wylanego na kilkuletnim treningu (oć takie sportowe porównanie).
    Blog jest prowadzony w sposób merytoryczny, dający wiele informacji i wskazówek.

    1. Ale przecież on nie napisał żeby mu pokazał w jaki sposób dostaje sygnały…. Sam jestem ciekawy jaką skuteczność ma autor strony i chyba nie ma w tym nic złego… A napisanie czy zajął L czy S zajęło by mu mniej czasu niż odpisywanie na większość zapytań na tym blogu:)

     PS. Dzisiaj niepokojące wydaje się to że szerokość rynku jest słabiuśka, na tle europy także nie wyglądamy ciekawie więc scenariusz z większym spadkiem wydaje się bardziej prawdopodobny?:)

     1. Problem polega na tym co już napisałem. Nie muszę nic udowadniać a niestety przypuszczam, że jak będę nawet pisał „dzisiaj zajęte „to” „po tyle” itp to i tak za chwilę będą komentarze że po sesji to każdy głupi może.

 19. Panie Darku,

  Nie rozumiem dlaczego mówi Pan o słabości S&P i korekcie spadków. Przecież indeks zanegował już cały spadek z ubiegłego roku i wyszedł grubo ponad szczyt z maja 2011. Aktualna korekta wygląda na klasyczny powrót do wybitego szczytu przed kontynuacją wzrostów.

 20. 1. Opisywanie wlasnych transakcji przez Pana Darka jest niepotrzebne.
  Moze jeszcze kwoty, za ktore Pan Darek wchodzi na rynek?
  2. W ogole nie rozumiem ludzi ktorzy staraja sie prowadzacemu przywalic.
  To jest zachowanie podworkowe, dla dzieci.
  Na szczescie Qba sie uspokoil i zaczal cos tworczego wnosic dla wspolnego dobra, zamiast rzucac wyzwanie prowadzacemu.
  3. To oczywiste ze na rynku raz sie wygrywa, raz przegrywa. Liczy sie to, aby zyski z wygranych byly wyzsze niz straty z porazek. Przegrane Pana Darka byly by tylko pretekstem, aby podwazyc jego wiarygodniosc. Mi to jest niepotrzebne. Jestem tu na tyle dlugo zeby wiedziec ile warte sa tutejsze analizy. Nie potrzebuje aby ktos zdejmowal ze mnie odpowiedzialnosc za moje inwestycje. To nie jest miejsce gdzie dostanie sie gotowy przepis na zarabianie pieniedzy.
  Dalej:
  4. Jesli nie podoba sie blog to nie trzeba na niego wchodzic i wyladowywac frustracji.
  Sport, dla przykladu jest lepszym rozwiazaniem na stres.
  Uwazam ze powinno sie cenzurowac wpisy takie jak
  -Marek
  -Judas
  -Freddy
  -Winchester_35
  Panowie(moze to ta sama osoba?) niech po prostu tu nie wchodza.

  5. Dla mnie to miejsce jest swietna kontra dla publikacji oficjalnych, pozwalajaca bardziej krytycznie spojzec na rynek(Panie Darku prosze sie nie bac podwazac publikowanych danych, bo obecnie na rynku-jak przy wyborach w Rosji- wazne jest kto liczy dane).

  6. Ja na przyklad nie mam czasu na wyliczanie tych wszystkich poziomow geometrii, zniesien itd., a one pomagaja mi tak w mojej dzialalnosci biznesowej jak i spekulacji forexowej.
  Dzieki tutejszym analizom udalo mi sie na jesieni zarobic duzo pieniedzy na powstrzymaniu wymiany walut w realnym biznesie a obecnie na spekulacji na spadkach tez zarobilem przyzwoicie, za co dziekuje prowadzacemu. W miedzyczasie nie bylem na rynku.

  Na ostatek przepraszam za ten wpis bo tez nie ma wiele wspolnego z meritum.
  Nie bede juz pisal w najblizszym czasie, wole czytac i podejmowac decyzje.

  Pozdrawiam
  M.B.

  1. 1. opisywanie transakcji przez Darka byłoby bardzo wskazane, kwoty tez ale to juz jak Darek chce?
   2.Quba sie uspokoił bo quba przerżnął pare złotych albo zwyczjnie sie droczył, a grać to trza umić a jak sie nie umi to trenować na gumie od majtek na początek
   3. pewnie tak raz na wozie raz pod, ja tez lubie analizy szczegolnie w weekendy,
   4. no cenzurować, no jak cenzurować, to bysmy sie zamknęli w tow wzajemnej adoracji, potrzeba tez drugiej strony, odmiennych opinii, koniec konców rynek to gra losowa i nie ma tu patentu na pewną wygraną,
   5tak jest Darek nie boj sie lol
   6. tez mi sie nie che wyliczac poziomow itp, gratulacje kolego, ja jeszcze nie zarobiłem bo lubie wybicia z konsoli i większe ruchy, ale kto wie moze sie uda

 21. Nie trzeba było się tak trudzić bo i tak tego nikt nie czyta a tylko zaśmiecasz bloga… Wszytko można było ująć w jednym zdaniu i tak się nie podniecać:)
  PS… W porównaniu z Europą to my dzisiaj słabo pierdzimy a obroty też po ….. 🙂
  Pozdrawiam

 22. buzal1 , co ty chcesz chłopie wyliczać , najprostszy proggram to jednokliknięcie myszy i przeciągnięcie i masz całą sitkę FIBo , no ale ty to widzę jakiś taki nygus jesteś

  ja nie każe opisywać panu Darkowi transakcji po fakcie a podawać przed faktem , każdy kto chce zarabiać musi mieć plan już poprzedniego dnia po sesji na podstawie wykresu ,

 23. panie Darku , ja nie chcę żeby pan nic udowadniał , sam jestem na rynku 8 lat , sam sobie robię analizę techniczną , uczyłem się podglądając innych dobrych analityków a żadnej książki nie przeczytałem , i jak ktoś chce bez żadnego udowadniania nikomu mogę po sesji napisać co zamierzam grać na następnej , gdzie stop po ile L lub S , nie chodzi mi tu o żadne udowadnianie ale naukę dla tych początkujących bo ja nie potrzebuję tego ,

  zresztą wklejam tu często swoje wykresy , mi to zajmuje kilka minut , spojrzę na wykres i już w głowie kojarzę co można zagrać pod jakie dane i kiedy

  1. Po pierwsze ja nie mam planu na każdą sesję bo na kontraktach nie uprawiam daytradingu a po drugie mówienie po ile i kiedy nie ma nic wspólnego z nauką.

 24. Moje przemyślenia:
  1) Stany nie będą ostro spadały, ponieważ doprowadzi to do mocnej przeceny na surowcach, w tym ropy, a to oznaczałoby wzrost poparcia dla obecnego Prezydenta,
  2) Zachowanie obecnych poziomów lub wyższych prowadziłoby do wysokiej ceny ropy, a ta nie sprzyja notowaniom obecnego Prezydenta.
  Wniosek: może być konsola do czasu zdobycia jednoznacznej przewagi przez jedną ze stron.
  Podejście całkowicie kontrariańskie 😉

   1. Gdyby Stany miały spadać, bo istnieją ku temu podstawy już od dawna (vide: hiperbole Apple itd.) to nic nie stałoby na przeszkodzie. Byłoby to zdrowe. Widać też korelację – wysokie Stany, wysoka cena ropy. Wysoka cena ropy notowania Prezydenta spadają.

    1. ropa od października w trendzie wzrostowym, rośnie lop, nie było od października wybicia, od grudnia były trzy podejścia i nic, dalej trend ma się dobrze.

 25. zastanawiam się nad brakiem korelacji. KGH który ma spory udział w wig20 mocno ciągnie końcówkę do góry podczas kiedy wig twardo trzyma dolne poziomy. No i zachowanie złotówki. silniejsza względem dolara co statystycznie przekładało się na up na grajdole. Jak tłumaczycie ten brak korelacji ?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *