Komentarz giełdowy 18.04.2012

No niestety, prawda okazała się jeszcze bardziej okrutna niż to co wczoraj zakładałem. Myślałem, że chociaż na otwarciu a właściwie na początku sesji będziemy próbowali znaleźć się nieco wyżej niż wczorajsze maksy. Nic takiego nie miało miejsca no może tylko tyle że otwarcie było nieco wyższe niż wczorajsze zamknięcie. Jednak reszta wczorajszego scenariusza spełniła się już w 100%.

[fumpBegin]

Czarna świeca z „mikro” cieniami obrazuje wyraźną siłę niedźwiedzi, zapowiadaną wczorajszym przebiegiem sesji.

Wczorajsze „starania” byków zostały całkowicie wymazane dzisiejszą akcją podaży. Warto dostrzec wyraźny wzrost obrotów jaki towarzyszył dzisiejszym spadkom, co chyba dobrze nie wróży na kolejne sesje posiadaczom akcji.
Równocześnie z dzisiejszym spadkiem padł sygnał na oscylatorach. Oczywiście sygnał sprzedaży.
Patrząc na wykres dzienny można jeszcze mieć jakiekolwiek nadzieje, że ostatnie cztery sesje tworzą jakąś korektę „abc” w krótkim trendzie wzrostowym od 11 kwietnia jednak kiedy spojrzy się na wykres intra 1h to takie szanse maleją prawie do zera. Dzisiaj po pokonaniu linii trendu wzrostowego (od 11 kwietnia) na wykresie 1h , mimo wzrostu na S&P byki nie zdołały w żaden sposób zanegować tego sygnału. Takie zachowanie wskazuje raczej na znacznie większe szanse kontynuowania dzisiejszego spadku na jutrzejszej sesji.
Na koniec jeszcze o rynku naszych kontraktów. Spadek o -1.49% doprowadził do ponownego naruszenia dolnego ograniczenia trójkąta i właściwie ewentualne zanegowanie uprzednio utworzonej formacji objęcia hossy (harami na indeksie) definitywnie zmniejszy do minimum szanse uniknięcia wybicia z trójkąta na indeksie.
Dzisiaj zdecydowanie (trzeci dzień z rzędu) rósł LOP. Jednak dzisiejszy wzrost jest moim zdaniem potwierdzeniem spadku. Dwa poprzednie dni to wzrost LOP przy wzroście indeksu bez rosnących obrotów co sugerowało wczesną zmianę kierunku na spadkowy. Dzisiaj LOP rósł przy wyraźnie większym obrocie i to moim zdaniem jest już potwierdzeniem spadkowego kierunku. Powiem więcej, taki wzrost LOP  w ostatnich trzech dniach, z dużym prawdopodobieństwem zwiastuje, że tym razem spadek nie będzie krótki i niebolesny (dla byków). Oczywiście jeszcze są możliwości aby wybronić się przed spadkami (chociażby wspomniane formacje) ale wydaje mi się to już mało prawdopodobne. Powoli zbliżamy się chyba do powielenia „wzorca” z przed sierpniowego zjazdu.

[fumpEnd]

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat nawet przy niewielkiej zmianie ceny instrumentu bazowego, na podstawie którego jest oparte kwotowanie cen danego Instrumentu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe. Podejmując decyzje inwestycyjne, Klient powinien kierować się własnym osądem.

43 Replies to “Komentarz giełdowy 18.04.2012

 1. Z kierunkiem można się zgodzić ale reszta to niezły kabaret… Kiedyś tu czytałem, że niskie obroty na spadkach nie wróża dobrze dla byków, dziś że duże. Ostatnio kłóciłeś się, że malejący LOP przy spadku potwierdza kontynuacje ruchu, teraz rosnący LOP to potwierdza. Chłopie chociaż trzymaj się jednej wersji! Jak tak sobie będziesz wszystko interpretował zależnie od kierunku wiatru to będziesz miał nawet „ponad” 100% trafności. Idealne miejsce dla forumowiczów z Bankiera….

  1. Chłopie to Ty się zastanów zanim coś komuś zarzucisz. Nie będę Cię tu uczył co i kiedy a że Ty upraszczasz i dopasowujesz pod siebie to już nie mój problem.

   1. Co nie wyszło na moje!? że odpisał mi moimi argumentami? Czytelnicy też z widzę z bankiera ale dobrze, że w ogóle tu są.
    Boli mnie kolego niezmiernie, że mało rozumiesz i problemu ze zrozumieniem tekstu masz.

 2. No i dobrze, wolę jak spada bo tańsze kontrakty będą 😉 Wczoraj na dogrywce kupiłem L, a dzisiaj rano ją sprzedałem 3 pkt wyżej i wziąłem S 😉 I zrobiłem to nie na czuja ale kreski mi tak pokazały z czego jestem dumny (aż musiałem się pochwalić) 😉

 3. Prawda jest taka, ze nasza giedla w tej chwili jest jedna z najslabszych. Jak Ameryka rosnie 2%, to u nas na malych obrotach o polowe mniej. Jak Ameryka spada, to my jeszcze bardziej. Nie ma kapitalu na naszym rynku, to nie ma co gadac o jakichs spektakularnych wzrostach i hossie.

 4. Panie Darku , mając na uwadze ” ogólnoświatowe” bycze nastawienie rynków gratuluje absolutnej perfekcji we wczorajszym komentarzu.Jak pan to robi ? 🙂 🙂

 5. jeden grubas zniknął z koncentracji dzisiaj a drugi jest czyli cały czas musiał dobierać bo LOP wzrósł o 20 000 , chyba niezła spekuła tutaj będzie się zabawiała ,

  1. No wlasnie to takze pokazuje nasza slabosc. Oby sie nie skonczylo tak dla naszej gieldy, ze juz tylko spekula zostanie, a wszyscy zdrowo myslacy inwestorzy uciekna do bardziej jasnych i klarownych rynkow.

  2. Nie po raz pierwszy zauważam, że nasz rynek wyprzedza o kilkanaście do kilkadziesiąt minut inne rynki Europy. Dzisiał np. DAX robił nowe szczyty – u nas zaczęły się spadki i po ok 40 min. dołączyła niemal cała Europa. Cały czas najpierw kontrakty robią ruch w górę lub w dół, a dopiero potem dołączają „koszykarze” nota bene fatman’s. Nasz grajdoł ma przyzwolenie na manipulacje, inwestorom zachodnim musi się to opłacać. Obrót na FW20 jest wyśmienity w stosunku do płytkiego rynku kasowego. Dlatego pachnie mi tu wzrostami już wkrótce pod arbitraż, o którym już kilka razy pisałem, który wyczerpuje się w miesiącu poprzedzającym wygasanie serii. Nie dajmy się nabrać! Powodzenia!

 6. na H1 panie Darku to nie jest wcale jeszcze tak źle , jesteśmy na 3 dołkach po 3 szczytach ale dołek z 10 kwietnia chyba cały czas się broni , dzisiaj to nic takiego wielkiego na wykresie się nie stało

  1. Qba i dużo w tym racji co piszesz ale ja zwróciłem uwagę na fakt że po przebiciu linii trendu było 3 próby zanegowania i to przy rosnącym S&P i niestety nic z tego to pokazuje że jeśli jutro rano będzie w USA na czerwono to przebijemy te dwa dołki w mik.

 7. Tak się zastanawiam dlaczego LOP na fw20 rośnie , a np LOP na fkghm12 spadł w ostatnich trzech dniach o prawie 350 ,powinno chyba rosnąć na jednym i drugim

 8. A ja mam pytanie do Pana w jednym z ostatnich komentarzy pisal Pan o porownywalnej sytuacji z lipca 2011 na wykresach i mozliwym teraz spadku tak duzym jak wtedy, a nie bierze Pan pod uwage tego ze w 2011 lipcu wszyscy wlasnie po obsuwaniu indeksow oczekiwali wzrostow a teraz jest chyba odwrotnie wiekszosz oczekuje spadkow tego mocnego zejscia w dol a moze byc calkiem odwrotnie wlasnie dla tego ze wszyscy na to czekaja.Co Pan sadzi o takim scenariuszu..

  iu

   1. mam podobne odczucie wszyscy zaczynają naganiać na spadki… Mało kto widzi już 2500… Nie liczę kilku krzykaczy. Wszyscy inwestorzy których znam widzą ostre spadki. To właśnie mnie martwi…

 9. rynek jest bardzo ciężki przynajmniej jak dla mnie , mielimy kolejny tydzięń w miejscu , zarobić jest coraz trudniej ale trzeba tak grać na razie jak pisałem , Luka na dole 2200 więc tutaj L ze stopem poniżej luki i Luka na 2300 i tutaj S ze stopem powyżej luki, ja tak gram ale te ruchy już mnie bardzo męczą , dla mnie bez różnicy ale niech już wybiją w jakąs stronę bo można oszaleć , ja na razie tylko Daytreding, nie zostaje z pozycją

  panie Darku zajmuje pan pozycje na trójkacie czy na wsparciach bo ostatnio te małe trójkąty nie działają

 10. ….jak Darek tak wali pesymistycznie to ja szukam od razu dziury w całym…..jutro usiaki skończą swoje czwórki i będziemy mieli zielono w stanach a u nas dokończymy naszą falę x w potrójnym już zygzaku i jednak zaliczymy po raz kolejny 2300…..

  ….fajna ta bajka????

  …dobrej nocy….

  hehe.

 11. zgadza się powszechnie jest umiarkowany optymizm i dlatego może się posypać.
  podobieństwa do zeszłego roku również są.
  dla mnie osobiście co ciekawsze spółki jak Bogdanka, cała chemia sa po prostu za drogie, kto to kupi… wszystko zależy od Ameryki, jak dalej bedzie kroplówka bena to będą pompować wydmuszkę bo co robic z tym sianem wtedy u nas boczniak, chyba że przejda z kasa do nas i będa pompowac tutaj. scenariusz jest juz pewnie nakreślony
  oby spadło z 20% min wtedy będziemy kupowac:)

 12. Dawno nie pisałem ale nie wytrzymałem…. Jutrzejsza sesja będzie dla mnie arcyciekawa. Ale nie ze względu na to co dzieje się faktycznie na rynku. Krótko mówiąc jutro przekonamy się jak wielkim anty wskaźnikiem jest Pan Darek (bez urazy). Ostatnio jak pisał że będzie waliło w dół i to nie kilkanaście, kilkadziesiąt a kilkaset pkt to wiadomo co było.
  I żeby nie było, proszę mnie nie atakować jak będzie się waliło to sam Panu gratulację wyślę. Pozdrawiam i zyczę dużych zysków:)

 13. a ja się naprawdę dziwie i zastanawiam się skąd biorą chętni którzy handlują na naszym bananie FW20..?? przecież są klarowne rynki jak chociażby Sp500 czy DAX, przecież na bananie nie dość, że byle jaki większy grubas może sobie zrobić ruch w kierunku w którym będzie chciał to często można umrzeć z nudów!

 14. stany trzymają się powyżej szczytu nad 1370 i dopóki go bronią nic złego się nie dzieje było wyłamanie teraz możliwy powrót jak szczyt wytrzyma i pójdzie up i mamy po korekcie w usa…

 15. Panie Darku, czy objęcie bessy jakie się pojawiło na tej sesji nie oznacza automatycznej negacji poprzedniego objęcia hossy?

 16. wino18 pisze:
  Kwiecień 18, 2012 o 9:13 pm

  Dawno nie pisałem ale nie wytrzymałem…. Jutrzejsza sesja będzie dla mnie arcyciekawa. Ale nie ze względu na to co dzieje się faktycznie na rynku. Krótko mówiąc jutro przekonamy się jak wielkim anty wskaźnikiem jest Pan Darek (bez urazy). Ostatnio jak pisał że będzie waliło w dół i to nie kilkanaście, kilkadziesiąt a kilkaset pkt to wiadomo co było.
  I żeby nie było, proszę mnie nie atakować jak będzie się waliło to sam Panu gratulację wyślę. Pozdrawiam i zyczę dużych zysków:)
  Odpowiedz

  ZAPAMIĘTAJ , NA GIEŁDZIE NIKT NIC NIE WIE , KAŻDY SIĘ CZEGOŚ DOMYŚLA I COŚ OBSTAWIA ALE PEWNOŚCI TO NIKT NIE MA , może poza Buffetem i kilku wielkim cwaniakom co mają wejśćie przy samym korycie , dobrze to pokazuje film Money never sleep , pokazali tam pięknie jak się kilka osób przy korycie dogaduje , reszta zbiera ochłapy

  1. Hmmm, a po co ja to mam niby pamiętać? Nic mądrego nie wynika z tego co napisałeś:) Ja zresztą też nic odkrywczego nie napisałem. Wiem jedno że historia lubi się powtarzać, stąd mój wpis…..
   Pozdrawiam.

   PS. Dzisiaj mamy obrót jakby stado bawołów rzuciło się na akcje;)

 17. Panie Darku ma Pan bardzo mroczną wizję wybicia z trójkąta dołem. Pana wewnętrzne przekonanie co do tego scenariusza determinuje doszukiwanie się argumentów , które by potwierdzały Pana wizje. Widzi je Pan w każdym aspekcie interpretując dane pod tą wizje.
  Jestem zdania przeciwnego, myślę, że jesteśmy w przededniu agresywnych wzrostów na naszym podwórku. To będzie mocne zaskoczenie dla większości komentatorów rzeczywistości giełdowej.
  Pozdrawiam.
  Gordon Gekkos

  1. To są tylko życzenia, proszę podać argumenty, wówczas będzie to miało sens. Pisanie o wzrostach w takiej formie to tylko „wołanie o pomoc” dla swojego portfela z akcjami. Sorry inaczej takiego wpisu nie mogę skomentować. A tak całkiem na marginesie to jestem ciekaw gdzie niby jest ta „cała rzesza komentatorów” dopatrująca się mocnych spadków?

   1. Panie Darku spokojnie ja mam od 3 miesięcy akcje zakupione i wiem ,że będą warte krocia – bez obaw pójdziemy w górę a ja będę je dokupować !

    1. Ja się tym nie przejmuje ale właśnie w tych słowach wychodzi ta zła mentalność graczy giełdowych. Nie reagują na sygnały kupna tylko łapią „spadające noże”. Rozumiem że straty na akcjach dopóki się ich nie sprzeda to tylko straty papierowe (no chyba że jakieś bankructwo) ale jaki jest sens kupować i uśredniać w dół ? Wówczas się nie zarabia i lepiej trzymać chociażby w banku. No chyba że ktoś chce mieć satysfakcję i możliwość chwalenia się, że kupił w samym dołku (bo w końcu będzie on miał miejsce). Zarabianie na giełdzie na tym nie polega.

   1. Panie Darku, proponuję w ogóle nie odpowiadać na takie wypowiedzi. Ja traktuję je jako spam nic nie wnoszący do dyskusji i zaśmiecający powyższe forum. Pozdrowienia

    1. No co Wy, dzieki takim wpisom jestem spokojny o odkupienie moich eSek.
     A niebanowanie takich nic niewnoszacych, bez argumentacji wpisow swiadczy tylko o Wielkosci i pewnosci swoich racji Gospodarza.
     Chociaz musze apelowac do Darka o wprowadzenie „cenzury”, poniewaz takie wpisy zasmiecaja blog, chociaz mamy demokracje 😉

 18. Wypowiedzi takich piszacych jak

  -firefoxXx
  -W
  -jonny

  i kilku innych w dniach wczesniejszych to dla mnie wypowiedzi naganiaczy rynkowych.
  Jesli by zbadac adresy ip tych postow to pewnie by sie powtarzaly.
  mozna by w sumie publikowac adresy ip piszacych.

  Pozdrawiam i dzieki za analizy
  jestem tu codziennie od lipca 2010 i bardzo to sobie cenie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *