Komentarz giełdowy 17.04.2012

Nieuchronnie zbliżamy się do momentu rozpoczęcia bardzo mocnego ruchu. Obserwując zachowanie inwestorów oraz „ślady” jakie zostawiają na wykresie oraz w „tabeli transakcji” możemy pokusić się o wskazanie kierunku w jakim ten mocny ruch powinien mieć miejsce.

[fumpBegin]

Zanim ostatecznie uzasadnię tezę z wstępu, odniosę się do wykresu po dzisiejszej sesji.

Po dzisiejszym dniu na wykresie powstała całkiem sporych rozmiarów biała świeca z krótkimi cieniami po obu jej stronach. Tym samym ruch korekcyjny zapoczątkowany 11 kwietnia jest dalej kontynuowany. Niestety, dla posiadaczy akcji, ten jak i poprzedni wzrost nie jest w żaden sposób podparty aktywnością inwestorów. Obroty jakie nam towarzyszą nie dają podstaw aby móc uznać ten wzrost za coś więcej niż korekta.
Tak jak już niejednokrotnie pisałem, „byczy atak” ma miejsce tylko dlatego, że w USA indeksy również podchodzą wyżej po pierwszej fali spadkowej. Taka sytuacja nie powinna potrwać dłużej niż do jutrzejszego dnia, no chyba że S&P przebije poziom 1400 gdzie znajduje się obecnie dolne ograniczenie klina z którego kilka sesji wcześniej wyszedł dołem.
Myślę, że najlepsze informacje, płyną obecnie z LOP na kontraktach. Mocny wzrost LOP przy małej aktywności to silna wskazówka zapowiadająca spadki. Co do indeksu myślę że linia poprowadzona przez marcowe dołki to poziom którego byki nie zdołają pokonać na zamknięciu a dzisiejszy dość duży wzrost na S&P może okazać się przyczyną tego, iż tylko otwarcie jutrzejszej sesji będzie satysfakcjonować stronę popytową.

[fumpEnd]

25 Replies to “Komentarz giełdowy 17.04.2012

 1. Tak. Niskie obroty zdecydowanie martwią, ale spodziewałem się raczej jeszcze podbicia rynku, silnego wzrostu LOP i dopiero spadków. A tak LOP rośnie na poziomach dziwnych.

 2. dla mnie powinni sie zatrzymac na 2296 max…zobaczymy ;] jak pojda dalej no to ciekawie… generalnie czekam na duzy spadek jeszcze jeden ;]

 3. z tymi małymi obrotami to już przerabialiśmy wzrost od grudnia 2011 co powinno dać nam do myślenia że rynek może rosnąć nawet bez obrotów tym bardziej że w usa jest hossa, tak naprawdę to trudno jest jednoznacznie ocenić że to już od jutra będzie max i już tylko spadki , moim zdaniem należy ciągle być czujnym bo nie wiadomo ile może jeszcze LOP rosnąć bez reakcji strachu ze strony S, na pewno jest taki poziom że miśkom puszczą zwieracze ale jeszcze tego ruchu nie widać więc sądzę że to jeszcze nie koniec wzrostów, mamy przed sobą lukę spadkową dla fw 2310-2296 więc już jutro zobaczymy naocznie czy zadziała tak to wygląda na dzień dzisiejszy jutro może okazać się zupełnie coś odmiennego ale patrząc po zaangażowanej forsie to nic strasznego nie powinno się wydarzyć ( po samych fw i lop ) …czasami mam takie odczucia że to co piszę jest bardziej sprawdzalne niż moje zagrywki na giełdzie….pozdr

 4. Darku dlaczego myślisz, że będzie to spadek. Na rynkach rozwiniętych wczoraj pojawiły się dywergencje (przynajmniej takie zaobserwowałem – RSI na kontrakty DAX,CAC) co przyniosło wzrosty. Jakaś korekta rynki już dopadła, ameryka trzyma się solidnie ( gospodarka). Kontrakty przez kilka dni przebywały na poziomie szczytów z 2011, poziom 1360 został wybroniony poprzez podwójny dołek.

  WIG20 jest w notorycznej korekcie wiec może to bedzie wzrost? LOP wzrasta i pojawiły się dwie znaczące pozycje. Kapitał zagraniczny gdyby miał wejść mocniej do WIG20 to raczej powinien to zrobić jak pozostałe rynki są w korekcie.

  No i dlaczego S&P ma jakoś solidnie spadać skoro budowanie głowy z ramionami trwało kilka miesięcy, co zaowocowało spadkami.

  1. Michale sorry ale o wszystkim pisze w komentarzach i w weekendowej. Nie mam siły powtarzać tych samych argumentów.

  1. No i tu jest problem nie wiem na jakich danych opierasz ten wykres (ja też tak miałem) ale wiele innych wykresów pokazuje wersję z wybiciem klina. Dlatego warto chyba skoncentrowac się na cenie, poziomach itp.

   1. Ja na danych ze Stooq na skali logarytmicznej mam wybicie klina, jak u Pana, a jak narysuję linię na skali liniowej to wybicia już nie ma. Czy to nie przypadkiem w skali leży problem? Pozdrawiam

 5. wedlug mnie ten tydzien bedzie prowzrostowy a swoja teze opieram o wykresy SP500 i Nasdaq ,ktore w obecnej chwili robia 5-tke w 3 impulscie . Ta spadki ,ktore mielismy to tylko 4 w 3 .A pozniej to sami juz wiecie .

 6. Tak szczerze mówiąc to na wig20 od pamietnego expoze patrze trochę z przymrózeniem
  oka.Mam wybrane trzy spólki, have,yawal,mediatl.Od paru dni obserrwuje silną akumulację.Dziś odpaliła mediatl(prawie 10%),zania odpalą pozostałe dwie.Czy czasami
  nie jest tak,ze inwestorzy stracili zaufanie do wig20

 7. Panie Dariuszu,
  A co Pan sadzi o aktywowaniu W (może troche koślawe) na S&P, które poteencjalnie ma miejsce dzisiaj? interwał 4H

 8. Moim zdaniem te różnice które pokazują, że wykres wybił się z klina lub w nim jest dlatego że cześc osób stosuje skalę liniowa a część logarytmiczną

 9. Pozwolę sobie dodać tylko, że wskazany przez Ciebie opór, to około 2313-2319 na kontraktach, a to jest dość istotny poziom, ponieważ jeśli tam nastąpi odbicie, to tworzy nam się idealna formacja AB=CD (od dołka z 11.04), która dodatkowo powinna ‚pomóc’ zatrzymać wzrosty. Ponadto przebicie 2309 (kontrakty) i 2294 (indeks) na zamknięciu wprowadzi szybkie oscylatory w stan wykupienia, a co za tym idzie prawdopodobieństwo odwrócenia krótkoterminowego trendu przeciągu 1-2 dni na wskazanych przez Darka poziomach jest bardzo prawdopodobne.
  Pozdrawiam,
  Kuba

 10. do 2500 już niedaleko , kapitał globalny spokojnie do nas wejdzie – trzeba czekać z zakupionymi opcjami i akcjami. Ja już od stycznia pozbierałem co się da i czekam na wybicie a tam oddam chętnym.

 11. czemu jest tyle nowych ? osób piszących o tym że oddadzą akcje po 2700- 2500 ?? zazwyczaj pisze pisze się takie bzd… „rzeczy”na szczytach… no ale co ja tam mogę wiedzieć… pozdrawiam Darka 😀

 12. w boczniaku gram S na oporze który jest luką , powyżej luki stop loss, nic innego mądrzejszego nie da się wymyslić

  LOP rośnie jak szalony

 13. ale rynek się zaczopował w tym boczniaku 2200 i 2300 ograniczonym na luce , coś czuje że to jeden gracz ustawił sobie stelaż bo żadna strona nie ucieka i nie ma przewagi

  LOP rośnie od poniedziałku ale zarazem na spadku i na wzroscie , może być z tego wielkie G

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *