Komentarz giełdowy 16.04.2012

Zarówno wartość indeksu WIG20 jak i samych kontraktów terminowych na ten indeks nie zmieniła swojej wartości w stosunku do piątku czyli ostatniego dnia minionego tygodnia. Obrót jaki towarzyszył dzisiejszym notowaniom wskazuje również na potwierdzenie teorii, że poniedziałek to najczęściej dzień na „przeczekanie”. Jednak kiedy połączymy to z tym co miało miejsce do tej pory , to już możemy oczekiwać na nieco większe wskazania na najbliższą przyszłość.

[fumpBegin]

Mamy dzisiaj białą szpulkę z długim górnym cieniem. Ta świeca z jednaj strony idealnie wpisuje się w teorię korekty po mocniejszym spadku jednak nie można zlekceważyć „wzoru” formacji spotkanie. Innymi słowy jest szansa że dzisiejsza sesja pozwoli na kontynuację „marszu w górę”. Jak zaznaczałem w weekendowej, może „spotkać” nas wzrost do poziomu ok. 2310 jednak najistotniejszym scenariuszem jest to, że ewentualny wzrost raczej może być tylko korektą.  Jeśli na wykres spojrzymy w zakresie nieco dłuższym to dalej mamy do czynienia z trendem spadkowym i taki wzrost jak dzisiaj jest raczej tylko korektą. Oczywiście, najważniejsze wskazania w ostatnich dniach to sytuacja za oceanem, jestem wręcz pewny, że od kilku sesji nasze ruchy są zależne tylko i wyłącznie od tego co dzieje się za oceanem. Zatem w świetle takiej sesji jaka miała miejsce u nas dzisiaj, jesteśmy jakoby zmuszeni na wynik sesji w USA i w ten sposób czekać na przewidywania co do jutrzejszej sesji na naszym parkiecie.
Podsumowując, możemy powiedzieć, że sytuacja jest w dalszym ciągu taka sama jak w piątek i na  dzień dzisiejszy, nawet w najkrótszym okresie nic się nie zmieniło.

[fump End]

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat nawet przy niewielkiej zmianie ceny instrumentu bazowego, na podstawie którego jest oparte kwotowanie cen danego Instrumentu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe. Podejmując decyzje inwestycyjne, Klient powinien kierować się własnym osądem.

17 Replies to “Komentarz giełdowy 16.04.2012

 1. Mnie zastanawia dość istotny wzrost LOPu dzisiaj. Trochę mały obrót, żeby to miało zwiastować silne spadki, czyli potwierdza to w moim odczuciu teorię p. Darka, że na najbliższych sesjach czeka nas wzrost.

 2. Dzisiaj były urodziny, znów nie z mojej winy… Tak bardziej na poważnie to 21 lat GPW! Dzień techniką niekonwencjonalną prognostyczny. Jak pacjent czuje się dobrze w dniu urodzin, to dobrze rokuje na przyszłość. Ot taka mądrość nieco ludowa. O tym jak wyglądał pierwszy dzień po urodzinach w 2011 r pisałem wcześniej. W związku z tym uważam, że siła spadków jest w najbliższym roku bardzo ograniczona – dzisiejsze otwarcie ciut niżej, przez większość sesji wzrost ale wytracony w ostatnie 1,5 godziny. Zatem najbliższy rok: nie przyniesie minimów W20 poniżej 2020 pkt,
  przeważać będzie trend horyzontalno – wzrostowy, który skorekci wypłata dywidend i korekta właściwa,
  w kwietniu 2013 będziemy trzymać się 2300 z uporem przewidując niezwykłą dynamikę wydarzeń.
  Największą szansę zarobku będą mieli weektrader’zy i twoweektrader’zy czego życzę Gospodarzowi i wyważonym Forumowiczom!

 3. witam
  Darek nie myślisz moze aby rozszezyc nieco twoje analizy na szerszy rynek, waluty, indexy, akcje, byc moze dobrze by było ustalic jakies konkretne metody do wejscia wyjscia, tak to musimy sledzic tylko wig20 i to jest fajne ale przeciez nie da sie z tego wyzyc, zrobic moze jakis konkretny system, metode do aplikacji na szerszej grupie aktywow? a tak to „młodsi” uczestniczy ktrzy czytają twoje komentarze byc moze wchodzą gdzie popdanie, bez ładu i skłądu?

  1. Co do wejścia, wyjścia itp. to każdy musi mieć swoją metodę dopasowaną pod swoją osobę więc nie widzę sensu a co do szerszych analiz to jest pewien problem. Mianowicie giełda to jest mój biznes z którego żyję i zatem poświęcam sporo czasu na grę. Trudno jest mi znaleźć tyle czasu aby często pisać o innych rynkach.

 4. grubasy raczej biorą S moim zdaniem zabezpieczając sobie zyski na akcjach , bo inaczej to by akcje kupowali a nie otwierali pozycje w kontraktach

 5. nie wiem czy ktoś z Was obserwuje FW20 na wykresie na H1 , od dłuższego już czasu on idealnie chodzi jak ESF , normalnie nawet identycznie RSI i świeczki chodzą , jakby jeden komputer tym wszystkim grał

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *