Komentarz giełdowy 22.03.2012

Zaangażowanie niedźwiedzi przybrało na sile. Indeks WIG20 stracił dzisiaj -1.6% i tym samym spadł do poziomu kolejnej strefy wsparcia wyznaczonej technikami Fibonacciego z całej ostatnie fali wzrostowej.

[fumpBegin]

Jak widać na powyższym wykresie dzisiejsza czarna świeca jest najdłuższą w tym kolorze od ponad dwóch miesięcy. Dolny cień powstał z powodu obrony kolejnej strefy wsparcia jednak „atak” popytu w końcowej części sesji nie uchronił nas przed naruszeniem linii trendu poprowadzonej od dołka z 11.01 przez dołek z 07.03.
Takie zachowanie indeksu wyraźnie wskazuje na małe przyspieszenie spadków. Niestety, dla posiadaczy akcji, nie mamy żadnego wyraźnego wzrostu obrotów co mogłoby sugerować próbę zakończenia obecnych spadków.
Tym samym oscylatory szybkie weszły w strefę wyprzedaży co może sugerować końcówkę obecnego spadku. Kiedy przeanalizujemy wygląd wykresu godzinowego to tutaj możemy dostrzec układ pięciofalowy co również może wskazywać na jakąś korektę wzrostową. Oczywiście to jest układ 1h, który w żaden sposób nie pozwala na okrzyknięcie końcówki spadku. Wykres dzienny nie daje ku temu żadnych podstaw.
Myślę, że to czy będzie u nas jakaś próba podniesienia rynku czy tez nie zadecyduje sytuacja za oceanem i to nie tylko dzisiejsza ale również ta jaką zastaniemy budząc się jutro rano (kontrakty amerykańskie).
Na drodze niedźwiedzi, po ewentualnym pokonaniu strefy wsparcia jest jeszcze jeden dość istotny poziom – dołek z 07.03. Patrząc na sytuacje w trakcie sesji jak i spływające dane z gospodarek Europy można chyba założyć, że tym razem dojdzie do testu dolnego ograniczenia trójkąta. Pytanie jakie może nas nurtować to raczej to czy będzie po drodze jakaś korekta czy też jednym ruchem dojdzie do tego testu.
Jutrzejsza sesja może być również ważna w kontekście nieco dłuższego okresu czasu. Jeśli dzisiejszy spadek byłby jutro kontynuowany, nawet w niewielkim stopniu, to na wykresie tygodniowym dojdzie do wybicia z formacji Insidebar (potwierdzenie harami z przed 6 tygodni). Ewentualne odbicie i korekta wzrostowa odsunie ten moment ponownie jednak taki wzrostowy ruch może mieć problem z pokonaniem poziomu ok. 2290.
Można podsumować w ten sposób. Jeśli rynek miałby dalej postępować w spokojny sposób to możemy mieć jutro oddech od spadków i nawet przez dwie sesje moglibyśmy iść nieco w górę jednak chyba nie więcej niż ok. 30 punktów. Jednak nie można odrzucić możliwości, że determinacja niedźwiedzi jest na tyle duża, iż żadnej korekty nie będzie a indeks prawie bez przerw dojdzie o ok. 80 punktów niżej.

[fumpEnd]

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat nawet przy niewielkiej zmianie ceny instrumentu bazowego, na podstawie którego jest oparte kwotowanie cen danego Instrumentu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe. Podejmując decyzje inwestycyjne, Klient powinien kierować się własnym osądem.

42 Replies to “Komentarz giełdowy 22.03.2012

 1. Teraz najbliższy opór to połowa czarnej świecy czy linia trendu? Posiadam Ski od 2340 i 2305. Może mi Pan doradzić gdzie ustawić SL?

  1. Ustaw tak aby nie stracić i sprawdź jutro rano kontrakty i waluty, to będziesz wiedział jakiego SL postawić. A tak w ogóle to już powinieneś go mieć i go odpowiednio przesuwać.

 2. to ja dzis byczy scenariusz 🙂
  Od szczytu z lutego, uformowal sie podwojny zygzak. (ABCXABC)
  Jezeli wiec pojdziemy w gore to bedzie on tworzyl czwarta fale w pieciofalowym cyklu rozpoczetym od 19 grudnia. Myślałem wcześniej, że 4 fala skończyła się 7 marca, ale fakt że była to taka fałszywa 5-tka. 5 fala powinna nas wyniesc w okolice 2450-2500,

  Spojrzałbym też na wig20usd gdzie tworzy się coś na wzór – w zaleznosci które oko przymruzyc – flagi, co jednak wróżyłoby chyba wzrosty…
  Z drugiej strony można by się tam dopatrywac potrójnego szczytu, czy rgr, – z celem na 650 pkt ( ok. 2100 na w20).

  Tak czy siak, na rozdrozu 🙂

 3. …jedyny argument za jakąś korektą – navet chocby płaską jest wewnętrzna struktura fali spadkowej od szczytu z 16.03. – piata fala jest tu wydłużona co na bank musi dac odbicie…..tylko nie wiadomo czy jescze parę punków nie brakuje do jej zakończenia czy mamy koniec…..

  ….dziwi mnie noszalancja posiadaczy akcji…..czyżby wszyscy liczyli na obronę dołka z 07.03 lub na to, że nadal jesteśmy w czwórce czyli, że robimy c /w abc/ …niestety – dla byków : czwórkowy scenariusz odpada – na razie mamy 5-3-5 i jeżeli to jest abc to na 100% oznacza, że to nie koniec spadków tylko ich początek …..

  1. fajnie by było gdybyś dał rysunek z rozpisaniem tych 5 fal, może chociaż podasz gdzie oznaczasz dołki fali 1 i 3

 4. nie bralbym tego pod uwage, gdyz byl to dzien wygasania u nas i w USA chyba tez. … nie wiem do konca nie gram na na fut w usa. ameryka sie podnosi przed koncem, jtr moze byc odreagowanie tak jak Pan Darek pisal… atmosfera na rynku rozna, wiec … tylko Pan Bialek jak wyznacznik, latarnia morska swieci dla zagubionych statkow, tzn ze moga sie rozbic, tak to interpretuje… pozdrawiam

 5. S&P nie pogłębiło już dołków z końca sesji europejskich a to może być dobry zwiastun. Wczoraj bardzo się pomyliłem w moim komentarzu. Bywa. W każdym razie ja jeszcze nie widzę ostrej jazdy w dół bez korekty w górę.

 6. Rozumiem Darku, że jesteś praktycznie pewien spadków, ale korekta o około 0pkt, nie zbyt pesymistycznie? A tak serio to chodziło Ci o 40 pkt czy o jakąś inną wartość?
  Pozdrawiam,
  Kuba

 7. Wig 20 znalazl się w dość fajnym miejscu od dołu przyspieszona wzrostowa od góry przespieszona przełamana spadkowa( kolor fioletowy) dla odważnych można zagrać bardzo szybko L(fw) na odbicie spadków ( L brałem od 2270) jak nadal spadki SL ustawiłem 2264 aby za dużo nie tracić lub odwrócić pozycję …..pozdr
  http://www.bankfotek.pl/view/1213513

 8. Należy pamiętać, że głównym powodem tego że wig 20 jest taki słaby jest to, że Minister Skarbu nie wyklucza sprzedaży żadnej z 8 spółek z WIG 20,
  Gdyby nie to ryzyko podaży, bylibyśmy wyżej

  1. I znowu ta sama teoria. To co może sprzedać Rostowski to jest pikuś w stosunku do tego co może łyknąć zagranica i gdyby miało rosnąć to zapewniam żeby rosło. Problem polega w tym że wielu wierzy w „zieloną wyspę” a prawda jest zupełnie inna.

   1. Prawda też nie musi wyglądać tak jak myśłi Pan. Gdzie nie spojrzę tam wszyscy sądzą że po euro faktycznie jesteśmy w czarnej dupie…. Z takim osądami ja wstrzymuję się silnie. Chociaż krótkoterminowo mam nastawienie podażowe to jeśli chodzi o horyzont długoterminowy sądzę że popyt ma szansę wejść w rynek byka…. To wszytko jednak przed nami. Teraz niewątpliwie czeka nas test poziomu 2240.

   2. Panie Darku. Przed niemal każdą dużą ofertą Skarbu Państwa ceny spadały nie dlatego, że to pikuś tylko warto kupić jeszcze taniej. W powiązaniu do koncentracji otwartych pozycji Gruby na s-kach rządzi. Mamy nową serię i daleko jeszcze do 130 tys. LOP. Pora zacząć uzupełniać akcje. Przykład PKN. Jak skończy się skup PKN-u zacznie się skup innych z W7 lub z W9. Końcówka kwartału powinna być wzrostowa, początek kwietnia może znieść cała falę wzrostową, by do 20 kwietnia wzrosnąć nieco mocniej. Jeżeli dołek kwietniowy nie będzie poniżej wrześniowego to przyznaję, że 1950 na W20 nie dojdziemy. Trzeba będzie odtrąbić koniec bessy, ba przyznać rację BYKOM od września w tendencji wzrostowej. Translacja jest z bykami a o niej w dziennym czy tygodniowym ferworze zapominamy. Pozdrowienia wiosenne!

     1. Rośniemy pół roku. Nie ma niższej sekwencji dołków. Spadaliśmy 5 miesięcy licząc od szczytu z kwietnia lub tak naprawdę nieco ponad 1,5 miesiąca licząc od początku sierpnia do wrześniowego dołka. Przecięcie linii prowadzonej po zamknięciach – wykres liniowy – czerwcowe szczyty, 2 lipcowe i z końca października połączone było z luką hossy w połowie stycznia. Linia od czerwca do stycznia jest wystarczająco długa jak i niezbyt silnie nachylona by nie brać jej poważnie, o czym pisałem wcześniej na Pana blogu.
      A teraz prawdziwa wróżba. Pierwsze notowanie po urodzinach Giełdy w dniu 18 kwietnia 2011 pokazało czarne marabuzu – predykcja na rok giełdowy od rocznicy urodzin 2011 do rocznicy 2012. (Dzień urodzin to 16. 04. 1991 – symboliczny dzień odejścia od gospodarki socjalistycznej do rynkowej – kapitalistycznej). Dlatego też piszę, iż jeszcze tylko w kwietniu można liczyć na nowy dołek i koniecznie obserwować okolice 16 kwietnia 2012 roku. Ta ostatnia część nie jest zbyt merytoryczna ale ważne że działa! Jak w okolicach 16. 04. będą silne spadki zamienię puste worki po ziemniakach na pełne szortów.

 9. Zgadzam się z Darkiem odnośnie „zielonej wyspy” i wpływu akcji oferowanych przez SP na koniunkturę giełdową. Symptomatyczny jest ten marazm na naszej giełdzie i chyba nieprzypadkowy.

  1. maraz ale nie jest powiedziane ze nie podgonimy troche .s&p przez kwiecien albo przynajmniej jego polowe powinien dojsc pod 1450 takze np na buxie sprawa wybicia została zalatwiona z 7-8 sesji .nie twierdze ze i u nas tak bedzie ale moze uda sie wyjsc nad 2400-2450

 10. najlepsze w tym wszystkim jest tylko to ze kazdy doslownie, widzi punkty wsparcia… tzn punkty odbicia przed dalsza „hossa” w kierunku 3000… i to tez jest interesujace… nie czuć wogole zniechecenia do akcji… a to nie jest dobrym symptomem dla wzrostow … pozdrawiam

  nie wiem czy wazne jest euro, czy to ze zachod bedzie sie kurczyl o 1-2% pkb… a polska nie jest zadna wyspa i tez zacznie sie w pewnym momencie spowolnienie…

 11. Darku a co Ty na pomysł aby porównać AT naszej giełdy i SSE B-SHARE przestrzeni kwartalnej , rocznej i od 2001 ? Jak będziesz miał czas oczywiście.

 12. Zobaczcie na nie udane oferty SP w zeszłym roku. JSW i BGŻ (szybko robiona sprzedaż), po za tym PKO BP (odwołane) – to moim zdaniem świadczyło o tym, że ktoś o czymś wcześniej wiedział, i dlatego to był ostatni moment na wyrwanie grosza przed spadkami. Takie odnoszę wrażenie z perspektywy czasu.

  1. BINGO!. Jednym z powodów jazdy bez trzymanki w dół może być ręczne sterowanie (czyt. nacjonalizacja) OFE. Dlatego Gruby na S-kach może się czuć bezpiecznie. Polak Węgier dwa bratanki – 2010 – 2012?

 13. No i sprawdziła się teoria z 5 falami i indeks podszedł pod 2290. Czy w takim razie w nast tyg. pora na kolejny atak na wsparcie fibo? No i baza zmalała do 4pkt…

  1. ….odbicie było….najpierw dokończenie 5. i 3 fale w górę….s&p mamy raczej strukturę 4.falową niż abc i początek nowego impulsu….czyli jeszcze jedna fala na południe…a potem zwyżka do końca kwartału…..hehe.

 14. Na parze eurusd widać tworzacy rgr Na usdpln tworzący się orgr. DJIA może dojść do 14000 (obecnie może miec wsparcie). Ale czy to świadczy że mamy tylko północ ? Piszę tak bowiem słychać wokół że teraz to tylko wzrost. Owszem może być wzrost ale uważam że tylko korekcyjny. Jeżeli przebijemy ważne opory to wtedy będziemy dywagować o wzroście w średnim terminie. Teraz niestety jesteśmy w objęciach niedźwiedzia. Tak jak napisałem usa może być do góry w najbliższych dniach ale my nie powinniśmy przebić 2360. Jeżeli nie przebijemy to dopowiedzieć każdy już sobie umie co dalej; dolna banda czeka z szeroko rozpostartymi ramionami. Jeżeli przebijemy 2360 to znaczyłoby ze usa dalej mocno do góry co chyba jest mało prawdopodobne. Tak więc nic tylko poczekać . Rozwiązanie niedługo.

 15. Panie Dariuszu, tylko po co kupować coś drogo, skoro można poczekać i kupić tanio.
  Przecież Skarb Państwa musi zaoferować dyskonto minimum 5%.

  Im niższe ceny utrzyma kapitał zagraniczny na WIG 20. tym taniej będzie mógł kupić akcje. Na przykład PGE. Cena doszła do 21 zł, i nagle okazało się że pakiet akcji jest sprzedawany i cena spadła o 10%. Żaden normalny inwestor zagraniczny nie będzie kupował akcji, po to żeby w 4 dni stracić na nich 10%. Inwestorzy zagraniczny nie będą robić przyjemności skarbowi państwa podnosząc wyceny akcji przeznaczonych do zbycia. I sobie cierpliwie poczekają. Przecież nawet węgierski BUX zachowuje się lepiej od WIG 20. Proszę popatrzeć na MWIG 40 jak on sobie radzi ?. Skoro gospodarka jest słaba to dlaczego wszystkie indeksy nie dołują tylko wig 20.
  Proszę zobaczyć które spółki ciągną WIG 20 w dół. I proszę zobaczyć które spółki są planowane do sprzedaży przez skarb państwa – te same -przypadek ?. Nie sądze

 16. ….interwały działają na fale jak szkło powiększające…..jak czegoś nie widac – należy obniżyc interwał ..ot i wszystko…..przepraszam – ale jestem za leniwy lub za wygodny i nie chce mi się sporządzac wykresów …może Darek to pokaże na dzisiejszej video…..jakby nie było na H1 WIG20 mamy od 16.03 skończony mikro impuls w postaci 5 fal gdzie 5. wydłużona ….odbicie 3 fale – abc lub początek kolejnej fali wzrostowej ???? /do wyboru/ na s&p 4 fale na H1 – abc plus pierwsza lub 4 i oczekiwanie na 5 z zasięgiem około 1370. O ile 5. nie będzie wydłużona. Od razu uprzedzę, że nie zachodzi jak na razie problem z 4 zachodzącą na 1. dlatego powyższa interpretacja jest realna.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *