Komentarz giełdowy 21.03.2012

Dzisiaj najwyraźniej niedźwiedzie musiały nabrać sił po wczorajszym zwycięstwie. Tym samym indeks WIG20 nie zmienił właściwie swojej wartości a cała rozpiętość notowań w trakcie sesji wyniosła 25 punktów. Jednak na pozór mało istotna sesja daje kilka wskazań, które mają swoje znaczenie.

[fumpBegin]

Jak widać na powyższym wykresie dzisiejsza świeca (szpulka z cieniami) pokazuje wyraźnie, że żadna strona rynku nie była dzisiaj w stanie zmienić poziomu na stałe. To zatrzymanie spadku nie może zbytnio dziwić, ponieważ dotarliśmy do pierwszej ważnej strefy wsparcia wyznaczonej technikami Fibonacciego z ostatniej fali wzrostowej. Trudno jest powiedzieć czy będzie ona wystarczającą zaporą aby wywołać wyraźne odbicie. Sugerując się zachowaniem indeksu w trakcie sesji jak i wykresem godzinowym istnieje możliwość odbicia jednak w najlepszym przypadku nie powinna ona zajść dalej niż do poziomu ok. 2320(na indeksie). Zapewne dużo w tej kwestii będzie zależeć od tego jak zachowa się giełda w USA.
Wracając do naszego wykresu to widać, że dzisiejsze próby podniesienia rynku były najprawdopodobniej tylko ruchem powrotnym do przebitej ponownie, tym razem w dół, linii trendu spadkowego z lokalnego szczytu w maju. Ponowne zejście pod tą linię oraz dzisiejsze od niej odbicie wskazują, że wspominana możliwość odbicia byłaby raczej tylko kolejną próbą ruchu powrotnego. Kiedy dodatkowo spojrzymy na oscylatory (mające jeszcze miejsce do spadku) jak i na MACD, który zawrócił w dół i naruszył już swoją średnią, to raczej musimy spodziewać się dalszej kontynuacji spadku. Przebicie strefy wsparcia na 2290 powinno zaowocować zejściem indeksu do kolejnej strefy znajdującej się ok. 30 punktów niżej.
Zatem jeśli w USA znowu byki nie oddadzą pola to możemy mieć jutro lepsze otwarcie i może jakiś niewielki ruch w górę jednak przypuszczam, że najdalej druga część sesji będzie już należała do niedźwiedzi. Oczywiście jeśli początkowy ruch S&P na północ okaże się do wieczora fałszywym to najprawdopodobniej nie będziemy mieli już żadnej próby podniesienia tylko od samego początku sesji będziemy kierować się na południe. Analizując wielkość poszczególnych fal poziom ok. 2200 jest raczej nieuchronny a mocno prawdopodobny jest spadek do ok. 2100 (byłoby to równoznaczne z wybiciem dołem z trójkąta). W tym pierwszym przypadku może to odbyć się bez jakiś korekt w drugim można byłoby się spodziewać jakieś krótkiej korekty wzrostowej tuż nad ograniczeniem trójkąta.

[fumpEnd]

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat nawet przy niewielkiej zmianie ceny instrumentu bazowego, na podstawie którego jest oparte kwotowanie cen danego Instrumentu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe. Podejmując decyzje inwestycyjne, Klient powinien kierować się własnym osądem.

27 Replies to “Komentarz giełdowy 21.03.2012

 1. Dzisiejsza sesja była zdecydowanie nudna. Zwłaszcza jak przez długi czas indeks oscylował wokół 2309. Zgadzam się, że ani podaż nie miała dziś siły ruszyć w dół (a odczytuję to jako zmarnowaną okazję), ale również popyt niczym się nie wykazał, choć nie był bardzo wspierany przez rynki otoczenia.
  Niemniej w USA odeszli od 1400 pkt i jeśli do końca sesji nie skoczą w dół, to jutrzejszy dzień widzę wzrostowy z przebiciem jednak linii trendu, bo po prostu bliskość linii trendu i oporów wyznaczonych przez p.Darka nie pozostawia miejsca na nic innego.

 2. „(…) nie będziemy mieli już żadnej próby podniesienia tylko od samego początku sesji będziemy kierować się na północ.”

  Miało być chyba „na południe”.

  Pozdrawiam

 3. Zatem jeśli w USA znowu byki nie oddadzą pola to możemy mieć jutro lepsze otwarcie i może jakiś niewielki ruch w górę jednak przypuszczam, że najdalej druga część sesji będzie już należała do niedźwiedzi. Oczywiście jeśli początkowy ruch S&P na północ okaże się do wieczora fałszywym to najprawdopodobniej nie będziemy mieli już żadnej próby podniesienia tylko od samego początku sesji będziemy kierować się na ????północ.????

  Bartłomieju chodziło ci chyba na południe

 4. W Ameryce tradycyjnie w ostatnich czasach pasjonujący handel. Zmiennośc na sp 500 3-4 punktowa. Dla jednej i drugiej strony impas. Jutro dzień z licznymi pmi może to rozkręci rynek. Słabszy pmi z Chin może byc potwierdzeniem że tej gospodarce grozi poważniejsze spowolnienie i może to przestraszy rynek( no chyba że będzie lepsze)

 5. Pisałem patrzeć na Chiny a nie na kuchty z USA. 48,1 zadowala chińczyka ? chwilowo tak bo schodzą regularnie od miesięcy w dół.

 6. Goldman zaczyna naganianie zapowiadając wieloletnią hossę w USA. Najprawdopodobniej więc zaraz zacznie się korekta. Mam tylko nadzieję że nie będzie taka jak na początku marca bo to byłoby już naprawdę męczące.

  1. zazwyczaj tak jest gdy GS podaje targety to najpierw rynek idzie w przeciwnym kierunku a potem i tak osiąga te targety (na przestrzeni ostatnich 3 lat tylko, że oni o dole nigdy nic nie mówią wszystkie targety podają w górę). To taka mała uwaga do Twoich słów a właściwie ich potwierdzenie w historii.

  1. Qba czeka na podbitkę i wtedy zabierze głos z Lingwistą. To tak jest za krzty honoru ale obrzucać Darka tym i tamtym pierwsi. Bez odbioru.

   1. Wychodząc naprzeciw głosom na tym forum, cenzurowaniem oraz obraźliwym pod moim adresem wypowiedziom autora bloga już kilka dni temu zapowiedziałem wycofanie się z komentowania. A jeśli Rynek uważasz, że jestem ślepcem jak co poniektórzy zapatrzeni przez całe tygodnie tylko w jeden kierunek na giełdzie to źle mnie oceniasz. W piątek był wysyp na dużym obrocie na wykupionym rynku i przy określonym układzie średnich byłem przekonany o spadku. Porównaj moją polemikę z Darkiem po 18 grudnia. Od piątku mam na koncie tylko cash. Na kontraktach nie gram. Życzę powodzenia.

 7. Ciekawa będzie sytuacja jak Amerykanie zignorują te dane dziś i w najbliższym czasie. Dalej będą szczytować i to zapowiada powolne osuwanie się indeksów i patową sytuację dalej. Zostaje czekanie na wyniki amerykańskich spółek a te mogą być dobre mimo pogarszającej się sytuacji ogólnoświatowej. Myślę, że na WIGu 20 będziemy niżej niż 2200. Pytanie kiedy to się stanie faktem?

 8. ….z czysto elliottowskiego punktu widzenia kończymy właśnie falę 5. /patrząc od szczytu z 16-go……poziom 2267 -2263 …….gdzie nas to dalej zaprowadzi ….. cholera wie…..hehe

  1. Czy to początek okaże się gdy przetestujemy dolne ograniczenie trójkąta. Coś więcej będę mógł powiedzieć po dokładniejszej analizie a to już w weekend.

  1. Tylko jaka fale piata masz na myśli? Bo według mnie mamy teraz albo „c” albo „3” (na wykresie dziennym).

   1. …no tak – jak zwykle skróty myślowe zabijają sens….wykres H1 lub minutowe – od szczytu 16.03. mamy konstrukjcję 5 falową ….gdzie fala 1. równa 3. i jak zwykle wywaliło wydłużoną piątkę….cóż zrobic ….czym ta piątka /jako całośc/ w tej chwili jest – nie ma sensu deliberowac to może byc c. może byc i częsc 3. na dziennym….w każdym razie mamy możliwośc powrótu na północ….przynajmniej jako abc…hehe

    1. ….i jeszcze jedno : jest jeszcze jedna możliwośc na rozpisanie fal inaczej niż c lub 3. ….możemy najnormalniej w świecie byc w 5. fali impulsu rozpoczętego w grudniu…. gdzie skończyliśmy właśnie podfalę 2. …..i dopóki nie zejdziemy poniżej dołków z 07.03. nie można tego negowac…..

     pozdraviam

     hehe

    2. To znaczy jeśli rozmieniamy się na drobne (1h) to faktycznie może być cała piątka w dół ale z niej wychodzi teraz możliwość podejścia maks na 2310 (kontrakty a indeks odpowiednio niżej) jednak moje komentarze nie służą raczej tym co uprawiają day trading.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *